Книжка тижня: «Виклик, шанс, зміна. Історія українського підприємництва» Тетяни Водотики

Книжка тижня: «Виклик, шанс, зміна. Історія українського підприємництва» Тетяни Водотики

Звивистий, тривожний і неймовірний шлях вітчизняного підприємництва

Книжка тижня: «Виклик, шанс, зміна. Історія українського підприємництва» Тетяни Водотики

Які паралелі між сімейною справою Ельворті й сучасною «Розеткою»? Між новатором Кульженком та SoftServe? Історії та контексти прийнятих десятиліття тому рішень, наче коліщата паротяга, спрямовують нас далі. Головне – прийняти виклик, скористатися шансом, змінити світ. 


Бекграунд. Історіями бізнесів у містах України авторка книжки, кандидат історичних наук Тетяна Водотика цікавиться вже понад десять років.

Водотика – дослідниця економічної історії, бізнес-історії, урбаністики, історії ХІХ – початку ХХ ст.

У часи навчання в університеті наприкінці першого десятиліття ХХІ століття авторці здавалося геть несправедливим, що підприємців бачили лише як доброчинців: «Звідкись же мали взятися гроші на чергову школу для дітей-сиріт чи лікарню для робітників!»

Так вона потроху почала досліджувати різні аспекти історії бізнесу в другій половині ХІХ – на початку ХХ століття: «З часом – та досвідом  – ставали очевидними паралелі із сучасністю, деякі рішення, прийняті в 1900 році, цілком могли би бути прийняті і в 2009-му. А ставлення суспільства до підприємництва що в 1878-му, що у 2008 році залишалося таким самим – «розбагатів – отже, вкрав!». Розуміння схожості моделей взаємин бізнесу і влади, бізнесу й суспільства, бізнесу та найманих працівників спонукало поділитися знаннями. Так із академічних досліджень історії підприємництва в містах підросійської України доби модернізаційних перетворень ХІХ – початку ХХ століття в Інституті історії України НАН України виросло кілька нон-фікшн-текстів».

У цій книжці читач ознайомиться з різними історіями: успіху, помилок, поразок, планування і втрат: «Буде великим щастям, якщо вони когось надихнуть, когось зупинять, а комусь стануть дороговказом». 

Авторка показує існування довготривалих трендів розвитку бізнесів на території України – попри революції, десятиліття совєтського режиму й табуйованість підприємництва як виду діяльності.

Цей рукопис завершено в листопаді 2021 року, за кілька місяців до повномасштабного вторгнення: «І лише зараз (рукопис актуалізований у вересні 2022-го) я розумію, наскільки була недалекоглядна. Не включила історій про війну, яка почалася 2014 року і заскочила Україну, її громадян та, відповідно, її бізнеси зненацька. Якісь підприємства евакуювались, якісь закрилися. Дехто з власників мусив починати з нуля. В когось вийшло, в когось – не дуже. Події 24 лютого 2022 року і подальшого періоду вкотре стали визначальним моментом української історії. І вкотре продемонстрували – бізнес не існує окремо ані від української держави, ані від суспільства. А ще з’ясувалося, що підприємництво пройшло чималий шлях від точки business as usual до розуміння цінностей державності, єдності, обороноздатності та благополуччя держави. Адже у вільній, захищеній, безпечній і регульованій силою права Україні бізнесу буде найкраще».

Видавництво: Yakaboo Publishing

Сюжет. Незалежна Україна живе в умовах частково вільної економіки та більш-менш вільного ринку. Це означає, що з бізнесом, підприємцями та їхніми найнятими працівниками пересічний українець стикається щодня і мало не від народження. Іноді бізнес приносить радість (коли організовує концерт улюбленої групи в улюбленому парку). Іноді – незручності (коли ваша улюблена група інша, а парк – той самий, і ви змушені слухати оце на біс о 01.45, хоча за кілька годин треба вставати). Проте абсолютно точно бізнес посеред тих, хто змушує світ рухатися, хто створює можливості й будує перспективи, працює над щоденним комфортом і вселяє впевненість у завтрашньому дні (бо платить податки, на які існує держава). А також – захищає, воює, відновлює, реінвестує.

Чому, наприклад, в 1989-му кава була розкішшю, а в 2021-му – ні? Відповідь – розвивається бізнес і працює славнозвісна «рука ринку». Є попит на каву, і є свобода, а також можливість відкрити кав’ярню і щоранку вправлятися зі small talk із постійними клієнтами та клієнтками, їхніми собаками і котами  – та своїми робочими паперами. 

«Підприємництво – це талант, поєднання креативності, винахідливості, ініціативності, готовності до ризику. А ще вміння стратегічне бачення втілити у тактичних кроках, вміння відчути дух часу й зрозуміти тренди завтрашнього дня. Підприємець – це ділова і творча людина. Часто вона опиняється одна проти всіх, одна в недружньому середовищі, а питання виживання справи залежить саме від довіри громади. Її, тобто довіру, часто доводиться завойовувати крок за кроком – так, як це робила власниця кондитерської у фільмі “Шоколад”».

Вам сподобається, якщо: ви хочете відчути увесь спектр емоцій, що може виникнути під час прочитання історій про те, які бізнеси давали і дають людям роботу, а які є уособленням ярмарку марнославства та перегонів за черговою нагородою. Знайдеться місце і «липкому страхові – прийдуть за тобою і твоїм бізнесом сьогодні чи завтра (і байдуже, чи це рейдери, чи товариші у шкірянках із Надзвичайної комісії)?»

Вам не сподобається, якщо: вам не цікаво дивитися на підприємців як на (спів)творців нових реальностей, нових звичок, нових речей, нових послуг – що у 1880-х, що у 1980-х чи у 2020-х роках.

Головна причина прочитати: крізь історії підприємців минулих століть, які певною мірою були успішними на території України, пройти шляхами розвитку бізнесу, що приносили успіх, забезпечували стійкість або ж канули в небуття. 

У тому ж дусі:

Тетяна Водотика «Історії успіху. Видатні українські бізнесмени ХІХ ст.» 

Книжка тижня: «Виклик, шанс, зміна. Історія українського підприємництва» Тетяни Водотики

Ця книжка про історії людей, вдача та праця яких надихають і сьогодні. Маючи різні освіту й походження, багато хто з них пішов наперекір долі. Вони були з різних куточків України: Харкова, Херсона, Києва, Одеси, Катеринослава, Єлисаветграда – заробити можна було всюди, а на історіях побудови бізнес-імперій можна й сьогодні навчатися у таких підприємців ХІХ ст., як Ізраїль Бродський, брати Роберт і Томас Ельворті, Стефан Кульженко, Олексій Алчевський.

Підприємці нової генерації, що самі себе зробили, змінюючи світ довкола себе, творили не лише промислові підприємства чи потужні фінансові імперії, а й традиції меценатства та доброчинності, нехай і політично вмотивовані.

Особисті історії покажуть ці масштабні процеси зсередини, допоможуть зрозуміти реальних людей, які помилялися, були слабкими, обирали негідних партнерів, неправильно оцінювали власні можливості й перспективи. Так, деякі з них побачили крах своїх дітищ. Не всі історії мають щасливий кінець, але всі вони про віру, успіх, натхнення та спадок. 


Дмитро Томчук «Тут клює. Відверті історії українського бізнесмена» 

Книжка тижня: «Виклик, шанс, зміна. Історія українського підприємництва» Тетяни Водотики

Український бізнес – це не проста прогулянка. Він формувався у жорстких умовах: коли розвалювалися старі економічні зв’язки та створювалися нові. Тому й уроки, які він дає, – безжальні й унікальні. У цій книжці інвестор Дмитро Томчук ділиться власними спостереженнями, які він накопичив протягом десятків років підприємництва – від 90-х до сьогодні. Як зробити так, щоб гроші працювали на вас? Чи можна довіряти партнерам? Коли потрібна дискусія, а коли – одноосібні рішення? І, зрештою, чому попри всі труднощі варто розбудовувати власну справу в Україні?

Дмитро Томчук – підприємець, нині боєць ЗСУ. Народився 1977 року в місті Бердичів. Пізніше переїхав у Дніпро. У 2000-х його компанії займалися видобутком, машинобудуванням, харчовою промисловістю. У 2013 році заснував інвестиційний фонд First Investment Step Online (FISON), який сфокусувався на ІТ-проектах. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло