Прірва глибиною у $25 млрд: де Україні взяти гроші на покриття бюджетного дефіциту
Mind Explains

Прірва глибиною у $25 млрд: де Україні взяти гроші на покриття бюджетного дефіциту

І чим взагалі можна замістити фінансування з-за кордону

Прірва глибиною у $25 млрд: де Україні взяти гроші на покриття бюджетного дефіциту
Фото: depositphotos.com

Україні потрібно $37 млрд зовнішнього фінансування, щоб пережити 2024 рік. Про це повідомив на початку січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Порівняно з цифрою у $42,9 млрд, що фігурувала у проєкті державного бюджету на 2024 рік, потреба в грошах іноземних партнерів зменшилася майже на $6 млрд.

За даними Міністерства фінансів, початкову суму вдалося підрізати завдяки перегляду запланованого обсягу доходів, скорочення всіх капітальних витрат держбюджету, перебалансування показників фінансування за результатами переговорів з Міжнародним валютним фондом (МВФ) та активізації внутрішнього ринку запозичень.

Проте обсяг зовнішнього фінансування, якого потребує Україна, все одно суттєвий. Фактично він становить приблизно 34% усіх бюджетних витрат на 2024 рік – орієнтовно $110 млрд за оцінками експертів, вони включають покриття оборонних та інших внутрішніх потреб, а також виплати за зовнішніми боргами.

Зовсім без грошей Україна не залишиться. Але, де взяти всю суму, Мінфін поки що не знає. Ще в листопаді 2023 року міністр фінансів Сергій Марченко зізнався, що непокрита потреба в міжнародному фінансуванні на 2024 рік становить $29 млрд. За його словами, це «проблема уряду, проблема посольств, проблема президента».

На календарі вже середина січня – а цю проблему досі не вирішено.

Яким був обсяг фінансування з-за кордону 2023 року? За даними Мінфіну (див. інфографіку), протягом 2023 року партнери України надали фінансування на $42,5 млрд. Ключові донори – це Євросоюз (Єврокомісія), США, МВФ, Японія та Канада.

З цієї суми гранти (безповоротне фінансування) становили 27%, або $11,6 млрд. Усе інше – це кредити та кредитні гарантії.

Також Україна змогла акумулювати понад $15,4 млрд завдяки облігаціям внутрішньої держпозики.

Прірва глибиною в $25 млрд: де Україні взяти гроші на покриття бюджетного дефіциту

Який статус фінансування від ключових партнерів на сьогодні? Головні «донори» України – це США та Євросоюз. 2023 року від них надійшло $30,5 млрд, тобто 72% усіх грошей.

Відповідно у 2024 році фінансова стабільність нашої держави, по суті, у руках Штатів та західноєвропейських країн.

У жовтні 2023 року адміністрація президента США Джо Байдена запросила для України на 2024 рік $61 млрд. Ця сума передбачає переважно закупівлю озброєння та його подальше постачання, а також пряму фінансову допомогу в сумі приблизно $10–11 млрд. Як відомо, конгрес цей пакет досі не схвалив, у кращому разі він розгляне це питання у другій половині січня.

Євросоюз має намір виділити Україні фінансування у розмірі 50 млрд євро на період із 2024 по 2027 рік. Якщо припустити, що ці кошти надходитимуть рівними частинами, то щорічна сума становитиме 12,5 млрд євро, або $13,7 млрд. Як і в Штатах, у ЄС немає консенсусу щодо фінансування України. Проти виступає Угорщина, яка у грудні 2023 року наклала вето на 50-мільярдний план підтримки.

Посли ЄС планують зібратися 1 лютого, щоб ще раз порушити це питання. Якщо Угорщина знову «встане в позу», Єврокомісія обіцяє затвердити резервний бюджет для України. Щоправда, його сума менша – 20 млрд євро.

Серед підтверджених (попередньо) джерел фінансування – $5,5 млрд від Японії, $1 млрд від Великої Британії (це крім військової допомоги на 2,5 млрд фунтів-стерлінгів, обіцяної 12 січня британським прем'єр-міністром Ріші Сунаком), приблизно $0,5 млрд від Південної Кореї.

Пакет допомоги в розмірі 1,2 млрд євро ($1,3 млрд) пообіцяла Естонія, він розрахований до 2027 року. Президент Естонії Алар Каріс, який анонсував це фінансування, говорив переважно про його військову спрямованість. Але, можливо, щось «капне» і до українського бюджету. Втім багато на що розраховувати не варто: 2023 року, наприклад, Естонія виділила Україні трохи більше $100 000.

Головний кредитор України в особі МВФ згідно з чинною програмою співробітництва має у 2024 році надати $5,4 млрд.

ООН пообіцяла запросити в партнерів $3,1 млрд на гуманітарні потреби України. Якого формату буде ця допомога – наразі невідомо. Але представники ООН заявили, що «фінансова підтримка України не має слабшати». Тому цілком можливо, що частину коштів буде надано у грошовій формі.

План «Б», або Де взяти кошти на вирішення бюджетних проблем? Ще наприкінці 2023 року топчиновники почали попереджати, що кошти в державному бюджеті закінчуються. Віцепрем'єр-міністр економіки Юлія Свириденко заявила, що через затримку фінансування можуть виникнути проблеми із соціальними виплатами. А Сергій Марченко зізнався, що зволікання з боку міжнародних партнерів підвищує ризики фінансування потреб держбюджету у січні-лютому.

Водночас і Свириденко, і Марченко розповідають про якийсь «план Б» на той випадок, якщо гроші з-за кордону так і не прийдуть. Особливої конкретики, що за план, від міністрів немає. Зважаючи на їхні слова, буде фокус на мобілізації внутрішніх ресурсів.

Уявимо, що ЄС і США так і не затвердять фінансування для України. Отже, Україна зможе розраховувати десь на $12–13 млрд від згаданих вище країн і від МВФ. При цьому $25 млрд – сума, якої, як і раніше, не вистачає.

А тепер проаналізуємо ті самі внутрішні ресурси, про які може йтися.

1. Боргові запозичення з допомогою ОВДП (військових облігацій). Згідно із законом про держбюджет №3460-IX, у 2024 році на внутрішньому ринку Мінфін має намір залучити завдяки облігаціям 526 млрд грн. Проте цей план розміщення ОВДП передбачає, що Україна отримає $37 млрд ззовні. В іншому разі Мінфіну потрібно розмістити облігації понад цю суму. Потенціал у боргового ринку поки що є. Але він не безкінечний. Візьмемо цифру первинних розміщень ОВДП у 2023 році, вона становила 566 млрд грн. Шляхом екстраполяції можна спрогнозувати: якщо Мінфін напружиться, він 2024 року продасть військові облігації приблизно на таку саму суму, як і 2023-го. Тобто десь на $1 млрд більше за план.

Прірва глибиною в $25 млрд: де Україні взяти гроші на покриття бюджетного дефіциту

Джерело: дані НБУ

2. Розширення зовнішньої торгівлі. Юлія Свириденко запевнила, що Україна має добрі перспективи збільшення експорту та логістики. За її словами, додаткові експортні надходження можуть становити $10 млрд. Але Свириденко не сказала, у який строк можливо отримати такий приріст.

Та й взагалі ця цифра є досить примарною, оскільки проблеми на українсько-польському кордоні досі не розв'язані. Ба більше, єврокомісар із питань сільського господарства Януш Войцеховський відкрито заявив про намір блокувати торгові преференції для України в рамках безмитної торгівлі.

До того ж за 2023 рік експорт зовсім не порадував: його обсяг у порівнянні з 2022 роком скоротився на $8 млрд – до $36,9 млрд. Водночас, згідно з оновленим Меморандумом між Україною та МВФ, прогноз з експорту на 2024 рік становить приблизно $41 млрд. А отже, все-таки приріст експорту й додатковий приплив валюти в Україну в межах $4 млрд можливий.

Прірва глибиною в $25 млрд: де Україні взяти гроші на покриття бюджетного дефіциту

3. Ревізія та реструктуризація зовнішніх боргів. За даними Мінфіну, опублікованими в січні, 2024 року Україна має витратити орієнтовно 426 млрд грн на обслуговування та погашення зовнішнього держборгу ($10,5 млрд, якщо конвертувати за середньорічним курсом 40,7 грн/$, який закладено в держбюджеті-2024).

Прогнозні платежі за зовнішнім державним боргом у 2024 році за чинними угодами станом на 1 січня 2024 року, млрд грн

  І квартал ІІ квартал ІІІ квартал ІV квартал 2024 рік
Зовнішній борг 52.22 67.91 218.83 87.43 426.39
Обслуговування 22.76 19.07 149.77 54.03 245.63
Погашення 29.46 48.84 69.05 33.4 180.76

Джерело: дані Мінфіну

З окремими кредиторами Україна вже домовилася про реструктуризацію. Це група офіційних кредиторів України з країн G7 та Паризького клубу (Канада, Франція, Німеччина, Японія, Велика Британія та США). У І кварталі мають відбутися переговори про відстрочення виплат щодо єврооблігацій і ВВП-варантів, випущених 2015 року. Скільки саме Україна може завдяки цьому заощадити у 2024-му – Мінфін не повідомив. Але експерти вважають, що так можна скоротити виплати до $5 млрд. Левову частку економії дасть відстрочка за єврооблігаціями, якщо перемовини з їхніми власниками будуть успішними.

Які все ж таки перспективи з грошима? Аукціони з ОВДП, потенційне зростання експортних надходжень і лояльність із боку зовнішніх кредиторів допоможуть знайти Україні додатково приблизно $10 млрд.

Таким чином потреба у фінансуванні скоротиться до $15 млрд, що вже значно легше. Зрештою, можна вдатися до перегляду бюджетних витрат (секвестру), що дозволить заощадити ще $4–5 млрд (розрахунки рейтингового агентства IBI- Rating).

Тоді шанси пережити 2024-й набагато вищі. Сергій Марченко запевняв: якщо брак фінансування вкладатиметься у $10 млрд, то це можна вирішити у «рамках бюджетного поля». Щоправда, заходи, швидше за все, будуть не дуже популярними – від точкового підвищення податків до емісії, що явно не піде економіці на користь.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло