Можливості без обмежень: чому дітям з інвалідністю важливо займатися спортом
Точка зору

Можливості без обмежень: чому дітям з інвалідністю важливо займатися спортом

Про розвиток, позитивні емоції, соціалізацію та сенс життя

Этот материал также доступен на русском языке
Можливості без обмежень: чому дітям з інвалідністю важливо займатися спортом

Сьогодні в нашій країні живуть понад 2,6 млн людей з інвалідністю, фізичною або ментальною, з них 156 000 – діти. Такі дані наводить Державна служба статистики України. Це значна частина населення. Однак потрібно враховувати, що не всі потрапляють до подібної «статистики». Часто ці люди стикаються з низкою перешкод і відсутністю доступу до найзвичайніших занять, зокрема – до спорту. За розв’язання цієї проблеми взявся міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation. Президент фонду Катерина Білоруська розповіла Mind про програму «Так, я можу!», про те, як спорт сприяє соціалізації дітей з інвалідністю та про перемоги підопічних.

Як організувати інклюзивні тренування в регіонах?

Корпоративний благодійний фонд – частина корпоративної соціальної відповідальності компанії. Його діяльність зосереджена на розвитку дітей через спорт. І це не просто благодійність – це системний процес, який приносить користь як конкретній дитині, так і всій країні.

Завдання програми «Так, я можу!» – підтримати дітей з інвалідністю та особливостями ментального розвитку шляхом залучення їх до спорту. Фізична активність важлива для повноцінного розвитку будь-якої дитини.

Заняття спортом позитивно впливають на фізичний і психоемоційний стан дітей, допомагають їм знайти друзів і навіть сенс життя. Наприклад, футбол для дитини з інвалідністю – це швидше не про спортивні досягнення, а про отримання корисних навичок, адаптацію, задоволення від гри в команді та позитивні емоції.

У цьому проєкті ми працюємо за кількома напрямами. Один з них – відкриття інклюзивних спортивних секцій для дітей з інвалідністю. Програма охоплює 15 регіонів України. Тренування безкоштовні, проводяться регулярно з кваліфікованими фахівцями, яких фонд навчає, проводить курси і тренінги.

Перш ніж відкрити таку спортивну секцію, ми шукаємо локального партнера. Наступний важливий крок – знайти тренера. Іноді нам щастить, і до нас приходить людина з досвідом ведення інклюзивних груп. Також трапляється, що тренерами стають вчителі фізичної культури, у яких такого досвіду немає, але є велике бажання працювати за цією програмою та розвиватися. Ми пропонуємо їм безкоштовне навчання. Зазвичай набираємо групу охочих і вибираємо з неї одного або двох найкращих.

Далі ми шукаємо локацію. До її вибору підходимо дуже прискіпливо, адже нам важливо, щоб діти займалися в гідних умовах. Ми хочемо, аби всі діти в Україні мали можливість відвідувати інклюзивні тренування. Цьогоріч плануємо залучити ще 500 дітей, наразі триває набір. Щоб записати дитину до секції, необхідно заповнити форму – і кваліфікований тренер зв'яжеться з вами.

Соціалізація дітей і зірки спорту

Зараз фонд працює над тим, щоби залучити до тренувального процесу психолога. Цей фахівець допоможе нам оцінювати позитивний вплив занять на психоемоційний стан дитини та прогрес в її соціалізації. Соціалізація дітей з інвалідністю – одна з головних цілей програми «Так, я можу!». Ми свідомо залучаємо до тренувань і здорових дітей, щоби групи були змішаними – це дає можливість дітям з інвалідністю спілкуватися зі здоровими дітьми і не бути в ізоляції.

Ми проводимо відкриті інклюзивні тренування, щоби влаштувати свято вихованцям і надати їм можливість продемонструвати свої навички. Також запрошуємо знаменитих спортсменів, які проводять майстер-класи для дітей.

Наприклад, нашими гостями стали легендарний футболіст Олександр Шовковський, паралімпійська чемпіонка з настільного тенісу Марина Литовченко, призери чемпіонатів із греко-римської боротьби Артур Політаєв і Віктор Петрик та багато інших.

Для підопічних фонду такі зустрічі – велика радість і мотивація. Вони із задоволенням навчаються в спортсменів, які представляють Україну на найпрестижніших світових змаганнях.

Стипендії для талановитих спортсменів

У межах програми «Так, я можу!» ми вручаємо талановитим дітям-спортсменам стипендії, адже переконані, що досягнення потрібно всіляко заохочувати та підтримувати. Приклад цих хлопців і дівчат захоплює – попри інвалідність і всі перепони, які їм зустрічаються, вони не лише продовжують займатися своєю справою, а й перемагають.

Ми дуже пишаємося їхніми результатами – вісім дітей потрапили до складу збірних трьох видів спорту: легка атлетика, плавання та баскетбол. Завдяки силі волі, наполегливості та цілеспрямованості, а також підтримці батьків і тренерів, ці дітлахи втілюють мрії. Немає сумнівів, що просто зараз вони роблять великий внесок у своє щасливе майбутнє.

20 вересня ми втретє підтримали стипендіями дітей. І не маємо сумнівів, що цей проєкт потрібно продовжувати. Наші підопічні готові розвиватися, демонструвати досягнення, максимально розкривати свій потенціал і перемагати. І я впевнена в тому, що кожен із них ще неодноразово скаже собі та іншим: «Так, я можу!»

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло