З Голлівуду – до крісла психотерапевта: чесні історії про справжнє життя

З Голлівуду – до крісла психотерапевта: чесні історії про справжнє життя

Або навіщо читати книжку «Хочете про це поговорити?» Лорі Ґоттліб про реальних людей

Этот материал также доступен на русском языке
З Голлівуду – до крісла психотерапевта: чесні історії про справжнє життя
Фото: Світлана Долінчук

Скільки разів ми спостерігали цю класичну мізансцену в кіно або навіть у театрі, читали про неї в книжках: кабінет психотерапевта, він або вона сидить у кріслі та зосереджено слухає пацієнта, який лежить на кушетці або сидить навпроти, який з надією або відчаєм дивиться в стелю і розповідає про свої негаразди. А як професійні та особисті взаємини психотерапевти будують насправді? Про це можна дізнатися з бестселеру Лорі Ґоттліб: «Хочете про це поговорити? Нотатки психотерапевта в 58 сеансах».

Бекґраунд. Лорі Ґоттліб – не просто письменниця, вона професійний психотерапевт із Лос-Анджелеса, де, як відомо, навіть у психотерапевтів є психотерапевти.

«Мене завжди приваблювали історії», – зізнається вона. Тому, закінчивши коледж, вона одразу ж вирушила підкорювати Голлівуд. Її взяли до акторської агенції, де Лорі працювала асистентом молодшого агента, який представляв сценаристів і режисерів.

За всієї блискучості світу кіно робота асистента виявилася повною його протилежністю. Ґоттліб робила начальнику каву, записувала до перукаря та на педикюр, забирала речі з хімчистки, копіювала документи…

Загалом робила все, що ніяк не наближало її до реального світу режисерів і сценаристів, з якими мріяла зустрітися все життя. Тому за кілька місяців вона перейшла працювати над виробництвом серіалів на телеканалі NBC, щоб здійснити свою мрію – розповідати історії для глядачів, шар за шаром допомагаючи їм впізнавати улюблених персонажів, таких самих недосконалих і суперечливих, як і кожен із нас.

Лорі стала успішним продюсером, була зайнята в таких проєктах, як «Друзі» та «Швидка допомога». Знадобилися роки, перш ніж вона зрозуміла, що хоче не просто вигадувати історії про вигаданих персонажів, а професійно досліджувати долі реальних людей, щоб допомагати їм знаходити вихід із непростих ситуацій та більш ефективно будувати стосунки з оточенням.

Інакше кажучи, допомагати дізнатися правду, яку ми приховуємо від інших і самих себе. Для цього Лорі наважилася радикально змінити своє життя – пішла до університету вивчати медицину та здобула кваліфікацію психотерапевта.

Оригінальна назва: Maybe Should Talk To Someone: Therapist, Her Therapist, and Our Lives Revealed.

Видавництво: BookChef

Тираж: 1500 примірників

Сюжет. «Хочете про це поговорити?» – це збірка захопливих історій про взаємини психотерапевта з клієнтами, про співчуття та довіру, про людей, які попри всі негаразди хочуть бути щасливими.

Саме пацієнти Лорі стають головними героями її нової книжки. Їхні долі дивним чином переплітаються з подіями, що відбуваються в житті самої Ґоттліб, яка також живе, любить, розчаровується, рефлексує та ходить до психотерапевта.

Вона – як незламна скеля, здатна вислухати кожного й підказати правильний шлях.

Розповідаючи подробиці свого життя та роботи, а також епізоди зустрічей із пацієнтами, Ґоттліб запевняє: ця історія не про конкретних особистостей, а про кожного з нас. Її головні герої – звичайні люди, яких від життєвих негараздів не рятує ані успіх у роботі, ані гроші, ані кохання та дружба.

Ви познайомитеся з Джоном – голлівудським сценаристом, який вважає всіх навколо ідіотами та скаржиться на погані стосунки з дружиною, але не розуміє, що в усьому винна страшна сімейна трагедія з минулого.

З Шарлоттою, що маскує відсутність інтересів у житті та важке дитинство низкою поверхневих стосунків та алкоголем.

Із Джейн – молодою викладачкою університету, яка дізналася про смертельний діагноз одразу після медового місяця та змінила вектор своїх інтересів на 180 градусів.

І з багатьма іншими персонажами, кожен із яких відіграє важливу роль у житті Ґоттліб. Серед них знайшлося місце також ексцентричному психоаналітику Венделлу, клієнткою якого є сама Лорі, бо не може впоратися з важким розставанням.

Неймовірно життєва, чесна та щира книга змушує сміятися, плакати та нестримно обурюватись разом із головними героями, які намагаються змінити своє життя та дозволити іншим людям змінити себе.

Ґоттліб чесно підтверджує: так, пацієнти іноді бувають нестерпними. Так, і психотерапевти теж часом не подарунок, тому що вони розкривають найчутливіші рани в людській душі. Але від такого тандему виграють усі – навіть якщо спочатку здається, що оточують вас «одні ідіоти».

Вам сподобається, якщо: ви шанувальник Ірвіна Ялома, Хорхе Букая, Олівера Сакса, мелодрам у стилі Нори Ефрон і серіалів, заснованих на реальних подіях та долях. Вам цікаві люди.

Ви цінуєте мемуари, написані з гумором, відвертістю, що бентежить, і витонченістю автора, у якого за плечима унікальний досвід – психотерапевта, здатного зцілити душевні рани, та пацієнта, якому знадобилася професійна допомога в складній життєвій ситуації.

Вам не сподобається, якщо: ви заперечуєте емоційний інтелект і ще не дозріли для того, щоб приймати життя і людей без осуду у всій їхній різноманітності. Місцями книжку Лорі Ґоттліб читати важко. Деякі персонажі розкриваються і їм стає легше, а на деяких чекає не такий щасливий кінець, і проживати це разом із ними складно.

Головна причина прочитати: книжка дозволяє подивитися на психотерапію з абсолютно незнайомих ракурсів, адже в реальному житті пацієнти рідко діляться подробицями своїх сеансів, а фахівці, дотримуючись професійної етики, не розкривають зайвих деталей про професію.

Ще рідше психотерапевти розповідають про своє особисте життя та зізнаються у власних проблемах. Але Лорі Ґоттліб наважилася зруйнувати стереотипи, не порушуючи конфіденційності клієнтів, і переплела свою особисту драму зі своїми історіями. Книжка була номінована як «Найкраща non-fiction книга 2019 року», а телеканал ABC випустив серіал за книжкою з Євою Лонгорією в головній ролі.

Ще кілька книжок про сучасну психологію, які варті уваги:

«Питання життя і смерті» Ірвін Ялом

Автор – психіатр і публіцист зі світовою славою. Його нова книжка вражає своєю щирістю та вселяє надію попри те, що присвячена складній та табуйованій у нашому суспільстві темі смерті.

Це особистий щоденник, який Ірвін Ялом та його дружина Мерилін вели в період важкого випробування: Мерилін діагностували онкологічне захворювання, і перед подружньою парою постало питання, як у новій реальності знайти сенс життя та боротися з відчаєм.

Але книжка не про горе та смуток. За своєю суттю – це зворушлива історія безмежної любові та життя без жалю. З мудрістю прожитих років, нескінченною любов'ю та повагою Ірвін і Мерилін досліджують питання близькості та горя.

Чергуючи розповіді про останні місяці, проведені разом, і про перші місяці, проведені Ірвіном на самоті, книжка пропонує рідкісну можливість поглянути в обличчя смерті і впоратися з втратою коханої людини.


«Почувайся добре. Нова терапія настрою» Девід Бернс

Цінний практичний посібник для тих, хто хоче опанувати навички управління настроєм, підтримати себе під час депресії та покращити якість власного життя.

Ви дізнаєтеся, як негативні автоматичні думки змінюють наш стан і зможете відстежувати помилки мислення, які спотворюють наше сприйняття й можуть призвести до клінічної депресії.

Автор – доктор медичних наук і почесний професор на кафедрі психіатрії та поведінкових наук у Школі медицини Стенфордського університету, один із основоположників когнітивної психотерапії – єдиного напряму психотерапії, ефективність якого підтверджена науковими дослідженнями.


«Я у своєму житті. Путівник до себе» Марта Приріз

Красива та надихаюча книга молодої української психологині Марти Приріз із чудовими акварельними ілюстраціями художниці Юлії Стеці. Це не тільки захоплива розповідь про унікальність людей, а й збірка конкретних завдань, виконання яких допомагає знайти власні відповіді на запитання, як долати щоденні виклики.

Додаткову силу цьому виданню надають тематичні малюнки, виконані аквареллю – самовільною, стрімкою та непередбачуваною фарбою, як і кожен із нас.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло