44,5% резидентів на ПнВК, бум відкриття нових ІТ-бізнесів під час великої війни, «ліві» та пов’язані з рф фірми: як росте «Дія.City»
Mind Explains

44,5% резидентів на ПнВК, бум відкриття нових ІТ-бізнесів під час великої війни, «ліві» та пов’язані з рф фірми: як росте «Дія.City»

І чому деякі компанії виходять за межі цього податкового режиму

44,5% резидентів на ПнВК, бум відкриття нових ІТ-бізнесів під час великої війни, «ліві» та пов’язані з рф фірми: як росте «Дія.City»
Фото: DR

Спеціальний податковий режим «Дія.City» стартував у «дуже вдалий» час – за декілька тижнів до повномасштабного вторгнення. Втім проєкт Мінцифри вижив. Ба більше – зараз у реєстрі вже близько 660 діючих резидентів. Mind перевірив ці компанії за даними YouControl і попросив Мінцифри розповісти про динаміку податків. А також пояснити деякі «нестиковки»: присутність у «Дія.City» далеких від ІТ юросіб і фірм із російським «слідом».

Яка динаміка кількості резидентів? До 24 лютого 2022-го в «Дія.City» встигли зареєструватися 79 компаній. Повномасштабне вторгнення не стало на заваді. У найгарячіші дні лютого та протягом березня до лав режиму прийнято 74 юрособи, у квітні – 62, в травні – 38. Надалі спостерігалася стабільна динаміка: щонайменше декілька десятків нових резидентів на місяць.  

Чому деякі компанії залишили «Дія.City»? Нині в реєстрі – 689 юросіб, 28 із них втратили статус резидента. «Компанії не зобов'язані вказувати причину виходу з «Дія.City». Але в особистій комунікації можемо запитати про це», – розповідають у Мінцифри.

Та перераховують чинники: хтось заморозив активність компанії у зв’язку з війною, хтось вирішив перейти на пільговий податок 2% від обороту. Є також компанії, які не можуть відповідати критеріям резиденства й з огляду на це самостійно виходять із простору. Є навіть випадок, коли компанія за власним бажанням вийшла, а згодом знову долучилася. «Важливо те, що вийти з «Дія.City» так само легко, як і стати резидентом. Компанії вільні вирішувати, за яких умов їх робота вигідніша та ефективніша», – уточнюють у міністерстві.

Яка динаміка податків? У Мінцифри наводять дані ДПС: 2022 року резиденти «Дія.City» сплатили понад 4,1 млрд грн податків. Це на 22,5% більше, ніж за 2021 рік – до набуття ними статусу резидента.

У розрізі податків за 2022 рік юрособи перерахували:

  • податку на прибуток – 1,242 млрд грн (+49%);
  • ПДФО – 1,867 млрд грн (+11%);
  • ПДВ – 1 млрд грн (+18%).

«Оскільки розрахунками податків займається ДПС, ми поки що не маємо даних за 2023 рік», – уточнюють у Мінцифри.

Яка частка резидентів обрала ПнВК? Нагадаємо, одна з «фішок» цього податкового режиму – можливість платити 9% на «виведений капітал» замість 18% на прибуток. Раніше голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев повідомляв, що в I кварталі 2023-го компанії – учасниці «Дія.City» сплатили  80,5 млн грн ПнВК. Тоді цим податком користувалися 236 резидентів.

Зараз – трохи більше. У Мінцифри наводять свіжіші дані: за інформацією Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, станом на 31 серпня 2023 року на ПнВК працювало 276 компаній (44,5% від загальної кількості резидентів на той момент).

«ПнВК є корисним інструментом для компаній, що хочуть реінвестувати кошти у свій розвиток. Нещодавно резидент поділився з нами крутою історією. Ця компанія робить дуже важливі речі для оборонної промисловості нашої країни (назву не розголошуватимемо з міркувань безпеки): за рік роботи на ПнВК вони зекономили велику суму коштів, і це дало їм змогу побудувати R&D-лабораторію. Саме такі історії показують ефективність ПнВК та важливість цього інструмента для української ІТ-галузі», – розповідають у Мінцифри.

Чи дійсно в Україні спостерігається бум відкриття нових ІТ-бізнесів під час великої війни? У реєстрі «Дія.City» Mind побачив понад сотню профільних компаній, заснованих після повномасштабного вторгнення. На перший погляд, така динаміка виглядає як справжнє диво на тлі глобальної рецесії, заморожування ІТ-замовлень і скорочень співробітників ІТ-гігантів. А що насправді відбувається?

«У «Дія.City» дійсно велика кількість компаній із молодими юрособами», – кажуть у Мінцифри. І перераховують основні причини:

  • більшість defense-tech компаній – українські виробники дронів та інших технологій для армії, які стали резидентами простору, були створені вже після повномасштабного вторгнення;
  • резидентами стають стартапи, які раніше працювали як ФОП, а тепер зареєструвалися як окремі компанії;
  • ІТ-підрозділи великих компаній, які нещодавно стали окремою компанією, долучилися до «Дія.City».

Ще одне пояснення буму Mind знайшов у «Гайді для резидентів».

44,5% резидентів на ПнВК, бум відкриття нових ІТ-бізнесів під час великої війни, «ліві» та пов’язані з рф фірми: як росте «Дія.City»

Як бачимо з ілюстрації, в умовах вступу для молодих компаній немає вимог щодо кількості працівників і зарплати/винагороди не менше 1200 евро на місяць.

Чому в «Дія.City» присутні далекі від ІТ компанії? Одна з умов резиденства – 90% доходу має бути від профільної діяльності. А саме:

44,5% резидентів на ПнВК, бум відкриття нових ІТ-бізнесів під час великої війни, «ліві» та пов’язані з рф фірми: як росте «Дія.City»

Втім, у реєстрі ще залишаються юрособи, які навряд чи зможуть виконати цю вимогу. В Мінцифри визнають, що у «Дія.Сity» близько 1,5% компаній – номінально далекі від ІТ: «Ми бачимо кожну таку компанію ще на етапі вступу й інформуємо її про податкові наслідки через недотримання критеріїв».

Mind відібрав дев'ять юросіб, у яких не лише основний КВЕД, а й більшість інших не збігаються з узгодженим переліком видів діяльності резидентів. Наприклад, ТОВ «УКРАВТОДОБРО-ХЕЛПЕРХАБ» має 49 КВЕДів. Основний – вантажний автомобільний транспорт. Серед інших – дивовижне поєднання вирощування різних агрокультур, будівництва, управління фондами, торгівлі комп'ютерами, проведення розслідувань, комп'ютерного програмування, діяльності у сфері охорони громадського порядку та безпеки, професійних спілок, релігійних і політичних організацій тощо. Цікаво, що в реєстрі ця компанія позначена як стартап. 

Назва компанії Дата набуття резидентства Дата реєстрації юрособи Основний КВЕД Інші КВЕДи
ТОВ «ДОБРОТВОРЕЦЬ» 27/04/2022 14/04/2022 Вантажний автомобільний транспорт Транспортне оброблення вантажів, Оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов'язана з ними діяльність, вебпортали, агентства нерухомості, діяльність агентств працевлаштування, проведення розслідувань, діяльність із забезпечення фізичного комфорту, надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.
ТОВ «УКРАВТОДОБРО-ХЕЛПЕРХАБ» 05/05/2022 27/04/2022 Вантажний автомобільний транспорт Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, вирощування інших однорічних і дворічних культур, вирощування пряних, ароматичних і лікарських культур, вирощування інших багаторічних культур, змішане сільське господарство, допоміжна діяльність у рослинництві, установлення та монтаж машин і устатковання, організація будівництва будівель, будівництво житлових і нежитлових будівель, торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами, інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет, надання послуг таксі, інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у., надання послуг перевезення речей (переїзду), складське господарство, допоміжне обслуговування наземного транспорту, транспортне оброблення вантажів, інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, комп'ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп'ютерним устаткованням, інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем, оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність, вебпортали, надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у., інші види грошового посередництва, управління фондами, агентства нерухомості, проведення розслідувань, регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності, міжнародна діяльність, діяльність у сфері оборони, діяльність у сфері юстиції та правосуддя, діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у., діяльність організацій промисловців і підприємців, діяльність професійних громадських організацій, діяльність професійних спілок, діяльність релігійних організацій, діяльність політичних організацій, діяльність інших громадських організацій, н.в.і.у., діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги, діяльність домашніх господарств як виробників товарів для власного споживання, діяльність екстериторіальних організацій і органів
ТОВ «БІЗНЕС СТИЛЬ» 01/07/2022 02/02/2021 Спеціалізована діяльність із дизайну Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками, діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього, неспеціалізована оптова торгівля, діяльність у сфері права, виробництво листового скла, формування й оброблення листового скла, виробництво порожнистого скла, виробництво скловолокна, виробництво й оброблення інших скляних виробів, у тому числі технічних, виробництво керамічних санітарно-технічних виробів, виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу, різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю, виробництво алюмінію, виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій, виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у., виробництво електричного освітлювального устатковання, виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі, виробництво інших меблів, будівництво житлових і нежитлових будівель, установлення столярних виробів, покриття підлоги й облицювання стін, малярні роботи та скління, консультування з питань комерційної діяльності й керування, виробництво готових текстильних виробів, крім одягу, виробництво одягу зі шкіри, виробництво робочого одягу, виробництво іншого верхнього одягу, виробництво спіднього одягу, виробництво іншого одягу й аксесуарів, виготовлення виробів із хутра, виробництво іншого трикотажного та в'язаного одягу, виробництво взуття, виробництво інших виробів з паперу та картону, друкування іншої продукції, виробництво керамічних плиток і плит, виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини, лиття легких кольорових металів, виробництво інших вузлів, деталей і приладдя для автотранспортних засобів, виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу, виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання, виробництво іншої продукції, н.в.і.у., ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів, ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання, електромонтажні роботи, покрівельні роботи, інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у., діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами, оптова торгівля текстильними товарами, оптова торгівля одягом і взуттям, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, оптова торгівля металами та металевими рудами, оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього, оптова торгівля хімічними продуктами, оптова торгівля іншими проміжними продуктами, оптова торгівля відходами та брухтом, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, інші види роздрібної торгівлі поза магазинами, інші види видавничої діяльності, виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм, видання звукозаписів, Комп'ютерне програмування, оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність, діяльність страхових агентів і брокерів, Агентства нерухомості, діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, рекламні агентства, діяльність у сфері фотографії, надання ландшафтних послуг, фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність, організування конгресів і торговельних виставок, надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у., діяльність політичних організацій
ТОВ «ВЕЛП УКРАЇНА» 06/07/2022 09/05/2020 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у., інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, оцінювання ризиків та завданої шкоди, консультування з питань комерційної діяльності й керування, інша поштова та кур'єрська діяльність, вебпортали
ТОВ «ОПТІТРЕЙД ПЛЮС» 08/11/2022 25.06.2019  Неспеціалізована оптова торгівля Оптова торгівля напоями, оптова торгівля тютюновими виробами, оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами, неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами, роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами, діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, обслуговування напоями
ТОВ «СКМ ЕЛЕКТРИК ГРУП» 28/02/2023 20/01/2022 Електромонтажні роботи Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля побутовими електротоварами в спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах, консультування з питань інформатизації, надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у., діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, змішане сільське господарство, будівництво житлових і нежитлових будівель, оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення, Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування
ПП «ВАЙКОМ» 29/03/2023 09/07/2009  Діяльність у сфері проводового електрозв'язку Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку, інша діяльність у сфері електрозв'язку, комп'ютерне програмування, діяльність страхових агентів і брокерів, консультування з питань комерційної діяльності й керування
ТОВ «КОМПОЗИТ ПРОДУКТ» 29/08/2023 27/12/2022  Будування суден і плавучих конструкцій Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу, виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у., виробництво інструментів і обладнання для вимірювання, дослідження та навігації, виробництво електричного освітлювального устатковання, виробництво двигунів і турбін, крім авіаційних, автотранспортних і мотоциклетних двигунів, виробництво машин і устатковання для сільського та лісового господарства, будування прогулянкових і спортивних човнів, ремонт і технічне обслуговування суден і човнів, демонтаж (розбирання) машин і устатковання, оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів, оптова торгівля текстильними товарами, оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням, оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього, оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням, оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням, оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього
ТОВ «РОЛІК УКРАЇНА» 07/09/2023 04/07/2013 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютерів, надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у., надання комбінованих офісних адміністративних послуг, фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність, діяльність телефонних центрів, організування конгресів і торговельних виставок, надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у., видання комп'ютерних ігор, видання іншого програмного забезпечення, комп'ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп'ютерним устаткуванням, інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем, оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов'язана з ними діяльність, вебпортали, надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у., купівля та продаж власного нерухомого майна, управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту, діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування, консультування з питань комерційної діяльності й керування

У Мінцифри пояснюють, що ця «похибка» пов’язана з декларативним принципом входу до «Дія.City».  «Декларативний принцип – це була чітка вимога від ІТ-галузі. Ми дослухалися та зробили саме так», – роз’яснюють у міністерстві.

Декларативний вхід означає, що перед вступом компанію перевіряють лише на наявність української юридичної особи, відповідних КВЕДів і відсутність антикритеріїв. У компаній, що подаються як стартапи, також перевіряють дані щодо дати реєстрації та обсягу річного доходу.

«Це базові вимоги, яким треба відповідати для отримання статусу резидента. Подаючи заявку, компанія запевняє, що відповідатиме іншим критеріям, зокрема щодо частки доходу від кваліфікованих видів діяльності, середньої місячної зарплати та кількості працівників і GIG-спеціалістів. Відповідність цим критеріям резидент має підтвердити звітом і незалежним аудиторським висновком», – додають у Мінцифри.

Яка відповідальність чекає на таких резидентів та коли буде аудит? «Через повномасштабне вторгнення росії перед ІТ-компаніями постало багато викликів. Щоб вони могли з ними впоратися, ми спростили умови резиденства на час воєнного стану. А саме – компанії не позбавляють резиденства за невідповідність критеріям щодо середнього рівня зарплати 1200 євро та 9+ співробітників. Від резидентів не вимагають звітів та аудиторського висновку про відповідність встановленим законодавством критеріям», – розповідають у Мінцифри.

Та уточнюють: проте необхідно враховувати, що звіт та незалежний аудит відтерміновано, а не скасовано. Врешті резиденту треба буде підтвердити відповідність усім критеріям. Якщо компанія не дотримується вимог щодо кількості працівників і середнього рівня зарплати, ДПС зобовʼяже доплатити податки за загальною системою в періоди «просідання». Якщо за результатами аудиту виявиться, що дохід компанії від кваліфікованих видів діяльності менш ніж 90%, такого резидента позбавлятимуть статусу і він знову ж таки зіткнеться з податковими наслідками.

Чи зможуть резиденти «пропетляти» через банкрутство тощо? «Для податкових перевірок не є перешкодою банкрутство чи ліквідація платника. Навпаки, це підстави для позапланової податкової перевірки», – пояснює для Mind керівниця напрямку податкового консалтингу та комплаєнсу ЮК «Legal House», адвокат Галина Пилипенко.

За її словами, подальший розвиток подій залежатиме, зокрема, і від перебігу воєнних дій. Цілком можливо найближчим часом очікувати посилення контролю за дотриманням резидентами «Дія.City» вимог профільного закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», як це сталося з поступовим поверненням податкових перевірок, на які в березні 2022 року було накладено повний мораторій.

«Суспільство і держава починають розуміти, що нашою спільною метою на сьогодні має бути також і «економічна мобілізація», яка неможлива без повноцінного функціонування правових інститутів, що регулюють ті чи інші сфери економіки. А це реально лише за умови дії важелів стримування. Тому ситуація, коли резидентами «Дія.City» стають «випадкові» суб’єкти, є тимчасовою та виключною», – роз’яснює Галина Пилипенко.

І додає: у контролюючих органів позиція більш жорстка, і саме вона значною мірою впливає на недопущення зловживань, що можуть критично відобразитися на вразливій сфері – держбюджеті. Найперше, контролюючий орган завжди ставився не дуже добре, якщо у платника податків основний вид діяльності зазначений не той, яким цей платник насправді займається і який приносить йому левову частку доходу.

Крім того, підвищену увагу ДПС може викликати наявність у платника в ЄДР видів діяльності, які далекі один від одного за своєю суттю, і в нього відсутні суттєві матеріально-технічні ресурси для їх реального здійснення (принаймні, на розсуд контролюючого органу). Зазвичай така ситуація може створити ознаки ризиковості і призвести, наприклад, до блокування податкових накладних, неприйняття таблиці даних платника, невизнання витрат тощо. Для резидентів «Дія.City» це все також актуально, оскільки їхній статус не має жодних особливостей з точки зору оподаткування ПДВ. Крім того, резиденти цілком можуть бути платниками податку на прибуток на загальних підставах.

«А головне, що податкові органи мають свій підхід до видів діяльності резидентів «Дія.City». У своєму інформаційному листі №4 за 2022 рік називають їх «виключними». Це спірне питання, яке не підтверджується законом і ПКУ. Але це факт, який вплине на результати перевірок резидентів та подальшу судову практику», – роз’яснює Галина Пилипенко.

За її словами, варто було б на рівні закону привести це питання до однозначного розуміння і дати час виправитися резидентам, що мають «нетипові» види діяльності. «Тим більше, що ще при розгляді проєкту закону НАЗК у висновку антикорупційної експертизи рекомендувало вжити в п. 1 ч. 1 ст. 5 закону слово «виключно», зазначаючи, що відсутність чіткого опису ознак видів діяльності, які дозволено здійснювати резиденту «Дія.City», є корупціогенним фактором», – зазначає вона. 

І нагадує: 1 березня 2023 року ДПС надала відповіді на деякі питання щодо особливостей оподаткування резидентів «Дія.City». Зокрема, контролюючий орган повідомив, що платник податку на прибуток на особливих умовах повинен перейти до сплати податку на прибуток на загальних підставах, починаючи з першого числа року, наступного за звітним роком, у якому ним як резидентом «Дія.City» не дотримано вимог щодо частки кваліфікованого доходу у складі загального.

При цьому не має значення, якою датою внесено в реєстр «Дія.City» запис про втрату статусу резидента. Не матиме також значення, подавав чи ні резидент звіт про відповідність і незалежний висновок – ці документи лише декларують відповідність/невідповідність, проте не створюють сам її факт. Постанова Кабміну від 29.03.2022 №382 на порядок оподаткування не діє, а отже, резиденти жодних пільг щодо воєнного стану не мають.

«Тобто з погляду податкових органів, «порушником» можна бути недовго – максимум до кінця першого повного календарного року резиденства. Подальше безпідставне використання особливого режиму рано чи пізно повернеться у вигляді донарахованих податків і штрафних санкцій – ДПС точно не забариться, вона має усі інструменти для цього. Звісно, поки що право на проведення планових та позапланових перевірок повернене до контролюючих органів не в повному обсязі. Проте після їх відновлення відповідальність наступатиме за весь період, коли б вона не була застосована, оскільки строки давності для перевірок під мораторієм і штрафів за ними наразі зупинені», – резюмує керівниця напряму податкового консалтингу та комплаєнсу ЮК «Legal House».

Чому пільгами «Дія.City» досі користуються компанії, пов’язані з росією? Mind знайшов у реєстрі з десяток українських юросіб, материнські компанії яких співпрацюють із рф або взагалі засновані, мають активи та платять податки в росії. Одні фірми ще на початку повномасштабного вторгнення заявили про наміри закрити офіси, продати бізнес та остаточно вийти з ринку держави-агресора. Втім не всі досі встигли це зробити. Інші – без «зайвих» заяв мімікрували під начебто міжнародні компанії.

Наприклад, Admitad на українському ринку запевняє, що вона – «глобальна IT-компанія» зі штаб-квартирою в Німеччині. Раніше її засновник Олександр Бахманн розповідав дещо інше (компанію відкрили в росії 2009 року) та продовжив інвестувати в російські стартапи у 2022 році. «Admitad – найбільший російський CPA-майданчик», – йшлося в рекламних статтях до 2023 року. А цьогоріч Admitad стала Mitgo. Місяць тому основну юрособу компанії у рф – «Адмітад Проджектс» – ліквідовано. Втім російські сайти як Admitad, так і Mitgo продовжують працювати та приймати замовлення. На запит Mind щодо роботи в росії компанія не відповідає ще з вересня 2022 року.

До «Дія.City» Admitad вступала двічі. Вперше – ще у квітні 2022 року з основним КВЕДом «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації». Невдовзі компанія подала заяву про припинення статусу резидента. Вдруге – у вересні 2022 року до «Дія.City» долучилося новостворене (липень 2022-го) ТОВ «АДМІТАД ДЕВ Україна» з «айтішним» КВЕДом «Комп'ютерне програмування». Бенефіціар та адреса обох компаній – однакові.

У Мінцифри присутність таких компаній у «Дія.City» пояснюють шпаринами в законодавстві. «Компанію – претендента на статус резидента обов’язково перевіряють на наявність антикритеріїв. Зокрема, не може бути резидентом «Дія.City» компанія, прямим або опосередкованим власником акцій якої є держава, визнана ВР державою-агресором, або фізична особа, яка постійно (переважно) проживає в такій державі. Усю інформацію про компанію отримуємо виключно з офіційних джерел, як і визначено законом. Якщо таких даних немає в офіційних джерелах, ми не можемо позбавити компанію статусу резидента або не надавати їй його», – розповідають у міністерстві.

І уточнюють: Мінцифри ініціювало зміни в законодавстві, якими будуть запроваджені додаткові інструменти для унеможливлення набуття резиденства «Дія.City» юридичними особами, прямим або опосередкованим власником акцій яких є резидент держави-агресора: «У цьому разі не має значення, проживає (перебуває) він у росії чи ні. Відповідний законопроєкт №9319 зареєстрований у парламенті».

Цей документ потрапив до ВР у травні 2023 року. Втім досі не розглядався. Хоча нові норми навряд чи допоможуть. Ще до повномасштабного вторгнення багато російських ІТ-бізнесів перестрахувалися: перенесли штаб-квартири в «чисті» юрисдикції та виключили резидентів рф із переліку засновників своїх українських «дочок».

Тож який вихід та як знайти ці приховані зв’язки? «Процес збору та актуалізації інформації про бенефіціарів юридичних осіб на рівні державних реєстраторів у нас тимчасово зупинений у звʼязку з війною, тому надії на державні реєстри насправді небагато. Сподіватися на обмін запитами з країною-агресором також не доводиться», – констатує Галина Пилипенко.

Проте, за її словами, можна було б налагодити активнішу співпрацю з органами спеціального призначення та розвідувальними органами України, наприклад СБУ, ГУР МО, аби була змога використовувати також наявну в них інформацію. Змін до закону для цього вносити не потрібно, достатньо спільного підзаконного нормативного акта з описом технології взаємодії.

«Така взаємодія стане у пригоді і після відновлення декларування бенефіціарів», – резюмує вона.


ОНОВЛЕНО 29.09.2023

Уже після публікації матеріалу до редакції Mind надійшов коментар від компанії Mitgo Group, у якому, зокрема, йшлося про наступне:

«Mitgo Group від початку не мала ні власності, ні будь-яких зв'язків з РФ. Незважаючи на те, що перше представництво Admitad дійсно було відкрите в РФ, сама компанія була зареєстрована в Німеччині, з моменту заснування в 2009 році і до теперішнього часу її штаб-квартира розташовувалась у Німеччині, зараз знаходиться у місті Neckarsulm (земельне відомство Baden Württemberg) . Всі діючі офіси Mitgo вказані на сайті, в тому числі адреса штаб-квартири та офісу в Києві. Офіс в Києві – частина глобальної структури компанії, яка має офіси в 11 країнах, включаючи Польщу, Нідерланди, США, Бразилію та інші регіони по всьому світу.

Admitad сплачує податки в Україні, підтримуючи ВВП країни у воєнний час, та постійно бере участь у благодійних акціях, спрямовує донати на допомогу благодійних фондів. З самого початку війни безпека та благополуччя співробітників українського офісу є найвищими пріоритетами компанії.

Згадана компанія Admitad (один із бізнесів Mitgo) розірвала юридичні та фінансові зв'язки з російським підрозділом ще у 2022 році. На разі компанія знаходиться в процесі розділу сайтів та продуктів, виходячи з технічних можливостей та пов'язаних з цим обмежень.

Ми просимо розділяти приватні інвестиції власника компанії та інвестиції, зроблені від імені компанії в рамках законодавства Німеччини. Також важливо відзначити, що згадана інвестиція була зроблена поза юрисдикцією РФ. Написати про цю інвестицію можуть будь-які світові ЗМІ за наявності важливості інвестиції та інтересу з боку представників преси.

Коментар щодо Дія Сіті. Компанія, з моменту її створення, була віддана прозорому веденню бізнесу згідно з локальним законодавством у країнах її присутності. На відміну від інших IT компаній, наша компанія не вдавалася до дроблення бізнесу з використанням “сірих схем”. З появою режиму Дія Cіті, після детального вивчення вимог та нюансів до резидентів, було створено окрему юридичну особу з метою відповідності всім критеріям даного режиму.  Відповідність критеріям підтверджена результатами проведених незалежних зовнішніх аудитів. Стосовно критерію про відсутність у складі власників компанії представників країни-агресора, хочемо звернути вашу увагу, що одноосібним власником компанії вже багато років був і є громадянин Німеччини Олександр Бахманн. Детельніше з походженням власника можна ознайомитися за посиланням. 

Звертаємо увагу, що поява бренду Mitgo Group – це не ребрендинг компанії Admitad. У 2023 році, після кількох років зростання компанії та придбання ще кількох підприємств, Олександр Бахманн прийняв рішення створити нову материнську компанію Mitgo, яка об'єднала в один холдинг Admitad та інші продукти в галузі MarTech, FinTech, Smart Shopping та стартапи, орієнтовані на ІТ – наприклад TakeAds, Tapfiliate, FairSavings. 

Російськомовна версія сайту технічної підтримки компанії Mitgo – це бізнес-необхідність для підтримки російськомовних клієнтів з багатьох країн – Грузії, Казахстану, Вірменії, Латвії та інших. Наявність сайту та служби підтримки російською не свідчить про присутність компанії на ринку РФ».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло