Українські біженці в Польщі: як живуть та чи збираються повертатися

Українські біженці в Польщі: як живуть та чи збираються повертатися

Їхню кількість рахують по-різному, але допомагати готові всією країною

This material is also available in English
Українські біженці в Польщі: як живуть та чи збираються повертатися
Фото: УНІАН

Від 24 лютого – початку російського вторгнення – з України закордон виїхало (станом на 12 квітня) майже 4,7 млн осіб. Таку статистику оприлюднило управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Більшість поїхала до Польщі – за даними ООН, таких майже 2,7 млн людей.

Середній вік українських біженців, що зупинилися на польській території, – 38 років. Майже всі вони – жінки, які залишаються у цій країні через культурну спорідненість та близькість до дому. Mind дослідив «колективний портрет», дізнався, як живуть українці в Польщі, які мають настрої та чи збираються невдовзі повертатися на батьківщину. А також те, на які програми з допомоги вимушеним переселенцям можуть розраховувати.

Хто тікає від війни в Україні? 94% українських біженців у Польщі мають членів родин, що залишилися в Україні. 63% з мігрантів приїхали з неповнолітніми дітьми. Про це йдеться у дослідженні, яке 12 квітня у Варшаві презентувала польська агенція EWL. За результатами опитування більш ніж 400 респондентів віком від 18 років та старше, що перетнули кордон після 24 лютого 2022 року, 93% українських біженців – жінки. Дослідження проводилося у Кракові та Варшаві, біля пунктів отримання реєстраційної картки PESEL, біля вокзалів та центрів допомоги біженцям.  

З початку війни Польща прийняла найбільшу кількість українців. Якщо раніше Варшаву критикували за обмеження по відношенню до мігрантів, а на рівні законодавства поляки розробили протекціоністську політику для підтримки власних громадян, то з початком нападу Росії на Україну ситуація різко змінилася на користь українських біженців. Зараз Польща є однією з найбільш дружніх та комфортних країн для людей, що шукають на прихисток від війни в Україні. 

Українські біженці в Польщі: як живуть та чи збираються повертатися
Фото: УНІАН

Скільки українських біженців у Польщі? За даними спікера агенції EWL Анатолія Зимніна, понад 2,5 млн громадян України перетнули польський кордон після 24 лютого. Скільки громадян приїхали до Польщі через Чехію та Словаччину, має бути відомо у найближчі місяці, коли з'явиться консолідована звітність по реєстрації українців.

«Багато експертів зараз намагаються порахувати, скільки українців наразі перебувають у Польщі.  Експерти Варшавського університету дійшли висновку, що дві третини залишилися у Польщі, тобто ми можемо сказати про 1,7 млн біженців», – розповідає Анатолій Зимнін. За його словами, аналогічні цифри називають мобільні оператори, які бачать кількість українських номерів, що зареєстровані у роумінгу.

Станом на 2020 рік за різними даними у Польщі перебувало від 800 000 до 1 млн трудових мігрантів з України. Таким чином, з 24 лютого 2022 року кількість українців на території цієї країни зросла майже у три рази.

Джонні Деніелс з ізраїльського фонду From the Depths, що допомагає біженцям з України, розповідає: населення Варшави за березень збільшилося майже на 23%. «Допомога, яку поляки надають українцям, вражає. Усе громадянське суспільство  Польщі зараз працює для того, щоб допомагати біженцям з України. Житло, їжа, одяг, предмети першої необхідності надаються біженцям-українцям безкоштовно, не треба платити за громадський транспорт, тощо», – каже Джонні Деніелс. 

Українські біженці в Польщі: як живуть та чи збираються повертатися
Фото: УНІАН

Що українці в Польщі робитимуть далі? Проте, лише майже 30% українців планують надалі залишатися в Польщі, не уточнюючи, на скільки саме, та чи планують у перспективі отримувати польське громадянство. 12% мають намір поїхати до інших країн, таких як Канада, Сполучені Штати Америки, Німеччина, тощо. 58% українських біженців кажуть, що хочуть повернутися до України якнайшвидше.  

Згідно з опитуваннями, 26% українських біженців мають намір прямувати до Німеччини, 16% – до США, 11% – до Великої Британії,10% до Швеції, 8% до Словаччини, 7% до Канади, 6% – до Іспанії.

Так чи інакше, сьогодні Польща знаходиться в унікальному історичному моменті, надаючи прихисток величезній кількості українців. Марія Кузенко, керівник відділу легалізації агенції EWL, зауважує, що серед причин, через які українці залишаються у Польщі – культурна близькість. «Ми заснували на вокзалі у Варшаві центр прийняття та допомоги для матерів з дітьми. Багато хто з них хоче бути ближче до дому, або має рідних чи знайомих у Польщі. Також, Польща допомагає з житлом, надає соціальну допомогу, що є причиною для багатьох українців залишитися в Польщі. Ми почуваємося як рідні», – каже Марія Кузенко.

Де вони працюють? Лише 20% з тих, хто шукає захист від війни, забезпечені віддаленою роботою в Україні та засобами для існування. Усі інші або шукають роботу в Польщі, або вже працевлаштовані. Згідно зі звітом EWL, 17% біженців є висококваліфікованими працівниками, 15% – це освітяни, 14% – працівники сектора послуг, 7% – технічні спеціалісти, 5% – студенти, 2% – спеціалісти зі сфери IT, 1% – лікарі.   

У свою чергу, Анджей Коркус, СЕО агенції EWL зазначає, що ринок праці Польщі та можливість працевлаштування є причиною, через яку українці обирають саме цю країну. Наприклад, за даними Mind, зараз спрощені умови для працевлаштування лікарів надають біженцям з України Польща та Франція, проте у Польщі приватним лікарям простіше шукати клієнтів.  

Важливою причиною залишатися саме у Польщі є близькість до України. Майже кожна з жінок-мігрантів залишила в Україні чоловіка, сина, батька, або братів, тож українкам психологічно комфортніше бути ближче до них. Крім того, згідно з дослідженням EWL, 56% наших співгромадянок планують після завершення війни повернутися на батьківщину, та мають надію, що це відбудеться якнайшвидше.

Українські біженці в Польщі: як живуть та чи збираються повертатися
Фото: УНІАН

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло