Іран підтримає путіна, а США – моджахедів: як поширюється український конфлікт
Штати покарають Тегеран за постачання зброї росії

Глава НАТО попередив про можливе розширення української війни, а представники Білого дому розповіли про включення до неї Тегерана, який передасть путінській армії тисячі дронів і сотні балістичних ракет. На цьому тлі американські сенатори ухвалили резолюцію про підтримку антиурядових протестів в Ірані, які не вщухають протягом трьох місяців після побиття і смерті Махси Аміні.
Що відомо про військовий союз Тегерана та москви
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 9 грудня в інтерв'ю норвезькому телеканалу NRK висловив побоювання, що війна в Україні може вийти з-під контролю і перерости у велику війну між НАТО та росією.
У той самий день координатор у Раді нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі висловив стурбованість переростанням зв'язків рф та Ірану в «повноцінне оборонне партнерство», яке «завдасть шкоди Україні, сусідам Ірану й міжнародній спільноті».
Джон Кірбі заявив, що Іран створить у рф виробництво безпілотників, а також розглядає можливість передачі кількох сотень балістичних ракет. Зі свого боку росія може поставити Ірану вертольоти, засоби ППО та винищувачі Су-35. Іранські льотчики, за даними Білого дому, вже проходять навчання у рф.
«Ці винищувачі суттєво посилять ВПС Ірану щодо його регіональних сусідів», – зазначив Джон Кірбі.
Видання Washington Post, посилаючись на високопоставлених військових чиновників країн НАТО, повідомляє , що Іран погодився поставити до 6000 безпілотників, переважно моделей Shahed. Як писав Mind, із середини жовтня ці «крилаті ракети для бідних» путінська армія застосовує для завдання ударів по енергетичній інфраструктурі України.
Іран визнає передачу своїх дронів рф, але наполягає на тому, що їхнє відправлення відбулося до вторгнення в Україну. Однак це спростовують фабричні дати, знайдені на компонентах дронів, що розбилися.
Чиновники НАТО розповіли газеті Washington Post, що, за їхніми розвідданими, Тегеран домовився про отримання $1 млрд у рамках угоди з москвою і пообіцяв надати проєкти, а також здійснювати технічний нагляд за запланованим російським заводом із виробництва безпілотників, який буде побудовано в Татарстані.
Роблячи внесок в ескалацію української війни, Іран підставляє себе під удар США. Офіційний представник Держдепартаменту Нед Прайс попередив, що в американської влади «є інструменти, які виходять за межі санкцій та інших економічних заходів», і Вашингтон використовує їх, щоб «запобігти загрозі, яку являє собою зловмисна діяльність» Тегерана.
Як війна в Україні пов'язана з протестами в Ірані
У Вашингтоні впевнені, що в межах оборонного партнерства москва допомагатиме Ірану гасити антиурядові протести, спираючись на власний досвід придушення демонстрацій.
«Це ще один приклад того, що рф та Іран зараз працюють разом, щоб порушувати не лише права людини та громадянські права людей в Ірані, а й, звичайно, наражати на подальшу небезпеку життя українців», – наголосив Джон Кірбі.
Чим активніше іранський режим зближується з рф, тим сильніше він віддаляється від іранського народу та розпалює протести всередині своєї країни, стверджують американські дипломати. Спецпредставник США з Ірану Роб Меллі назвав це «порочним колом».
«Чим більше Іран придушує протести, тим більше санкцій. Чим більше санкцій, тим більше Іран почувається ізольованим. Чим більш ізольованими вони почуваються, тим більше вони звертаються до росії. Чим більше вони звертаються до росії, тим більше санкцій, тим сильніше погіршиться клімат і тим менш імовірною буде ядерна дипломатія. Тому зараз порочні цикли самопосилюються», – пояснює Роб Меллі.
Чим незвичайні протести в Ірані
Нинішні мітинги в Ірані є надзвичайно радикальними – демонстранти вимагають повалення режиму. У протестів жіноче обличчя – іранських демонстрантів на перемовинах із західними дипломатами представляє Мір'ям Раджаві, яку обрала своїм президентом Національна рада опору Ірану (NCRI), що базується у Франції та Албанії.
За підрахунками організації Human Rights Activists in Iran, яка відстежує протести, за три місяці в Ірані 485 антиурядових демонстрантів було вбито та 18 200 заарештовано. Проти 1500 з них було порушено кримінальні справи, і щонайменше 13 демонстрантів уже отримали за ними смертні вироки.
У четвер, 8 грудня, відбулася перша страта учасника протестів: 23-річний Мохсен Шекар був визнаний винним і повішений. Влада стверджує, що під час вуличної демонстрації в Тегерані він напав із ножем і поранив у плече члена проурядового напіввоєнного угруповання «Басідж».
Курс США на повалення режиму в Ірані
У середу, 7 грудня, 11 американських сенаторів схвалили двопартійну резолюцію про підтримку протестів проти іранського режиму. А в четвер, 8 грудня, у залі засідань конгресу США сенатори провели брифінг за участю Мір'ям Раджаві, який виступив на відеозв'язку висловив думку про те, що режим Ірану доживає свої останні дні, і його час виключати зі структур ООН.
«Усе свідчить про те, що іранський режим дійшов до точки неповернення у фінальній фазі свого правління. У диктатури Шаха була добре екіпірована 400-тисячна армія, але не змогла перемогти волю іранського народу. Те саме станеться й у нинішніх обставинах. Вартові революції та їхній арсенал ракет і дронів, тероризму і злочинів в Іраку, Лівані, Сирії і Ємені не врятують режим Хаменеї… Повстання в Ірані не тільки встановить свободу й демократію, а й усуне загрозу, яку іранський режим створює в регіоні та світі», – заявила Мір'ям Раджаві у зверненні до Сенату США.
Сенатори з обох партій висловили Мір'ям Раджаві свою підтримку та закликали решту американських законодавців посилити тиск на Іран.
«Я сподіваюся, що Конгрес схвалить прийняту в Сенаті двопартійну резолюцію, яка віддає належне мужності іранських демонстрантів. Це допоможе посилити голоси сотень тисяч жінок і чоловіків Ірану, які протестують проти жорстокості одного з найрепресивніших режимів у світі», – заявив демократ Боб Менендес, який очолює комітет міжнародних відносин Сенату.
«Я думаю, ми маємо чинити максимальний тиск на владу Ірану… Іранський народ та американці іранського походження, знайте, що я стоятиму з вами на кожному етапі шляху й сподіваюся, ми побачимо зміни, і десятки мільйонів гідних, працьовитих та волелюбних іранців почнуть насолоджуватися своїми свободами», – заявив сенатор-республіканець Том Тілліс.
Колишній американський посол Марк Гінзберг, який виступив на брифінгу в Сенаті США, назвав повстання в Ірані незворотним процесом, стримати який аятоли не зможуть.
«Протягом майже двох десятиліть в Ірані таємно діяли осередки народних організацій моджахедів MEK та NCRI. Вони допомагали тренувати цих юних жінок і юних студентів тому, як ефективно боротися за свободу, коли гнобителі мають намір убити їх… І з усією повагою до моїх друзів в адміністрації Байдена, час настав... Час надати MEK та NCRI ресурси й підтримку. Ми, американці, більше не можемо бути простими спостерігачами, але ми маємо стати активними учасниками, тому що іранський народ заслуговує не меншого», – закликав Марк Гінзберг.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.