Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Партнерський матеріал

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички

Нова фізична культура – шлях до збереження нації

Этот материал также доступен на русском языке
Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Фото: depositphotos.com

Вчені та лікарі стверджують, що для підтримки здоров'я нації постійно залученими до фізичної активності мають бути понад 50% населення країни. Наприклад, у скандинавів цей показник становить 85% і лишається незмінним протягом багатьох десятиліть. В Україні ж фізкультура та спорт стали неодмінною складовою повсякденного життя лише для 15% жителів. Як підвищити цей «здоровий відсоток» і чим у цій справі здатен допомогти великий бізнес, досліджував Mind.

Що маємо «на старті»? 

У 2019 році Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) оприлюднив дослідження «Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків і молоді в Україні», яке вкотре підняло на поверхню давню проблему: підліткам бракує цілеспрямованого фізичного виховання. Це, у свою чергу, не дає можливості формувати таку поведінку та звички серед молоді, які б заклали підвалини для створення сталого здорового суспільства. 

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Фото: depositphotos.com

Дослідження показало, що українська молодь нехтує своїм здоров’ям через низький рівень фізичної активності, проводить занадто багато часу в соціальних мережах і має нездорові харчові вподобання.

Ці невтішні висновки були згодом підтверджені звітом ESPAD, проведеним в рамках міжнародного проєкту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин». Та й офіційні відомості від Міністерства охорони здоров’я України теж не додають оптимізму: «…90% школярів і студентів мають відхилення від здорового стану, понад 50% – незадовільну фізпідготовку. Кількість учнів із спеціальною медичною групою щороку збільшується». 

Чи робиться щось на рівні держави? 

Ще за «допандемійних» часів голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер закликала школярів, студентів, вчителів, батьків, громади, бізнес, волонтерські організації та медіа об’єднатись, аби разом просувати ідеї та ініціативи здорового способу життя.

Згодом, у листопаді 2020 року, Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову «Про затвердження Стратегії розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 року». Документом передбачається, що особливу увагу слід приділити популяризації та широкому залученню різних груп населення до регулярних занять фізичною культурою і спортом. Ще одна з цілей – збільшити до 30% частку населення з регулярною руховою активністю.

У червні 2021-го, за ініціативи президента України було дано старт загальнонаціональній програмі «Здорова Україна», яка покликана зробити здоровий спосіб життя частиною українського менталітету. «Ми збираємося зробити спорт доступним для всіх. Для того, щоб кожен українець відчував, що без цього неможливо. Це стосується людей будь-якого віку. Українці заслуговують на довге та якісне життя», – наголосив Андрій Єрмак, керівник Офісу глави держави, під час презентації на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Здорова Україна».

У межах програми «Здорова Україна» вже розпочалася реалізація соціального проєкту «Активні парки – локації здорової України». Нині запрацювали близько 300 таких локацій, а до кінця року їх має стати не менше 1000. Наступним етапом буде «Активний парк у кожній громаді».

У планах Всеукраїнського центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» – комплекси вправ за QR-кодом, розроблені найкращими фахівцями. Крім того, у кожній громаді працюватиме свій координатор програми «Активні парки», який залучатиме населення до фізичної активності, популяризуватиме здоровий спосіб життя і організовуватиме фізично-оздоровчі заходи.

Чому підходи до фізичного виховання треба змінювати? 

Нове покоління вже живе у цілком діджиталізованому світі. Тож і прищеплювати любов до спорту, як і здорові звички, сучасній молоді слід за допомогою нових технологій. Добре відпрацьовані цифрові проєкти здатні вивести здоровий спосіб життя на новий рівень: сформувати розуміння та усвідомлення, навіщо фізкультура потрібна у повсякденному житті; пояснити, що може запропонувати держава, а що – приватні структури.

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Фото: Parimatch Foundation

Також дуже важливо зробити масовий спорт інклюзивним, з безперешкодним доступом до спортивних майданчиків, відео-уроків і тренувань з кращими спортсменами не лише України, а й усього світу. Адже не секрет, що кожна перемога – це результат командної роботи. А також тісної співпраці з тренером – тією людиною, яка навчає, мотивує, підтримує, та інколи навіть знає своїх вихованців краще, ніж їхні батьки.

За твердженням олімпійської чемпіонки з художньої гімнастики Анни Різатдінової, яка долучилася до соціального проєкту «Спортивний наставник», ініційованого міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation, тренер у будь-якому виді спорту – це ключовий момент: «Тренер може замінити і психолога, і друга, і навіть маму, адже, як правило, спортсмени виростають далеко від батьків. До наставника можна звернутися, коли погано на душі. А сам спорт сприяє соціалізації дитини». 

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Анна Різатдінова
Фото: Parimatch Foundation

За її словами, розвиватися у професійному спорті – дійсно складно, але спорт неабияк виховує характер. Людина стає самостійною, особливо коли починає їздити на збори й змагання, завдяки цьому з’являються стрижень і дисципліна.

«Моєму синові зараз три роки, і я докладаю максимум зусиль, щоби залучити його у спорт. Не змусити, а направити, щоб у дитини з’явилася мета в житті, й вона пішла правильним шляхом. Заняття спортом – це правильна дорога», – розповідає Анна Різатдінова. 

Комплексна програма «Спортивний наставник» спрямована, перш за все, на соціальну адаптацію через спорт. Програма допомагає дітям, незалежно від їхніх життєвих обставин, розвиватися фізично, плекати впевненість у собі й отримувати корисні соціальні навички за допомогою спорту. Представники фонду Parimatch Foundation переконані, що спорт для дітей, які потрапили в складні життєві обставини, – це зміна фокусу на щось більш приємне, коли можна тимчасово не думати про свої проблеми, а реалізувати себе з найкращого боку. І в цій ситуації саме заняття спортом і підтримка наставника впливають на повноцінний розвиток дитии та виховують її гідним членом суспільства.

 Як бізнес та селебріті можуть долучитися до оздоровлення нації? 

На жаль, в українському суспільстві професії вчителів фізкультури та тренерів наразі є недооціненими навіть попри видатні досягнення українських спортсменів. З огляду на це, у 2020 році Parimatch Foundation вирішив нагадати співгромадянам про цінність професій тренера і вчителя фізкультури, запустивши ще одну соціальну кампанію – «Тренер #1».

Мета заходу – відкрито та голосно заявити: за кожним успішним спортсменом стоїть тренер/наставник. Ініціативу підтримали майже всі топ-зірки українського спорту – Олександр Шовковський, Дар'я Білодід, Юрій Чебан, Анна Різатдінова, Ірина Дерюгіна, Сергій Варламов, Олександр Абраменко та інші.

«Наш проєкт несе кілька важливих меседжів. Успіх дітей і підлітків у професійному спорті часто залежить від тренерів і вчителів фізкультури. Поки що це розуміють лише спортсмени, а хотілося – щоб усе українське суспільство. І статус цих професій має зростати. Тож ми віримо, що це стане колосальним поштовхом для розвитку спортивної сфери в Україні найближчого десятиліття», – наголошує президентка фонду Катерина Білоруська.

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Катерина Білоруська
Фото: Parimatch Foundation

Фінансування та розвиток таких напрямів, як освіта, культура і спорт – своєрідний індикатор того, що країна прогресує. Адже завжди знайдуться більш «першочергові та нагальні» проблеми, на які необхідно витратити державні кошти. Проте задоволення саме цих потреб суспільства в подальшому матиме неабиякий вплив на розвиток держави.

Соціально відповідальний бізнес має співпрацювати з державою, має продемонструвати свою зацікавленість у підтримці суспільства та країни задля їхнього подальшого розвитку. А підтримка освіти, культури та спорту так само важливі для майбутнього, як і фінансування охорони здоров'я. 

Які значимі спільні проєкти вже реалізовано?

Завдяки спільній роботі Міністерства молоді та спорту, Федерації гімнастики України і Parimatch Foundation, у 2020 році Україна стала центром європейської художньої гімнастики, провівши 36-й чемпіонат Європи, який міг просто не відбутися через пандемію.

Для України прийняти 500 представників 23 країн і гідно провести Чемпіонат Європи – це важлива іміджева подія високого рівня. І Україна довела, що, попри складнощі, може забезпечити гідний рівень проведення міжнародних змагань. Для наших гімнасток це безцінний досвід і 6 медалей: 3 золоті, 2 срібні та 1 бронзова. А для дітей – змога продовжувати навчання, адже без змагань цей спорт не може існувати.

 «Будь-яке наше партнерство – це не просто логотип на футболці», – зауважує директор представництва міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation в Україні Вадим Місюра. Фонд спільно з Національним комітетом спорту інвалідів України втретє нагороджує іменними стипендіями дітей з інвалідністю, які професійно займаються спортом та ставлять за мету участь у професійних змаганнях, зокрема, у Паралімпійських іграх. Такі стипендії є складовою комплексної програми Фонду «Так, я можу!», яка поширила свою географію на всю Україну. А у 15 регіонах на постійній основі діють групи з відкритих інклюзивних тренувань у рамках комплексної програми Parimatch Foundation «Так, я можу!».

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Вадим Місюра вручає сертифікат
Фото: Parimatch Foundation

«35 дітей вже отримали фінансову підтримку для розвитку спортивного потенціалу. Цьогоріч стипендіатами програми стали ще 30 дітей. За три роки Фонд інвестував понад 6 млн грн у талановитих дітей-спортсменів. Також Parimatch Foundation покрив всі податкові витрати, пов'язані з виплатою цих стипендій. Головна мета наших проєктів – залучити більше дітей з інвалідністю до спорту та підтримати їх у подальшому професійному становленні. Ми впевнені, що наш приклад заохотить інших представників соціально відповідального бізнесу та створить умови для впровадження безбар'єрного простору в Україні», – наголосив Вадим Місюра.

У 2000 році на першій церемонії вручення нагород Laureus World Sports Awards великий шанувальник спорту Нельсон Мандела виступив із промовою, в якій зокрема наголосив: «Спорт має потенціал змінювати світ. Він має потенціал надихати. Він говорить з молоддю мовою, яку вона розуміє. Спорт може давати надію там, де раніше був лише відчай. Він краще за уряд дозволяє долати расові перешкоди. Він сміється в обличчя усім видам дискримінації».

І з цим твердженням насправді важко сперечатись, адже зрештою не всі, хто займається спортом, стають спортсменами. Проте фізична культура буде популяризувати культуру активного та здорового життя, як результат – здорової, відповідальної та сильної нації.

Не Олімпіадою єдиною: як прищепити молоді здорові звички
Фото: Parimatch Foundation

Тож системна підтримка спортивних починань – це свого роду робота зі збереження історії та культурної спадщини України, це заохочення до здорового способу життя, здорова і усвідомлена нація, позитивний імідж країни, і як наслідок – привабливість для зовнішніх інвестицій. І обов’язок соціально відповідального бізнесу – задавати та підтримувати тренди системних змін у суспільстві.

*Міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation заснований у 2019 році. Діяльність фонду спрямована на те, щоб у кожної дитини, незалежно від фізичних, ментальних особливостей, соціального статусу був рівний доступ до навчання і занять спортом. В Україні фонд реалізує три комплексні програми: «Так, я можу!», «Спортивний наставник», «Нова фізична культура». Більше дізнатися про ініціативи, спрямовані на розвиток дитячого спорту, можна у Facebook

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті