«Криптапокаліпсис» у дії: як збанкрутували Three Arrows, Voyager та Celsius

«Криптапокаліпсис» у дії: як збанкрутували Three Arrows, Voyager та Celsius

Три величезні платформи – криптохедж-фонд, криптоброкер і криптобанк – впали, поховавши вклади мільйонів інвесторів

Этот материал также доступен на русском языке
«Криптапокаліпсис» у дії: як збанкрутували Three Arrows, Voyager та Celsius
Фото: depositphotos.com

Celsius подавала себе як «краще ніж банк», Voyager обіцяв «зробити криптовалюти простими та прибутковими для всіх», а Three Arrows Capital хвалилася «чудовим управлінням ризиками». У липні 2022 року ці три компанії раптово впали одна за одною як кісточки доміно й опинилися в судах у справах про банкрутство.

Мільярдер-криптоінвестор Майк Новограц називає Three Arrows Capital криптоверсією сумно знаменитого інвестбанку Lehman Brothers, який у період іпотечної кризи 2008 року тонув і тягнув за собою решту.

Згідно з оприлюдненими днями судовими документами, хедж-фонд Three Arrows Capital, що впав, не зміг виплатити $3,5 млрд 27 різним кредиторам, зокрема $686 млн криптоброкеру Voyager і $75 млн криптобанку Celsius. Ці дві компанії пішли на дно за ним. Celsius 13 червня заблокував $4,7 млрд на рахунках 1,5 млн своїх вкладників. А Voyager з 1 липня припинив надавати брокерські послуги для 3,5 млн своїх клієнтів і повідомив про заморожування їхніх активів на $1,3 млрд.

Ці криптовалютні гіганти постраждали від так званого криптапокаліпсису – падіння ринкової вартості криптовалют із листопада 2021-го по червень 2022-го з $2,9 трлн до $1 трлн. Проте, за словами Майка Новограца, вони зазнали краху через жадібність і невігластво своїх власників, які вклали надмірну кількість позикових коштів у ризикові активи та виставили всю криптоіндустрію «купкою ідіотів». Низка банкрутств розлякує роздрібних інвесторів і завдає величезного удару по довірі до криптовалютної сфери.

Mind пропонує дізнатися про те, як розвалювалися бізнеси Three Arrows, Voyager та Celsius.

Three Arrows Capital

Криптовалютний хедж-фонд Three Arrows Capital був заснований 2012 року в Сінгапурі молодими трейдерами Волл-стріт Чжу Су та Кайлом Девісом. Стратегія «Трьох стріл» полягала в тому, щоб позичати кошти в гравців криптовалютної індустрії та інвестувати цей капітал в криптопроєкты, що подають надії, на ранніх стадіях їхнього розвитку.

За десять років свого існування Three Arrows Capital завоював довіру в галузі, а Чжу Су став ринковим гуру. У своїх численних інтерв'ю, а також на сторінці у Twitter із більш ніж 500 000 підписників він незмінно переконував людей у тому, що ми перебуваємо посеред «суперциклу», у якому криптовалюти довгі роки процвітатимуть і зростатимуть у ціні без суттєвих відкатів. Біткоїн, за прогнозом Чжу Су, зробленим у лютому 2021 року, мав подорожчати до $2,5 млн і досягти капіталізації золота.

У грудні 2021 року на початку «криптапокаліпсису» власники Three Arrows Capital, щоб вразити інвесторів, купили коштом компанії суперяхту за $48,8 млн. Також за позикові гроші придбали два розкішні бунгало в Сінгапурі за $35 млн і $21 млн.

Після цього на криптовалютному ринку, що падав, хедж-фонд Three Arrows Capital зробив кілька поганих ставок і одну катастрофічну. Підтримані ним «вбивці ефіру» Solana та Avalanche втратили приблизно 50% своєї ціни, а проєкт «грай, щоб заробити» Axie Infinity подешевшав на 90% після того, як у травні 2022 року його зламали хакери й вивели криптовалюту на $625 млн. Останнім провалом хедж-фонду стало скуповування токенів Luna, що знецінилися повністю.

«У квітні чи травні 2022-го Three Arrows Capital вклала від $200 млн до $600 млн у придбання токенів Luna. Ця інвестиція була зроблена в невдалий час. На початку травня алгоритмічний стейблкоїн terraUSD втратив прив'язку до долара через припущення, що батьківська компанія Terraform Labs і сестринська криптовалюта Luna не зможуть його забезпечити. До 12 травня вартість Luna впала з $80 до кількох центів», – описує те, що сталося, fortune.com.

До початку червня збитковість хедж-фонду Three Arrows Capital схвилювала його партнерів, які побажали вивести гроші. На їхні листи та дзвінки Чжу Су й Кайл Девіс відреагували немислимим чином – вони перестали відповідати та зникли, ймовірно, прихопивши із собою частину криптовалютних активів компанії. Будучи у бігах, засновники «Трьох стріл» зробили ще один вражаючий вчинок – заповнили та передали до суду про банкрутство позови проти власної компанії. Чжу Су та дружина Кайла Девіса заявили про те, що були кредиторами Three Arrows, і вимагали відшкодувати їм $5 млн і $66 млн відповідно.

Voyager Digital

Voyager був заснований групою інвесторів в американському Нью-Джерсі 2018 року для виконання функцій посередника між покупцями та продавцями криптовалют. Згодом мобільний застосунок цієї компанії еволюціонував на кшталт інтернет-банку. Причому переконувати своїх клієнтів залишати криптовалюту на своїй платформі в криптоброкера Voyager виходило надзвичайно добре – з початку 2020-го до початку 2022-го кількість реєстрацій користувачів у неї зросла зі 120 000 до 3,5 млн, і на багатьох акаунтах утворилися вклади на $1,8 млрд. Але інвестувала ці кошти компанія так, що потрапила в халепу.

Щоб заробити відсотки для своїх вкладників, криптоброкер видав хедж-фонду Three Arrows Capital незабезпечену позику в 15 250 біткоїнів і 350 млн стейблкоїнів загальною вартістю близько $686 млн. Коли в червні стало зрозуміло, що повернення за цим кредитом не буде, користувачі платформи Voyager в паніці почали виводити свої кошти.

«Доміно посипалося. Крах Terraform спровокував дефолт Three Arrows, що спричинив відтік коштів у Voyager. Щоб зупинити «крововтрату», Voyager у середині червня домовився позичити майже $500 млн у компанії Alameda. Ця позика мала стати пластиром, «частковим розв'язанням» проблем із ліквідністю, які посилювалися у зв'язку із загальним падінням ринку криптовалют. Але ситуацію ще сильніше погіршив другий гігантський криптовалютний позичальник Celsius, що впав у цей самий час… 1 липня Voyager заморозив для своїх користувачів усі зняття з рахунків і торгівлю», – описує події, що відбулися, CoinDesk.

Акції Voyager подешевшали в сто разів – із більш ніж $20 у листопаді 2021 року до $0,2 у липні. Проте компанія обіцяє відіграти ці втрати після проходження процедури банкрутства. Voyager планує відновити працездатність своєї платформи та відшкодувати своїм користувачам якусь частину їхніх вкладів.

Celsius Network

Криптобанк Celsius був заснований ізраїльтянами Даніелем Леоном та Алексом Мішинським 2017 року й вибуховими темпами розрісся до гігантських розмірів. Клієнтів заманювали високою (майже 20% річних) відсотковою ставкою, виплати за якою здійснювалися щотижня. Користувачів запевняли, що вклади в Celsius захищені і ризики мінімізовані.

«У жовтні 2021 року Алекс Мішинський заявляв, що його криптобанк управляє активами на $25 млрд. У травні 2022-го, попри обвал курсів криптовалют, Celsius повідомляв на своєму вебсайті, що має $11,8 млрд», – пише CNBC.

За твердженням опитаних виданням експертів, через те, що Celsius надто щедрими виплатами затягував користувачів до себе на борт, йому не вистачило фінансових сил протриматися на плаву в період «криптапокаліпсису».

«Вони субсидували клієнтів і зазнавали збитків, – цитує CNBC Ніка Картера з фірми Castle Island Venture, що інвестує в криптовалюти. – Доходи за вкладами в них були фейковими та субсидувалися. По суті, вони здійснювали виплати за схемою Понці».

Платформа Celsius 13 червня призупинила виведення коштів, обмін і перекази між аккаунтами. Компанія пояснила це «екстремальними ринковими умовами» і бажанням запобігти масовому вилученню депозитів. Проте експерти одразу заговорили про «крайню неплатоспроможність» Celsius і попередили вкладників, що заморожування рахунків практично завжди веде до повного краху.

Їхні побоювання справдилися. Добровільну заяву про банкрутство Celsius подав до суду Південного округу Нью-Йорка 13 липня. У ньому криптобанк повідомив про $1,2-мільярдний розрив між борговими зобов'язаннями на $5,5 млрд і наявними активами на $4,3 млрд. При цьому тільки $170 млн активів Celsius припадає на фіатні кошти. Решта вкладено в криптовалюти й токени, більшість яких неліквідна.

Слухання у справі про банкрутство Celsius засмутили її клієнтів, які сподівалися повернути заморожені кошти. Найняті криптобанком юристи фірми Kirkland & Ellis заявили в суді, що 1,7 млн користувачів з більш ніж 100 країн у момент реєстрації на платформі Celsius відмовилися від права власності на криптомонети, які депонували на рахунки. Своєю чергою Celsius не застрахував їхні вклади, як це роблять звичайні банки, й отримав право «використовувати, продавати, закладати та повторно закладати цифрову валюту» як йому заманеться.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло