Суди Шредінгера: судова гілка влади в Україні одночасно і працює і ні

Суди Шредінгера: судова гілка влади в Україні одночасно і працює і ні

Заступник голови Офісу Президента Андрій Смирнов, який відповідає за її діяльність, із початку бойових дій перебуває у Львові

Этот материал также доступен на русском языке
Суди Шредінгера: судова гілка влади в Україні одночасно і працює і ні

З 24 лютого, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, формат роботи державних інституцій кардинально змінився. Ефективність їхньої роботи в умовах воєнного часу у більшості випадків безпосередньо залежить від поєднання двох факторів: скоординованості дій команди та сприяння з боку вищих органів влади.

У цьому контексті робота судової системи виявилася заручником людини, яка мала б максимально допомагати підтримувати її працездатність.

Про те, що в Офісі Президента працює Андрій Смирнов – заступник голови, який відповідає за координацію із судами, до останнього часу мало хто здогадувався через його низьку активність принаймні в публічній її частині.

Проте на початку поточного тижня він дав комплементарне – самому собі – інтерв'ю, яке мало два ефекти. Перший – Смирнов вийшов у публічну  площину, другий – різко зросла кількість запитань до роботи судів через протиріччя, які задекларував спікер.

Найбільш сумнівним і безвідповідальним видається меседж, у якому заступник голови ОПУ закликає суддів повертатися до Києва. «Поки що займаюся питанням, я хочу повернути та змусити столичні суди працювати: районні, апеляційний, Верховний Суд. Мені хочеться, щоб суди в Києві почали працювати», – каже Смирнов.

Цей меседж працює в анекдотичній парадигмі «я стратег», оскільки не враховує практичного боку питання. Зокрема, немає жодного слова про те, як де-факто забезпечити цю роботу в столиці в умовах воєнного стану, коли в Києві рідкісний день обходиться без  щонайменше 10 повітряних тривог, які передбачають своєчасне переміщення до бомбосховища. Також не враховується, що абсолютна більшість суддівського складу – жінки. На багатьох із них зараз лежить обов'язок захистити своїх дітей.

Ці аспекти Смирнов жодним чином не пояснює, лише каже, що тестується можливість віддаленої роботи, у рамках якої «судді будуть у столиці, а апарат – у безпечному місці». Знову ж таки, як суддя може працювати віддалено і які захищені канали комунікації маються на увазі, він не перейнявся пояснити, як і те, чи відповідають вони вимогам ДССЗІ.

Ще один аспект лежить виключно в моральній площині. Чи може закликати суддів повернутися до столиці, тобто в зону підвищеного ризику, людина яка із самого початку війни перебуває у Львові у відносній безпеці.

За підсумками читання інтерв'ю залишається непроясненим найголовніше питання – статус роботи судів. З одного боку, Андрій Смирнов рапортує, що з початку війни та по 29 березня судами було ухвалено та направлено до Єдиного держреєстру понад чверть мільйона (252 557) судових рішень. І відразу суперечить цим переможним цифрам, кажучи, що Окружний адміністративний суд не працює.

Зокрема, він не може через непередбачені обставини поставити крапку в позові Віктора Януковича до Верховної Ради щодо його самоусунення від здійснення конституційних повноважень президента України.

Тобто, за словами Смирнова, суди одночасно і працюють і ні.

Також, за неофіційними даними, протягом місяця, коли Смирнов перебуває у Львові, рівень безпеки здавався йому недостатнім, і він шукав неформальні способи та можливості перетину кордону. Такі плани озвучують представники його близького кола, проте Mind не міг офіційно підтвердити це. Ми наводимо цю інформацію як суспільно важливу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло