Ленд-ліз на $33 млрд та конфіскації: як США допоможуть Україні перемогти
Штати стрімко збільшать постачання озброєнь Києву та зможуть оплатити їх активами, відібраними у росіян

У четвер, 28 квітня, законодавці США ухвалили закон, який дозволяє адміністрації Джо Байдена запустити гігантську програму ленд-лізу для військової та економічної допомоги Україні. Кошти на її фінансування Сполучені Штати надішлють зі свого бюджету, а також із рахунків російських олігархів. Для цього Джо Байден запросив у Конгресу $33 млрд і запропонував ухвалити закон про вилучення заморожених активів рф. На що саме передбачається витратити ці гроші, вивчив Mind.
Раніше, у березні, Штати схвалили $13,6-мільярдний пакет допомоги Києву, який включає $3,5 млрд на поповнення в США тих запасів озброєнь, які були надіслані в Україну. Новий $33-мільярдний запит Білого Дому включає $20 млрд на зброю, амуніцію та інші військові потреби, $8,5 млрд – на пряму економічну допомогу уряду Володимира Зеленського та $3 млрд – на гуманітарну допомогу та постачання продовольства. Цих коштів Україні має вистачити до вересня.
«Вартість цієї боротьби недешева, але поступка перед агресією коштуватиме ще дорожче, якщо ми дозволимо їй статися, – заявив у четвер Джо Байден. – Ми або підтримуємо народ України, коли він захищає свою країну, або стоїмо осторонь, доки росіяни продовжують свої звірства та агресію в Україні».
Спікер палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі також зробила заяву, назвавши війну в Україні битвою між демократією та автократією і повторила заклик Рузвельта до американців забезпечити паливо, щоб світло демократії горіло.
«Наше завдання сьогодні залишається незмінним. Український народ бореться за всіх нас», – зауважила Ненсі Пелосі.
Ленд-ліз як символ боротьби із фашизмом
Ленд-ліз – це програма масштабного постачання військової техніки та спорядження союзникам в оренду або в довгостроковий кредит. Штати застосували цю процедуру вперше з того часу, як вона допомогла перемогти Гітлера у Другій світовій війні. Відродивши схему з надихаючою назвою «ленд-ліз», американці чітко дали зрозуміти, кого вони вважають нацистами в нинішньому конфлікті.
Відповідний закон «Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022» було прийнято в Конгресі США 417 голосами «за» та 10 «проти», після чого його схвалив американський сенат анонімним голосуванням. Джо Байдену залишилося підписати документ, після чого його адміністрація зможе самостійно вирішувати, що і в яких кількостях надавати українській армії та уряду. Це зведе до мінімуму кількість бюрократії на шляху американської допомоги і має різко прискорити її постачання до Києва.
«Українські війська продемонстрували неймовірну силу та хоробрість, і ми повинні знову послужити арсеналом демократії та домогтися, щоб вони мали повний набір ресурсів, необхідних для захисту їхнього суверенітету», – прокоментував ухвалення закону про ленд-ліз сенатор-республіканець Джон Корнін.
Україна, зокрема, зможе отримати зі складів США бойові машини піхоти M2A3 Bradley, 155-міліметрові самохідні гаубиці M109A6 Paladin, зенітно-ракетні комплекси Patriot, реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS, а також танки Abrams третього покоління та багатофункціональні винищувачі четвертого покоління F-16.
Ленд-ліз діятиме до повного припинення військових дій, включаючи кібератаки. У довгостроковій перспективі Київ має компенсувати ті поставки, які він використає або не зможе повернути. Щоб Україна спромоглася розплатитися за ленд-ліз, Штати планують віддати їй російські активи, заблоковані на Заході.
У середу, 27 квітня, понад 400 американських конгресменів схвалили символічний законопроєкт, що дозволяє конфіскувати на користь України активи – включно з віллами, яхтами та літаками – вартістю понад $2 млн у багатих росіян та компаній, які раніше потрапили під санкції США за причетність до російського вторгнення в Україну.
За даними Білого дому, влада США вже заарештувала і заблокувала російські літаки та яхти сукупною вартістю понад $1 млрд. Плюс до цього країни Євросоюзу захопили і заморозили понад $30 млрд російських активів, включаючи близько $7 млрд у вигляді нерухомості, вертольотів, суден та предметів мистецтва. Зокрема, влада Іспанії на запит США конфіскувала в мільярдера Віктора Вексельберга 78-метрову «суперяхту» вартістю $90 млн.
Арифметика війни на виснаження
У перші дні російського вторгнення в Україну ідея про те, що збройні сили путіна можуть програти, видавалася фантастичною. Західні експерти вважали армію рф потужною, модернізованою та підтримуваною удесятеро більшим оборонним бюджетом, ніж в України.
За словами американського економіста Пола Кругмана, навіть після «чудотворного» відбиття Україною первинного наступу військ рф довгострокові перспективи нашої країни викликали сумніви.
«До війни економіка росії була у вісім разів більшою, ніж в України, і цей розрив ще сильніше збільшився. Виробництво в рф хоч і постраждало через санкції, але не настільки сильно, як в Україні внаслідок руйнувань. Таким чином, ви могли очікувати, що росія зрештою виграє війну на виснаження завдяки своїй перевазі в ресурсах. Але це не те, що ми спостерігаємо... Цього разу час не на боці москви. І офіційні особи в США починають говорити оптимістично не лише про стримування росії, а й про повну перемогу України», – пише Пол Кругман.
Експерт вказує, що Британія 1940 року перебувала в такій самій ситуації, як Україна 2022-го. Вона здобула несподівану перемогу над ворогом, який здавався непереборним. Британська авіація не дала німецьким Люфтваффе отримати перевагу в повітрі, необхідну для вторгнення. Побачивши цю перемогу, президент США Франклін Рузвельт відреагував «Законом про ленд-ліз», який відкрив можливість передачі «обложеним» британцям великих обсягів озброєнь, продовольства та палива. Це забезпечило заділ для подальших перемог антигітлерівської коаліції.
«Зараз ленд-ліз відроджено, і масштабні військові постачання потечуть в Україну не лише зі США, а й від багатьох наших союзників. Завдяки цій допомозі арифметика виснаження запрацює різко проти путіна. Російська економіка набагато більша за українську, але вона мала порівняно з американською економікою, об'єднаною з економіками союзних країн Заходу», – розмірковує Пол Кругман.
Якщо Україна переможе, то це буде тріумфом для всього світу. Агресори та військові злочинці надовго заляжуть на дно. І цю перемогу зможуть записати на свій рахунок не лише українці, а й багато керівників західних країн. Джо Байден, Борис Джонсон, лідери Польщі та балтійських країн, що стоять пліч-о-пліч у цій кризі, увійдуть до підручників історії як «сміливі та ефективні борці за свободу».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].