Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити

Головні ознаки ПТСР іноді маскуються під «втому від життя»

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

Війна – це не лише фізичні руйнування, а й психічні розлади, найбільш поширеним серед яких є ПТСР. Редакція Mind зібрала все, що варто знати про посттравматичний стресовий розлад, його симптоми, наслідки та методи лікування.

Що таке ПТСР?

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – психічний розлад, що є наслідком неочікуваною травматичної події, яка загрожувала життю.  Причинами ПТСР можуть бути:

 • військові дії;
 • стихійні лиха;
 • нещасні випадки, аварії;
 • важкі пологи;
 • терористичні акти;
 • зґвалтування;
 • побутове або сексуальне насильство.

За статистикою, поширеність серед населення посттравматичного стресового розладу в країнах, де відбувалися військові дії, становить від 11% до 50%.

За даними МОЗ, через російсько-українську війну психологічної підтримки в майбутньому потребуватимуть 15 млн українців, при тому – 3-4 млн із них знадобиться медикаментозне лікування.

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

Під час Першої світової війни ПТСР називали «контузією». Під час Другої світової – розлад був відомий під назвою «бойова втома». Назву ПТСР вперше застосували 1980 року.

Посттравматичний стресовий розлад трапляється не лише з ветеранами бойових дій. ПТСР може бути наслідком втрати рідних під час війни, перебування під обстрілами, життя в окупації. На ПТСР страждають свідки страшних подій. У групі ризику й ті, хто переглядає травматичний контент.

ПТСР проявляється щонайменше через місяць після психотравмувальної події. Психотерапевти пояснюють його виникнення тим, що нервова система не здатна прийняти травматичний досвід через надто високий рівень стресу. 

У більшості випадків людина може самотужки позбутися ПТСР. У багатьох людей симптоми посттравматичного стресового розладу з часом зменшуються або взагалі зникають. Але є люди, які потребують професійного лікування.

ПТСР, який не лікують роками, може призвести до інвалідності та невідворотної зміни особистості. 

Вчені українського Інституту психології ім. Г.С. Костюка виявили, що після травматичних подій із ПТСР стикаються 30% людей, а 20% із них не можуть самостійно подолати синдром і потребують втручання фахівців. 

Чи зможе людина впоратися з ПТСР самостійно – залежить від стресостійкості.

ПТСР впливає на життя людини. Надмірне психічне навантаження призводить до хвороб серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, розвитку депресії та зростання суїцидального ризику.

Хворі на ПТСР відчувають себе непотрібними суспільству, не можуть працювати, мають схильність до асоціального способу життя, зловживають алкоголем та приймають наркотики.

Факти про ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com
 • Згідно із статистикою, шість із десяти чоловіків та кожна друга жінка протягом життя переживають принаймні одну травму.
 • Жінки страждають на посттравматичний стресовий розлад удвічі частіше за чоловіків. За даними МОЗ України, серед людей, що потребують лікування постравматичного синдрому, 8% чоловіків і 20% жінок.
 • Розвитку ПТСР сприяють дитячі психологічні травми, психічні захворювання, відсутність психологічної підтримки після пережитого, вживання алкоголю та наркотичних речовин.
 • ПТСР не лікується заспокійливими препаратами. Навпаки, зловживання заспокійливими може погіршити ситуацію.
 • Посттравматичний стресовий розлад потребує фахової лікарської допомоги.
 • Кожна людина реагує на травматичні події по-різному. Тож і симптоми ПТСР на ту саму подію в кількох людей можуть відрізнятися.
 • Не кожен, хто пережив травму, страждає на ПТСР.

Як проявляється ПТСР?

Суть ПТСР – втрата відчуття безпеки та довіри до світу. Людина живе в постійному страху за своє життя.

Варто розуміти, що хворі на ПТСР не лише згадують пережите, а й відчувають травму на фізичному рівні. Вони проживають усе, що сталося, знову й знову, отримують стрес, адреналін і високий тиск.  Під час повторного переживання травматичної події людина втрачає контроль над собою та зв'язок з реальністю.

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

Травматичні переживання виникають завдяки тригерам. Це можуть бути думки, емоції, тілесні відчуття, звуки, локації чи ситуації, які нагадують травматичну подію.

В Україні не так давно заборонили салюти та фейерверки. Одна з причин: салют може бути тригером для людей, які брали участь у воєнних діях, пережили бомбардування та обстріли.

Ознаками, які можуть свідчити про посттравматичний стресовий розлад, є:

 • нав’язливі думки про травматичні події;
 • відчуття постійної тривоги та небезпеки;
 • емоційна нестабільність;
 • небажання згадувати та говорити про те, що сталося;
 • наявність панічних атак;
 • регулярне вживання алкоголю чи наркотиків;
 • руйнування стосунків із рідними та близькими;
 • неспроможність проявляти емоції;
 • депресивний стан;
 • відчуття провини;
 • раптові спалахи люті та агресії;
 • думки про суїцид.

Які симптоми ПТСР?

Симптоми посттравматичного стресового розладу поділяються на чотири групи.

1. Симптоми повторного переживання травми. Це кошмари, нав’язливі спогади, флешбеки. Флешбек – переживання травмувального досвіду на фізичному рівні.

2. Симптоми уникнення – провали в пам’яті, уникнення нагадувань, емоційне притуплення. Людина уникає всього, що може нагадати про пережите, не готова говорити про це, віддаляється від людей, що можуть нагадати про пережите, обходить вулиці та локації, схожі на ті, де сталася травма.

3. Симптоми гіперзбудження – надмірна пильність, знервованість, дратівливість, пошуки небезпеки 24 години на добу, сильна реакція на неочікувані раптові рухи. Хворі на ПТСР не можуть розслабитись. Вони постійно чекають удару.

4. Негативне мислення та емоційні порушення – негативне сприйняття себе, почуття провини та сорому. Почасти хворі на ПТСР відчувають себе неспроможними захистити себе, тобто недієздатними. Або ж звинувачують себе в тому, що сталося. На базі ПТСР може розвинутися «синдром вцілілого», коли людина картає за себе за те, що лишилася жива, а хтось – загинув.

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

Діагноз ставиться за наявності хоча б одного симптому з перших трьох груп. Щоб ідентифікувати ПСТР, симптоми повинні тривати більше місяця після травматичної події та бути достатньо сильними, щоб викликати дискомфорт.

Як діагностують і лікують ПТСР?

Діагностувати ПТСР в Україні може лише лікар-психіатр. Під час діагностичного інтерв’ю фахівець з’ясовує симптоми розладу та фізичні реакції на них, розпитує про наявність кошмарів, спалахів гніву, проблем із пам’яттю і концентрацією уваги.

Якщо ви не маєте можливості поспілкуватися з фахівцем, але вас турбує психологічний стан, пройдіть опитування й у разі необхідності зверніться до лікаря.

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

Посттравматичний стресовий розлад піддається лікуванню. Чим раніше лікар поставить діагноз і розпочне терапію, тим більше шансів на одужання.

Залежно від часу прояву симптомів виділяють такі розлади:

 • гострий стресовий розлад – проявляється від двох днів до одного місяця;
 • гостра форма ПТСР – від одного до трьох місяців;
 • хронічна форма ПТСР – триває більше ніж три місяці;
 • ПТСР із відстроченим проявом, це коли симптоми захворювання проявилися через шість місяців після травми чи пізніше.

Хронічну форму та ПТСР із відстроченим проявом лікувати найдовше та найскладніше. Зазвичай лікування потребує від трьох місяців.

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

У лікуванні посттравматичних стресових розладів застосовують когнітивно-поведінкову терапію, метод десенсибілізації за рухом очей (ДПРО), групову терапію та альтернативні методи.

Когнітивно-поведінкова терапія спрямована на зміну помилкових установок постраждалого про світ і себе в ньому. 

Метод десенсибілізації та роботи з рухом очей (ДПРО) допомагає позбавити травматичні спогади руйнівної для психіки сили.

Іноді психотерапія підтримується ліками. У будь-якому разі методи лікування визначає фахівець.

Альтернативні методи націлені на розслаблення тіла. Цьому сприяють йога, танці, арт- та зоотерапія. Наприклад, сервісні собаки допомагають хворим на ПТСР проявляти емоції та відчувати турботу.

Одним із важливих чинників зцілення лікарі вважають здоровий спосіб життя, повернення до виконання робочих обов’язків, заняття улюбленими справами, волонтерство.

Якщо близька людина страждає на ПТСР

Психологічний комфорт та підтримка допомагають швидше подолати синдром і відновитися. Близька людина повинна знати, що ПТСР – це нормальна реакція на ненормальні події, а психічна травма піддається лікуванню.

Під час лікування важливо:

 • не знецінювати людину, яка віддаляється від рідних і близьких;
 • запобігати флешбекам. Наприклад, перевірити іграшки та рінгтони, що є в будинку, на наявність різких звуків.
 • не примушувати говорити про травматичну подію. Це дуже важко як морально, так і фізично – спогади підвищують тиск і погіршують самопочуття;
 • заохочувати до виконання домашніх справ та занять, які приносять задоволення;
 • займатися спортом. Це можуть бути тренування в колі родини, похід до спортзалу чи навіть катання на велосипедах;
 • вивчати якомога більше інформації про ПТСР. Так ви зрозумієте, що відбувається, і зможете запобігти ускладненням;
 • запастися терпінням, адже терапія потребує часу;
 • будувати плани на майбутнє.

Де можна отримати психологічну допомогу?

Якщо вам і вашим близьким потрібна психологічна підтримка, ось служби, які надають її безкоштовно.

 • Служба підтримки «Розкажи мені».
 • Гаряча лінії Lifeline Ukraine з питань запобігання суїцидам та профілактики психічного здоров’я, телефон 7333.
 • Цілодобова психологічна допомога від Товариства Червоного Хреста 0 800 333 161.
 • Гаряча лінія для дітей і молоді на базі ГО «Ла-страда» 0 800 500 225 (зі стаціонарних) або 116 111 (з мобільних).
 • Платформа безоплатної психосоціальної допомоги для жінок і підлітків SafeWomenHUB.
 • Центр психологічного консультування та травмотерапії Open Doors.
 • Чат-бот у телеграм «Як ти?» від психотерапевта Іллі Полудьонного.
 • Платформа Help24 надає консультації в онлайн-чаті. 
 • Відділ психологічної допомоги на гарячій лінії 1551 з 8:00 до 20:00.

Травмувальні події не обов’язково закінчуються ПТСР. Іноді вони сприяють трансформації та особистому зростанню. Це називається «посттравматичним зростанням».

Посттравматичний стресовий розлад: як розпізнати та що з цим робити
Фото: depositphotos.com

Посттравматичне зростання, або ж ПТЗ, – психологічні зміни, що виникають внаслідок впливу травмувальної події та сприяють розвитку у всіх сферах життя. Люди із ПТЗ переосмислюють власні цінності, починають займатися улюбленою справою, налагоджують стосунки з рідними та близькими.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло