Чим саудити допомогли Україні: три підсумки «мирного саміту» в Джидді

Чим саудити допомогли Україні: три підсумки «мирного саміту» в Джидді

У Саудівській Аравії делегати з 42 країн обговорили без росії, як закінчити російсько-українську війну

Этот текст также доступен на русском This text is also available in English
Чим саудити допомогли Україні: три підсумки «мирного саміту» в Джидді
Прибуття Президента України Володимира Зеленського в аеропорт Джидди (травень 2023 року)
Фото: Saudi Press Agency

5–6 серпня 2023 року в портовому місті Джидда, на березі Червоного моря, пройшли міжнародні обговорення, як врегулювати конфлікт в Україні. Вперше до подібних дискусій долучився Китай, який має як батіг, так і пряник для впливу на росію.

Метою саміту в Джидді, за визначенням Саудівської Аравії, було «зміцнення діалогу та співробітництва шляхом обміну думками, координації та дискусій на міжнародному рівні».

Київ висловлював надію, що консультації у Саудівській Аравії закладуть фундамент для глобального «мирного саміту», на якому цієї осені світові лідери можуть домовитися про завершення війни на українських умовах.

У свою чергу москва, не запрошена до Джидди, називала цю зустріч приреченою на провал «спробою Заходу мобілізувати Глобальний Південь» на підтримку мирного плану українського президента Володимира Зеленського.

Якими виявилися реальні геополітичні підсумки зустрічі та як їх коментують закордонні аналітики, вивчив Mind.

Саміт у Джидді втричі перевершив за масштабом зустріч у Копенгагені

Дискусії в Джидді стали другим присвяченим Україні міжнародним самітом на рівні радників із нацбезпеки. Перший пройшов наприкінці червня 2023 року в данській столиці. Тоді успіхом України вважали сам факт того, що ці консультації відбулися та залучили представників Глобального Півдня. І ось через п'ять тижнів саудитам вдалося організувати аналогічний захід у потрійному масштабі.

До консультацій у Джидді долучилися делегації з Австралії, Аргентини, Бахрейну, Болгарії, Бразилії, Данії, Канади, Чехії, Чилі, Китаю, Єгипту, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Індії, Італії, Йорданії, Кувейту, Латвії, Литви, Норвегії, ОАЕ, ПАР, Польщі, Південної Кореї, Румунії, Словаччини, Іспанії, Швеції, Туреччини, Союзу Коморських Островів, Великобританії, США, Японії, Катару, а також Євросоюзу та ООН.

Той факт, що в Джідді зібралося втричі більше учасників, ніж у Копенгагені, за твердженням організаторів саміту, «показує сильну глобальну зацікавленість у встановленні стабільного та міцного миру».

«Я обережно оптимістичний щодо саміту. Це великий успіх у порівнянні з Копенгагеном, – цитує The National Салмана Аль-Ансарі, геополітичного дослідника із Саудівської Аравії. – Будучи реалістом, я не чекаю негайного прориву, але, ймовірно, у Джидді буде прокладено шлях до всеосяжного мирного плану».

Чотири члени БРІКС обговорили умови миру за відсутності росії

Китай, Індія, ПАР і Бразилія – тобто всі учасники блоку БРІКС, окрім рф – були присутні на саміті у Джидді. Аналітики розцінили це як прагнення партнерів росії поліпшити свій міжнародний імідж та захиститися від можливого програшу путінської армії у війні.

«Я вважаю важливою участь Китаю в дискусіях. Факт прибуття делегації КНР у Джидду, незважаючи на відсутність там росії, говорить мені про те, що китайці обережно відхиляються від своєї незмінної підтримки москви в цій війні... Китаю належить відіграти важливу роль, тому що, якщо хтось і має вплив на путіна, то це Сі Цзіньпін. Нам потрібен Китай, щоб натиснути на москву в потрібний момент», – цитує Deutche Welle Чарльза Купчана, аналітика Ради з міжнародних відносин (CFR) у Вашингтоні.

Китай, за свідченнями інформагентств, активно та конструктивно обговорював мирні ініціативи в Джидді та пообіцяв брати участь у наступних раундах переговорів щодо України. Це дає надію на припинення війни.

Будучи основним покупцем російської нафти та постачальником мікросхем, Пекін може економічно натиснути на путіна, щоб змусити його прийняти умови миру. Також як пряник Китай може запропонувати росії та Україні багатомільярдні програми відновлення в обмін на припинення конфлікту, який шкодить більшості країн світу.

Саудівська Аравія включилася в мирні переговори щодо України

Найбільша нафтова монархія зуміла провести саміт радників із нацбезпеки в Джидді як серйозний міжнародний форум. Тепер королівство намагатиметься розвинути цей дипломатичний успіх, щоб утвердитися в ролі міжнародного миротворця.

На думка Йоста Хілтерманна, директора близькосхідних програм Міжнародної кризової групи, Саудівська Аравія організувала саміт у Джидді, зокрема, для того, щоб відбілити свій імідж після минулих провальних стратегій, як-от інтервенція в Ємен і вбивство журналіста Washington Post Джамаля Хашоггі.

«Далі Ер-Ріяд прагнутиме утворити компанію з Індією чи Бразилією, оскільки, лише об'єднавшись у клуб, ці середні держави зможуть впливати на світовій арені», – міркує Йост Хілтерманн.

Як писав Mind, Саудівська Аравія стала одним із найбільших вигодонабувачів української війни. Зараз у тісній співпраці з росією вона регулює ціни на ринку нафти, «загрібаючи лопатою» багатомільярдні надприбутки.

Водночас нафтове королівство підтримує резолюції Ради безпеки ООН із засудженнями російського вторгнення й анексії українських територій. Також торік Ер-Ріяд допоміг Києву домовитися з рф про обмін полоненими, а в травні прийняв Володимира Зеленського на арабському саміті в Джидді, де український президент звинуватив арабських лідерів у тому, що вони «заплющують очи» на військові злочини путінської армії.

Експерти називають політику Саудівської Аравії «класичною стратегією балансування». Підтримуючи добрі відносини з Україною, рф та Китаєм, нафтова монархія може розраховувати на м'яку реакцію цих країн на саудівські ініціативи щодо врегулювання конфлікту.

Головною пропозицією Саудівської Аравії, як очікується, стане її план припинення війни. Королівство хоче просунути його як реалістичнішу альтернативу «формулі миру» Зеленського. За твердженнями італійського видання Corriere della Sera, план Саудівської Аравії містить пункти про територіальну цілісність України, припинення вогню на всіх фронтах, початок мирних переговорів під наглядом ООН та обмін полоненими.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло