«Місце чоловіка – вдома». Як новий тренд у зайнятості змінює традиційні гендерні ролі
Освічені та заможні тепер влаштовують своє життя геть по-іншому
У царині зайнятості – новий тренд. Його передумовою послугувала пандемія COVID-19 і розквіт віддаленої роботи, а наслідками став зсув гендерних ролей: тепер не чоловіки щоранку прокидаються, їдять свій приготовлений кимось сніданок і вирушають до офісів. Навпаки, дедалі більше чоловіків лишаються вдома.
Це аж ніяк не феміністична революція, однак зміна шаблонів наочна. І куди це призведе, наразі невідомо. Тож дуже важливо розуміти, які зміни чекають на нас і до чого всі ці тренди можуть згодом привести.
У Коста-Меса, місті в Каліфорнії, у заможному окрузі Оранж, живе родина. Чоловік очолює технологічний стартап зі штаб-квартирою в районі Затоки Сан-Франциско – майже за 700 км від дому. Вона будує кар’єру, щоб стати партнером у провідній місцевій юридичній компанії. У Кембриджі, у штаті Массачусетс, в іншій родині чоловік пише програмний код у квартирі просто біля кампусу університету, поки його дружина навчається у Гарвардській юридичній школі.
Є й інші приклади: вона – акушер, він – розробник в IT-компанії; вона – професор в університеті Лізі плющу, він працює на криптовалютну компанію.
По всім США та по світу зароджується новий тренд – насамперед серед освічених і забезпечених. Жінки вранці прокидаються та збираються до офісів, лекторіїв чи лікарень, а їхні чоловіки залишаються вдома.
Одразу обмовимося: це не відродження 1950-х, тільки в гендерно-зворотньому вигляді. Чоловіки працюють, а не віддають більшість часу приготуванню їжі, прибиранню та догляду за дітьми. Проте цей тренд демонструє дуже недооцінений наслідок популярності віддаленої роботи – зростання кількості чоловіків на «дистанційці».
Чоловіки та жінки все ще виконують різні типи роботи. Посади в галузях інформаційних технологій та інженерії досі здебільшого обіймають чоловіки. Навчання та догляд – прерогатива жінок. У професіях на кшталт юриспруденції і медицини простіше знайти роботу чоловіку, проте шальки терезів уже в русі – до медичних та юридичних шкіл вступає більше жінок, аніж чоловіків. Тож серед молодих сімей навіть статистично зростає кількість дружин-юристок чи медичних працівниць.
Різні професії вимагали різного підходу до віддаленої роботи. Незначна кількість медичних працівників мали змогу працювати віддалено, надаючи послуги телемедицини, однак переважна більшість мали особисто зустрічатись зі своїми пацієнтами.
Юристи мають прив’язку до свого територіального округу. З іншого боку, найвищий рівень віддаленості продемонстрували програмування та технології, архітектура, інженерна справа та підприємницька діяльність. Майже половина айтівців і математиків працюють віддалено на повний робочий день.
Якщо ж підсумувати всі нюанси, виходить, що чоловікам простіше працювати, звідки їм захочеться. Дослідження консалтингової компанії McKinsey показало, що 38% працевлаштованих чоловіків мали змогу працювати віддалено повний день, проти показника у 30% у жінок. Майже половина жінок заявили, що взагалі не могли працювати віддалено; у чоловіків цей показник становив 39%.
Може здатися, що це чергова історія про невдачу, що спіткала жінок, що працюють. Проте не так сталося, як гадалося, і сприйняття ситуації через призму невдачі виявилось короткозорим. Події у світі змусили пари ставати терплячішими та з більшим розумінням ставитися до потреб одне одного.
Раніше, якщо дружині пропонували серйозне підвищення, пов’язане з переїздом до іншого міста, в абсолютній більшості випадків вона була змушена відмовитись, оскільки до іншого міста не міг переїхати її чоловік. Географічне вивільнення одного з партнерів відкрило нові можливості для кар’єрного зростання іншого. Тож вибір місця проживання став більш гнучким. Наприклад, взагалі стало можна жити неподалік бабусь і дідусів, які допомагатимуть із дітьми.
Клаудія Голдін, нобелівська лауреатка, вказувала, яким чином віддалена робота може стати благом для жінок. Протягом останніх 200 років жіноче залучення до робочої сили було вищим, коли з’являлася можливість працювати з дому за оплату. Також вона дослідила, що гендерно вмотивовані обмеження є найнижчими в галузях, у яких гнучкий робочий графік є нормою.
Від редакції: пані Голдін своїми роботами багато в чому передбачила ці тренди: зібрані та проаналізовані нею дані виявили U-образну форму графіку частки заміжніх жінок на ринку праці. Ми про це писали й радимо згадати цей матеріал знову.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].