13 нових книжок про війну

13 нових книжок про війну

Нариси, вірші, репортажі, одкровення очевидців – як письменницький світ реагує на воєнну дійсність після 24 лютого

13 нових книжок про війну
Фото: depositphotos.com

Боротьба України проти росії триває. Українці встигають не лише відбивати атаки ворога на фронті, а й писати книжки про російсько-українську війну. Mind уже знайомив читачів із 13 найяскравішими книгами про війну, які були написані військовими. Тепер пропонуємо ознайомитися з новими виданнями, що побачили світ протягом 2022 року.

Дар’я Бура, Євгенія Подобна «Лютий лютий 2022. Свідчення про перші дні вторгнення» 

13 нових книг про війну

Видавництво: «Фоліо»

Українські журналістки Дар’я Бура та Євгенія Подобна після 24 лютого почали вести власний щоденник війни та збирати спогади людей. Перші дні російського вторгнення виявилися найдраматичнішими, адже майже ніхто не був до нього готовий, тож багато людей опинилися в зоні бойових дій.

Видання потрапило до списку кращих нонфікшн-книжок 2022 року за версією PEN Ukraine – громадської організації, що об'єднує українських журналістів, письменників, науковців, видавців, перекладачів.

Дар’я Бура – колишня волонтерка фонду «Повернись живим», журналістка, авторка репортажів про війну в Україні та інтерв’ю з військовими з 2014 року. Наразі Бура є ведучою програм на «Радіо ПЕРШЕ», працює з проєктами «Без броні: єдина база ініціатив для ветеранів» та «BitukMedia».

Євгенія Подобна – головна редакторка редакції документальних програм у «Перший». У видавництві «Фоліо» готується до друку її наступна книжка про російсько-українську війну «Міста живих. Міста мертвих. Історії війни у Бучі та Ірпені»

Ілюзія того, що світ ще тримається, що все як завжди. Але я розумію, що «як завжди» вже не буде ніколи.

Олександр Красовицький «Пів року інтелектуального спротиву. Нотатки видавця»

13 нових книг про війну

Видавництво: «Фоліо»

У книжці три розділи, назви яких описують, що відчували українці з перших днів вторгнення: 1. Від шоку до болю; 2. Від болю до надії; 3. Від надії до впевненості.

Книжка також аналізує вплив так званої російської культури на Україну. Красовицький згадує все те, чим пишаються загарбники: балет, літературу, науку. Автор дає відповідь на запитання: чи дійсно є чим пишатися в російській культурі, чи це міфи, створені російською пропагандою?

Олександр Красовицький – український видавець, генеральний директор та основний власник видавництва «Фоліо».

Честь і гідність. Це головне, що є в українців. Ми переможемо. Кожна сльозинка дитини віділлється тим, хто заподіяв їй лихо, тим, хто відверто підтримав агресію, тим, хто змовчав, підтримуючи зло потайки. Це не помста – кара...

Оксана Забужко «Найдовша подорож»

13 нових книг про війну

Видавництво: «Комора»

Війна застала Оксану Забужко в Польщі. За день до повномасштабного вторгнення письменниця виїхала туди, аби презентувати свою книжку – і залишилася, щоб розповісти правду про війну. Отже, подорож на три дні переросла в найдовшу подорож Європою. Авторка дала сотні інтерв’ю, провела купу зустрічей та створила есей про україно-російські відносини протягом століть. Щодо сьогодні, то, на думку Забужко, «Європа проспала появу нового Гітлера».

Оксана Забужко – письменниця, авторка 20 книжок. Пише поезію, прозу, есеї. Лауреатка премії Центральної і Східної Європи «Ангелус» за найкращий роман року, виданий польською мовою («Музей покинутих секретів», 2013) та «Книга року BBC. Есеїстика – 2020».

У нас немає страху перед росією. І, схоже, тільки в нас одних, з усіх націй на світі, його й немає.

Сергій Жадан, Вікторія Амеліна, Софія Андрухович, Катерина Бабкіна, Любко Дереш та інші «Війна 2022. Щоденники, есеї, поезія» 

13 нових книг про війну

Видавництво: ВСЛ

Війна в Україні очима сучасних українських письменників і поетів. До книжки ввійшли фрагменти щоденників, есеї та вірші.

Збірку упорядкував Володимир Рафєєнко – український письменник родом із Донецька. З 1992 по 2018 рік Рафєєнко писав російською, видавався в росії та вважався представником російської літератури. У 2014 році автор переїхав на Київщину, де опанував українську мову. У 2019 Рафєєнко видав свій перший роман українською «Мондегрін (пісні про смерть та любов)».

До антології увійшли твори Вікторії Амеліної, Софії Андрухович, Юрія Андруховича, Катерини Бабкіної, Юрія Винничука, Павла Вишебаби, Лариси Денисенко, Любко Дереша, Сергія Жадана, Олександра Ірванця, Павла Казаріна, Катерини Калитко, Ліни Костенко, Галини Крук, Василя Махно, Олександра Михеда, Володимира Рафєєнка, Марʼяни Савки, Ірини Славінської, Ірини Цілик, Артема Чапая, Артема Чеха, Гаськи Шиян та інших відомих авторів.

Історія – вправний, хоча іноді й доволі жорстокий гончар. Інколи вона надає нашим душам таких обрисів, про існування яких ми й не здогадувались.

Андрій Мероник «24.02. Щоденник Війни» 

13 нових книг про війну

Видавництво: «Книги-XXI»

Книжка розповідає про киян, які опинилися в епіцентрі повномасштабної війни. Це щоденник, який показує трансформацію звичайної людини, що пройшла від розпачу та шоку до бажання зробити все для перемоги. Крім розповіді автора в книжку увійшли історії відомих українців, серед яких Даша Астаф’єва, Tayana, Roxolana, Катерина Кухар та Олександр Стоянов, Дарія Ковтун та Євген Хмара.

«24.02» представляла Україну на міжнародному Франкфуртському книжковому ярмарку 2022 року.

Андрій Мероник – математик, дослідник, підприємець і волонтер. Раніше написав книжку про криптовалюту.

Усе життя мене та моїх друзів оточувала «гра у війну»: у ранньому дитинстві ми воювали зеленими пластмасовими солдатиками, потім бігали у «войнушки» з дерев’яними автоматами, далі вибудовували стратегічні операції на комп’ютері, а в часи студентства «мочили» один одного в «контру» і напам’ять знали калібр кожної віртуальної зброї та її характеристики. У 2014-му для декого із нас вона набула більшої реальності. А 24.02.2022 війна безцеремонно увірвалася в наші життя, перекресливши червоним маркером слово «гра».

Любомир Остапів «Війна та бюджет» 

13 нових книг про війну

Видавництво: Yakaboo Publishing

Ця книжка не розповідає про воєнні події, але присвячена персональним фінансам, економіці та банківській системі в реаліях війни. Що сталося на фінансовому ринку, як поліпшити своє становище, допомогти фронту, що варто зробити для відбудови України.

Також автор розповідає про ізоляцію ворога на світових ринках та пояснює, як діють санкції в довготривалих перспективах.

Любомир Остапів – фінансист та письменник, автор блогу про фінансову грамотність. Війна застала Любомира в рідному Ірпені – передмісті Києва, мешканці якого першими зустріли загарбників.

Випускник Києво-Могилянської Академії. Як фінансист працював у Deloitte & Touche. Зараз є співзасновником проєкту iPlan.ua та соціального проєкту «Сімейний бюджет» на YouTube. Автор книжок «Любов і бюджет», «Малюк та бюджет».

Перемога – це не просто вистояти і зберегти території. Перемога – це відбудувати кращу Україну.

Олександр Михед «Котик, Півник, Шафка»

13 нових книг про війну

Видавництво: ВСЛ

«Котик, Півник, Шафка» – символи незламності українців та дійові особи книжки Олександра Михеда. Це історія родини, яка пережила російську окупацію Бородянки навесні 2022-го.

Котик, півник та шафка – це обереги будинку баби Лізи, яка пережила Другу світову війну. Війна зробила її сильнішою, але той страх, який не відпускає жінку протягом життя, не розуміють ані діти, ані онуки. 24 лютого – усе змінилося. На руїнах колись затишного житла відтепер житимуть люди, які нарешті зрозуміють та відкриють один одного, навчаться жити та любити.

Олександр Михед – письменник, культуролог, автор восьми книжок, серед яких: «Я змішаю твою кров із вугіллям. Зрозуміти український Схід», подкасту «Станція 451», член PEN Ukraine. Будинок письменника в Гостомелі зруйнували росіяни. Після повномасштабного вторгнення Михед служить у ЗСУ.

Ба, здається, ця війна мала початися, щоб ми з тобою нарешті познайомилися.

Мар’яна Савка «Залізницею додому»

13 нових книг про війну

Видавництво: ВСЛ

Дитяча книжка, яку оцінять дорослі читачі. Єва з мамою та новими друзями повертаються додому з найдовшої своєї мандрівки – під час повномасштабного вторгнення дівчинці довелося поїхати з рідного селища, щоб урятуватися. Поки тато боровся з окупантами в Україні, родина жила в Кракові, де відчула, що таке любов до Батьківщини та дружня підтримка. Книжка також розповідає про самовідданість українських залізничників, які евакуювали цивільних попри обстріли й продовжують це робити.

Ілюстрації до книжки створила Марта Кошулінська.

Мар’яна Савка – головна редакторка та співзасновниця «Видавництва Старого Лева», письменниця, перекладачка, авторка 20 книжок для дітей і дорослих та культурно-мистецьких проєктів.

Я не збиралася жити у Кракові. Мені й удома, у моїх зелених Гореничах під Києвом, було добре. Поки одного дня не почалася війна.

Павло Казарін «Дикий Захід Східної Європи»

13 нових книг про війну

Видавництво: Vivat

Книжка розповідає про новітню історію України. Павло Казарін переїхав до Києва після анексії Криму. Саме тоді зародилась ідея описати події, що відбулися у 2014 році.

«Дикий Захід Східної Європи» перемогла в номінації «Книга року ВВС 2022 – есеї». Зазначимо, що книжка побачила світ наприкінці 2021 року. А на початку 2022-го, за два тижні до повномасштабної війни, Павло Казарін презентував її в Маріуполі.

Цікаво, що вперше книжку видали двома мовами: російською (мова оригіналу) та українською. Україномовну версію дуже швидко розкупили, тож знадобилося перевидання. А от російськомовна, за словами автора, і досі чекає на свого читача. 

Павло Казарін – журналіст, публіцист, літературознавець. Після 24 лютого – захищає Україну в лавах ЗСУ.

Я чудово розумію тих, хто весь пафос власної позиції вичерпує фразами на кшталт «усі винні» або «ніхто не винен». Їм просто страшно. Страшно брати відповідальність, страшно вибирати, страшно називати речі своїми іменами. Тільки от чому вони вважають, що боягузтво – це позиція?

Євген Шишацький «Мандрівка до потойбіччя. Маріуполь» 

13 нових книг про війну

Видавництво: «Фоліо»

Автор книжки народився та виріс у Маріуполі, навчався в Донецьку, а після окупації міста в 2014-му переїхав до Києва. У березні вирішив їхати до Маріуполя, щоб врятувати маму та сестру з родиною. 

Книжка розповідає про цю відчайдушну подорож: про людей, які траплялися на шляху, різноманітні дороги, міста та містечка, перетворені росіянами на руїни. Поїздка тривала тиждень. За цей час автор не встиг нікого вивезти, але дивом врятувався з полону та повернувся на підконтрольну Україні територію. 

Євген Шишацький – редактор, журналіст, волонтер.

Один із моїх уроків – дозволити собі бути собою навіть під час війни. Особливо під час війни. Вільну країну будують наші вільні серця.

Катерина Єгорушкіна «Мої вимушені канікули»

13 нових книг про війну

Видавництво: Vivat

Книжка про повномасштабну війну очима дитини. Авторка намагалася створити історію, яка допомагає українським дітям адаптуватися до нової реальності. Текст книжки переглянула дитяча психологиня Світлана Ройз. Вона ж надала практичні поради щодо того, як говорити з дітьми про війну.

На перший погляд історія написана дуже простою мовою. Але, як казкотерапевт, авторка в кожному епізоді надає читачеві фрази-підтримки та терапевтичні метафори, які допомагають переживати труднощі.

Катерина Єгорушкіна – українська письменниця, казкотерапевтка, тренерка з розвитку креативності, членкиня PEN, Національної спілки письменників України та Всеукраїнської арттерапевтичної асоціації. Авторка 17 книжок для дорослих і дітей.

Це було вчора, а сьогодні я сплю у ванні. Мама заклеїла вікна скотчем. Під прозорими хрестами – сніжинки, які ми хотіли лишити до весни. Десь над нами гудуть літаки і свистять снаряди. Нагріли вчорашній борщ, погризли сухі хлібці.

Reporters «77 днів лютого» 

13 нових книг про війну

Видавництво: «Лабораторія»

«77 днів лютого» – серія  репортажів від медіа Reporters, написаних у період між 23 лютого та 9 травня. Це дві символічні дати в російській ідеології, між якими відбулося вторгнення росіян, що зупинило лік часу для українців. Тож, поки не здобудемо перемогу, в Україні пануватиме лютий – місяць початку війни.

Ця книжка про російсько-українську війну передає події через історії людей, яких торкнулася воєнна дійсність: мешканців прифронтових та окупованих територій, волонтерів, військових.

Reporters – українське медіа, яке спеціалізується на репортажах у літературному жанрі. З 2019 року Reporters існує онлайн, а з 2021-го двічі на рік виходить як ілюстрований журнал.

У дітей купа не воєнних запитань. Мамо, що таке «автор ідеї», «режисер», «чужак», «амбулаторія»?

Мама Віта відповідає, миючи посуд у мисці, користуючись запасами води.

– А що таке «русская народная сказка»?

– А це он за вікном у нас, – тихо відповідає, радше нам, ніж дітям.

Ольга Дубчак «Перемагати українською»

13 нових книг про війну

Видавництво: «Віхола»

Філологиня Ольга Дубчак відома своїми книжками «Чути українською» та «Бачити українською». Це перші дві частини трилогії «Мова – твердая криця». У третій частині трилогії авторка планувала розповісти про пунктуацію в українській мові, але війна змінила плани.

У новій книжці про мову Ольга Дубчак розкриває тему «мова ненависті», детально аналізує, як на мовленнєвому рівні ми ідентифікуємо ворога, та як це все допомагає перемозі. Але не однією ненавистю здобувається перемога. Авторка доводить, що на часі мова любові – до всіх, хто боронить землю, тримає тил і просто до своїх ближніх, адже в темні часи нам всім потрібна підтримка.

Ольга Дубчак – кандидатка філологічних наук, редакторка за покликанням та головна редакторка видавництва «Віхола».

Річ у тім, що ще в далекому і водночас такому недалекому 2014 році мова стала нашою зброєю, яку наприкінці лютого 2022-го взяли в руки всі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло