Обрати Свободу: як у цьому допоможе «відкрите суспільство» від Джорджа Сороса

Обрати Свободу: як у цьому допоможе «відкрите суспільство» від Джорджа Сороса

І чим українцям буде корисна його однойменна книга

Обрати Свободу: як у цьому допоможе «відкрите суспільство» від Джорджа Сороса

Бекґраунд. Ім’я Джорджа Сороса завжди викликало в людей якісь бурхливі емоції: хтось починав натхненно розповідати про конспірологічні теорії та «тих», хто нами «керує», хтось – говорити про його нечесність і спекуляції на фінансових ринках, а хтось серйозно кивав головою з усвідомленням того, який шлях пройшла ця відома людина.

Історія Джорджа Сороса починається в окупованій Угорщині 1944 року, і як зазначає сам автор: «Змалку я дізнався, як важливо те, який політичний режим панує. Коли нацистський режим змінився радянською окупацією, я якнайшвидше покинув Угорщину і знайшов прихисток в Англії». Усі ми зараз знаємо, що життя під час війни аж ніяк не легке, але бути чотирнадцятирічним підлітком-євреєм – це один із найгірших варіянтів під час Другої Світової війни. Молодий юнак врятувався лише завдяки сміливості та кмітливості свого батька, який зумів підробити документи й знайти шлях відправити сина за кордон.

Та навіть у Британії життя не було легким: без грошей, рідних, друзів і зв’язків. Проте всупереч цьому Джордж зумів закінчити коледж. Потім він навчався в Лондонський школі економіки, після закінчення якої працював із фінансовими ринками та став найоплачуванішим критиком світу, чим неймовірно пишався.

«Коли я заробив більше грошей, ніж потребував для себе чи своєї родини, то зазнав своєрідної кризи середнього віку. Чому я маю губити себе, щоб заробити ще більше? Я довго та серйозно розмірковував над тим, що справді мало для мене значення, і 1979 року створив Фундації «Відкрите суспільство». Я визначив, що вони мають сприяти у відкритті закритих суспільств, зменшувати недоліки відкритих суспільств і розвивати критичне мислення» – що стало в пригоді десяткам тисяч людей у світі, які отримували гранти від організацій Сороса.

Фінансист, філософ, філантроп, фінансовий спекулянт – це те, що ми перше дізнаємося зі сторінок вікіпедії про Джорджа Сороса, але чому ця людина вирішила бути меценатом і так наполегливо просуває ідеї «Відкритого суспільства»?

Оригінальна назва: In Defense of Open Society

Видавництво: Vivat

Наклад: 1500 примірників

Сюжет. «Я використовую поняття «відкрите суспільство» як скорочену назву суспільства, у якому панує верховенство права на противагу одноосібному правлінню і в якому роль держави полягає в захисті прав людини та свободи особистості» – це, напевне, те, з чого варто почати говорячи про цю книжку. Взагалі, знаючи бекґраунд автора, зовсім не дивно, чому він тяжіє до свободи та демократії у всьому світі, а українці можуть як ніхто його зрозуміти: усі ми не хочемо більше ніколи тікати.

Тож що ми дізнаємося? Звісно, про життєвий шлях та визначні діяння Джорджа Сороса ви з'ясуєте багато, але найважливіше тут не це. Суть у самому факті: єврейський хлопчик, що втік з окупації, вже чимало років просуває свої ідеї в усьому світі та знаходить відгук. Так, це знову історія про те, як хтось із низів дібрався до вершини, але ідея верховенства права (та щоб воно працювало) – одна з ключових.

Наразі у світі є дві головні та впливові імперії, які стоять перепоною до побудови такого суспільства: росія та Китай. А найжахливіший варіянт – це об’єднання їхніх зусиль.

Не забув Джордж Сорос згадати і про Україну та нашу боротьбу проти російської імперії. Автор переконаний, що це велика помилка Європи – не побачити тієї Нової України, якою ми почали ставати після 2014 року, не помітити пробудження нашої свідомості: «Європа не усвідомлює: напад росії на Україну – це опосередкований напад на  Європейський Союз та його принципи управління», – це саме те, про що українці продовжують невтомно повторювати. Ми – останній мур.

«Сьогодні громадянська та політична активність українців, імовірно, найвища в Європі. Вони довели, що готові жертвувати життям заради власної країни. Це приховані переваги нової України, які Захід проігнорував», – слова, через які сльози навертаються на очі, адже книжка написана ще 2019 року, але при сьогоднішньому прочитанні вони значать ще більше. У підтримці України Джордж Сорос вбачає порятунок й усієї Європи.

Наразі українцям було б корисно прочитати цю книжку, щоб зрозуміти, що ми все-таки не одні в боротьбі за права людини та право жити вільно. Цей текст – цікавий життєвий досвід одного з найвідоміших світових мільярдерів, де розповідається не (лише) про те, як заробити шалений капітал, а й про одну з найголовніших для кожного українця та українки ідей – свободу.

Вам сподобається, якщо: ви вважаєте, що суспільство й кожна людина в ньому мають бути вільними, незалежними та свідомими.

Вам не сподобається, якщо: насправді хочеться лишити це поле пустим. Вам має сподобатись. Вам не смакуватиме, в разі вашої якоїсь особистої нелюбові до Сороса, яка зазвичай продиктована його спекулянтським минулим на фінансових біржах. В іншому – хочеться вірити, що наскрізна ідея книжки близька кожному.

Також вам не сподобається, якщо ви не дуже хочете читати про особистий шлях і становлення автора книжки як Людини, його амбіції, суб’єктивну думку з приводу найважливіших подій у світі. 

Головна причина прочитати: якщо ви вже прочитали історію України, але натхнення для боротьби (так-так, тієї самої, що в кожного – своя) хочете продовжувати шукати – це для вас. Відкинувши жарти: прочитати книжку одного з найвідоміших, найбагатших людей, який поширює такі близькі нам ідеї – це справжня насолода для мозку. Попри те що написано справді про серйозні речі – читається легко, часу справді не помічаєш, за винятком декількох моментів. Відчувається не як читання – а надзвичайно захоплива лекція в улюбленого викладача, яку хочеться записувати, записувати, записувати…

У тому ж дусі:

«Чому нації занепадають. Походження влади, багатства і бідності» Аджемоґлу Дарон, Робінсон Джеймс


На підтримання думки, що демократія, свобода, вільне суспільство – це шлях до процвітання – можна прочитати книжку «Чому нації занепадають», Дарона Аджемоґлу та Джеймса Робінсона.

Якщо книжка Сороса – це його власні роздуми, досвід і, можливо, плани, то тут ви знайдете ґрунтовний аналіз політології, економіки та історії, на основі якого автори тією чи іншою мірою підтримують ту саму ідею.


«Передові країни. В очікуванні нового «економічного дива» Шарма Ручір

Ця книжка не зовсім про відкриті суспільства, але справді «у тому ж дусі». Тут можна прочитати про економічне лідерство, хто зараз серед «перших», як змінюватиметься ситуація.

Цей аналіз зроблений автор на основі вивчення особливостей кожної з країн, який не оминув і нашу Україну.

Текст знову написаний мільярдером, але вже індійським, який постійно публікує роботи про світову економіку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло