Планів громаддя: скільки атомних реакторів збираються побудувати в Україні

Планів громаддя: скільки атомних реакторів збираються побудувати в Україні

Де саме вони розташовуватимуться і наскільки реалістичні ці заяви

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Планів громаддя: скільки атомних реакторів збираються побудувати в Україні
Зарубіжна делегація поблизу недобудованих енергоблоків ХАЕС
Фото: ngp-ua.info

У понеділок, 22 листопада, відбулося підписання двох угод між українським оператором АЕС – НАЕК «Енергоатом» – та американською компанією Westinghouse Electric, власником технології АР1000 – реакторів покоління ІІІ+. Незважаючи на те що «Енергоатом» раніше розповідав про наміри та анонсував зазначені угоди, до останньої миті ніхто не знав, що саме буде підписуватися. Ба більше: було невідомо, що й де має намір будувати НАЕК. Оскільки сама церемонія відбулася в рамках міжнародної конференції з нагоди 25-річчя компанії, яке відсвяткували 16 жовтня, підписанти мали можливість розповісти деталі: що, де й коли будуватиме «Енергоатом». Наскільки ці плани реалістичні і як їх збираються втілювати в життя, з’ясовував Mind.

Що будуватиме «Енергоатом» разом із Westinghouse

Аби зрозуміти, про що йдеться в укладених між Westinghouse та «Енергоатомом» угодах, варто ознайомитися з тим, що саме й де має намір зводити «Енергоатом». Адже це не було зрозуміло щонайменше з кінця серпня, коли в урочистій обстановці за присутності президента України Володимира Зеленського керівники НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і президент та головний виконавчий директор компанії Westinghouse Патрік Фрагман підписали Меморандум про співпрацю, який передбачає розміщення п’яти реакторів Westinghouse AP1000 в Україні.

Тоді було озвучено, що два реактори АР1000 будуть зведені на Хмельницькій АЕС. Але, як відомо, на ХАЕС з 1980-х років стоять два недобудовані енергоблоки, призначені для реакторів типу ВВЕР-1000, що мають інші конструкційні та тепломеханічні характеристики, ніж АР1000. І якщо четвертий енергоблок зведений лише на 25%, то будівельна готовність конструкцій третього сягає 75%.

Тож майже три місяці атомники й експерти сушили голови над намірами «Енергоатома». Особливо бентежило те, що стан будівельних конструкцій третього енергоблоку незадовільний, про що ще у 2011–2012 роках заявляв ядерний регулятор – Держатомрегулювання.

Втім, презентація Петра Котіна після підписання документа поставила крапки над «і», хоча й не позбавила побоювань стосовно можливості використання будівельних конструкцій. Ними послуговуватимуться без участі американської сторони.

Планів громаддя: скільки й де атомних реакторів збираються побудувати в Україні

Слайд 1. Джерело: InfoAtom

Вище – слайд із презентації т.в.о. президента «Енергоатома», з якого випливає, що третій блок на Хмельницькій АЕС добудовуватимуть з реакторною установкою радянського дизайну ВВЕР-1000. У самій доповіді Котін зазначив, що будуватимуть у співробітництві не з РФ, а з єдиним у Європі власником цієї технології – чеською Skoda JS (власник самої Skoda JS – російський Газпромбанк через групу ОМЗ). І дійсно. Днями АТ «Українські енергетичні машини» (колишній «Турбатом») повідомило, що разом з проєктантом АТ «Київський інститут «Енергопроект» (71% акцій належать Марку Дубовому – сину екснардепа Олександра Дубового (БЮТ)) провели нараду, на якій з’ясовували, чи можуть турбіни екс-«Турбоатома» використовуватися при добудові третього й четвертого блоків ХАЕС. Із пресрелізу випливало, що турбіна для третього блоку з технологією ВВЕР-1000 вже майже готова, а для четвертого – модернізуватиметься під проєкт АР1000 компанії Westinghouse.

Також дуже побіжно Петро Котін додав, що проєкт закону про будівництво третього енергоблоку буде подано до Верховної Ради вже найближчим часом.

Планів громаддя: скільки й де атомних реакторів збираються побудувати в Україні

Слайд 2. Джерело: InfoAtom

Це інший слайд із презентації Петра Котіна, з якого випливає, що третій енергоблок ХАЕС «Енергоатом» має намір добудувати лише за чотири роки. Світова практика будівництва АЕС за останні десятиріччя ставить такі плани під сумнів: будь-який крок у цьому напрямку має погоджуватися з національними регуляторами, громадськістю тощо.

Так, відтерміновуються плани щодо будівництва двох блоків британської АЕС Hinkley Point, яке розпочалося в грудні 2018 року. Енергетичний пуск першого блоку попередньо заплановано на грудень 2026 року, а це – сім років.

Не менш показовим є приклад американської АЕС Vogtle, де зводяться два енергоблоки за технологією АР1000  Westinghouse (як раз наш випадок щодо інших п’яти блоків, які «Енергоатом» запланував здати в експлуатацію 2029 року – див. слайд 2). Будівництво двох блоків АЕС Vogtle розпочалося 2013 року, а його завершення наразі заплановано на І квартал 2022 року. При цьому буквально днями атомний регулятор США NRC заявив, що посилить нагляд за будівництвом. А це теж може зсунути терміни праворуч.

Зарегульованість процедур, запобігання корупції та посилення ролі громадськості у будь-яких масштабних проєктах будівництва, тим більше якщо це будівництво АЕС, дуже гальмує процес зведення нових атомних потужностей у країнах з розвиненою демократією. Поза тим, слід зазначити, що про плани збудувати атомні енергоблоки вже заявили багато європейських країн.

Окрім цих аргументів, на ситуацію з добудовою ХАЕС-3 з одного боку негативно впливає, як було зазначено, стан будівельних конструкцій, який викликає запитання в національного регулятора. Але з іншого – викликає оптимізм наявність більшої частини обладнання, яке було вироблене та закуплене ще у 1990-ті – на початку нульових, коли добудовувався другий блок Хмельницької АЕС. Зокрема – весь комплект обладнання першого контуру реактора, крім самого його корпусу (який і планується замовити в Skoda JS).

Втім, знов-таки ускладнює ситуацію те, як саме зберігалося обладнання. Частину його було розташовано просто неба. Про важливість цього аргументу свідчить те, що після останнього візиту на ХАЕС із делегацією Westinghouse, за інформацією джерел у НАЕК «Енергоатом», Петро Котін дав доручення визначити і покарати винних за те, що обладнання перебувало в неналежних умовах.

Планів громаддя: скільки й де атомних реакторів збираються побудувати в Україні

Фото: НАЕК «Енергоатом»

Які угоди уклали Westinghouse та «Енергоатом»

Тепер – докладніше розглянемо п’ять енергоблоків, анонсованих Westinghouse та «Енергоатомом» в останній день серпня 2021 року. Нагадаємо: під час візиту президента Володимира Зеленського до США «Енергоатом» підписав меморандум із Westinghouse Electric про будівництво за $30 млрд п’яти атомних енергоблоків із реакторами АР 1000.

Під час міжнародної конференції «Атомні можливості для розвитку країни» 22 листопада Westinghouse та «Енергоатом» уклали дві угоди щодо будівництва двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС за технологією АР1000. Одна передбачає закупівлю послуг американської компанії з проєктування енергоблоків, інша – закупівлю тренажера для підготовки персоналу та іншого довгострокового обладнання для першої реакторної установки Westinghouse AP1000 на майданчику ХАЕС.

Тобто, згідно з підписаними угодами, Westinghouse проєктуватиме четвертий і п’ятий енергоблоки ХАЕС. Інші три блоки Westinghouse будуть розташовані по одному на кожному з майданчиків діючих АЕС. Про будівництво, зі слів підписантів, наразі не йдеться.

До речі, як відомо Mind, самі угоди не проходили всіх необхідних в таких випадках процедури. Є сумніви, що «Енергоатом» погоджував їх з усіма міністерствами та навіть у самій компанії.

За чий рахунок бенкет

Планів громаддя: скільки й де атомних реакторів збираються побудувати в Україні

Слайд 3. Джерело: InfoAtom

Це ще один слайд із презентації Петра Котіна. Але не слід його розуміти буквально. Як повідомив сам пан Котін, ці показники локалізації обладнання передбачені лише з другого блоку АР-1000 (5-го блоку Хмельницької АЕС) . А проєкт «Український енергоблок», за його словами, загалом розпочнеться після того, як зведуть усі п’ять блоків за технологією Westinghouse.

Втім, і ХАЕС-4 будуватиметься з українським постачальником: «Навіть на першому блоці ми будемо будувати з українськими підрядниками турбінний острів, а Westinghоuse відповідатиме за реакторну установку», – повідомив Петро Котін. До речі, раніше він заявляв, що реактор для ХАЕС-4 вже готовий – його було виготовлено для американської АЕС Virgil C. Summer  V.C.Summer в США, але проєкт «накрився» через здороження та збільшення термінів ліцензування нових енергоблоків. Як відомо, у березні 2017 року Westighouse не витримав перевитрат за проєктами будівництва АЕС із реакторами АР1000 (Vogtle та V.C. Summer) і пішов на банкрутство.

Підписанти угод повідомили, що будівництво блоків фінансуватиметься за рахунок кредиту US Eximbank, який буде видано на 18 років. Обсяг кредиту не було озвучено. Але дуже побіжно зазначено, що іншим джерелом фінансування може стати випуск євробондів «Енергоатомом». Насправді US Eximbank може видати кредити лише Westinghоuse. І вочевидь, лише на суму вартості обладнання, що його постачатиме американська компанія.

Втім, уже у вівторок, 23 листопада, широко розійшлася новина від держпідприємства «Гарантований покупець», що НАЕК «Енергоатом» відсудив у нього 4 млрд грн боргу за електроенергію та може вимагати примусового виконання судового рішення та списання цих коштів. До цього обсягу входять 3 млрд грн, які мали піти на розрахунки з ДТЕК за електричну енергію за «зеленим» тарифом, та залучені на початку листопада НЕК «Укренерго» за рахунок випуску «зелених» єврооблігацій.

Наразі новий очільник «ГарПока» Вадим Уліда пропонує «Енергоатому» мирну угоду. Якщо пропозицію буде проігноровано, а кошти таки буде стягнуто – випуск євробондів «Енергоатомом» стає геть примарним. Хоча поки що атомна компанія і погоджує текст майбутньої угоди з інвестиційно-банківською компанією FinPoint – тією самою, що організувала випуск євробондів для «Укренерго».

Тож не виключено, що для виконання вже укладених угод «Енергоатом» намагатиметься скасувати ПСО (близько 50% від виробленої електроенергії продається значно нижче собівартості). Таке може відбутися за рахунок або підвищення тарифів для населення (що дуже сумнівно з огляду на наміри Зеленського балотуватися на другий термін), або скидання своїх зобов’язань на інших гравців ринку, що остаточно розхитає поточну модель енергоринку, що й так має суттєві дефіцити та ледь тримається.

Загалом озвучене в першому слайді будівництво 15 блоків – не більш ніж примара. Сумнівною є навіть добудова одного блока, законопроєкт щодо будівництва якого днями КМУ може подати в парламент. А про заявлені вісім енергоблоків (дві АЕС із нуля) до 2040 року – годі й говорити.

Так, у французької генеруючої компанії Électricité de France (EDF), яка теж належить державі і де працює 50 000 працівників на 70 ГВт потужностей (не лише ядерних), щорічний дохід становить 67 млрд євро. І EDF дуже обережно зводить один-єдиний енергоблок АЕС Flamanville ще з 2007 року (причому за французькою технологією Framatom). Наразі президент Франції Еммануель Макрон виступив із заявою про наміри звести нові блоки (очікується, що французький уряд оголосить про будівництво до шести нових реакторів типу EPR найближчим часом). Але з такими заявами виступає не компанія-оператор АЕС (хоч і державна), а перші керівники країни.

Натомість фінплан «Енергоатома» на 2021 рік передбачає дохід лише в 56 млрд грн (менше 2 млрд євро, 35 000 співробітників на 14 ГВт встановленої потужності). Борги компанії становлять при цьому понад 20 млрд грн. І компанія – не керівники держави – проголошує плани звести 15 нових атомних енергоблоків до 2040-го. Як має розцінювати ці заяви західна спільнота і чи буде вона серйозно ставитися до керівників атомної галузі після таких заяв – питання відкрите.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло