«Офшори Зеленського» і ще 5 репутаційних криз, до яких потрапляли перші особи держав
Навіть формально законні дії, але з небездоганною етичною складовою, можуть коштувати політичним лідерам надто дорого

Розслідування міжнародного консорціуму журналістів (ICIJ) – Pandora Papers – залишається новиною номер один, а викликаний нею скандал набирає обертів по всьому світу. Ефект інформації про офшорні схеми, до яких опинилися залученими понад три десятки світових лідерів і чотири сотні чиновників, не зміг затьмарити навіть найбільший в історії збій у роботі соціальних мереж Facebook та Instagram.
Україна знаходиться в епіцентрі цього скандалу – у Pandora Papers фігурує президент Володимир Зеленський: розслідувачі стверджують, що оформлений ним у 2012 році офшор використовувався для мінімізації податкових зобов'язань, а після перемоги на президентських виборах був переписаний на його друга та партнера Сергія Шефіра. Офшор міг використовуватися, зокрема, при виведенні грошей із ПриватБанку (близько $40 млн) напередодні націоналізації на користь структур Ігоря Коломойського.
Прізвище «Зеленський» стоїть в одному рядку з африканськими диктаторами й оточенням Володимира Путіна. Опинитися в компанії диктаторів і нечистих на руку чиновників саме по собі недобре. Опинитися там у контексті зазіхання на американські інтереси – а саме США виступають драйверами з просування позовів до Ігоря Коломойського за звинуваченням у відмиванні грошей – гірше не придумаєш.
Офшор – умовно легальний інструмент податкової оптимізації. Отже, жодних юридичних наслідків, а кримінальних і поготів, очікувати від оприлюднення Pandora Papers не доводиться.
Але репутаційний збиток колосальний, як би не намагалася команда Офісу Президента стверджувати зворотне. Контртеза «зате він перший почав боротьбу з офшорами», яку здійняли на прапор представники ОП, геть не здатна зупинити асоціацію Володимира Зеленського зі старими елітами, альтернативою яким він себе позиціонував. До того ж шостий президент України декларує відчайдушну боротьбу з олігархами, але будучи спійманим на застосуванні таких саме методів і задокументованого зв'язку з одним із них, втрачає можливість вбиратися в «біле пальто».
Головне питання в контексті Pandora Papers лише одне – це ще «Мальдіви», які стали першим глобальним розчаруванням під час президентського терміну Петра Порошенка, чи вже «Укроборонпром», що остаточно поховав його президентські амбіції?
Mind згадав іще п'ять випадків, коли перші особи держави були спіймані на нехай формально й легальних, але етично небездоганних вчинках.
Король Іспанії та африканське полювання

Іспанський король Хуан Карлос – праворуч
У 2012 році Іспанія все ще не відновилася від наслідків світової фінансової кризи, на яку наклалися внутрішні економічні проблеми. Усі громадяни затягли паски, крім короля Хуана Карлоса, який поїхав до Африки полювати на слонів.
Навряд чи країна, що породила кориду, не пробачила б своєму монархові вбивство тварини задля розваги. Але астрономічну суму, сплачену за цей вояж, було оприлюднено якраз на тлі іншого скандалу: чоловік молодшої дочки короля, герцог Іньякі Урдангарін, був звинувачений у шахрайстві та корупції, що привернуло увагу суспільства до витрат королівської сім'ї.
Це запустило ланцюжок необоротних наслідків: спливли відомості про отримання королем 90 млн євро за сприяння в укладенні контракту на будівництво залізниці в Саудівській Аравії – контракт «важив» 7 млрд євро, і його отримав один з іспанських консорціумів. Частину цих грошей було переведено «подрузі» короля.
Через два роки Хуан Карлос зрікся престолу, а згодом і взагалі залишив країну та виїхав, за різними даними, у Домінікану, ОАЕ або Португалію. Неабияк пошарпану скандалами іспанську монархію очолив його син Філіп VI.
Меган Маркл і діаманти від диктатора

Герцогиня Сассекська не надто популярна у Великобританії, тож її вчинки, навіть безневинні, сприймалися упереджено. Так, коли вона поділилася рецептом своєї улюбленої страви – тоста з авокадо – на неї вилився шквал зауважень, що вирощування авокадо шкодить екології та призводить до виснаження водних ресурсів. Тож, мовляв, наскільки ж аморально підтримувати попит на цей продукт. Хоча лише за кілька років перед цим британська громадськість розчулювалася від новин про те, що страви з авокадо допомагають Кейт Міддлтон від токсикозу.
Але в Меган Маркл траплялися проступки, які об'єктивно було складно трактувати на користь герцогині. Зокрема, її кілька разів помічали в діамантових сережках Chopard, які були весільним подарунком наслідного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана. Приблизна вартість прикраси – $700 000.
Мохаммед бін Салман потрапив до міжнародного скандалу: його підозрювали у вбивстві журналіста Джамаля Хашоггі, яке відбулося на території посольства. Але це не завадило дружині члена британської королівської сім'ї надягати його подарунок, попри застереження щодо можливих дипломатичних наслідків. Згодом герцогиня заявила, що прикраса була «позичена».
Ця історія й досі «наздоганяє» Маркл. На нещодавньому фото для обкладинки Times одна з її каблучок також викликала сумніви в етичності походження діаманта – журналісти припустили, що камінь є подарунком від представника Близького Сходу.
Барак Обама і святкування ювілею в карантин

Під час дворазового президентського терміну Барак Обама не був помічений у публічних скандалах. Але нещодавній інцидент неабияк зіпсував його бездоганну репутацію.
4 серпня 44-й президент США відзначав своє 60-тиріччя. Відзначав із розмахом: кількість гостей, які прибули до маєтку на острові Мартас-Віньярд у штаті Массачусетс, сягала кількох сотень. Святкування відбувалося саме в той період, коли в США стрімко пішла вгору захворюваність на COVID-19 і якраз набирав обертів штам «Дельта». Обама публічно та доволі активно закликав громадян дотримуватися норм соціального дистанціювання й уникати людних місць.
Фотографувати на святі було заборонено, але витік все ж стався – за деякими даними, фотографії в мережу виклав запрошений діджей. Світлини згодом швидко видалили, але ЗМІ встигли їх підхопити.
На фото видно, що гості ярого прихильника карантину і «гадки не мають» дотримуватися дистанції. Ніхто не носить масок. Безпорадне виправдання, мовляв, присутні були вакциновані, нікого не задовольнило.
«Марія-Антуанетта» – найм’якіше прізвисько, яким «обдарували» Обаму через недоречність широкої демонстрації розкоші під час пандемії. Також зазначали й лицемірство: Обама декларує ліві погляди, що передбачає вимоги скорочення викидів, зокрема, за рахунок зменшення обсягів тваринництва. Але на фото видно, що на святі подають м'ясні страви, а гості прибували на приватних літаках, які аж ніяк не екофрендлі.
«Типово для лібералів: «Робіть, як я кажу, а не як я роблю», і подвійні стандарти» – таким був громадський вердикт.
Дружина президента Естонії та адюльтер

Інцидент за участю дружини президента Естонії Тоомаса Ільвеса, Евелін Ільвес, стався влітку 2014 року. Першу леді сфотографували на світанку, під час танцю на веранді талліннського кафе Komeet – вона цілувалася з красенем, який аж ніяк не був її чоловіком. Дружину президента з легкістю впізнали за татуюванням – втім, вона особливо й не ховалася, що породило припущення стосовно публічної демонстрації.
Супутнику Евелін Ільвес на вигляд було близько 30 років, він виявився французом. Втім, шоковані естонці від початку були впевнені, що на поцілунок із дружиною президента може зважитися лише іноземець. Тоомас Хендрік Ільвес старший за свою дружину на 13 років.
Наступного дня перша леді принесла вибачення в соцмережах, проте інцидент не коментувала та на певний час залишила країну. Менш ніж через рік відбулося офіційне розлучення першого подружжя.
Пізніше Евелін Ільвес говорила, що хоча вчинок не потрапляв під жодну статтю, за нього «взялися, як за витівки відьми на суді інквізиції, і все це увінчалося публічним осудом». А президентська команда доклала максимум зусиль, аби викреслити згадки про її роль – доволі активну – в житті країни.
Принц Ендрю та дружба із сутенером

Син королеви Великобританії принц Ендрю крок за кроком псував свою репутацію протягом 15 років. Обіймаючи посаду спеціального представника з питань зовнішньої торгівлі Королівства, він зустрічався з лідерами держав – переважно країн Сходу, де трепетно ставляться до титулів – для просування британських товарів. Це офіційно. А неофіційно його почали підозрювати в тому, що він приймає завуальовану винагороду від бізнесменів з інших країн і сприяє їхнім інтересам.
Так, казахський бізнесмен Тимур Кулібаєв, зять президента Нурсултана Назарбаєва, 2010 року придбав у принца особняк Саннінгхілл-парк за 15 млн фунтів стерлінгів, що значно перевищувало його ринкову ціну.
На сайті WikiLeaks спливли подробиці зустрічі у Бішкеку (Киргизстан), на якій принц нібито сказав, що антикорупційні розслідування, які проводить британський уряд під тиском «чортових журналістів», заважають британським бізнесменам вести справи на Сході».
Також принц активно спілкувався і, можливо, дружив із сином Муамара Каддафі, Саїфом, і відомим лівійським торговцем зброєю Тариком Каітуні.
Але все це затьмарилося іншим фактом: у 2018 році спливла інформація про зв'язок принца Ендрю й американського магната Джеффрі Епштейна, якого звинувачували в примусі неповнолітніх до проституції. Одна з жертв заявила, що 2001 року її змусили до сексу з принцом Ендрю – їй на той момент було 17. Факт їхнього знайомства підтверджувало загальне фото.
Герцог Йоркський спробував виправдатися, давши інтерв'ю BBC, але вийшло тільки гірше: він плутався в свідченнях, заявляв, що нічого не пам'ятає, і шкодував лише про те, що підвів свою сім'ю, але жодного разу не поспівчував дівчатам.
У листопаді 2019 року принц Ендрю склав свої офіційні повноваження та припинив з'являтися на публіці, зокрема не був на весіллі власної дочки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].