Бійня в Рафасі: Нетаньягу втрачає залишки політичної ваги після спалення табору переселенців у Газі
Прем'єр-міністр Ізраїлю наразив себе на міжнародний гнів, назвавши авіаудари по переміщених палестинцях «трагічною помилкою»

Понад 50 загиблих і ще десятки обгорілих та покалічених палестинців – переважно жінок, дітей і старих людей – стали жертвами авіаударів Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) по тимчасовому наметовому табору в Рафасі на півдні сектора Газа вночі проти понеділка, 27 травня 2024 року.
Літаки скинули вісім бомб. Багато палестинців у таборі дістали осколкові поранення, за лічені хвилини брезентові й пластикові намети охопила сильна пожежа. У соцмережах розлетілися жахливі кадри з місця подій, де видно, як палестинські жінки виносять із вогню дітей з опіками та іншими фатальними травмами.
Масове вбивство «через помилку»
Додаткового трагізму ситуації додає той факт, що все сталося неподалік складу Близькосхідного агентства ООН для допомоги палестинським біженцям (БАПОР). Цю локацію ЦАХАЛ позначала на картах як безпечну зону. Сюди на заклик ізраїльської армії евакуювалося громадянське населення з районів бойових дій у Рафасі, на кордоні сектора Газа та Єгипту.

Тель-Авів, який зазвичай заперечує масові вбивства з боку ЦАХАЛ, визнав атаку на наметовий табір, назвавши її «помилковою». Бомби призначалися для точкової ліквідації командирів радикального руху ХАМАС у будівлі, що розташовується неподалік.
«Попри всі наші зусилля не завдати шкоди ні в чому не винним цивільним особам, минулої ночі сталася трагічна помилка, – заявив прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. – Ми розслідуємо інцидент і зробимо висновки, бо такою є наша політика».
Примітно, що ЦАХАЛ посилив атаки на Рафах після того, як Міжнародний суд ООН 24 травня прийняв за позовом ПАР постанову, наказавши Ізраїлю негайно припинити військову операцію в Рафаху. Також минулого тижня прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан офіційно вимагав видачі ордерів на арешт Біньяміна Нетаньягу та міністра оборони Ізраїлю Йоава Ґаланта за воєнні злочини в Газі.
Як відреагували в ООН?
Верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк назвав «жахливими» фото й відео наслідків ізраїльського авіанальоту на наметове містечко внутрішньо переміщених осіб у Рафасі. При цьому він зазначив, що 26 травня, всього за кілька годин до цієї атаки, угруповання Хамас вперше за чотири місяці завдало ракетного удару з Рафаху по центру Тель-Авіва, змусивши мешканців ізраїльської столиці ховатися у бомбосховищах.
Авіаналіт на табір палестинців, за словами Фолькера Тюрка, показав, що не відбулося «будь-яких видимих змін у методах і засобах ведення війни, які використовуються Ізраїлем».
«Я засуджую дії Тель-Авіва, внаслідок яких загинула велика кількість невинних цивільних осіб, які шукали притулку під час цього смертоносного конфлікту, – написав у X генеральний секретар ООН Антоні Гутерреш, додавши, що «в Газі не залишилося жодного безпечного місця», і «цьому жаху має бути покладено край».
Надзвичайно гнівний допис опублікувала в Х спецдоповідачка ООН із прав людини на палестинських територіях Франческа Альбанезе, яка назвала війну Ізраїлю проти Хамасу «божевільними діями».
«Ще більше жаху в Газі, перетвореному на гетто. Ізраїльські окупаційні війська розбомбили табір переміщених палестинців у Рафасі… Цієї жорстокості й грубого порушення міжнародної законності та правопорядку не можна допускати. Геноцид у Газі не припиниться без зовнішнього тиску: Ізраїль має зіткнутися із санкціями, судами, зупиненням угод, партнерств та інвестицій, а також участі в міжнародних форумах», – написала Альбанезе.
Чим ця подія може обернутися для Ізраїлю?
Понад 128 000 палестинців загинули або були серйозно поранені під час військової операції Ізраїлю, що почалася 7 жовтня, у секторі Газа. Ще 11 000 жителів палестинської автономії вважаються зниклими безвісти. Багато хто з них загинув і опинився під завалами сотень тисяч зруйнованих будівель.
Європейські й американські політики, які симпатизують палестинцям, сприйняли вчорашній інцидент у Рафасі як сигнал для посилення критики на адресу Ізраїлю та закликів до припинення вогню.
Президент Франції Емманюель Макрон засудив «неприйнятну кількість загиблих» під час ізраїльської операції та відсутність у секторі Газа безпечних зон для цивільного населення. «Ця операція має бути припинена… Я закликаю до повного дотримання норм міжнародного права та негайного припинення вогню», – написав у Х Еммануель Макрон.
Турецький лідер Реджеп Ердоган звинуватив Ізраїль у перетворенні сектора Газа на «відкриту в'язницю», у якій палестинців навмисне морять голодом. Він пообіцяв зробити «все можливе», щоб ізраїльського прем'єр-міністра, що наслідує лідера нацистської Німеччини Адольфа Гітлера, спіткала та сама доля.
«Нетаньягу не зможе уникнути відповідальності. Його проклинатимуть, як Гітлера. Різанина, яку він учинив після рішення Міжнародного суду [ООН] припинити атаки в Газі, вкотре показала криваву й віроломну сутність Ізраїлю як терористичної держави», – цитує Ердогана турецьке інформагентство Anadolu.
Також відбулася зустріч міністрів закордонних справ Іспанії, Ірландії та Норвегії, на якій вони закликали інші країни наслідувати їхній приклад і розв'язати палестинське питання, визнавши державу Палестину. Цей крок три європейські країни зробили 22 травня, розлютивши тим самим Ізраїль. Тель-Авів назвав рішення «заохоченням джихадистів «Хамасу» та Ірану» за терористичний напад 7 жовтня. У той день бойовики вбили 1200 людей і захопили понад 250 заручників на території Ізраїлю.
Що буде далі з американо-ізраїльськими відносинами?
Хвиля невдоволення піднялася й у Сполучених Штатах, які надають Ізраїлю фінансову, військову та дипломатичну підтримку.
«Скільки ще ми збираємося чути від Нетаньягу, що він зробив «помилку», поки не вживемо проти нього серйозних заходів? Скільки можна виправдовувати його адміністрацію? Щоразу, коли ми поставляємо зброю, посилаємо гроші, і вибачаємося, ми стаємо співучасниками цієї варварської смертоносної війни проти палестинців. Досить!» – написала американська конгресвумен Делія Рамірес.
Політичний консультант Демократичної партії США Валід Шахід порівняв президента США Джо Байдена, який постачає зброю Біньяміну Нетаньягу та водночас закликає його до стриманості, з барменом, що наливає алкоголіку горілку й вимовляє тости за тверезість.
«Припинення постачання американської зброї – це єдиний спосіб ізолювати Нетаньягу, щоб запобігти подальшим вбивствам жінок і дітей, які стали найбільшою різаниною мирних палестинців із часів заснування Ізраїлю 1948 року», – пише Валід Шахід.
Експерти очікують, що інцидент у Рафасі посилить розкол між лідерами США та Ізраїлю. У березні Джо Байден висловив думку, що Беньямін Нетаньягу своїми діями в секторі Газа шкодить Ізраїлю, оскільки налаштовує решту світу проти єврейської держави. На початку травня президент США попередив, що, коли ЦАХАЛ перетне «червону лінію» і поширить свою військову операцію на густонаселені райони Рафаха, Сполучені Штати зупинять постачання Ізраїлю деяких видів наступальних озброєнь.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].