Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали

Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали

Як показує практика, хороших виходів із таких ситуацій не існує

Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали
Фото: depositphotos.com

Екстремально швидкий скандал стався з керівником одного з найбільших українських книжкових онлайн-маркетів Yakaboo. СЕО компанії Іван Богдан дав інтерв'ю, допустивши в ньому сексистський вислів, і протягом доби зібрав хвилю обурень у соціальних мережах, вдався до жвавих дискусій із невдоволеними, потім невдало вибачився і зрештою був усунений від посади.

Відповідаючи на прохання охарактеризувати середнього читача в Україні, він заявив, що хоча 55% книжок купують жінки, орієнтуватися на цей показник не варто, оскільки жіночі забаганки фінансуються чоловіками.

«Більше [книжок] купують жінки. Ну, як завжди, витрачають гроші, які заробляють чоловіки», – сказав він.

Фразу, що вочевидь була задумана як жарт, але ним не стала, було промовлено в рамках зустрічі українських популяризаторів читання «Українська книга: після війни, геть від москви», організованої в рамках «Кудрявка Meetup №2».

Програма вийшла в ефір на YouTube увечері 28 вересня. Першою звернула увагу на висловлювання Богдана користувачка ТікТок bezkhvosta.books. Вже до обіду наступного дня фраза була відома далеко за межами товариства книголюбів. Далі події розвивалася за стандартним у таких випадках сценарієм: сотні, а потім і тисячі обурених коментарів, критика з боку лідерів думок, зниження рейтингу сторінки магазину, заклики – досить багатообіцяючі – до бойкоту.

«Я купила б у вас книжку, але чоловік грошей не дає», – іронізували українки в соціальних мережах.

Але більшістю користувачів сексистське висловлювання, навіть попри його очевидну ненавмисність, було сприйнято дуже гостро та як вкрай  образливе. Особливо на тлі того, що в ЗСУ служить понад 40 000 жінок, які не прагнуть витрачати гроші чоловіка, про що топікстартеру й нагадали.

Кейс Yakaboo не перший, і, напевно, не останній випадок, коли представник бізнесу допускає як мінімум необережні висловлювання. Але одне його все ж таки відрізняє – компанія не стала чекати занурення в ще більші глибини критики й оперативно оголосила про усунення Івана Богдана з посади СЕО. Сам Богдан вдався до розлогих людяних вибачень, після прочитання яких може скластися враження про надмірність вжитих санкцій.

Mind принагідно вирішив згадати ще чотири випадки сексизму в політиці, бізнесі, науці та навіть ЗМІ.

Вчений Алессандро Струміа на конфренеції у ЦЕРН

Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали

«Фізику придумали та побудували чоловіки», а «жінок там не чекають».

Для цього висловлювання у вересні 2018 року професор Алессандро Струміа з Пізанського університету обрав не найвдалішу платформу – семінар Європейської організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) у Женеві, виступаючи на тему гендерних проблем у науковому середовищі.

За його словами, проведені ним дослідження доводять відсутність ґендерної дискримінації щодо жінок, тоді як саме чоловіки-фізики почали стикатися із сексизмом. У своїй презентації, що супроводжувалася слайдами, він наочно вказував, що з розвитком наукової кар'єри дослідники-чоловіки вириваються вперед і що «ідентичність жіночого та чоловічого мозку це лише ідеологія». При цьому жінок із гіршими результатами все одно частіше беруть на роботу, і він сам від такої несправедливості постраждав.

Також він заявив, що в науці створені поблажки для жінок – наприклад, «Оксфордський університет збільшує тривалість іспитів» для їхньої зручності.

У аудиторії, яка здебільшого складалася з молодих жінок-фізиків, ці заяви відгуку не викликали.

ЦЕРН припинила співпрацю зі Струміа й назвала його меседжі неприйнятними та такими, що суперечать етичному кодексу організації.


Сексист із Google

Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали

У серпні 2017 року на стіл керівництву корпорації Google лягла службова записка – звіт про ґендерний склад компанії під заголовком «Ідеологічна луна-камера Google».

Її неназваний автор – за даними ЗМІ це був один з інженерів компанії Джеймс Деймор – запропонував нарешті перестати вдавати, що чоловіки та жінки працюють однаково, і припинити сприймати це як сексизм. Гендерний дисбаланс, що склався у Google на користь чоловіків, зокрема й у керівництві, автор пояснив якраз «біологічними відмінностями».

Текст звіту потрапив до ЗМІ та викликав шквальну критику як викладених ідей, так і компанії, у надрах якої вони зародилися.

Через кілька днів генеральний директор Google Сундар Пічаї заявив, що компанія вітає плюралізм думок, але припущення, що частина співробітників меншою мірою відповідають своїм посадам, суперечить прийнятим у компанії нормам і принципам.

Джеймса Деймора було звільнено з формулюванням «за поширення гендерних стереотипів». За його словами, багато колег-чоловіків анонімно його підтримали.


Таблоїд Daily Mail та фото з акцентом на ноги жінок-політиків

Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали

Наприкінці березня 2017 року на обкладинці британського таблоїду Daily Mail було опубліковано фото прем'єр-міністра Великої Британії Терези Мей і першого міністра Шотландії Ніколи Стерджен із фокусом на ногах.

Для читачів, які раптом не зрозуміли меседж, знімок супроводжувала фраза: «Забудьте про Brexit – хто ж виграв «Легсіт»? (від «legs» – ноги). На зустрічі політиків обговорювалися можливості та наслідки референдуму про незалежність Шотландії – проте на першій шпальті про це навіть не згадувалося.

Крім того, у тексті статті – написаної, до речі, жінкою, Сарою Вайн – автор розвивала свою думку, що ноги розглядаються жінками як один із головних аргументів. Автор детально трактувала пози, описувала достоїнства та недоліки кінцівок двох героїнь, намагаючись провести паралелі з політикою, яку вони проводили.

Реакція на цей опус, навіть із послабленням на те, що його опублікували в таблоїді, була однозначно негативною. Пересічні читачі, колеги-журналісти та представники політикуму назвали текст «махрово сексистським». Цей підтекст був особливо недоречний на тлі гостроти питання про Брекзит, яким у ці дня жила Велика Британія.

У Daily Mail заявили, що текст – не більше ніж іронія, і взагалі видання завжди підтримувало Терезу Мей. А коментарі щодо зовнішнього вигляду журналісти відпускають і щодо політиків-чоловіків.


Лауреат Нобелівської премії в галузі медицини Тімоті Хант

Кейс Yakaboo та ще чотири сексистські скандали

Британський біхімік Тімоті Хант, лауреат Нобелівської премії 2001 року в галузі медицини та фізіології, втрапив у скандал, виступаючи на Всесвітній конференції з наукової журналістики в Сеулі 9 червня 2015 року. «Дивно, що таке шовіністичне чудовисько, як я, попросили виступити перед жінками-вченими. У мене є три проблеми з дівчатами в лабораторії: ти закохуєшся в них, вони закохуються в тебе, і коли їх критикуєш, вони плачуть», – сказав він у рамках своєї вітальної промови. І додав, що, ймовірно, слід сепарувати чоловічі та жіночі лабораторії.

Уже в наступній фразі він запропонував говорити «серйозно» і визнав, що в економічному ривку, здійсненому Південною Кореєю, велика заслуга жінок учених.

Однак у пресу потрапила лише перша частина фрази. Його висловлювання про окремі лабораторії були затавровані як сексистські та викликали жорстку критику на адресу Ханта, зокрема, з боку вчених-чоловіків.

Під громадським тиском він подав у відставку з посади почесного професора Університетського коледжу Лондона. Там підтвердили, що причина відставки – його заяви, неприйнятні для навчального закладу, який першим в Англії визнав жінок-студентів рівними в правах із чоловіками.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло