Після Вадатурського: як засновник «Нібулона» змінив українське сільське господарство

Після Вадатурського: як засновник «Нібулона» змінив українське сільське господарство

Беззмінний директор однієї з найбільших аграрних компаній України Олексій Вадатурський загинув разом із дружиною внаслідок ракетного обстрілу Миколаєва

Этот материал также доступен на русском языке
Після Вадатурського: як засновник «Нібулона» змінив українське сільське господарство
Олексій та Раїса Вадатурські.
Фото: Telegram/Сєнкевич Online

Внаслідок масованих обстрілів Миколаєва в ніч із 30 на 31 липня загинув Герой України, генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН» Олексій Вадатурський разом із дружиною Раїсою Вадатурською.

Інформація про його загибель з'явилася вранці у телеграм-каналах з посиланням на Миколаївську адміністрацію, проте за короткий час була видалена. За даними радника глави МВС Антона Геращенка, до будинку Олексія Вадатурського потрапила російська ракета С-300.

Пізніше смерть Вадатурського підтвердила компанія та голова Миколаївської ОВА Віталій Кім. «Його внесок у розвиток аграрної та суднобудівної галузі, розвиток регіону неоціненний», – написав Кім. Напередодні загибелі 74-річний Вадатурський проводив виробничу нараду на одному з об'єктів компанії.

Президент Володимир Зеленський висловив співчуття у зв'язку із загибеллю Олексія Вадатурського та його дружини.

Враховуючи значущість персони Вадатурського для Миколаївського регіону й загалом аграрної галузі країни практично відразу з'явилися версії про цілеспрямований наведений удар по його будинку та навіть зв'язок атаки зі стамбульською «зерновою угодою».

Виключити цього не можна, проте з огляду на майже щоденні обстріли житлових кварталів Миколаєва більш правдоподібною виглядає ймовірність цивільних жертв, серед багатьох інших миколаївців. Зокрема, лише внаслідок нічних обстрілів 31 липня було зруйновано готель, спортивний комплекс, дві установи освіти, СТО та низку житлових будинків, виникло кілька пожеж. Усього за нічна Миколаїв прилетіло 40 ракет.

Олексію Вадатурському належало 80% акції компанії, 20% – його синові Андрію, колишньому нардепу від БПП, який очолює наглядову раду «Нібулону». Компанія є одним із найбільших партнерів ЄБРР в Україні, який, зокрема, фінансував її проєкти розвитку річкового судноплавства. У компанії заявили, що господарська діяльність продовжується у звичайному режимі. Але навіть з урахуванням професійного менеджменту замінити Олексія Вадатурського неможливо.

Олексій Вадатурський народився 8 вересня 1947 року на Одещині.

З 1991 року обіймав посаду генерального директора підприємства «Нібулон», яке вирощує сільськогосподарські культури.

Назва компанії утворена з частин слів МИколаїв-БУдапешт-ЛОНдон.

«Нібулон» – ровесник незалежної України, минулого року широко відзначив 30-річний ювілей, на той момент компанія посідала 20-місце в Україні в рейтингу найбільших приватних компаній за версією Forbes. Статки Вадатурського оцінювалися в $430 млн.

2021 рік став кращим в експортній історії компанії, яка поставила відразу чотири особисті рекорди й досягла кращих результатів за всю історію відвантажень сільськогосподарської продукції в розрізі місяця, кварталу, півріччя і календарного року. Рекордними стали серпень із показником 700 900 тонн, IV квартал – 1,88 млн тонн, друге півріччя – 3,71 млн тонн. Загальний обсяг експорту сягнув понад 5,64 млн тонн на рік. 90% аграрного експорту компанії припало на пшеницю, кукурудзу та ячмінь.

За підсумками 2021 року «Нібулон» експортував продукцію до 38 країн. Найбільші три ринки «Нібулону» формували Китай (близько 1,5 млн тонн кукурудзи та ячменю), Єгипет (близько 630 000 тонн пшениці та кукурудзи) та Індонезія (615 000 тонн аграрних вантажів).

Також «Нібулон» був активним постачальником збіжжя на африканський континент.

Понад 10 років компанія реалізовувала комплексну інвестиційну програму відродження Дніпра та Південного Бугу як головних транспортних артерій України. У створення спеціальної інфраструктури було інвестовано понад $2,3 млрд, зокрема у будівництво нових суден.

«Нібулон» володіє мережею високотехнологічних річкових перевантажувальних терміналів, виробничими підрозділами в 13 областях, а також найсучаснішим флотом із 80 судів різного класу та призначення.

Зокрема, завдяки відновленню Вадатурським річкового зернового судноплавства, Україна, стикнувшись із блокуванням чорноморських портів, змогла хоча б частково зберегти обсяги відвантажень.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло