«Вандали в космосі»: Росії докоряють ракетним ударом по супутнику

«Вандали в космосі»: Росії докоряють ракетним ударом по супутнику

Країни Заходу засуджують Москву за «безрозсудне» випробування зброї, яке створило на навколоземній орбіті небезпечну хмару уламків

Этот материал также доступен на русском языке
«Вандали в космосі»: Росії докоряють ракетним ударом по супутнику
Фото: depositphotos.com

У понеділок, 15 листопада 2021 року, Російська Федерація провела демонстрацію сили, підірвавши на висоті 500 км над Землею непрацюючий радянський супутник «Космос-1408». Цей 2200-кілограмовий агрегат, за даними влади США, розпався на сотні тисяч уламків, які протягом десятків років становитимуть загрозу космічним апаратам на навколоземній орбіті.

«РФ безрозсудно провела руйнівне випробування протисупутникової ракети прямого перехоплення (ASAT), запустивши її в один із своїх власних супутників. У результаті цього випробування утворилося понад 1500 відстежуваних шматків орбітального бруду і, ймовірно, сотні тисяч дрібних частинок. Сміття, створене цим небезпечним і безвідповідальним випробуванням, тепер протягом десятиліть загрожуватиме супутникам та іншим космічним апаратам, які життєво важливі для безпеки, економіки й наукових інтересів усіх країн», – йдеться в офіційній заяві глави держдепартаменту США Ентоні Блінкена.

Росія нікого не сповістила про знищення свого супутника, тому раптове виявлення хмари уламків не на жарт налякало експертів NASA. Американське аерокосмічне агентство розпорядилося евакуювати персонал Міжнародної космічної станції (МКС), яка здійснює щодоби 16–17 обертів навколо Землі на швидкості 7,6 км/с і ризикує серйозно постраждати від зіткнення навіть із невеликим шматочком космічного сміття.

За твердженням директора NASA Білла Нельсона, астронавтам і космонавтам на МКС у понеділок довелося на дві години зачинитися в пристикованих кораблях Crew Dragon і «Союз», поки експерти оцінювали ризики зіткнення з новою хмарою уламків, що з'явилася після випробування Росією зброї ASAT.

«Як і держсекретар Ентоні Блінкен, я обурений цим безвідповідальним і дестабілізуючим вчинком. За такої довгої і легендарної історії пілотованих космічних польотів неприпустимо, щоби Росія наражала на небезпеку не лише американських і міжнародних партнерів на МКС, а й своїх власних космонавтів. Їхні дії нерозсудливі та небезпечні, вони загрожують також китайській космічній станції з тайконавтами на борту», – наголошується в заяві Білла Нельсона.

До засудження випробувань ASAT долучилися й міністр оборони Великобританії Бен Уоллес і генсек НАТО Єнс Столтенберг. Міністр оборони Франції Флоранс Парлі у своєму Twitter назвала російських вояків «космічними вандалами», що псують орбіту – загальне надбання 7,7 млрд жителів нашої планети.

«Демонстрація сили»

Наступної доби після інциденту Росія підтвердила, що збила «Космос-1408». «Ми справді випробували успішно перспективну систему. Вона ювелірно вразила старий супутник», – наголосив міністр оборони РФ Сергій Шойгу.

За його твердженням, уламки, що утворилися, за часом випробувань і за параметрами орбіти не становили загрози для орбітальних станцій, космічних апаратів і космічної діяльності.

Експерти вважають, що супутник вразила ракета А-235 («Нудоль»), запущена з космодрому «Плесецьк». Її політ, а також траєкторії МКС, «Космосу-1408» та його уламків відтворила софтверна компанія Ansys. На відповідному відео можна побачити, як фрагменти підірваного супутника пролітають із суттєвим відставанням від МКС. Вони також розходяться з орбітальною станцією по висоті щонайменше на 40 км. Однак згодом уламки опускатимуться і розсіюватимуться, підвищуючи ймовірність зіткнення з МКС.

Аналітики наполягають, що Росія могла б протестувати свою протисупутникову зброю на безпечній цілі без створення загрози міжнародній космічній діяльності. Так вчинили Сполучені Штати, які збили 2008 року супутник на дуже низькій висоті (248 км), завдяки чому всі 175 відстежуваних уламків з того інциденту благополучно зійшли з орбіти. Так само зробила Індія, вразивши у 2019 році один зі своїх супутників на висоті 300 км.

Однак Москва, на думку експертів, підстрілила вищий і більший об'єкт, аби голосніше заявити про свою здатність збивати супутники ракетами із Землі. Як писав Mind, раніше РФ тестувала на орбіті космічні апарати, здатні наздоганяти та переслідувати супутники, зближуватися з ними й випускати по них снаряди.

«Наземне озброєння Росії простіше за розміщене в космосі. Їхня суборбітальна ракета виходить на траєкторію супутника-цілі і просто чекає, поки супутник не вріжеться в неї на швидкості 27 000 км/год», – наводить Space.com коментар Джонатана Макдауелла, астрофізика з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.

«Це 11-те чи 12-те випробування ASAT-системи «Нудоль», але це вперше, коли було перехоплено та знищено реальний супутник. До цього Росія, мабуть, просто виводила свою зброю на задану точку космосу. Але цього понеділка вони знищили на орбіті радянський супутник «Космос-1408», який не функціонував з 1980-х років... Вони не мали причин використовувати таку велику ціль. Вони могли б вибрати менший об'єкт і створити менше сміття», – пише Space.com.

Космічне сміття – щораз більша проблема

Навколо нашої планети кружляють 4700 діючих і 3000 неактивних супутників, які зазнають пошкоджень і роблять орбіту Землі дедалі бруднішим місцем. Так, у лютому 2009 року «мертвий» російський супутник «Космос-2251» врізався на швидкості 11,7 км/с у комунікаційний супутник «Іридіум-33», утворивши понад 2000 помітних уламків і десятки тисяч дрібних.

За даними Європейського космічного агентства, орбітою Землі на космічних швидкостях літають щонайменше 36 500 великих шматків сміття завширшки понад 10 см, а також, імовірно, 1 млн уламків завширшки від 1 до 10 см і близько 330 млн фрагментів – від 1 мм до 1 см.

Навіть найдрібніші із цих об'єктів, наприклад крупинки фарби, при потраплянні в супутник можуть серйозно його пошкодити або знищити. Це призведе до появи нових фрагментів сміття і посилить проблему забруднення космосу.

Деякі вчені та дослідники попереджають, що людство стоїть на порозі синдрому Кеслера. Зіткнення сміття на деяких орбітах спричинить лавиноподібну появу нових уламків і зробить ці орбіти непридатними до роботи супутників.

Настання синдрому Кеслера можуть наблизити приватні компанії, що усіюють земну орбіту новими космічними апаратами. Так, компанія SpaceX Ілона Маска нещодавно вивела 1800 супутників для своєї мережі Starlink і планує довести їхню кількість до 40 000. Інтернет-гігант Amazon Джефа Безоса має намір сформувати власну группу з 3236 супутників для надання широкосмугового доступу до інтернету. Ще 13 600 супутників зв'язку збирається розмістити в космосі аерокосмічна компанія Astra Space.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті