Кінопрем’єри тижня: документальний фільм «Євродонбас» і кримінальна драма «Реаліті»

Кінопрем’єри тижня: документальний фільм «Євродонбас» і кримінальна драма «Реаліті»

Розвінчання радянських міфів і витік секретних даних про втручання росіян у вибори президента США

Кінопрем’єри тижня: документальний фільм «Євродонбас» і кримінальна драма «Реаліті»
Кадр зі стрічки «Реаліті».

«Євродонбас»

Кінопрем’єри тижня: документальний фільм «Євродонбас» і кримінальна драма «Реаліті»

Сюжет. Донбас знають як індустрійний регіон. Радянська влада роками приписувала собі заслуги за розвиток місцевої промисловості. Але розквіт регіону розпочався задовго до приходу більшовиків, а засновниками місцевої індустрії були німці, бельгійці, британці, французи та американці.

В українському прокаті: з 21 вересня 2023 року. 

Бекграунд. Фільм-розслідування «Євродонбас» Корнія Грицюка («Поїзд «Київ – Війна"», «2020. Безлюдна країна») розвінчує радянські міфи та розказує, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейського світу.

Наприкінці XIX століття Донбас був осередком бельгійських, німецьких, французьких, британських та американських поселень, а іноземні підприємці будували на цій землі міста, та підприємства. Після революції 1917 року та приходу радянської влади в іноземців відібрали заводи, а пам'ять про них була знищена.

Команда фільму віднайшла й анімувала ряд унікальних, проте маловідомих архівних матеріалів XIX століття, які показують побут європейців на Донбасі. Експерти, історики та місцеві жителі у фільмі розказують про минуле регіону, яке старанно знищувала та викривляла радянська влада, стираючи з пам'яті людей імена таких європейських підприємців як Джон Г'юз, Ернест Сольве, Генріх Лауде.

У документальному фільмі «Євродонбас» показано іноземну спадщину Маріуполя, Лисичанська, Дружківки, селища Нью-Йорк, які, на жаль, вже неможливо побачити такими, як у фільмі, бо незабаром після зйомок майже всі відзняті об'єкти європейської спадщини були знищені російськими військами.

Фестивалі і премії:

– Офіційна програма, Канадський міжнародний фестиваль документального кіно Hot Docs, 2023

– Фільм-закриття, Міжнародний кінофестиваль Kharkiv MeetDocs, 2022

– Офіційна програма, Фестиваль східноєвропейського кіно у Котбусі, 2022

Продюсеркою і співсценаристкою фільму є Анна Паленчук, яка також працювала над стрічками «Маріуполіс» Мантаса Кведаравічюса та «Номери» Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва, і зокрема координувала в Києві знімання найдорожчого індійського фільму – номінанта на «Оскар» під назвою «RRR». 

Вам сподобається, якщо: вам цікаво дізнатися про іноземну спадщину Донбасу, а також побачити тогочасні побут і діяльність європейців, що значною мірою повпливали на розвиток цього регіону в XIX столітті.

Вам не сподобається, якщо: ви не любите документальне кіно, а тема Донбасу загалом викликає у вас ретравматизацію.

Головна причина подивитися: відкрити для себе новий і справжній характер та історію найбільш індустрійного регіону України. 

«Реаліті»

Кінопрем’єри тижня: документальний фільм «Євродонбас» і кримінальна драма «Реаліті»

Сюжет. Молода жінка присвятила своє життя службі в американській розвідці. Її поважають за видатні вміння і знання, у неї попереду блискуча кар’єра. Проте все змінюється, коли Реаліті вирішує оприлюднити секретні дані про втручання росіян у вибори президента США. Тоді на порозі її будинку з’являються двоє агентів ФБР.

В українському прокаті: з 21 вересня 2023 року.

Бекграунд. Стрічка заснована на реальних подіях. Реаліті Лей Віннер – американська ветеранка Повітряних сил США та колишня перекладачка Агентства національної безпеки США. У 2018 році її засудили до найдовшого тюремного ув’язнення за несанкціоноване оприлюднення урядової інформації в ЗМІ після того, як вона оприлюднила звіт розвідки про втручання Росії у вибори в США 2016 року. Її засудили до п'яти років і трьох місяців у федеральній в'язниці.

Крістіна «Тіна» Саттер – американська режисерка, драматург і режисер із Нью-Йорка. Вона є засновницею та художнім керівником театральної компанії Half Straddle, яка була створена в 2008 році. У 2020-му Саттер отримала престижну стипендію Ґуґґенгайма.

До створення стрічки, у 2019 році режисерка Тіна Саттер поставила виставу «Чи це кімната» на основі розшифровки допиту Віннер агентами ФБР. Спектакль «Is This A Room» показували на Бродвеї в театрі «Lyceum» 2021 року, але проєкт врешті закрили. Вистава була визнана вибором критиків New York Times 2020 року і здобула не одну номінацію профільних премій, як-от Drama Desk.

У фільмі «Реаліті» у ролі Віннер – дворазова номінантка на Премію «Еммі» Сідні Свіні («Ейфорія», «Білий лотос», «Оповідь служниці»). Прем’єра «Реаліті» відбулася на 73-му Берлінському міжнародному кінофестивалі 18 лютого 2023 року.

На веб-сайті агрегатора оглядів Rotten Tomatoes 93% із 90 рецензій критиків є позитивними із середньою оцінкою 8/10.

Вам сподобається, якщо: ви любите розмовні драми, де головним рушієм стають не різкі зміни сюжету, а напружені діалоги.

Вам не сподобається, якщо: вам нудно, коли на екрані не відбувається особлива зміна кадрів, а тема ФБР не надто вас цікавить.

Головна причина подивитися: відчути стійкість і непіддатливість сміливої жінки, всередині якої протягом стрічки відбувається стрімка боротьба, але зовні вона залишається непохитною. Протягом перегляду фільму героїня Сідні Свіні виглядає так, немов вона «собі на умі», але водночас є безпорадною: її дещо пустий, але зосереджений погляд змушує почуватися розгублено – не знаєш, що вона робитиме чи казатиме наступної миті. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло