Короткий коридор: зернову угоду продовжили на 120 днів, але де-факто – удвічі менше

Короткий коридор: зернову угоду продовжили на 120 днів, але де-факто – удвічі менше

Пролонгація Стамбульської угоди, що дозволяє Україні експортувати аграрні вантажі, залишила невизначеність щодо термінів її дії

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Короткий коридор: зернову угоду продовжили на 120 днів, але де-факто – удвічі менше
Фото: depositphotos.com

Чорноморську зернову угоду, в рамках якої здійснюється експорт зерна з портів Великої Одеси й термін якої закінчився 18 березня, вкотре пролонговано. Про це заявили українські та турецькі офіційні особи й підтвердила у своєму комюніке Організація Об'єднаних Націй.

«Продовжено чорноморську «зернову ініціативу», підписану в Стамбулі 22 липня 2022 року. Ініціатива дозволяє полегшити безпечне судноплавство для експорту зерна й пов'язаних з ним продуктів харчування та добрив, включаючи аміак, із певних морських портів України», – йдеться у повідомленні.

Відкриття у серпні морського експорту з обов'язковим інспекційним транзитом через Стамбул дозволило Україні експортувати близько 25 млн тонн зерна та продуктів харчування до 45 країн світу.

Основна інтрига, яка зберіглася після офіційного підтвердження дії угоди, – це термін пролонгації.

Крок у 120 днів, який українська сторона спочатку небезпідставно вважала за недостатній, на думку росії, має бути скорочено ще більше – вдвічі.

Саме 60 днів, починаючи з 19 березня, на думку рф, діє «зернова ініціатива». Україна, за словами віце-прем'єр-міністра – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова, вважає Чорноморську зернову ініціативу продовженою на стандартний термін у 120 днів.

Що означає це протиріччя в датах і чому воно взагалі виникло, розбирався Mind.

Чи є для протиріччя з датами юридичні підстави? Ні.

У від початку укладеному 22 липня 2022 року документі прописано лише один крок, і він становить 120 днів. Щоб внести до угоди будь-які зміни, росія (або будь-яка інша сторона) має подати офіційне заперечення, інакше договір буде пролонгований автоматично на прописаних умовах.

Таке офіційне заперечення не було подано.

Тоді в чому проблема? У тому, що країні-агресору закон не писаний, і отже, через 60 днів експорт може зупинитися через військову загрозу або як мінімум виникне черговий привід для торгів та шантажу.

Те, що росія відстоюватиме офіційну версію в «два місяці», сумніватися не доводиться: речник міністерства закордонних справ рф марія захарова заявила, що будь-які твердження про продовження зернової угоди більш ніж на 60 днів є «навмисною маніпуляцією».

Горизонт лише у два місяці не дозволяє українським аграріям повноцінно планувати свою діяльність у період посівної, а також бентежить міжнародних партнерів – як результат такої невизначеності ставки фрахту з портів Рені, Ізмаїла, Кілії збільшились на 30–40%. Додаткові витрати лягають на покупців, трейдерів і зрештою – на українського виробника.

Який термін пролонгації угоди вважає коректним ООН? У найкращих традиціях організації, у своєму комюніке ООН обходить головне протиріччя. Новий термін дії «зернової ініціативи» у ньому не вказано зовсім.

А Туреччина? Президент Туреччини Реджеп Ердоган також не назвав конкретних термінів, а лише зазначив, що угода працюватиме і після 19 березня.

Чому саме 60 днів? 14 травня відбудуться президентські та парламентські вибори у Туреччині.

Якщо Реджеп Ердоган не зможе зберегти свою посаду, що стало ймовірним після критики в контексті боротьби з наслідками лютневого землетрусу, то його наступник може змінити підхід до реалізації зернової угоди.

У чому полягають претензії Росії? Крім розуміння того, що активний український експорт і, як наслідок, зміцнення української економіки навряд чи відповідає інтересам агресора, росія висуває претензії до виконання другої, «російської» частини угоди. Вона передбачає активізацію експорту російського зерна та добрив, і ООН справді зобов'язалася цьому сприяти.

«Російська сторона, відзначаючи пакетний характер запропонованих генсекретарем ООН Антоніу Гутеррішем стамбульських домовленостей, не заперечує проти чергового продовження чорноморської ініціативи після закінчення другого терміну 18 березня, але тільки на 60 днів», – заявив заступник глави МЗС росії сергій вершинін.

За словами вершиніна, до травня буде оцінено прогрес у російській частині пакетних угод, і «подальша позиція визначатиметься залежно від реального – не на словах, а насправді – прогреса в тому, що стосується експорту з росії на світовий ринок».

Які не заявлені, а справжні «хотілки» росії? Підключення росільгоспбанку до SWIFT та запуск аміакопроводу Тольятті – Одеса.

Чи лише в термінах дії полягають проблеми зернової угоди? Ні, то вершина айсберга. Усередині процесингу його виконання виникає безліч вузьких місць та складнощів.

Однією з основних проблем є черги на інспекцію. Коли черга складає 80–90 суден зі швидкістю огляду не більше 4–5 суден на день, спокуса оплатити своє просування може бути надто великою. День простою обходиться власникам вантажу в п'ятизначні цифри, а термін доставки іноді займає якраз період 120 днів – зерно контрактувалося після чергової пролонгації зернової угоди та прибувало до покупця саме до закінчення чергового звітного періоду.

Українська зернова асоціація внесла низку поправок та пропозицій до організації роботи коридору – зокрема формування черг не за кораблями, а за терміналами з наданням пріоритету тим, хто вже стояв у черзі станом на 9 лютого, виділення квот для операторів тощо.

За словами Андрія Клименка, керівника Інституту стратегічних чорноморських досліджень, головного редактора BlackSeaNews, гальмування роботи коридору – свідома політика росії, в результаті реалізації якої кількість суден, які щодня вирушають «зерновим коридором» з протоки Босфор, зменшилася з 5–6 до 2,5–3.

Що каже український бізнес? Володимир Славинський, заступник генерального директора з торгівлі компанії «Нібулон», нагадує, що у черзі на вхід до «зернового коридору» знаходиться близько 100 морських теплоходів. Усі вони були зафрахтовані під виконання контрактів із виконанням завантаження у березні. А через деструктивні дії російської сторони в рамках роботи спільного координаційного центру виникла перехідна черга.

За цей час змінилася цінова кон'юнктура на аграрному ринку, а у покупців виникатимуть законні підстави відмовлятися від виконання українських контрактів через те, що постачальник зриває строки постачання.

Тобто українські експортери будуть змушені, маючи на руках вантаж, маючи зафрахтовані теплоходи, які очікують у черзі, шукати нового покупця на свій товар за нижчою ціною і конкуруючи між собою.

Чи можна розраховувати на розширення номенклатури експорту на метали та руду? Ні, зараз ця можливість далека як ніколи.

Як розповідають експортери, російська інспекція на Босфорі особливо ретельно перевіряє вантажі щодо наявності будь-якого металу.

Основний висновок із статус-кво. Повноцінний зерновий ринок – це форвардні продажі. Відсутність можливості планування діяльності хоча б на квартал фактично вбиває його.

Здійснювати експорт із горизонтом планування у два місяці та з розумінням того, що експорт може де-факто зупинитися вже у травні, неможливо.

Додатковий негатив невизначеності, що склалася, у тому, що вона припала на період посівної кампанії в Україні, яка й без того проходить в усіченому вигляді.

Навіть після продовження дії угоди немає передумов для того, що пропускну здатність коридору буде збільшено. Зі швидкістю три судна на день вже існуючої черги вистачить ще на місяць, а то й більше, наперед. Тому на нові масштабні продажі зерна чекати не варто.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло