Кому від війни добре: 5 бенефіціарів російсько-українського конфлікту
Які виграші отримують Сполучені Штати, Китай, Саудівська Аравія, Індія та Туреччина
Через вторгнення 24 лютого 2022 року Україна зазнає гігантських збитків від руйнувань, росія страждає через рекордну кількість накладених на неї санкцій, а в багатьох інших країнах виникають труднощі, пов'язані з продовольчою, борговою та енергетичною кризами. Для більшості держав війна створила проблеми, але деякі країни користуються відкритими війною можливостями та отримують численні економічні та політичні вигоди.
Mind пропонує дізнатися, чому Туреччину, Саудівську Аравію, Індію, Китай та США експерти подекуди називають бенефіціарами українського конфлікту.

Саудівська Аравія
На тлі пандемії 2020 року над найбільшою нафтовою монархією тяжіли хмари: Ер-Ріяд втрачав доходи від продажу енергоресурсів, і, що ще гірше, ризикував позбутися підтримки та захисту ключового партнера – Сполучених Штатів. Джо Байден у ході своєї передвиборчої кампанії погрожував перетворити Саудівську Аравію на «країну-вигнанця» за інцидент із викраденням та вбивством журналіста Washington Post Джамаля Хашоггі. Після вступу на посаду президента США Байден тимчасово заморозив продаж озброєнь саудитам, які розв'язали жорстоку війну в Ємені. Він також обіцяв провести «революцію чистої енергетики», яка зменшила б попит на ринку нафти, що наповнює 75% бюджету королівства.
Проте війна в Україні раптово дозволила Ер-Ріяду знову відчути себе надзвичайно успішним та важливим гравцем на світовій арені. Через влаштований росією хаос на ринках енергоресурсів, доходи саудівського нафтового гегемона Saudi Aramco підскочили на 82%, до $39,5 млрд у перші три місяці 2022-го, проти $21,7 млрд за аналогічний період минулого року.
Завдяки цьому економіка королівства зросла на 9,9%. А лідери західних країн, включаючи прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона, почали записуватися на «аудієнцію» до фактичного лідера Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Салмана, щоб умовити його наростити видобуток та стабілізувати міжнародне постачання нафти.

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон на зустрічі з наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом ібн Салманом в Ер-Ріяді 16 березня 2022 року
«Байден також розмірковує про візит до королівства найближчими тижнями, – пише Bloomberg. – Президенту США потрібен союзник, який може допомогти відновити лад на ринку нафти. Ціна бареля злетіла більш ніж на 50% цього року – приблизно до $120, і може навіть піднятися до $200, оскільки санкції Євросоюзу тиснуть на російський експорт... Але Байден бачить, що лідери саудитів прагнуть відстоювати свій власний порядок денний».
За словами аналітиків, опитаних агентством Bloomberg, спадкоємець престолу Мухаммед ібн Салман насамперед хоче домогтися, аби Джо Байден визнав його лідером Саудівської Аравії. Досі президент США нехтував спілкуванням із ним через скандал із вбивством Джамаля Хашоггі. Також принц саудитів має намір виторгувати для своєї країни американські інвестиції, постачання військової техніки та тверді гарантії того, що США захистять королівство, у тому числі від атак Ірану та його сателітів.
Туреччина
Російське вторгнення в Україну почалося в той період, коли Туреччина страждала від 70% інфляції, і мільйони її жителів, які опинилися за межею бідності, звинувачували в нестримному зростанні цін режим Реджепа Ердогана.

Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом
Проте турецький президент побачив в українській війні можливість відвернути увагу своїх громадян від внутрішніх проблем. Він почав відігравати роль миротворця і світового лідера, вичавлюючи поступки як з ворогів, так і з дружніх країн. У травні Туреччина встромила відчутну «палицю в колеса» НАТО, заблокувавши початок перемовин щодо вступу до альянсу Фінляндії та Швеції.
«Ердоган зможе отримати політичну вигоду від цього протистояння з НАТО, навіть якщо він зрештою відступить і підтримає членство Швеції та Фінляндії в альянсі в обмін на мінімальні концесії від них. Так кажуть аналітики. За допомогою турецьких ЗМІ, більшість яких контролює Ердоган та його партія, він за будь-якого результату зможе виставити себе лідером світового класу, який захищає турецькі інтереси», – пише Wall Street Journal.
Шантажуючи НАТО, Ердоган ухиляється від запровадження санкцій проти росії та отримує фінансові вигоди з її ізоляції від країн Заходу. Азійська новинна агенція ANI називає Туреччину єдиною країною, що наживається на війні в Україні. Вона не закрила небо для російських літаків, приймає від туристів з росії оплату в рублях, допомагає москві транспортувати газ трубопроводом «Турецький потік».
«Анкара також запропонувала російським олігархам гавань для їхніх розкішних яхт, які зараз швартуються вздовж південного берега Туреччини, та мотивує багатих росіян купувати будинки. Серед покупців нерухомості в Туреччині частка росіян зросла з 9,7 до 17% у березні. Росіяни, які придбали власність на $400 000, також отримують турецьке громадянство», – пише ANI.
Індія

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді з президентом рф владіміром путіним
Індія не приховує, що «балансує» між росією, Китаєм та США, прагнучи посилитися. Позицію своєї країни днями описав Мохан Бхагват, лідер найбільшої та найвпливовішої індуїстської організації «Раштрія сваямсевак сангх». За його твердженням, Індія чесна, на відміну від тих країн, які дають Україні озброєння для того, щоб випробувати його можливості.
«росія атакувала Україну, це викликало протести, але ніхто не пішов до України зупиняти вторгнення, оскільки росія сильна та загрожує використати ядерну бомбу. Індія, яка говорить правду, вчинила правильно, зайнявши позицію балансування... Якби Індія була достатньо сильною, вона зупинила б цю війну, але вона поки що не може цього зробити. Ця війна підвищила військові та фінансові виклики для нашої країни, тому нам потрібно нарощувати сили та ставати потужнішими», – цитує Мохана Бхагвата Firstpost.
Як пише Foreign Policy, Нью-Делі отримує великий профіт від того, що кожна з трьох великих держав – США, росія та Китай – інтенсивно «впадає» за Індією, прагнучи вбити клин між нею і своїм стратегічним противником.
Так, Сполучені Штати пропонують Нью-Делі передову військову техніку, щоб Індія знизила залежність від постачання російських озброєнь. Пекін припинив створювати напругу на спірних ділянках китайсько-індійського кордону, на яких два роки тому відбувалися кровопролитні зіткнення і виникала загроза війни. У свою чергу росія нарощує постачання дешевої нафти, вугілля та добрив.
Китай
Пекін поки що не отримує явних великих вигод від війни в Україні, зберігаючи «розслаблене мовчання» та «проросійський нейтралітет». Однак, згідно з поширеною думкою, Китай збирається стати рятівником російської економіки від санкцій Заходу.

президент рф владімір путин та голова КНР Сі Дзінпін
Причому, чим гірше у москви підуть справи, тим у більшу залежність Пекін зможе поставити росію. В ідеалі Піднебесна набуде багатого нафтою сателіту, маніпулюючи яким, зможе відволікати увагу Заходу.
«Втрати росії – це набутки Китаю», – пише The Conversation, припускаючи, що найсуттєвішим виграшем Піднебесної може стати ніша москви на світовому ринку озброєнь. Китай уже набув статусу найбільшого у світі виробника кораблів, відточив технології виробництва дронів, але досі має менше 5% у світовому збройовому експорті.
«Лише три із 40 найбільших імпортерів зброї – Пакистан, Бангладеш та М'янма – закуповують більшу частину своєї зброї у Китаю. Це зміниться, якщо Китай скористається слабкістю росії та позиціонує себе як надійний партнер. Пекін не здатний витіснити з ринку американські та європейські зразки, що вважаються «товарами з верхньої полиці» через їхню високу ціну та якість. Але Китай зможе заповнити ринкову нішу, в якій домінують російські виробники, і отримати від цього політичні та економічні зиски», – наводить The Conversation прогноз Терренса Гуея, директора Центру глобальних бізнес-досліджень при Університеті Пенсільванії.
США
Війна в Україні змусила інвесторів хвилюватися за енергозалежні економіки Євросоюзу, Великобританії та Японії, і переводити з них капітали в американську валюту та цінні папери США, які вважаються тихими гаванями. За три місяці від моменту російського вторгнення в Україну курс американського долара зріс на 7% проти британського фунта, на 5,6% проти євро та на 10,8% проти японської єни.

Через це європейці та японці несуть подвійний тягар високих цін на енергоресурси, для купівлі яких їм потрібно переводити свої валюти в долари. Тим часом США збільшують доходи, нарощуючи постачання скрапленого газу до країн, які через війну відмовилися купувати енергоресурси в росії.
У січні-травні 2022 року Сполучені Штати, за даними EIA, щодня експортували по 325 млн кубометрів газу на день, що на 18% більше від середнього показника за 2021 рік. Примітно, що цього року 74% американського газу постачається до Європи, тоді як 2021-го цей показник становив 34%.
Експерти вказують, що нинішня війна сприяє притоку грошей у військово-промисловий комплекс США. За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, з початку російського вторгнення в Україну щонайменше 15 європейських країн анонсували плани зі збільшення витрат на оборону більш ніж на 200 млн євро. У тому числі 100 млн євро найближчими роками пообіцяла додатково витратити на військові потреби Німеччина. Частина цих грошей перетече до таких американських компаній, як Raytheon і Lockheed Martin, що виробляють «джавеліни» і «стінгери».

Джо Байден робить селфі з американськими солдатами, дислокованими у Польщі для зміцнення східного флангу НАТО
Окрім явних економічних зисків, війна в Україні допомогла Вашингтону стрімко відновити міжнародний вплив, що слабшав протягом останніх десятиліть.
«Штати змусили Францію відмовитися від своєї мрії щодо створення незалежної «європейської оборони»; отримали давно бажані підвищені військові зобов'язання від своїх союзників; набули цінних нових союзників на Балтійському фронті; покращили відносини з Туреччиною після двадцятирічного охолодження; підвищили свою значимість на тихоокеанському фронті та у Східній Азії загалом; отримали можливість використовувати нові протиріччя між противниками, включаючи Китай, Іран і росію», – перераховує зовнішньополітичні зиски США італійський експерт з геополітики Манліо Гразіано.
На його думку, оскільки нинішня війна в Україні посилює Сполучені Штати, Вашингтон може бути зацікавлений у її затягуванні. Але оскільки ця війна дуже невигідна майже нікому із союзників США, вони можуть влаштувати демарш. За припущенням Гразіано, Франція, яка зберігає канали зв'язку з росією, може придумати привід для зближення з москвою, і на її бік стануть Італія та Греція, а Німеччина зіткнеться зі складним вибором між її «атлантизмом», з одного боку, та Європою та газом – з іншого.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].