Зернятко до зернятка: чому у світі може виникнути дефіцит ще одного продукту

Зернятко до зернятка: чому у світі може виникнути дефіцит ще одного продукту

Індія, найбільший у світі експортер рису, розглядає обмеження його експорту

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Зернятко до зернятка: чому у світі може виникнути дефіцит ще одного продукту
Фото: depositphotos.com

Індія все-таки запровадила 20% мито на експорт білого й коричневого рису, а також заборону на вивезення подрібненого рису. Ці обмеження стосуватимуться приблизно 60% всього обсягу індійського експорту.

Про те, що Індія – найбільший у світі експортер рису – планує запровадити обмеження на експорт цього продукту, наприкінці серпня повідомили одразу кілька світових ЗМІ з посиланням на індійських чиновників. Мета ембарго, як раніше писав Mind, – боротьба зі зростанням цін на внутрішньому ринку. Хто найбільше постраждає від такого кроку і як він може вплинути на світову торгівлю?

Чому можуть виникнути обмеження на експорт рису з Індії?

У випадку з рисом уряд стурбований скороченням площі рисових полів на 34,37 млн ​​га, що на 8,3% менше, ніж роком раніше, через несприятливі погодні умови.

За прогнозом USDA, виробництво рису в Індії у 2022–2023 сільськогосподарському році може знизитися вперше з 2015–2016 років. Експортні ціни на рис з Індії зросли на 12% – до $2,6 млрд у І кварталі цього фінансового року порівняно з попереднім.

Як контрзаходи уряд розглядає можливість обмежень експорту подрібненого рису, на частку якого припадає майже 20% постачання Індії за кордон.

Як саме обмежуватиметься експорт?

Передбачається, що обмеження діятимуть у вигляді експортного мита. «Ми віддаємо перевагу експортному податку в розмірі 10–15% на відвантаження подрібненого рису, а не пряму заборону», – заявили представники Всеіндійської асоціації експортерів рису.

Особливо підкреслюється, що інших видів рису заборона не торкнеться, оскільки в країні сформовані значні запаси – Державна продовольча корпорація Індії на 1 серпня мала 41 млн тонн цієї зернової культури.

Дроблений рис в основному використовується як корм у птахівництві, для виробництва етанолу, а в деяких бідних країнах (переважно – африканських) його вживають у їжу.

Хто найактивніше купляв подрібнений індійський рис?

Протягом останнього десятиліття Індія є найбільшим у світі експортером рису з часткою ринку 40%. У 2020–2021 роках експортна виручка від торгівлі рисом склала $8,8 млрд і $9,6 млрд – у 2021–2022 роках. Це перевищує сукупні поставки наступних трьох найбільших експортерів – Таїланду, В'єтнаму та Пакистану.

У 2021 році Індія експортувала 21,5 млн тонн рису, у тому числі 3,6 млн тонн подрібненого рису. Найбільшими покупцями є Китай, обсяг закупівель якого в 2021 році склав 1,1 млн тонн, а також Бангладеш, Бенін і Непал.

Африканські країни, такі як Сенегал та Джибуті, купували подрібнений рис для споживання людьми.

Як обмеження експорту індійського рису позначиться на продовольчій безпеці?

Будь-які обмеження, які застосовує гравець із часткою ринку в 40%, неминуче позначаються на світовій кон'юнктурі. Зростання цін на рис у разі індійського ембарго неминуче.

Коли Індія вводила обмеження на експорт рису у 2008 році, ціни злетіли понад $1000 за тонну. Цього разу подібний крок знову може посилити хаос на світових ринках продовольства і завдати ще одного удару найбільш уразливим країнам.

Примітно, що в період весняного цінового ралі на продукти харчування саме рис залишався оплотом стабільності. У той час як вартість пшениці та кукурудзи била рекорди, ціни на рис були навіть знижені через великі запаси.

За прогнозом USDA, експорт рису з Індії мав збільшитися до рекордних 22 тонн у 2022–2023 роках і становити 40% світових поставок.

Внутрішнє споживання рису в Індії на 2022–2023 роки становить 108,4 млн тонн. Виробництво цього продукту в країні зросло до рекордних 130,29 тонн у 2021–2022 сільськогосподарському році (липень–червень), що майже на 5% більше, ніж у попередньому сільськогосподарському році. Цього сезону прогноз ще уточнюється, але дискусії точаться лише щодо глибини зниження врожаю.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло