Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

Успіхи та виклики в локальних офісах корпорацій Apple, Microsoft, Jabil та інших

This material is also available in English
Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів
Фото: depositphotos.com

Нещодавно Державна служба статистики опублікувала свіжу фінансову звітність українських компаній за 2022 рік. Тож Mind вирішив перевірити, як почуваються в Україні міжнародні технічні гіганти. З декількох світових рейтингів Forbes наше видання вибрало великі компанії, у яких є українські офіси. А далі ранжувало їх за обсягом доходів у нашій країні на основі даних Оpendatabot та Youcontrol. 

Гарна новина: жодна з компаній, яка потрапила в наш рейтинг 2021 рокуне залишила український ринок під час війни. Втім доходи багатьох гравців значно просіли, навіть у порівнянні з 2020 роком. Лише дві компанії з минулого рейтингу зафіксували зростання виручки. А три – завершили 2022 рік з чималим збитком.  

У топ-10 не ввійшли Cisco Systems та Oracle, інформації про виручку яких немає у відкритих джерелах. Також до рейтингу не потрапили «IBM Україна», «Нокіа Солюшнз енд Нетворкс Україна», Lenovo, LG, Dell, Hewlett Packard Enterprise, Canon, Flextronics, Xiaomi – чиї фінансові показники дещо скромніші, ніж у першої десятки.

Також Mind попросив СЕО українських офісів розповісти, як війна вплинула на їхній бізнес в Україні, чим досі цікавий компанії наш ринок, які точки росту та виклики вони бачать у 2023 році. Наразі на ці запитання відповіли не всі спікери.

10-е місце: «Майкрософт Україна»

Джерело pixabay.com

Вихід в Україну: 2003 рік

Розмір статутного капіталу: 532 950 грн

Розташування офісу: Київ

Керівник: Леонід Полупан

Чим займається український офіс? Просуванням і підтримкою продуктів корпорації –  Microsoft Edge, Bing, Visual Studio 2022, Microsoft Cloud, Azure, Dynamics 365, Windows 365 тощо. Під час війни команда продовжила підтримку багатьох державних структур із критичною інфраструктурою. Також не згорнула партнерство з «Київстар». Ці компанії ще 2019 року домовилися спільно розробляти й просувати конвергентні корпоративні рішення.

В Україні компанія продає свої продукти через В2В та роздріб, проте основний акцент робить на корпоративному сегменті. «Близько 80% клієнтів компанії по всіх продуктах – приватний бізнес. В інших країнах частка держсектора – набагато більша… Є стереотип, що український офіс – лише маркетингове представництво. Насправді в Києві працюють фахівці різних вертикалей і напрямів, у тому числі й розробники», – розповідали Mind в українському офісі ще до повномасштабного вторгнення.

Зараз на запит видання в пресслужбі пояснили, що наразі компанія не надає коментарі, але в найближчому майбутньому ситуація зміниться.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot, «Майкрософт Україна» – одна з двох компаній у рейтингу, виручка яких майже не просіла порівняно з 2021 роком. У 2022-му вона становила близько 300 млн грн.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

9-е місце: «Ерікссон Україна»

Джерело bloomberg.com

Вихід в Україну: 1997 рік

Розмір статутного капіталу: 105 367 грн

Розташування офісу: Київ

Керівник: Сергій Терещук

Чим займається український офіс? Постачаннями рішень і технологій для мереж зв'язку, технічною підтримкою та обслуговуванням мереж мобільних операторів. Близько 65% всього голосового трафіку в Україні обслуговується обладнанням Ericsson. За даними сервісу Base Stations, компанія посідає 4-те місце на вітчизняному ринку серед вендорів після Huawei, ZTE та Nokia. До повномасштабного вторгнення в нашій країні було 11 473 базових станції виробництва Ericsson, усі вони працюють у мережах lifecell.

Під час війни роботу не припиняли, офіс не зачиняли. «Першим пріоритетом було забезпечення безперебійної роботи мережі та її оперативне відновлення в містах пошкодження. Далі зосередилися на збільшенні ємності та відмовоспроможності мереж: релокували наявне й розгорнули додаткове обладнання, а також забезпечили резервні вузли», – раніше розповідали Mind в українському офісі.

Ще компанія допомогла операторам розгортати LTE в перспективному частотному діапазоні – 2300 МГц. «Це було необхідно для розширення ємності наявних LTE-мереж на Заході України. А в майбутньому – надасть можливість швидкого впровадження технології 5G завдяки 100% перевикористанню вже впровадженого рішення», – пояснювали в «Ерікссон Україна».

Динаміка доходів. За даними Youcontrol,  2022 року виручка знизилася на 18% – до 330 млн грн. Дані Оpendatabot свідчать, що торік компанія зазнала майже 137 млн грн збитку.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

8-е місце: «САП Україна»

Джерело sap.com

Вихід в Україну: 1995 рік

Розмір статутного капіталу: 271 228 грн

Розташування офісу: Київ

Керівник: Ганна Мікулицька

Чим займається український офіс? SAP SE – один із найбільших світових виробників програмного забезпечення для управління підприємствами. Український офіс працює із сертифікованими партнерами та контролює продажі, просування й підтримку своїх продуктів: SAP S/4HANA, SAP Ariba, SAP SuccessFactors, SAP Customer Experience тощо. До війни в компанії було близько 250 державних і приватних клієнтів – підприємств нафтогазового, енергетичного, металургійного та інших секторів («Метінвест», ДТЕК, «Нафтогаз», «Фармак», «Дарниця», Novus, МХП та ін.).

«Продовжуємо працювати й обробляти запити клієнтів в Україні. З міркувань безпеки український офіс у Києві зачинений, але наші співробітники виконують свою роботу дистанційно. Ті колеги, які вступили до лав ЗСУ, дотримуються певних правових й оперативних правил, оскільки не можуть працювати під час служби. Після початку повномасштабного вторгнення деякі співробітники вирішили переїхати зі своїми сім’ями за межі України, і ми підтримали їх. Проте багато працівників залишилося й тут», – пригадує керівна директорка «САП Україна» Ганна Мікулицька.

За її словами, від початку повномасштабної війни компанія безкоштовно надала українським клієнтам підтримку ПЗ та хмарних сервісів. За 2022 рік ця сума становила понад 30 млн євро. Від оплати клієнти звільнені й у першому півріччі 2023-го. Також компанія безкоштовно надасть Мініоборони близько 1000 ліцензій на ПЗ.

«Щоб гарантувати вдале завершення найважливіших закупівель і те, що товари зможуть безперебійно дістатися України, торік ми надали відкритий доступ до SAP Ariba Discovery, яке з’єднує бізнес-покупців із кваліфікованими постачальниками з усього світу. Доступ відкритий і досі. На сторінках постачальників бізнес-мережі SAP з’явилася кнопка «Підтримай Україну», яка дозволяє легко заявити про свою готовність надати допомогу, а покупцям – швидко знайти необхідне. На сьогодні понад 10 000 постачальників запропонувало власну підтримку, а понад 75% повідомлень із запитами про допомогу отримали відповідь», – розповідає Ганна Мікулицька.

Компанія стала резидентом «Дія.City». Співпрацює з Мінцифрою і з різними організаціями на місцях. Наприклад, передала хмарні рішення громадській організації Enkidu Global, яка об’єдналася з держпідприємством «Медичні закупівлі України» (ДП МЗУ), щоб забезпечити швидке придбання ліків для українців. Enkidu використовувала рішення компанії для створення централізованої платформи, завдяки якій ДП МЗУ може швидко знаходити постачальників для термінової доставки необхідних товарів.

«Пишаємось українськими компаніями, які, вдосконалюючи свої процеси, продовжують цифрову трансформацію та розвиток усупереч усім обставинам. Наприклад, у другому півріччі 2022-го компанії Kormotech та Enzym розпочали впровадження пропозиції RISE with SAP на основі ERP-системи SAP S/4HANA у хмарі. Фонд «Таблеточки» вирішив поліпшити свої процеси на базі SAP Business One», – наводить приклади керівна директорка компанії.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot торік виручка впала на 70% – до 345 млн грн. Збиток становив майже 109 млн грн.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

Точки зростання та виклики 2023 року. «Україна робить великі кроки до цифрової трансформації як у державному, так і в приватному секторах навіть зараз – під час війни. Бачимо, що український бізнес шукає ефективні шляхи поліпшення ланцюгів постачань. Через війну багато з них було порушено, тому нині бізнес зацікавлений у різних способах зміцнити їх. Завдяки рішенню SAP Ariba (допомагає оцифрувати й диверсифікувати процес закупівель) і SAP Business Network (надає доступ до постачальників у 190 країнах світу) ми можемо запобігти збоям у ланцюгах постачань. Наприклад, «Медичні закупівлі України» продовжують свою цифрову трансформацію, впроваджуючи SAP Ariba для централізованих тендерів і закупівель», – розповідає Ганна Мікулицька.

Ще одна точка зростання: у всьому світі компанія запустила GROW with SAP – продукт із хмарним ERP для компаній середнього розміру. Рішення поєднує загальнодоступну версію SAP S/4HANA Cloud із послугами прискореного впровадження, глобальною спільнотою експертів і безкоштовними навчальними ресурсами, що допомагає клієнтам почати роботу за чотири тижні. «Наразі GROW with SAP – у процесі локалізації для українського ринку. Локалізація програмних рішень має велике значення для користувача з точки зору як зниження вартості впровадження та сприяння розвитку продукту, так і мінімізації ризиків», – пояснює Ганна Мікулицька.

Та додає: для компанії важлива якість впровадження рішень, тому вона розширює екосистему партнерства: «Це теж є важливим напрямком нашого розвитку. SAP підтримує Україну, вірить у її бізнес і пропонує свої найновіші рішення для її ринку».

7-е місце: «Сіменс Україна»

Джерело new.siemens.com

Вихід в Україну: 1992 рік

Розмір статутного капіталу: 54 912 790 грн

Розташування офісів: головний – у Києві, регіональні – у Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі

Керівник: Боряна Манолова

Чим займається український офіс? До війни компанія постачала свої продукти та послуги для багатьох індустрій: енергетики, гірничодобувної промисловості, металургії, аграрного сектору, ритейлу, транспорту, автоматизації будівель, міської інфраструктури тощо. Серед клієнтів були «Укренерго», «Метінвест», «ArcelorMittal Кривий Ріг», Cargill, «Кернел», «Астарта», «Фармак» та інші.

Поки далеко не всі замовники оговталися та готові інвестувати в цифрову модернізацію підприємств. Тож компанія просуває технології, які допомагають розвитку вертикального землеробства, цифровізації систем електропостачання тощо. Запустила Siemens Xcelerator – бізнес-платформу з портфелем обладнання, ПЗ та цифрових послуг на основі IoT. Також допомагає відновлювати зруйновані об’єкти критичної енергоінфраструктури: безкоштовно передає вакуумні реклозери, високовольтні вакуумні автоматичні вимикачі, пристрої захисту від перевантаження, термінали мікропроцесорного захисту тощо. Необхідне обладнання надає і водоканалам.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot, торік виручка впала на 67% – до 631 млн грн. Також компанія зафіксувала збиток у 120 млн грн.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

6-е місце: «Філіпс Україна»

Джерело pmi.com

Вихід в Україну: 2003 рік

Розмір статутного капіталу: 1 254 420 грн

Розташування офісу: Київ

Керівник: Сергій Гонтар

Чим займається український офіс? Постачаннями, просуванням і сервісним обслуговуванням побутової техніки та медичного обладнання. «Діяльність Philips в Україні переважно охоплює сферу охорони здоров'я. Багато приватних і державних клінік у країні обладнано медичними приладами Philips: ангіографія, УЗД, МРТ, КТ тощо», – до війни розповідали Mind в українському офісі.

Після повномасштабного вторгнення компанія запустила декілька проєктів для підтримки лікарень, пологових будинків і мобільних медичних бригад. Philips Foundation створював мобільні шпиталі, оснащені моніторами пацієнтів, електрокардіографами й портативними діагностичними ультразвуковими пристроями тощо. Також передавав Міністерству охорони здоров’я і благодійним організаціям мобільні ультразвукові апарати та рентгенівські установки.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot, торік виручка компанії знизилася на 38% – до 1,124 млрд грн.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

5-е місце: «Хуавей Україна»

Джерело mind.ua

Вихід в Україну: 2000 рік

Керівник: Ма Ці

Розмір статутного капіталу: 1 262 500 грн

Розташування офісів: Київ, Львів, Одеса, Харків, Дніпро

Чим займається український офіс? Кількома напрямами. Перший – постачання, монтаж, пусконалагоджувальні роботи та обслуговування телеком-обладнання. За даними Base Stations, цей вендор лідирує в Україні (на нього припадає понад 55% ринку). Базові станції виробництва Huawei є в мережах всіх мобільних операторів: «Київстар», «Vodafone Україна» та lifecell.

Другий напрям – постачання та обслуговування IT-обладнання для корпоративного сектору. Третий – імплементація «розумних» рішень для сонячної енергетики. Четвертий – просування користувацьких гаджетів (смартфонів, планшетів, ноутбуків, «розумних» годинників тощо).

«У контексті цілої країни ми є свідками великого перерозподілу людського ресурсу. Переїзд українців закордон, релокація громадян усередині країни та активні воєнні дії безумовно змінили умови для бізнесу. Особливо ці зміни відчули оператори, коли у дуже обмежений час необхідно було реагувати на нові виклики та швидко адаптуватися. Ми продовжили співпрацю з усіма українськими операторами. Залучали можливості, аби виконувати зобов’язання перед партнерами та клієнтами. Наші інженери, менеджери та колеги з R&D не лише не припиняли працювати з лютого минулого року, але ми продовжили розширювати команду у київському офісі», – розповідає директор «Хуавей Україна» Ма Ці.

Та уточнює: компанія на початку березня відновила постачання телекомобладнання до України в умовах, коли повітряний простір і порти були зачинені. Команда за тиждень створила нові логістичні маршрути для забезпечення безперебійних поставок до українських міст. Також провела реконфігурацію та налаштування оптимальних параметрів роботи радіомережі. Протягом минулого року посилила проєкти корпоративно-соціальної відповідальності: забезпечила навчальні заклади сучасним Wi-Fi обладнанням та надала додаткові стипендії студентам технічних спеціалізацій.

Динаміка доходів. За даними Youcontrol, «Хуавей Україна» – друга компанія нашого рейтингу, якій вдалося завершити 2022 рік майже без падіння. Виручка знизилася на 1,1% – до 1,294 млрд грн. А, за інформацією Оpendatabot, прибуток становив 310 млн грн.

Точки зростання та виклики 2023 року. «Плануємо продовжувати бізнес і надалі підтримувати українських партнерів і клієнтів технологічно та консультаційно – попри нові реалії. У 2022 році Huawei стала лідером рейтингу Європейського патентного агентства за кількістю поданих заявок. Маємо великий досвід в імплементації цифрової економіки й «зеленого» телекомобладнання у понад 170 країнах світу. Тож прагнемо і надалі сприяти українському бізнесу ставати більш інтелектуальним завдяки впровадженню таких рішень», – каже Ма Ці.

Та доповнює: цілі на найближчий рік – допомога українським операторам, забезпечення стабільності покриття і стійкості архітектури мереж.

«Окремо хочеться відзначити людський ресурс. За 23 роки роботи в Україні безліч разів пересвідчились у сильній професійній підготовці української технічної школи. Переконані, що бізнес, який продовжує працювати тут, залучаючи працівників, особливо у сфері високих технологій, матиме win-win результати», – підсумовує директор «Хуавей Україна».

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

4-е місце: «Гугл Україна»

Фото uk.wikipedia.org

Вихід в Україну: 2005 рік

Розмір статутного капіталу: 547 000 грн

Розташування офісу: зареєстрований у Києві, уже декілька років – з початку пандемії – співробітники працюють дистанційно

Керівник: Пол Теренс Манікль

Чим займається український офіс? Кількома напрямами. Ключове – робота з рекламодавцями та промомеханізмами (Google Ads, Google Analytics, Programmatic buying). Другий напрям – підтримка запуску й просування продуктів корпорації: Google Classroom, Google Cloud, Google Shopping, Google Flights, Google Pay, YouTube Premium, YouTube Music тощо. Також на українському ринку Google підтримує Global Cache – програму щодо прискорення доступу користувача до контенту.

«Інтернет став відігравати ще більшу роль у житті людей, ніж перед початком війни. Під час повномасштабного вторгнення цей процес ще більше пришвидшився. Для багатьох людей смартфон із доступом до інтернету став єдиним засобом комунікації та знаходження необхідної інформації. Протягом усього часу ми працюємо над тим, щоб наші зусилля надавали значущу підтримку людям і бізнесам, які постраждали від війни. Маємо намір фокусуватися на цій меті, незалежно від того, що на нас чекає у майбутньому», – розповідає директор з бізнес-операцій Google у Східній Європі Дмитро Шоломко.

За його словами, за цей час команді вдалося запустити в Україні багато сервісів та ініціатив. Наприклад, спонсорство в YouTube для творців контенту, Фонд підтримки Google для стартапів в Україні, багато ініціатив, пов’язаних із дистанційним навчанням, безпекою людей, боротьбою з фейками, а також спеціальний розділ «Україна поруч» на Google Arts & Culture. Крім того, всередині компанії з’явилося багато ініціатив, щоб допомогти Україні та українцям.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot, торік виручка просіла на 42% і сягнула 1,37 млрд грн. У порівнянні з 2020 роком – ще більш значний спад: на 72%.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

Точки зростання та виклики 2023 року. Дмитро Шоломко вважає, що цьогоріч ринок очікує декілька трендів. «Компанії, які щось продавали або надавали сервіси в Україні, намагаються шукати нову аудиторію за її межами, зокрема за допомогою онлайн-реклами. Ще один тренд – мобільний трафік, який ще 2020 року переважив desktop-трафік. А зараз він став взагалі головним. Люди здебільшого користуються інтернетом через смартфони. А ще дуже зросла частка смарт-ТБ», – пояснює директор з бізнес-операцій Google у Східній Європі. Та уточнює: Україна завжди була важливим ринком для Google і залишається таким.

3-е місце: «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн»

Джерело mind.ua

Вихід в Україну: 2004 рік

Розмір статутного капіталу: 1 347 999 964 грн

Розташування офісу й виробництва: Закарпатська обл., Ужгородський р-н, село Розівка

Керівник: Михайло Дуран

Чим займається український офіс? Повним циклом виробництва гаджетів на замовлення інших компаній. Jabil Circuit Inc. входить у трійку найбільших контрактних виробників електроніки у світі. Співробітники українського заводу створюють девайси для автомобільної галузі, енергетики, охорони здоров'я, цифрову та побутову техніку, засоби мобільного зв'язку, мережеве та телекомунікаційне обладнання тощо. Серед клієнтів – Nokia, Adtran, Nespresso та ін.

Виробничі та складські площі підприємства становлять 470 000 кв. футів. Загальні інвестиції в проєкт з 2004 року сягнули $75 млн. Місце для розташування заводу вибиралося так, щоб полегшити експорт продукції до Словаччини, Угорщини та Румунії. А після лютого 2022 року така локація забезпечила захист підприємства від воєнних ризиків.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot, «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн» – одна з двох компаній рейтингу, якій вдалося наростити виручку під час війни. У 2022 році вона зросла на 13% – до майже 1,7 млрд грн.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

2-е місце: «Еппл Україна»

Фото Shutterstock

Вихід в Україну: 2020 рік

Розмір статутного капіталу: 2 708 990 грн

Розташування офісу: зареєстрований у Києві, співробітники працюють дистанційно.

Керівник: Пітер Рональд Денвуд

Чим займається український офіс? Просуванням своїх продуктів (Mac, iPad, iPhone, Apple Watch, AirTag, AirPods тощо), сервісів (Apple TV, Apple Music, Apple Arcade та ін.) і платформи Apple One. А от продаж гаджетів і сервісну підтримку зараз здійснюють офіційні партнери, перелік яких компанія вказує на своєму сайті.

Корпорація почала збирати команду в Україні одразу після реєстрації юрособи – у 2020 році. Влітку 2021-го – відкрила офіційне представництво в Києві та запустила сайт українською мовою. Команда планувала самостійно ввозити техніку та контролювати магазини офіційних дилерів. Втім після початку російської агресії довелося пригальмувати. Зараз у компанії немає жодної вакансії в Україні.

Динаміка доходів. За даними Youcontrol, «Еппл Україна» у 2022 році стала лідером за зростанням виручки. Обсяг доходу збільшився на 41% – до 9 млрд грн. А дані Оpendatabot свідчать про прибуток в 141 млн грн.

Натомість глобальні продажі корпорації торік впали на 5% – до $65,8 млрд. Однією з причин падіння, за словами голови Apple Тіма Кука, стала війна в Україні.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

1-е місце: «Самсунг Електронікс Україна»

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

Вихід в Україну: 2008 рік

Керівник: Денні Рю

Розмір статутного капіталу: 327 743 798 грн

Розташування офісу: Київ

Чим займається український офіс? Просуванням продуктів компанії: мобільних гаджетів, ТВ і аудіо, побутової та комп'ютерної техніки. Для бізнесу – постачаннями й техпідтримкою рішень для різних галузей: роздрібної торгівлі, транспорту і логістики, освіти, медицини тощо. Також в Україні працює Samsung R&D Institute. Він входить у 50 найбільших IT-компаній України.

«Безліч людей і компаній переживають в Україні дуже складні часи. Ми не заперечуємо, що теж зіткнулися з багатьма проблемами. Однак попри всі виклики наразі компанія залишається з українцями й докладає всіх зусиль, щоб забезпечувати користувачів технологіями, продуктами й сервісами. Зокрема, надаємо високоякісні послуги та підтримуємо роботу якомога більшої кількості сервісних центрів. До того ж брендові магазини Samsung продовжують працювати й розвиватися», – розповідає президент «Самсунг Електронікс Україна» Денні Рю.

За його словами, команда налагодила ефективні ланцюги постачання, що дало змогу відновити в Україні роботу власного офіційного інтернет-магазину. «Як соціально відповідальна компанія також продовжуємо надавати свою підтримку Україні. Наприклад, 2022 року виділили $6 млн на допомогу найбільш вразливим категоріям населення», – уточнює Денні Рю.

Динаміка доходів. За даними Оpendatabot, торік виручка просіла на 31% – до 14 млрд грн.

Як війна вплинула на доходи в Україні 10 світових техгігантів

Точки зростання та виклики 2023 року. «Працюємо на ринку України вже понад два десятиліття. Україна – дивовижна країна з неймовірним потенціалом для подальшого розвитку. Протягом цього часу споживачі переконалися в якості й надійності наших продуктів і технологій. Тому ми, звісно, продовжуємо постачати в Україну наші товари. Це найновіші покоління смартфонів, побутової техніки, телевізорів, моніторів, екранів і багато іншого», – розповідає Денні Рю.

Та уточнює: зараз компанія розвиває екосистему пов’язаних пристроїв SmartThings, платформи розумного дому на базі IoT. SmartThings постійно набуває нових функцій і доповнюється сумісними пристроями, щоб пропонувати користувачам інтуїтивно зрозумілі методи для розумнішої автоматизації та організації повсякденного життя.

«Ми не боїмося майбутніх труднощів, тому що наш обов’язок перед клієнтами, співробітниками, партнерами й місцевими спільнотами залишається незмінним – це зміцнення впевненості та довіри до нашої компанії. Віримо, що попри все на Україну, безумовно, чекає швидке відновлення та процвітання», – підсумовує президент «Самсунг Електронікс Україна».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло