Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

І чому не обов'язково одразу купувати Starlink

Этот материал также доступен на русском языке
Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії
Фото: depositphotos.com

За кілька місяців українці вже змогли пристосувати своє життя до регулярних вимкнень електроенергії. Закупили павербанки, зарядні станції чи генератори, завдяки яким портативні пристрої та домашня побутова техніка можуть працювати і без електропостачання.

Але є проблема, яку вирішити за допомогою павербанку чи генератора не так просто. Це доступ до мережі Інтернет. Справа в тому, що при відключенні електроенергії знеструмлюється і обладнання провайдера, який підключав квартиру чи будинок до Wi-Fi. Мобільний інтернет також залежить від електропостачання: без нього базові станції операторів здатні протриматися недовгий час, після чого мережа «падає». Максимум, на що можна розраховувати, – це на GPRS, який дає слимаковий трафік на швидкості 55 Кбіт/с.

А втім, все ж таки є кілька способів, як забезпечити себе інтернетом навіть в умовах тривалого блекауту. Mind вибрав чотири варіанти для квартир і приватних будинків – за порівняно доступні гроші й зручні у виконанні.

Автономне живлення Wi-Fi. Мешканцям багатоквартирного будинку насамперед потрібно з'ясувати у свого провайдера, встановив він чи ні автономні джерела живлення на своє обладнання. Якщо провайдер виявився не дуже жадібним і вклався в резервне електропостачання, це дуже полегшить завдання для користувачів.

Усе, що потрібно зробити, це заживити від зовнішнього акумулятора свій роутер. Залежно від моделі маршрутизатора, для цієї мети підійде практично будь-який павербанк, який видає вихідну напругу 5 В або 9 В, деякі роутери можуть споживати 12 В.

Щоб підключити до роутера зовнішнє джерело живлення, з великою ймовірністю знадобиться кабель формату USB-DC. Якщо говорити простою мовою, він має звичайний повнорозмірний вхід USB Type A для приєднання до павербанку і роз'єм живлення DC на виході (круглий штекер) для підключення роутера. Ціна такого кабелю у нинішніх реаліях становить близько 250–300 грн. Якщо ж замовити його на маркетплейсі на кшталт Aliexpress, то ціна буде вдвічі нижчою, але доведеться зачекати на доставку.

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

Коли зникає електроенергія, достатньо переключити роутер на павербанк і користуватися інтернет-з'єднанням. Щоправда, не варто забувати, що акумулятори на устаткуванні провайдера не вічні. Вони зможуть пропрацювати 4–6 годин у середньому без заряджання. Але це однозначно краще, ніж нічого.

Якщо ж провайдер не потурбувався про встановлення автономних джерел живлення, це можуть зробити самі мешканці. Зрозуміло, власним коштом. Комплект обладнання, достатній для того, щоб цілий під'їзд будинку міг користуватися інтернетом без електроенергії, складається з акумулятора, безперебійника і зарядного пристрою. Його ціна близько 7000–10 000 грн. У середньому це 250–400 грн із квартири.

GPON як альтернатива Ethernet. Ще один спосіб, який підійде для мешканців міста, – перехід до іншого провайдера. Головна умова, щоб компанія – постачальник інтернету використовувала технологію GPON, яка розшифровується як Gigabit Passive Optical Network, або пасивна гігабітна оптична мережа.

Особливість цієї технології в тому, що вона забезпечує доступ до інтернету навіть коли житловий будинок знеструмлений. Провайдер прокладає оптичний канал до користувачів, по суті, без периферійного обладнання, яке потребує електропостачання. А ті вузлові точки, які необхідні, щоб розвести оптику між абонентами, не потребують серйозного живлення та мають акумулятори. Вони, залежно від ємності, можуть «прожити» без підзарядки від 6 до 24 годин.

Швидкість передавання даних через мережу GPON може досягати 1 Гб/с. Втім, більшості абонентів наразі вистачає 200-300 Мб/c. Крім того, за допомогою цієї технології можна підключити ще телебачення разом з телефонією. Тобто отримуємо повну автономність.

А втім, є кілька «але». Не всі провайдери освоїли цю технологію. У великих містах вона є більш поширеною, а ось у регіонах знайти такого провайдера складніше. Це перше.

Друге – вартість підключення та абонплата коливаються у широких межах. Здебільшого провайдери беруть за приєднання нових абонентів по GPON разову плату у розмірі 500–1500 грн. На місяць за доступ зі швидкістю до 100 Мбіт/с доведеться платити 200–300 грн, за максимальний доступ до 1 Гбіт/с – 350–500 грн.

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

Також не варто забувати про те, що все одно знадобиться автономне живлення для роутера, який отримуватиме сигнал від GPON-кабелю та роздаватиме його по квартирі.

4G для тих, хто за містом. Мешканцям приватного сектору з інтернетом пощастило ще менше. У них обмежений вибір провайдерів та вища вартість. А оскільки в передмістях відключення електроенергії на 15–20 годин – вже «нова нормальність», то альтернативний доступ до Глобальної мережі потрібний. І бажано, щоб він не був прив'язаний до оптоволоконних мереж.

Як не дивно, але на допомогу мешканцям приватних будинків може прийти мобільна мережа 4G. Так, космічної швидкості не буде, зате буде головне – підключення до інтернету.

Але для цього доведеться докупити певний набір додаткового обладнання. Його основу складає 4G-роутер та спеціальна спрямована антена, яка посилює сигнал. Принцип дії наступний: антена ловить сигнал від далеких базових станцій, посилює його, передає на роутер, який, у свою чергу, роздає інтернет у будинку.

У чому головна перевага такого обладнання? Воно може «зачепитися» до веж зв'язку, які знаходяться в радіусі 20–40 км. Це дає практично 100% гарантію того, що інтернет буде, навіть якщо всі базові станції поблизу знеструмлені. Швидкість, яку можна одержати з таким обладнанням, становить у середньому 50–150 Мбіт/с. Якщо пощастить, то може бути і 250–300 Мбіт/с. Головна умова, щоб антена була розміщена на даху або хоча б стіні будинку. І щоб на її шляху не було високих перешкод (багатоповерхівок, промислових будівель).

Вартість комплекту коливається в межах 5000–7000 грн та залежить від функціоналу, а також пропускної спроможності роутера.

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

До речі, бажано вибирати набір, у якому 4G-маршрутизатор має вбудований акумулятор. Це автоматично позбавляє клопоту з підключенням модему до зовнішнього джерела живлення.

Є й ще одна пересторога: як уже писав Mind, обладнання має бути ліцензованим, тобто – внесено виробником до Реєстру радіообладнання та випромінювальних пристроїв, що веде НКЕК. У даному реєстрі (Переліки 1, 3, 5) міститься радіообладнання, що пройшло процедуру оцінки відповідності у спеціалізованих органах і лабораторіях, де підтверджується його технологічна безпечність та експлуатаційні характеристики.

Дозволені для експлуатації повторювачі можна застосовувати для мобільного зв’язку в конкретній смузі радіочастот оператора, а не в усіх смугах, як інколи рекламується продавцями.

Супутниковий інтернет Starlink. Може здатися, що найкраще рішення для заміських мешканців – це Starlink. Ловить інтернет 24/7 хоч у чистому полі, хоч у горах. Немає прив'язки ані до провайдерів, ані до операторів стільникового зв'язку.

Але на практиці не все так райдужно та просто. Насамперед – офіційно придбати Starlink в Україні неможливо. Тобто дистриб'ютора цього обладнання в нашій країні немає. Його потрібно купувати у посередників, які накручують ціни, або ж за кордоном.

Найочевидніший спосіб – зробити замовлення прямо на офіційному сайті. Необхідний комплект (антена, роутер, аксесуари для комутації та підключення) обійдеться в $600 (близько 24 000 грн за поточним курсом), без урахування доставки.

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

Але, по-перше, на обробку замовлення може знадобитися не один день. Покупець потрапляє у лист очікування, і коли черга дійде до нього – ніхто не знає. Це може тривати тижні. По-друге, замовнику можуть відмовити через те, що він знаходиться в тому регіоні країни, куди компанія просто не здійснює доставку.

Тому перекупники, які продають Starlink в Україні, мають певну перевагу. Вони зможуть виконати замовлення буквально за кілька днів. Хай це і буде дорожче.

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

Як варіант – пошукати обладнання за кордоном самостійно. Наприклад, на аукціоні eBay. Там є справді хороші пропозиції. Наприклад, $350–400 за новий комплект. Звісно, ще $40–50 доведеться заплатити за доставку.

Мережа в темряві: як зберегти доступ до інтернету при відключеннях електроенергії

Коли комплект супутникового зв'язку вже вдома, виникає питання з його установкою. За ідеєю, ніяких спеціальних знань для монтажу не потрібно. До того ж у коробці є доступна інструкція у картинках. Антена сама шукає супутників. Для її ініціалізації необхідно встановити програму Starlink (є як для Android, так і для iOS). Вона підкаже, як зробити налаштування та запустити роздавання інтернету.

Але антену потрібно розміщувати так, щоб вона завжди бачила небо. Простіше кажучи, встановити її в кімнаті на підлозі біля вікна не вдасться. Це потрібно робити десь поряд із будинком на відкритому майданчику. Якщо з вільним простором проблеми, інтернет працюватиме погано.

Недолік ще в тому, що за відсутності електропостачання павербанк не зможе розкачати старлінк. Потрібен генератор або зарядна станція з виходом під звичайну вилку 220 В. Така станція теж коштує щонайменше $200–300.

Абонплата за використання супутникового інтернету в Україні – $75 на місяць. Що стосується швидкості з'єднання, то максимально при завантаженні даних можна отримати 190–200 Мбіт/с, а на віддавання трафіку – не більше 20–25 Мбіт/с.

Варіанти доступу до інтернету в періоди блекауту

Варіант дій Що потрібно зробити Витрати
Залишаємося на звичайному «домашньому» Wi-Fi встановити акумулятори на обладнання провайдера та підключити роутер до павербанку

придбання обладнання та аксесуарів – від 7500 грн

Переходимо на оптичний канал GPON знайти провайдера, який надає доступ за технологією GPON, та підключитися до його мережі підключення до нового провайдера – 500–1500 грн, абонплата – 300–500 грн на місяць
Використовуємо мережу 4G з підсилювачем сигналу купити комплект, який «ловитиме» базові станції в радіусі 20–30 км від місця проживання купівля обладнання та аксесуарів – від 5000–7000 грн
Переходимо на супутниковий інтернет Starlink придбати комплект обладнання від Starlink, налаштувати його та активувати послугу упівля обладнання – 24 000 грн, абонплата – 3000 грн на місяць

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло