Війна «ІД-Хорасан»: чого досягли організатори вбивства 139 людей у «Крокусі»
росію атакував заклятий ворог афганського «Талібану» та Ірану

22 березня озброєні бойовики увірвалися до підмосковного торгово-розважального комплексу «Крокус Сіті Холл», вбивши 139 осіб і поранивши приблизно 180. Відповідальність за це взяло на себе угруповання «Ісламська держава у вілаєті Хорасан», що базується в Афганістані (ІД-Х).
Mind пропонує дізнатися, що відомо про ІД-Х та її мотиви атакувати росію.
ІД-Х – афганська філія з міжнародними амбіціями
Угруповання ІД-Х відкололося від пакистанського відділення «Талібан» 2015 року й під тиском пакистанської армії перемістилося до сусіднього Афганістану. Її назва походить від стародавньої області (вілаєту) Хорасан, що включала, крім Афганістану, частини нинішнього Ірану, Пакистану та Туркменістану.
Спочатку ІД-Х складалася з кількох тисяч людей і фокусувалася на захопленні територій. Але її лави рідшали через запеклі боєзіткнення як з армією США й урядом Афганістану, так і з їхнім противником – «Талібаном». До 2018 року організований опір ІД-Х був фактично зламаний, а кілька керівників загинули.
Нове життя угруповання почалося 2020 року, коли його очолив молодий афганський таджик Санаулл Гафарі. Він різко змінив стратегію ІД-Х, переорієнтувавши її з прямих зіткнень на нещадний терор проти талібів та американців.
ІД-Х вперше опинилася в центрі світової уваги й почала створювати собі імідж грізної організації у серпні 2021 року. Під час хаотичного виведення військ США з Афганістану Санауллу Гафарі вдалося організувати теракт біля воріт аеропорту в Кабулі. Там терорист-смертник підірвав себе, вбивши 13 американських військових і майже 170 афганців, які намагалися втекти від талібів, що входили до міста.
Незабаром після цього зміцніла ІД-Х назвала нових ворогів – і серед них Іран та росію. 5 вересня 2022 року стався напад на посольство рф у Кабулі. Терорист-смертник із бомбою підбіг до черги на видачу віз. Від вибуху загинули щонайменше десять людей, у тому числі двоє співробітників російської дипмісії.
В Ірані ІД-Х здійснив великий теракт у річницю смерті генерала Касема Сулеймані. У січні 2024 року в місті Кемрані пролунали два вибухи, від яких загинули 95 людей. Раніше, у серпні 2023 року, угруповання організувало теракт у мавзолеї Шах-Черах в іранському Ширазі. Там три стрільці розстріляли з автомата вірян, вбивши 15 і поранивши 45 людей.
У 2021 році ІД-Х заповнила вакуум, що з'явився після відходу американських військ з Афганістану. Майже в кожній із 34 провінцій країни угруповання створило тренувальні бази й найняло до своїх лав афганських пуштунів, а також етнічних таджиків та узбеків, незадоволених приходом до влади Талібану.
За оцінками ООН, до середини 2023 року ІД-Х розрослося до 4000–6000 бойовиків і членів їхніх родин. Директор російського фсб алєксандр бортників у жовтні 2023 року оцінив чисельність цього угруповання в 6500 осіб.
Примітно, що 7 березня – у день, коли посольство США попередило про можливі теракти на території рф – російське фсб відзвітувало про знищення осередку ІД-Х в Калузької області. Влада рф оголосила, що правоохоронці вступили в бій і застрелили громадян Казахстану, які входили в хорасанське відділення «Ісламської держави» і готували напад на парафіян московської синагоги.

Члени ІД-Х у тренувальному таборі
Навіщо ІД-Х атакує росію
Мурат Аслан, військовий аналітик і колишній полковник турецької армії, зазначає, що приналежність до «Ісламської держави» змушує афганських джихадистів декларувати наміри помститися росії.
«Їхня ідеологія змусила включити рф до списку пріоритетних цілей. Спочатку росія увійшла до Сирії та воювала там проти ІДІЛ… Тепер і вони в Москві. А раніше вони були в Ірані. І ми ще побачимо набагато більше атак, можливо, й у столицях інших країн», – цитує Мурата Аслана Al Jazeera.
«На зовнішню політику росії ІДІЛ дивиться як бик на велику червону ганчірку, – зазначає Майкл Кугельман, директор Інституту Південної Азії при вашингтонському Центрі Вільсона. – Радянське вторгнення до Афганістану, російські дії в Чечні, тісні зв'язки із сирійським та іранським режимами й особливо військові кампанії росії проти бойовиків ІДІЛ у Сирії та через найманців ПВК «вагнер» – в Африці. Усе це націлило джихадистів на Москву».
Злість афганського угруповання на росію останніми роками зростала в міру того, як москва укладала партнерства з регіональними ворогами ІД-Х – Іраном і Талібаном.
Так, нещодавно Талібан направив до рф, вперше в історії, свого військового аташе Ахмада Ясера, сина одного з лідерів руху. А з Тегераном кремль уклав угоди, що закріплюють іранську присутність у Сирії та намір спільно знищувати ІДІЛ. Обидві країни з 2015 року входять до коаліції РСІІ, або «4+1», що складається з росії, Сирії, Ірану, Іраку та ліванського руху «Хезболла». Це об'єднання має спільний інформаційний центр у Багдаді для координування спільних операцій проти ІДІЛ.
Варто зазначити, що російська підтримка «Хамасу» і нещодавнє тепле приймання палестинської делегації в москві анітрохи не пом'якшило ставлення ІД-Х. Афганське угруповання всупереч повідомленням у російських ЗМІ не має симпатій до ісламістів із сектору Гази. Сунітське ІД-Х висміює «Хамас» як маріонетку шиїтського Ірану й таврує як віровідступників.
Протистояння в Сахелі та Мозамбіку
Декілька філій ІДІЛ зараз змагаються з росіянами на двох аренах, прихованих від міжнародної уваги, зазначає ізраїльське видання Ynet News. Угруповання «Боко Харам» та «ІД-Сахель» борються з вагнерівцями у країнах африканського Сахелю – Малі, Нігері та Буркіна-Фасо. Тим часом «ІД – Західна Африка» бореться з російськими найманцями в Мозамбіку.
«Ситуація розвивається як в Афганістані. росіяни йдуть туди, звідки виходять Штати. Так, після виведення американських і французьких військ із Чаду, Малі та Нігеру рф запропонувала цим країнам військову допомогу через ПВК «вагнер» для боротьби з радикальним ісламом. Це залучення зробило росію метою атак «Ісламської держави», оскільки її сили протистоять розширенню халіфату ІДІЛ в Африці», – описує ситуацію Ynet News.
Удар відплати, завданий ІД-Х по росії в підмосковному «Крокусі», підвищив здатність угруповання вербувати вихідців з Африки, які проживають у Європі. Днями французький президент Емманюель Макрон повідомив, що афганська філія «Ісламської держави» нещодавно вже зробила «кілька спроб» атакувати Францію. Це може означати, що ІД-Х «стукає у двері Європи», й особливе хвилювання в експертів викликає Олімпіада-2024 в Парижі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].