11 книжок про емоційний інтелект для бізнесу

11 книжок про емоційний інтелект для бізнесу

Як перетворити власні емоції на рушій та додатковий ресурс для команди

11 книжок про емоційний інтелект для бізнесу
Фото: depositphotos.com

Що таке IQ, знають усі. Та є ще один не менш важливий термін. EQ – це емоційний інтелект, який допомагає краще застосовувати розумові здібності. Mind зібрав 11 книг, які розповідають все про емоції, їхню взаємодію з мозком, значення EQ в житті та бізнесі.

Деніел Гоулман «Емоційний інтелект»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: Vivat

Деніел Гоулман – науковий журналіст, автор колонки в The New York Times та один з перших, хто заговорив про емоційний інтелект. Саме Гоулман застосував термін Emotional Quotient – з англ. «емоційний коефіцієнт». І хоча він не є науковцем, його книги рекомендують для вивчення майбутнім експертам з EQ.

Книга побачила світ 1995 року, але й досі актуальна. Поштовхом до її написання стала стаття науковців Джона Маєра та Пітера Саловея. Видання півтора року трималося в списку бестселерів The New York Times.

Гоулман є автором десяти книг із психології, лідерства, освіти. Його праці двічі номінувалися на Пулітцерівську премію.

Гоулман вважає, що досягти успіху неможливо без емпатії – здатності розуміти чужі емоції та відчувати їх. З емпатії починається робота над власними емоціями. Це особливо важливо в сучасному світі, де ритм життя не залишає часу на усвідомлення почуттів та вчинків, до яких призводять емоційні гойдалки. До речі, емоції та почуття – не одне й те саме. 

Автор переконаний, що високий рівень EQ вирізняє успішних людей та безпосередньо впливає на IQ. Важлива теза: за бажання емоційний інтелект можна розвинути.

Книга Гоулмана написана на основі наукових досліджень, але вам не доведеться продиратися скрізь термінологію. Автор вміло ілюструє текст прикладами та практичними рекомендаціями.

Книга буде цікава для широкого кола читачів.

«Люди, які не здатні встановити хоча б відносний контроль над своїм емоційним життям, змушені вести внутрішні баталії, що підривають їх здатність зосереджено працювати і ясно мислити».

Денiел Гоулман, Енні Маккі, Річард Бояцис «Емоційний інтелект лідера»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: «Наш Формат»

Деніел Гоулман – експерт з емоційного інтелекту, автор книг та колонок для New York Times. Двічі номінувався на здобуття Пулітцерівської премії, а його книгу про емоційний інтелект вважають однією з найкращих, написаних на цю тему.

Річард Бояцис – професор університету на кафедрах організаційної поведінки, психології та когнітивних наук в Case Western Reserve University. Він є автором понад 250 статей про коучинг, лідерство, емоційний інтелект, неврологію та управлінську освіту. Його курси з лідерства, коучингу та EQ на Coursera вподобали понад півтора мільйона користувачів з 215 країн.

Енні Маккі – співзасновниця Інституту лідерства Teleos, викладачка у Вищій школі освіти Пенсільванського університету.

Ця книга змінить ваше уявлення про лідерство. Адже лідер вже давно не той, хто наказує та контролює. Сучасне лідерство – це вміння надихати, мотивувати, направляти. Без розвиненого емоційного інтелекту це неможливо.

Книга та її ідеї використовуються в університетах та бізнес-школах. Вона вдало ілюструє лідерство як мотиваційну та об’єднувальну силу. 

«Емоційний інтелект лідера» зацікавить усіх, хто працює над створенням емоційно свідомої компанії.

«Емпатія не означає, що лідер має перейняти всі емоції кожного і намагатись усім догодити. Це буде жахливо, і про ефективність можна забути. Вона радше означає брати до уваги почуття працівників, а потім ухвалити зважене рішення, яке допомогло б спрямувати ці почуття у правильне русло. Що найважливіше, емпатія створює резонанс; лідери, які діють без неї, створюють дисонанс».

Валерія Козлова «Технологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та житті»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: ВСЛ

Валерія Козлова – експертка з емоційного інтелекту, викладачка Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS). Авторка розробила свій власний метод навчання емоційному інтелекту, який впроваджує на практиці.

Валерія Козлова вважає емоційний інтелект у бізнесі важливою перевагою та ресурсом. Робота з емоціями та її результати – набагато глибші, ніж здаються. Це революційний підхід, що відкриває нові можливості для компанії та кожного, хто є її частиною. І це можливість підтримати команду – знайти правильні рішення та слова в епоху турбулентності.

Авторка не лише розповідає про свою методику, а й додає багато практичних завдань, аби краще зрозуміти прочитане. До книги також увійшли кейси, які автор збирала під час роботи з власними клієнтами.

Книга вийшла друком 2019 року – напередодні пандемії. Наразі вона не втрачає своєї актуальності.

«Люди рідко замислюються про емоції як щось здатне завдати реальної шкоди кар'єрі або бізнесу. Проте, у стресі, коли ви налякані, коли у вас горять дедлайни, зривається угода, ви перебуваєте під впливом дуже сильних емоцій, які заблоковують вам доступ до двох найважливіших, взаємопов'язаних каналів».

Ліза Фелдман Баретт «Як народжуються емоції»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: КСД

Ліза Фелдман Баретт – докторка філософії та членкиня Королівського товариства Канади та Американської академії мистецтв і наук. Відома революційними дослідженнями в психології та неврології і входить до 1% найбільш цитованих вчених у світі. 2019 року докторка Баретт отримала стипендію Гуггенхайма з нейронауки. Вона також є володаркою Pioneer Award від Національного інституту здоров’я за новаторське дослідження емоцій у мозку та Heritage Wall of Fame від Фонду розвитку особистості та соціальної психології.

Книга Фелдман – саме та, з якої варто почати вивчати емоційний інтелект та роботу мозку. Адже саме мозок відповідає за все, що відбувається в тілі людини.

Звідки беруться емоції, на що вони впливають та як навчитися керувати емоціями собі на користь – Ліза Фелдман, одна з небагатьох людей на планеті, хто знає про це все. Тож вона оперує не лише гіпотезами, а й фактами, багато з яких є нещодавніми відкриттями в нейронауці.

Ще один плюс книги – читабельність. Авторка добре володіє словом і пояснює складні речі зрозумілою мовою.

Також рекомендуємо до прочитання книгу Лізи Фелдман Баретт «7 1/2 уроків про мозок». Це серія нарисів, що розповідають про процеси в мозку людини та все, що на них впливає.

«Ми всі маємо емоції, «вшиті» в нас від народження. Вони є чіткими впізнаваними явищами всередині нас. Коли у світі щось відбувається – чи то пістолетний постріл, чи кокетливий погляд, – емоції виникають в нас швидко й автоматично, неначе хтось клацає вимикачем».

Антоніо Дамасіо «Почуття і знання. Шлях до свідомого розуму»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: «Лабораторія»

Антоніо Дамасіо – професор психології, нейробіології та філософії Університету Південної Каліфорнії, очільник Інституту мозку та креативності. Автор шести книг, що розповідають про зв'язок свідомого та підсвідомого. Його дослідження доказують, що емоції відіграють центральну роль у соціальному пізнанні та прийнятті рішень.

Книга має 48 розділів, що розкривають таємницю людської свідомості.

Автор допомагає зрозуміти, як це – бути свідомим. Чому нервова система є важливою для розвитку почуттів та яким чином почуття відкривають шлях до свідомості. Дамасіо поєднує останні відкриття в різних науках із філософією та обговорює свої оригінальні дослідження, які змінили наше розуміння мозку та людської поведінки.

Книга рекомендуються всім, хто бажає зрозуміти світ усередині й навколо себе та дізнатися більше про емоційний інтелект.

«Почуття допомагають керувати життям. Якщо точніше, вони відіграють роль таких собі датчиків. Вони повідомляють розуму про стан процесів життєдіяльності всередині організму. І навіть більше – почуття спонукають цей розум діяти».

Ліз Фосслін, Моллі Вест Даффі «Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: «Наш Формат»

Ліз Фослейн – ілюстраторка, експертка із ефективного сприйняття емоцій на роботі. Керівник відділу контенту та комунікацій Humu – консалтингової компанії, що працює над розвитком лідерських якостей та командною роботою. Як авторка та ілюстраторка Ліз співпрацює з Economist, New York Times, NPR та Freakonomics.

Моллі Вест Даффі – експертка з організаційного розвитку, лідерства та коучингу. Працювала у світовій інноваційній компанії IDEO. Наразі пише для Harvard Business Review, Entrepreneur, Fast Company та Quartz.

«Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності» – книга року за версією NPR, Fortune, No Hard Feelings.

Авторки розповідають про емоційний інтелект на робочому місці. Адже саме те, що ми відчуваємо, робить нас тими, ким ми є. Емоції – рушійна сила, з якою варто рахуватися. Ліз і Моллі на прикладах показують, що емоції працюють на нашу користь, потрібно лише навчитися їх розрізняти. А от чого не варто робити – то це пригнічувати емоції. Експертки вважають, що розвиток емоційного інтелекту базується на роботі з негативними емоціями: страхом, гнівом, роздратуванням.

Настільна книга для всіх, хто працює з командами та потерпає від надмірного навантаження. 

«Справжні досягнення на роботі вимагають ступити на крок далі від емоційного інтелекту: ви маєте бути розумно емоційними. Це означає, що передання ваших почуттів має відповідати конкретній ситуації. Для цього потрібно вільно володіти емоціями – помічати емоцію та знати, як і коли перетворити відчуття на здорові дії».

Марія Росс «Емпатія в бізнесі: цінність співпереживання як двигун успіху» 

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: Yakaboo Publishing

Марія Росс – експертка з брендингу та комунікацій, засновниця консалтингової компанії Red Slice. Марія переконана, що успіх, креативність та емпатія пов’язані між собою. Вона є автором кількох книг, веде подкаст The Empathy Edge. Співпрацює з MSNBC, NPR, Forbes.com, The New York Times, Newsweek та Huffington Post.

Емпатія – це здатність відчувати емоційний стан іншої людини. Не просто розуміти, а відчувати емоції. Авторка показує на прикладах, як корпоративна емпатія впливає на бренд та посилює його, що потрібно зробити, аби ваша компанія була такою, що проявляє емпатію. 

2008 року Марія ледь не померла через розрив аневризми головного мозку. Цей випадок  змусив авторку переглянути свій підхід до життя та навчитися жити з чистого аркуша. Вона переконана, що від самого початку бренд – це і є життя, тож є сенс вибудовувати його так, щоб він надихав та надавав сили.

«З’єднуйте точки, які інші не бачать, і використовуйте гумор і харизму, щоб підбадьорити та об’єднати людей».

Сьюзен Девід «Емоційна спритність. Як почати радіти змінам і отримувати задоволення від роботи та життя»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: КСД

Сьюзен Девід – докторка філософії,  психологиня факультету Гарвардської медичної школи, співзасновниця та директорка Інституту коучингу, директорка Evidence Based Psychology. Сьюзен працювала із топменеджментом таких компаній, як ООН, Ernst & Young та World Economic Forum. Пише для Harvard Business Review, Time, Fast Company та Wall Street Journal.

Книга «Емоційна спритність» визнана «Кращою книгою 2016 року» за версією Amazon, бестселером USA Today та Wall Street Journal. Журнал Forbes додав книгу до списку рекомендованої літератури для креативних лідерів.

На думку Сьюзан, людям потрібно зосередитися на роботі з негативними емоціями. Адже успіх не залежить від IQ та типу особистості. А лише від уміння контролювати емоції та підлаштовуватися під мінливий світ, тобто від емоційного інтелекту. Завдяки емоційній гнучкості можна навчитися уникати стресів та негативних думок. 

Книга стане у пригоді всім, хто прагне зрозуміти природу емоцій та розвинути свій емоційний інтелект.

«Деякі з ваших думок та емоцій актуальні та відповідають даному моменту. Інші – старі фрагменти, що застрягли у вашій психіці, як та пісня, яку ви намагалися викинути з голови тижнями».

Девід Дестено «Емоційний успіх. Як отримати бажане та необхідне від життя за допомогою трьох ключових емоцій»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: «Фабула»

Девід Дестено – професор психології в Північно-східному університеті, член Асоціації психологічної науки та Американської психологічної асоціації, головний редактор журналу Emotion. Пише для New York Times, Wall Street Journal, CBS Sunday Morning, NPR Radiolab і Talk of the Nation, USA Today. У своїх працях досліджує механізми розуму, які формують порок і чесноту.

Дестено переконаний, що наука успіху насправді є наукою соціальних емоцій, таких як вдячність і співчуття. Третьою емоцією автор називає гордість. Це через неї ви будете рухатися вперед, попри негаразди та невдачі.

Чому саме ці емоції? Дестіно вважає, що джерелом гордості, вдячності та співчуття є соціальна взаємодія. Такі емоції підштовхують до співпраці з оточуючими та, що найважливіше – із самим собою. А як ще розвинути емоційний інтелект, як не роботою з власними емоціями?

«Емоції належать до найпотужніших і найефективніших механізмів мозку, за допомогою яких він керує адаптивними рішеннями».

Роджер Фішер, Деніель Шапіро «Емоційний інтелект у переговорах» 

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво:  «Сварог»

Роджер Фішер – експерт, що навчає мистецтву переговорів у Гарвардській школі права. Автор кількох книг та переговорних методик.

Даніель Шапіро – доктор психологічних наук, засновник Міжнародної програми з переговорів Гарвардського університету. Його назвали одним із 15 найкращих професорів Гарварду за версією Harvard Crimson.

Щодо ведення перемовин Шапіро консультує представників держави та бізнесу. За його словами, найкраща переговорна практика – це перемовини з його трьома синами.

Фахівці з переговорів створили книгу, яка описує, як саме використовувати емоції в переговорному процесі.

Незалежно від того, ведете ви переговори з розлюченим начальником, роздратованим колегою чи з впертим підлітком, ви можете навчитися використовувати свої емоції, щоб досягти бажаного результату.

«Ми не можемо перестати відчувати емоції, так само як і не можемо перестати думати. Важливо навчитися викликати корисні емоції в тих людях, з ким ми ведемо переговори, а також у себе».

Ларрі Сенн «Ліфт настрою. Як керувати своїми почуттями та емоціями»

11 книг про емоційний інтелект для бізнесу

Видавництво: КСД

Ларрі Сенн – коуч, письменник, доктор філософії. В американській діловій пресі його називають «батьком корпоративної культури», адже кар‘єра Ларрі почалася з його дисертації на тему корпоративної культури США.

Ларрі є автором та співатором багатьох книг на тему лідерства, емоційного інтелекту та корпоративної культури, має власну консалтингову компанію Senn Delaney. У 70 років Ларрі почав займатися тріатлоном. За останні десять років він брав участь у понад 50 змаганнях, в деяких з яких перемагав у своїй ваговій категорії.

У своїй книзі Сенн порівнює емоції з поверхами будинку, де зверху – хороший настрій, відчуття щастя та інші позитивні емоції. Ближче до низу ліфт стикається з неприємними емоціями – такими як сум, роздратування, гнів. У житті, коли ми сідаємо в ліфт, то самі обираємо куди він їде – вгору або вниз. Так само і з емоціями – людина здатна обирати їх та керувати своїм настроєм. Чому це так важливо? Тому що успіх та невдачі залежать від настрою тут і зараз. Тож Ларрі підкаже, що потрібно натискати в своїй підсвідомості, щоб триматися на вищих поверхах якомога довше та не проґавити свій шанс.

«Спершу спробуйте зрозуміти іншого, а вже потім вимагайте, щоб він зрозумів вас».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло