АІ-божевілля: 5 підсумків «золотої лихоманки» у сфері штучного інтелекту

АІ-божевілля: 5 підсумків «золотої лихоманки» у сфері штучного інтелекту

Бум в АІ схожий на бум золотовидобування на Дикому Заході 1849 року. Тільки тепер копачів мало, і всі прагнуть розбагатіти на продажі лопат

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
АІ-божевілля: 5 підсумків «золотої лихоманки» у сфері штучного інтелекту
Фото: depositphotos.com

Феноменально успішний запуск чат-бота ChatGPT у листопаді 2022 року привернув підвищену увагу до штучного інтелекту. Мільйони людей під впливом мрій про метавсесвіт, страхів втратити роботу та синдрому втраченої вигоди кинулося шукати «золото» у родовищах АІ. Їхні гроші швидко роздули бюджети небагатьох АІ-розробників і потекли до кишень постачальників обладнання для АІ, інвесторів у АІ, а також техногігантів, які ставлять позначки «АІ» на всьому, що рухається.

Mind пропонує дізнатися п'ять підсумків АІ-ажіотажу, що відбувається 2023 року, який аналітики порівнюють із «золотою лихоманкою» 1840-х років, а також з ще більш масштабним бумом доткомів 1990-х і міні-бульбашками, що недавно здулися на ринках криптовалют, 3D-друку та медичного каннабісу.

ChatGPT залучив 100 млн користувачів і $10 млрд від Microsoft

Чат-бот ChatGPT був запущений у листопаді 2022 року і за два місяці залучив 100 млн активних користувачів, ставши застосунком, який ріс найшвидше в історії. Для порівняння: у TikTok на залучення 100 млн осіб пішло 9 місяців, а у Instagram – два з половиною роки.

Значимість встановленого ChatGPT рекорду підкреслила історична угода. У січні 2023 року компанія OpenAI – розробник цього чат-бота – отримала $10 млрд від корпорації Microsoft. Це каталізувало інші інвестиції в АІ.

«Крім поганих жартів і поганих віршів ChatGPT видає громіздкі статті в LinkedIn-стилі. Цим стали користуватися та зловживати студенти, юристи, директори та програмісти. Про АІ заговорили як про найбільшу технологічну розробку з часів появи інтернету. Звичайно, інвестори захотіли знайти тут переможців. Але виникли дві проблеми. Перша – це те, що АІ можуть знову переоцінити. Друга – брак об'єктів для інвестування, що веде до неадекватних зльотів вартості деяких акцій», – описує Wall Street Journal хайп у сфері АІ.

Інтерес до ChatGPT досяг піку в травні 2023-го й почав спадати. У червні кількість заходів на його сайт впала на 9,7%, а в липні ще на 9,6%. З незрозумілої причини погіршується якість і точність відповідей ChatGPT. Дослідники припускають, що чат-бот «дуріє», оскільки запрограмований безперервно навчатися на тій інформації, яку вводять користувачі, багато з яких дурні.

Динаміка відвідувань сайту ChatGPT

АІ-божевілля: 5 підсумків «золотої лихоманки» у сфері штучного інтелекту

Збиткова C3.ai подорожчала на 260% у 2023 році

Штучний інтелект став модною темою, у яку поспішили вкластися біржові гравці з низьким інтелектом. Такий висновок робить Wall Street Journal, наводячи як доказ той факт, що C3.ai виявилася першою публічною АІ-компанією, чиї акції подорожчали більш ніж на 200%.

Завдяки абревіатурі ai (artificial intellect) у назві ринкова вартість C3.ai у 17 разів перевищила річний обсяг її продажів і продовжує зростати навіть після того, як у звіті за фінансовий рік, що завершився 30 квітня, компанія повідомила про збиток у $269 млн при доході в $267 млн.

«C3.ai – це класика для інвесторів, які люблять теми. Ця компанія вже вчетверте змінює бізнес-модель. До входження в АІ вона по черзі позаймалася викидами CO2, енергетичним менеджментом та «інтернетом речей», щоразу змінюючи свою назву. Інвестори, що фокусуються на зростанні, захопилися тим, що доходи C3.ai майже потроїлися за чотири роки. Але інвестори, які дбають про бізнес, повинні дивитися, скільки грошей вона витратила на те, щоб отримати ці доходи… Минулого року C3.ai отримала понад $1 збитку на кожен долар продажів, а її здатність перетворити підписників на прибуток не очевидна», – пише Wall Street Journal.

Вартість акцій С3.ai

АІ-божевілля: 5 підсумків «золотої лихоманки» у сфері штучного інтелекту

АІ-стартапи отримали $40 млрд. інвестування за півроку

За перше півріччя 2023-го венчурні капіталісти влили понад $40 млрд в АІ-компанії на ранніх стадіях їх розвитку, повідомляє дослідницька компанія PitchBook.

Примітно, що в цей період інвестори охолонули до решти стартапів. Особливо різко скоротилося фінансування криптовалютних і Web3-компаній – з $16 млрд у першому півріччі 2022 року до $3,3 млрд за аналогічний період 2023-го.

«Роздвоєння ринку колосальне. Запанувала загальна ейфорія: «Вау, генеративний АІ має революційний потенціал!» Завдяки цьому деякі АІ-стартапи, які не мають жодних доходів, зараз можуть проводити раунди серії А та отримувати $250-мільйонні оцінки бізнесу», – цитує PitchBook Сундіпа Пічу, співзасновника венчурної компанії Felicis Ventures.

Так, щедре фінансування та $200-мільйонну оцінку від фонду Sequoia отримав АІ-стартап LangChain із «мінімальним» обсягом продажів. А стартап Rewind, який зумів зібрати за рік лише $700 000 доходів, оцінив у $350 млн фонд NEA.

Порівняно з 2022 роком медіанна передпродажна оцінка АІ-компаній на ранніх стадіях їх розвитку підскочила на 16%. Водночас решта стартапів, які залучають кошти в рамках раундів А і Б, за підрахунками PitchBook, подешевшали приблизно на 24%.

АІ-стартапи, які залучили найбільше фінансування у січні – липні 2023 року

Стартап Інвестиції, млрд $ Оцінка бізнесу, млрд 
1 OpenAI 11,3  29 
2 Anthropic 1,5  4,1 
3 Inflection AI 1,5 
4 Tempus 1,3  8,1 
5 Dataiku 0,847 3,7 
6 Highspot 0,644 3,5 
7 AlphaSense 0,620 2,5 
8 Shield AI 0,573 2,4 
9 Builder.ai 0,450 
10 Cohere 0,445 2,1

Джерело: Insider Monkey

«Продавець лопат» NVIDIA розрісся до $1 трлн

Давно помічено, що «золоті лихоманки» забезпечують надійні заробітки лише продавцям лопат. Дізнавшись, що «лопатами» для АІ є дефіцитні графічні процесори H100 та A100, що випускає NVIDIA, інвестори кинулися скуповувати її акції. Корпорація з жовтня до червня подорожчала на 200%, до $1 трлн, і опинилася у топ-5 найдорожчих технологічних компаній. Зараз ця п'ятірка лідерів має такий вигляд:

  • Apple – $ 2,78 трлн;
  • Microsoft – $ 2,4 трлн;
  • Alphabet – $1,64 трлн;
  • Amazon – $1,43 трлн;
  • NVIDIA – $1,05 трлн.

«Наскільки це є абсурдним? Вартість акцій NVIDIA зараз у 37 разів вища за її обсяг продажів й у 202 рази вища за прибуток. Прочитайте це знову – це не якийсь дрібний стартап. Це четверта найбільша компанія в індексі S&P 500, що генерує понад $5 млрд прибутку та торгується в 200 разів вище за свій прибуток. Їй потрібно збільшити свій прибуток у 6 разів, щоб його показник «прибуток/капіталізація» став таким, як у Apple», – пише видання Market Sentiment.

Схожий зліт аналітики спостерігали 2000 року, коли акції Cisco – постачальника незамінних послуг для доткомів – злетіли в ціні до $0,5 трлн, зробивши її найдорожчою компанією у світі. Інвестори були впевнені, що цей «продавець лопат» змінює світ, і оцінювали компанію у 200 разів вище за її прибуток.

Однак у 2002-му акції Cisco впали на 80% і через 20 років коштують усе ще на 40% дешевше, ніж за часів бульбашки доткомів. За 20 років Cisco збільшила виторг у сім разів і отримала $12 млрд прибутку у 2022-му. Але ті інвестори, які купили акції Cisco у 2000 році, ще довго не зможуть продати їх беззбитково.

50 інвесторів у АІ збагатилися майже на $1 трлн

АІ-інвестори в січні–червні 2023 року стали багатшими на $3 трлн, пише Investor's Business Daily. Причому 50 найуспішніших вкладників заробили на акціях АІ-компаній $927,6 млрд.

У списку переможців опинився засновник Oracle Ларрі Еллісон, який скуповував акції АІ-компаній на зорі їхнього становлення. Зібране ним портфоліо у 2023 році подорожчало на $41 млрд, до $134,7 млрд, а акції Oracle зросли в ціні на 43%.

Марк Цукенберг заробив ще більше – $55,4 млрд. Його компанія Meta десять років вкладала ресурси в розробників штучного інтелекту. Портфоліо АІ-акцій, зібране Цекенбергом, 2023 року роздуло біржову вартість Meta на 132%.

«Не кусайте ліктів, якщо ви не започаткували АІ-компанію або не інвестували на ранніх стадіях в одну з них. Вам було б простіше розбагатіти, вклавши гроші до біржового фонду, який володіє АІ-акціями», – іронізує видання Investor's Business Daily.

П'ять біржових фондів зняли левову частку врожаю з АІ-ринку. Один лише Vanguard у 2023-му отримав $242 млрд доходу від інвестицій в акції таких компаній, як NVIDIA, Super Micro Computer та ServiceNow. Його найближчі конкуренти – фонди BlackRock і State Street Global Advisors – заробили на інвестиціях в АІ $206,9 млрд та $94,8 млрд відповідно.

Переможці серед скупників акцій АІ-компаній

АІ-інвестор Приріст акцій цьогоріч ($ млрд)
1 Vanguard Group (багато вкладників) 242,9
2 BlackRock (багато вкладників) 206,9
3 State Street Global Advisors (багато вкладників) 94,8
4 Fidelity (багато вкладників) 76,0
5 Capital Research and Management (багато вкладників) 60,8
6 Meta (Марк Цукерберг, Марк Елліот) 55,4
7 Amazon (Джеф Безос) 43,5
8 Oracle (Ларрі Еллісон) 41,0
9 Alphabet (Ларрі Пейдж, Лоуренс Едвард) 23,5
10 NVIDIA (Дженсен Хуанг) 22,4

Джерело: investors.com

Читайте також: «5 революційних АІ-новинок: гуманоїди Ілона Маска, японські кіборги та лікарська нейромережа Google» 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло