Альтернатива генераторам: українці масово переходять на зарядні станції. Попит, ціни, наявність на складах

Альтернатива генераторам: українці масово переходять на зарядні станції. Попит, ціни, наявність на складах

Як споживачу прорахувати необхідну потужність залежно від кількості техніки, яку треба заряджати

This material is also available in English
Альтернатива генераторам: українці масово переходять на зарядні станції. Попит, ціни, наявність на складах
Фото: depositphotos.com

Ставити генератор у квартиру – не надто слушна ідея. По-перше, треба вирішити проблему з відводом вихлопних газів із приміщення. По-друге, рівень шуму цього працюючого «гаджета» просто зашкалює. Зручнішою альтернативою для застосування у квартирах можуть стати портативні зарядні станції. У теорії. А що відбувається на практиці? Чи дійсно ці гаджети зараз користуються великим попитом серед українців? Наскільки «підскочила» вартість? Чи достатньо зараз товару на складах? Коли взагалі є сенс купувати зарядну станцію та як правильно її підібрати під власні потреби? Все це Mind попросив роз’яснити фахівців трьох торговельних мереж – «Епіцентру», АЛЛО та «Цитрусу». Також редакція промоніторила ціни на найбільш ходові моделі в Україні та за кордоном.

Що це взагалі таке? Простою мовою портативна зарядна станція (ПЗС) – це потужний повербанк з ємністю від 50 000 до 1 млн мАг. На відміну від звичайного повербанка у ПЗС є як USB-порти, так і розетки на 220В. Тобто можна заряджати не лише смартфони, а й побутову, комп’ютерну техніку, роутери, ліхтарі тощо.

«Зарядна станція потрібна у випадках, коли треба підживити декілька одиниць техніки та якщо вдома все «зав’язано» на електриці. Адже до неї можна підключати газові котли, електрочайники, ноутбуки, бойлери тощо. Щоб не залишитися не лише без світла, а й без тепла та елементарного комфорту під час віялових чи аварійних відключень електроенергії», – пояснює маркетинг-директорка «Цитруса» Валентина Комарова.

Читайте також: Готуємося до зими: що потрібно знати, щоб без втрат зустріти березень 2023 року 

Як живиться сама зарядна станція? Залежно від моделі, вона може заряджатися від розетки й сонячних панелей. У крайньому разі можна використовувати й прикурювач автомобіля.

Час заряджання – 1,5 – 6 годин від розетки 220В (залежить від моделі ПЗС). Сонячні панелі зимою в похмуру погоду можуть відновлюватися більше доби.

Наскільки злетів попит на зарядні станції в торгівельних мережах? Директор центрів техніки «ЦеТе» мережі «Епіцентр» Олександр Величко розповідає, що після початку масованих обстрілів української енергетичної системи 10 жовтня попит суттєво зріс: «У нашій мережі було продано практично всі залишки. А в порівнянні з 2021 роком попит злетів більш ніж у 30 разів. Втім зазначу, що торік український споживач ще не був настільки добре знайомий з цією категорією товарів. Зарядні станції – дуже «молода» група товарів, суттєвий попит на яку з'явився тільки зараз».

У «Цитрусі» перший піковий сплеск продажів також стався після атаки 10 жовтня. «Тоді постраждало багато енергетичних об’єктів, почалися віялові відключення електроенергії та багато людей зіткнулися з необхідністю пристосовуватися до нових умов. Протягом минулого місяця попит на цю групу товарів у нас зріс на більш ніж 200% і досі тримається на високому рівні», – уточнює Валентина Комарова.

В АЛЛО ще з липня фіксують значне зростання продажів. «Попит на зарядні станції на нашому маркетплейсі з'явився цього року – саме під час війни. До цього часу українці користувалися переважно повербанками. Клієнти почали купувати зарядні станції з травня 2022-год, а стрімкий сплеск продажів припав на листопад: за неповний місяць уже продано удвічі більше, ніж у жовтні. У липні обсяг продажів збільшився у 2,7 раза, якщо порівнювати з червнем, а у вересні – майже в 4,5 раза в порівнянні із серпнем», – пояснює керівник департаменту маркетплейс АЛЛО Денис Корецький.

Який зараз обсяг цього ринку в Україні? Загальну кількість проданих ПЗС й оборот мережі поки не афішують. «Жодна аналітична компанія зараз не збирає дані продажів на українському ринку», – пояснює Олександр Величко.

Хто саме та для яких потреб купує? В «Епіцентрі» розповідають, що до війни зарядні станції позиціонувалися як товар для кемпінгу. Гаджет зручно було покласти в машину й повноцінно користуватися всіма приборами поза межами квартири.

Зараз профіль користувача змінився. «Є декілька категорій споживачів, які зацікавлені в купівлі зарядних пристроїв. Відключення електроенергії стосується як мешканців, так і бізнесу. Основні потреби в житловому секторі – забезпечення освітлення приміщення, зарядка пристроїв, чайника, холодильника, котла, телевізора та роутера. Також доволі значна кількість товару йде на забезпечення підтримки життєдіяльності бізнесу. Зарядні пристрої купують для офісів, щоб забезпечити можливість роботи персоналу», – пояснює Олександр Величко.

Та додає: окрема велика група – військові, які також потребують засобів забезпечення електроживлення, зокрема й для роботи в польових умовах, адже зарядні станції можуть підзаряджатися від мобільних сонячних батарей.

В АЛЛО уточнюють: найбільше купують зарядні станції в Києві (понад половина замовлень), Харків – на другому місці, далі – Дніпропетровська та Одеська області. 83% покупців становлять чоловіки, 67% продажів припадає на клієнтів у віці 24-38 років.

Чи достатньо зараз товару на складах? У «Цитрусі» кажуть, що аналізують попит і намагаються тримати ситуацію під контролем, щоб не було дефіциту. «Весь товар поставляється, але радимо робити попереднє замовлення», – уточнює Валентина Комарова.

У «Епіцентрі» розповідають, що товару дійсно не вистачає. «Щоб задовольнити попит, ведемо пошук нових виробників, розширюємо асортимент станцій та аксесуарів (додаткові батареї, сонячні панелі). Отримуємо велику кількість тендерних і корпоративних запитів. А тому непоодинокі випадки, коли товар продається ще в процесі транзиту в торговельний центр», – пояснює Олександр Величко.

Що є в асортименті? За даними Hotline, наразі в Україні продаються понад 10 брендів:  Bandera Power (Україна), «Джерело» (Україна), Bluetti (Німеччина), Jackery (США), EcoFlow (Китай), Xtorm (Нідерланди), DEDRA (Польща), Goal Zero (США), Аnker (Китай), Flashfish (Китай), WellCharger (Китай).

Лише три іноземних виробники (Bluetti, Jackery та EcoFlow) мають у нашій країні офіційних постачальників. У «Епіцентрі» збираються поповнити цей перелік: «У результаті активних пошуків знайшли рішення, які ще зовсім нещодавно презентувалися як новинки на міжнародних виставках. Тож кількість постачальників і брендів на наших полицях буде збільшуватися». Ім'я бренду (брендів) поки не розголошують.

У кожного з виробників – лінійка ПЗС із різною потужністю, ємністю, типом акумулятора тощо (не всі моделі продаються в Україні). Характеристик безліч.

Тож як споживачу підібрати необхідну ПЗС залежно від кількості техніки, яку треба заряджати, та часу віялового відключення? Щоб не «винести мозок» при виборі, фахівці радять звернути увагу на декілька характеристик. «У зарядних станцій є три найважливіші хараĸтеристиĸи: ємність вбудованої батареї, маĸсимальна та піĸова вихідна потужність. Також варто звернути увагу на тип батарей, роз’єми та час заряджання», – пояснює Валентина Комарова.

У «Епіцентрі» пропонують використовувати формулу для підрахунку. «Для того щоб правильно обрати зарядну систему, насамперед слід вирішити, що саме плануєте до неї підключати і як довго вона має живити ваші прибори. На кожному пристрої вказується потужність, яку він споживає на годину. Підсумувавши потужності у квартирі – отримаєте загальний об'єм споживання електроенергії. Поділивши ємність батареї на загальну потужність, яку споживають прилади – отримаєте час, на скільки вистачить зарядної станції», – пояснює Олександр Величко.

У «Цитрусі» створили окрему відеоінструкцію для підбору зарядної станції під конкретні потреби споживача

Отже, ПЗС можна розділити на три категорії:

Малопотужні (до 700 Вт). Вони підійдуть для живлення пристроїв, які «з'їдають» небагато  енергії: ноутбуків, роутерів, холодильників, телевізорів, насосів газового котла, LED-ламп тощо. Якщо споживачу важливо користуватися й, наприклад, електрочайником, який споживає близько 2000 Вт – така ПЗС не підійде. Хоча зараз є «енергоефективні» чайники на 700 Вт.

Середньопотужні (до 2 кВт). Ці станції здатні живити більш «прожерливі» електрочайники, бойлери, мікрохвильовки, пральні машини тощо.

Високопотужні (до 5 кВт). Це своєрідні all inclusive: одночасно можна підтримувати багато техніки.

А від обсягу ампер (ємності) залежить час роботи цих пристроїв. Наприклад, за відгуком користувача, його ПЗС з 57600 мАг живить ноутбук (30-50 Вт) та 4К монітор (30 Вт) протягом 3,5-4 годин.

Mind промоніторив лінійки виробників за цими характеристиками та склав порівняну таблицю найбільш ходових моделей ПЗС за ціною. З моніторингу редакція виключила виробників із Китаю, оскільки ця країна підтримує російських терористів.

Модель Потужність, Вт Ємність* Мінімальна ціна в Україні, грн Ціна на сайті виробника/польських маркетплейсах
Джерело 186 200 186 000 мАг або 660 Вт/г 21400 н.д
DEDRA DEZS0300 300 20000 мАг 23299 $451
Малопотужні Xtorm Power Station XP300U 300W 281Wh 300 78000 мАг 23600 $420
Goal Zero Yeti 500X  300 505 Вт/г 50500 $545 
Jackery Explorer 240EU 400 н.д 21795 $298
Bandera Power 180 500 180000 мАг 26770 (для ЗСУ – 20865) така ж
Bluetti EB3A Portable Power Station  600 268 Вт/г 24300 299 евро
Середньопотужні
Bluetti PowerOak EB70 Portable Power Station 1000W 716Wh 1000 716 Вт/г 47900 699 евро
Jackery Explorer 1000EU 1000 н.д 60984 $1339
Xtorm XP1300 1300W 1254 Wh 1300 392000 69500 н.д.
Goal Zero Yeti 1000X 1500 983 Вт/г 115800 $1299
Bandera Power 225 S 1500 225000 39690 (для ЗСУ – 29 518) така ж
Високопотужні
Goal Zero Yeti 1500X 2000 1516 Вт/г 130000 $1799 
Bluetti EP500 2000 5100 Вт/г 240000 4599
Jackery Explorer 2000 Pro 2200 н.д 114954 $2298

* Одні виробники вказують ємність в мАг, інші – у Вт/г

** Мінімальна ціна – не константа. Під час моніторингу Mind спостерігав, як ціна на деякі моделі збільшувалася.

Джерело: Hotline, дані виробників

Чи зростатимуть надалі ціни на зарядні станції? За даними Hotline, цього року стрибки вартості співпадають із зростанням курсу валюти та сплесками попиту та ці гаджети.

Альтернатива генераторам: українці масово переходять на зарядні станції. Попит, ціни, наявність на складах

Джерело: Hotline

Валентина Комарова із «Цитруса» розповідає, що за останні 10 місяців ціни збільшилися приблизно на 20%: «Курс долара значно зріс від початку війни та дуже непроста логістика в нинішніх умовах, а весь товар – це стопроцентний імпорт».

У «Епіцентрі» також кажуть, що ціни зросли з урахуванням підвищення курсу іноземних валют, адже зарядні станції імпортуються в Україну: «Зі свого боку ми ведемо перемовини з постачальниками, щоб ціни залишались на доступному рівні».

З 8 листопада ціни на деякі моделі в моніторингу Hotline почали падати. Цього дня Кабмін ухвалив рішення про звільнення від сплати ПДВ та ввізного мита на імпорт генераторів, трансформаторів, обігрівачів й інших товарів, важливих для проходження опалювального сезону. Тож на нові партії товару можливо очікувати «знижки».

Альтернатива генераторам: українці масово переходять на зарядні станції. Попит, ціни, наявність на складах

Альтернатива генераторам: українці масово переходять на зарядні станції. Попит, ціни, наявність на складах

Джерело: Hotline

Читайте також: Купити генератор: які бувають, різниця між дизельним і бензиновим, порівняння, ціни та потужність

Чи можна заощадити, замовивши гаджет за кордоном? Як бачимо вище в таблиці – ціні на більшість моделей в Україні та на сайті виробників відрізняються в 2,5-1,5 раза. Різниця пояснюється не тільки ввізним митом і ПДВ, а й вартістю логістики, маржою постачальників та продавців.

Замовляти краще наземну доставку в найближчих країнах ЕС. Авіа з більш далеких країн не підійде – поштові оператори відмовляються перевозити літієві батареї (у більшості ПЗС вони є). А морську доставку можна чекати понад місяць.

Тож, напевно, найоптимальніший та економний вибір країни-постачальника – Польща, де є відділення українських поштових операторів. Прорахувати приблизну вартість доставки можна на цьому сервісі Nova Poshta Shopping. Наприклад, доставка вантажу вагою 5,5 кг (стільки важать найменші ПЗС) коштуватиме близько 1200 грн. У «Міст Експресс» – тарифи дещо нижчі: біля 10 евро за 5,5 кг. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло