Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме

Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме

І що для стабільності курсу робить Нацбанк

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме
Фото: depositphotos.com

З приходом весни курс гривні на готівковому валютному ринку вперше за три місяці пішов нижче за відмітку 39 грн/$. 1 березня курс національної валюти знаходився в діапазоні 38,3–38,5 грн/$, у наступні дні спред дещо розширився – і курс продажу досягнув 39,3 грн/$. Але до 10 березня відбулося чергове зміцнення, і середній курс купівлі впритул наблизився до 38 грн/$. При цьому деякі банки за один долар пропонували навіть 37,7–37,8 грн.

2023 рік на валютному ринку розпочався з діапазону 40–40,8 грн/$. Таким чином, ревальвація на початок березня становила близько 6%. Mind розбирався, у чому причина зміцнення гривні та яким буде курс валют у найближчі місяці.

Очевидні причини зміцнення гривні. Якщо аналізувати фактори впливу на валютний ринок, які лежать на поверхні, то тренд на ревальвацію намітився вже давно. Ще з початку лютого готівковий курс почав рухатися до 40 грн/$, а в другій половині цього місяця він пішов нижче за цю позначку.

Зміна готівкового курсу гривні до долара у лютому-березні 2023 року

Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме

Дані finance.ua

Одна з головних причин – зростання пропозиції готівкової валюти. Наприклад, у лютому по операціях купівлі-продажу іноземної валюти на готівковому ринку було практично досягнуто паритету.

Операції фізичних осіб з купівлі/продажу іноземної валюти

Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме

Дані НБУ

Великий обсяг валюти потрапляє на ринок завдяки тим конвертаційним вкладам, які банки почали відкривати фізособам з липня 2022 року. Нагадаємо: якщо клієнт хоче придбати безготівкову валюту (наприклад, зі своєї картки), він має куплену валюту залишити на депозиті терміном щонайменше на три місяці.

У грудні 2022 року за допомогою цього інструменту населення купило $450 млн, у січні-лютому 2023 року – ще $930 млн. Коли термін депозиту спливає, вкладник може зняти валюту в готівковому вигляді, що найчастіше і відбувається, і вона потрапляє на готівковий ринок, допомагаючи «збити» температуру.

«Конвертаційні депозити за нинішніх умов дозволяють погасити близько 50% попиту на готівковому ринку. Закінчується термін вкладу, клієнт знімає долари і відносить їх до обмінного пункту або каси банку, таким чином підживлюючи готівковий ринок «свіжою» валютою», – пояснює економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.

На безготівковий ринок позитивно впливає бізнес. Насамперед аграрії, які готуються до нової посівної і теж скидають запаси долара. У той же час попит на валюту з боку імпортерів, навпаки, впав.

«Наразі активно продають валюту фермери та малі господарства, які заробили від продажу попереднього врожаю. З іншого боку, різко скоротився попит на валюту з боку роздрібних імпортерів, які завозили енергетичне обладнання. Ринок їм уже наситився», – коментує фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Подібний перебіг подій не лише знизив загальний тиск на курс, але й дав Нацбанку невеликий перепочинок: у лютому НБУ витратив на інтервенції $2,5 млрд, що на $600 млн менше, ніж у січні, і на $700 млн менше, ніж у грудні 2022 року.

До речі, кампанія боротьби з «тіньовим» гральним бізнесом і з уникненням оподаткування через криптовалюту теж впливає на валютний ринок, оскільки ці сфери створюють надмірний попит на готівкову валюту.

Обсяг валютних інтервенцій НБУ

Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме

Дані НБУ

Неочевидні причини зміцнення гривні. Національний банк серйозно стурбований тим, що в банківській системі «зависло» дуже багато ліквідності. І він усіма силами намагається перенаправити вільну гривню до інструментів, які не дозволять їй потрапити на валютний ринок.

Наприклад, для банків НБУ запровадив так звані бенчмарк-ОВДП. Це держоблігації, за рахунок яких банки можуть охоплювати до 50% обов'язкових резервів. На останньому аукціоні з розміщення ОВДП, яке Міністерство фінансів провело 7 березня, банки купили таких паперів на 15,9 млрд грн.

Бенчмарк-ОВДП дозволяють Нацбанку розконсервувати кошти, які лежать у депозитних сертифікатах, що, у свою чергу, дає можливість уникнути емісійного фінансування держбюджету. Відмова від друкарського верстата дуже важлива для НБУ та для уряду.

Емісійна гривня – це не тільки драйвер інфляції, а й причина розгойдування курсу на готівковому ринку. Про це, до речі, ще влітку 2022 року попереджав ексглава Нацбанку Кирило Шевченко. Він заявив, що в перші місяці війни НБУ був змушений витратити пристойну суму резервів на те, щоби «стерилізувати» близько 70% надрукованої гривні.

Щодо коштів населення завдання НБУ на найближчі кілька місяців дуже просте: переказати гроші з поточних та карткових рахунків на депозитні. Наприклад, якщо подивитися на обсяг коштів фізосіб у банках на 1 лютого 2023 року, то із загальної суми 929 млрд грн 591 млрд грн перебуває на безстрокових рахунках. Клієнт може будь-якої миті зняти ці гривні і піти купити на них долари.

Збільшити привабливість депозитів можна за рахунок підвищення їхньої прибутковості. Зрозуміло, що миттєво підняти відсоткові ставки неможливо. Але НБУ змушує банкірів переводити запаси з депсертифікатів, які приносять їм 23% прибутковості, менш прибуткові ОВДП (18,5–19,7% річних при первинному розміщенні) і паралельно посилює вимоги до резервів.

У результаті перетікання коштів банків у облігації може опосередковано вплинути на зростання депозитних ставок. До речі, це зростання справді є. Згідно з Українським індексом ставок за депозитами фізосіб (UIRD), доходність гривневих депозитів на строк 3–6–9–12 місяців за лютий та першу декаду березня зросла на 0,3–0,9 п. п.

Зміна прибутковості гривневих вкладів населення у лютому-березні, % річних

Дата Строк депозиту
3 місяці 6 місяців 9  місяців 12  місяців
01.02 11.46 12.46 11.62 12.90
08.02 11.64 12.64 11.99 13.19
15.02 11.54 12.54 11.56 12.97
23.02 11.77 12.54 12.42 13.13
03.03 12,00 12.86 11.93 13.44
06.03 12,00 12.86 11.93 13.44
04.03 11.77 13.23 12.85 13.90
08.03 12.31 13.04 12.85 13.90
09.03 12.31 13.23 11.93 13.82

За даними UIRD

«Нацбанк стимулюватиме банки активніше виводити кошти з депсертифікатів, а також намагатиметься «пов'язувати» вільну гривню населення. Тобто щоб фізособи зберігали гроші не на поточних рахунках, звідки вони можуть у будь-який момент потрапити на валютний ринок, а заводили їх у термінові інструменти, наприклад, на гривневі депозити терміном пів року – рік», – підтверджує вищесказане Григорій Кукуруза.

Звісно, не варто очікувати, що банки всі як один піднімуть ставки до 20% річних та вище. Але є чимало пропозицій на рівні 15–17%. А з урахуванням бонусів (за відкриття вкладу на тривалий термін, відсутність права розірвання тощо) прибутковість може доходити і до 18–19%. Якщо відштовхуватися від прогнозу інфляції на 2023 рік на рівні 18,7%, такі умови за гривневими депозитами можуть справді зацікавити населення. Отже, НБУ має шанси досягти бажаного – і тиск на курс знизиться.

Що буде з валютним курсом у найближчі 3–6 місяців? Глобальних загроз для стабільності гривні наразі немає.

На готівковий ринок, як і раніше, надходитиме валюта від конвертаційних депозитів. Разом з цим почне проявлятись ефект від заходів НБУ щодо урізання банківської ліквідності. «У тому числі це пов'язано з тим, що з 11 березня для банків набувають чинності нові нормативні вимоги до резервування за гривневими та валютними рахунками», – коментує Андрій Шевчишин.

Голова Нацбанку Андрій Пишний висловив сподівання, що скорочення доходів банків внаслідок зростання відрахувань стимулюватиме їх активніше підвищувати ставки за гривневими депозитами. А це, як ми пам'ятаємо, фактор, який зіграє на користь гривні.

«Оскільки НБУ явно ставить перед собою завдання зблизити картковий та готівковий курс, у перспективі 3–6 місяців готівковий ринок, швидше за все, житиме в діапазоні 37,5–38 грн/$», – вважає Григорій Кукуруза.

На безготівковому ринку НБУ має більше турбот, оскільки без тієї валюти, яка надходить із золотовалютних резервів, міжбанк самостійно не може дійти балансу. Навіть незважаючи на активізацію бізнесу із продажу валютної виручки.

«Домінування попиту на іноземну валюту обумовлено збереженням значного дефіциту зовнішньої торгівлі товарами та послугами, який у січні 2023 року становив понад $3,4 млрд», – пише на своїй сторінці Facebook ексглава Ради НБУ Богдан Данилишин, уточнюючи, що також у лютому Україна виплатила трохи більше $870 млн із зовнішніх боргів. У результаті резерви Нацбанку за лютий скоротилися на 3,5%, до $28,9 млрд. Іншими словами, «спалювання» ЗВР йде повним ходом. Тим більше, що НБУ й надалі витрачатиме по $3–4 млрд на місяць (у середньому) на інтервенції.

Золотовалютні резерви Національного банку України

Курс валют в Україні наближається до 37 грн/$. Чому зміцнюється гривня і як довго це триватиме

Дані НБУ

«Серед ризиків для гривні можна назвати блокування експорту зерна, що погіршить і без того слабкий експорт, а ще припинення або зміну темпів фінансової підтримки. Але ймовірність настання цих подій є дуже низькою», – вважає Андрій Шевчишин.

Українська влада вже веде перемовини щодо продовження зернової угоди. Щодо фінансової допомоги, то закордонні партнери справно виконують обіцянки. За січень-лютий від них надійшло близько $6,8 млрд.

Тому продаж валюти з резервів – явище хоч і неприємне, але не смертельне. На інтервенції Нацбанку грошей вистачить. Отже, і на безготівковому валютному ринку все буде спокійно в межах коридору біля офіційного курсу – 36,57–36,93 грн/$. І така ситуація збережеться щонайменше до кінця весни точно.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло