«Здається, що у нас немає майбутнього»: Зіткнення Грузії з Заходом залишає пересічних громадян на межі

«Здається, що у нас немає майбутнього»: Зіткнення Грузії з Заходом залишає пересічних громадян на межі

Курс уряду проти європейського та американського впливу коштує країні одного з небагатьох економічних рятівних засобів

«Здається, що у нас немає майбутнього»: Зіткнення Грузії з Заходом залишає пересічних громадян на межі
Тисячі грузинів вийшли на вулиці Тбілісі
Автор: Георгій Арджеванідзе. Фото із сайту Getty Images

Днями 84 депутати грузинського парламенту проголосували проти вето президентки Саломе Зурабішвілі на ухвалений законопроект про «іноагентів». У неділю на головній площі країни тисячі грузин зібрались на благодійному концерті організованому для збору коштів для заарештованих під час багатотижневих протестів проти зазначеного суперечливого закону. Як може розвиватись ситуація в країні у найближчому майбутньому і, з огляду на майбутні парламентські вибори у жовтні, Mind пропонує дізнатись із перекладу матеріалу на Politico. 

Переклад підготовлено партнером MindБюро перекладів MK:translations

Читайте також: «Чорний день для Грузії»: що спонукало грузинів на штурм парламенту

«Здається, що у нас немає майбутнього»: Зіткнення Грузії з Заходом залишає пересічних громадян на межі
Ето Арсанідзе отримує погрози за свою активність у Рачі. | Габріель Гевін для POLITICO

Тижнями, поки в парламенті країни тривали бійки, а Вашингтон працював над новим пакетом санкцій, Саша просто намагався продати свій товар. Бізнес пішов на спад, як розповів 59-річний чоловік кореспонденту POLITICO зі своєї фруктової ятки біля шосе, що проходить через Рачу, один з найбідніших регіонів Грузії.

«Зараз не так багато людей купує щось», – сказав він, складаючи огірки в картонну коробку. «Фермери, у яких я закуповую продукцію, виживають лише завдяки підтримці ЄС. Якщо припиниться фінансування, це буде катастрофа».

З часу підписання угоди про асоціацію з ЄС у 2014 році, Брюссель став найбільшим донором Грузії, надавши понад мільярд євро у вигляді грантів. Крім того, сюди надходили інвестиції від країн-членів ЄС і сотні мільйонів доларів від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) – гроші, які підтримують роботу неурядових організацій з розбудови демократії та засобів масової інформації, а також таких галузей, як сільське господарство та виноробство у бідних сільських громадах.

Однак зараз керівна партія «Грузинська мрія» стала на шлях зіткнення із Заходом, поставивши під загрозу економічну підтримку, яка допомагає грузинам зводити кінці з кінцями в таких регіонах, як Рача. У вівторок партія проштовхнула суперечливий новий закон, який таврує неурядові організації, що фінансуються за рахунок таких донорських схем, як «іноземних агентів», що, як попередив провідний європейський юридичний орган, нагадує правила, які використовує росія для придушення громадянського суспільства та інакомислення всередині країни.

24 травня, напередодні цього рішення США оголосили, що переглянуть фінансову програму двосторонніх відносин з Грузією, а також запровадять санкції проти політиків «Грузинської мрії» за «підрив демократії». Євросоюз попередив, що схвалення закону поставить під загрозу надії країни на вступ до блоку всього через шість місяців після надання їй статусу кандидата, а відтак і подальшу фінансову підтримку.

«У нас нічого б не було без європейського фінансування», – сказав виданню Лаша Гагошидзе, власник підприємства з виробництва меду в гірському містечку Амбролаурі, столиці регіону Рача. Він вказав на металеві чани та технологічне обладнання, прикрашені прапором ЄС, які він отримав в межах програм підтримки сільського господарства та розвитку сільських територій.

Фірма Гагошидзе виграла сотні тисяч євро від ЄС на розширення, закупивши мед у широкої мережі фермерів і створивши лабораторію, щоб забезпечити відповідність продукції стандартам для експорту на єдиний ринок.

«Ми вчимося нашим практикам і стандартам у ЄС. Якщо ми припинимо співпрацю, ми втратимо можливість вчитися, адже нам нема чому вчитися у росії».

Читайте також: Пальне зі знижкою, дешева їжа та «білоруська електроніка». Як росія використовує Грузію в обході санкцій

Розворот до москви

Сотні тисяч грузинів вийшли на вулиці столиці, Тбілісі, та інших великих міст протягом попередніх тижнів, протестуючи проти законопроекту про «іноагентів».

Але зміни в громадянському суспільстві – це лише частина того, чого побоюються багато протестувальників, опозиційних політиків і західних чиновників, а саме розвороту від європейського шляху Грузії в бік москви. З моменту вторгнення кремля в Україну в лютому 2022 року Тбілісі відмовився запроваджувати санкції проти сусідньої росії і навіть зміцнив торговельні зв'язки.

Напередодні загальнонаціональних виборів, запланованих на жовтень, риторика «Грузинської мрії» почала нагадувати риторику кремля, а її керівництво поширює конспірологічні теорії про «партію глобальної війни», яка хоче втягнути Грузію разом з Україною в конфлікт з росією. Керівна фракція внесла законопроєкт про «пропаганду ЛГБТ», представляючи себе єдиним захисником грузинських цінностей від деградуючого Заходу, і звинуватила США у підтримці неурядових організацій, які хочуть влаштувати революцію

64-річна Ліа пояснює зі свого газетного кіоску на розі вулиці в Амбролаурі, що з усіх книг, взуття та дрібничок, її бестселером є ультраправа газета «Асавал Дасавалі». Саме цей таблоїд критикують за поширення антизахідних теорій змови.

«Я підтримую уряд і їх закон. Для мене неприйнятні такі речі, як гомосексуалізм. Ми маємо позбутися всього цього згубного впливу з-за кордону, чи то з росії, чи то з Європи. Ми – грузини, і крапка.»

«Здається, що у нас немає майбутнього»: Зіткнення Грузії з Заходом залишає пересічних громадян на межі
Саша продає на узбіччі дороги в Рачі свіжі продукти, вирощені фермерами, які отримують важливу фінансову підтримку від ЄС. | Габріель Гевін для POLITICO

На обкладинці випуску газети цього тижня розміщена відфотошоплена фотографія усміхненої президентки Грузії Саломе Зурабішвілі поруч з Адольфом Гітлером. Президентка не належить до партії «Грузинська мрія» і звинуватила її в знищенні надії країни на вступ до ЄС.

Народжена у Франції Зурабішвілі закликала уряд провести ключові реформи, передбачені Брюсселем у рамках процесу вступу до ЄС, зокрема, покращити захист прав людини та подолати політичну поляризацію.

Незважаючи на тактику, схожу на російську, «Грузинська мрія» наполягає, що країна на шляху до вступу в ЄС до 2030 року. Прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе пообіцяв, що глибоко консервативна, православна нація «з гідністю» стане членом ЄС.

Багато грузинів поділяють цю думку: Згідно з останніми опитуваннями, очікується, що уряд переможе роз'єднану опозицію на національних виборах у жовтні.

Відпочиваючи від прибирання церкви з білого мармуру в Амбролаурі, Лонда Калдані, дружина місцевого священика, каже, що вірить у те, що її країна приєднається до ЄС на власних умовах. «Ми – грузини, а отже, європейці», каже 34-річна жінка. «Але у нас має бути можливість приєднатися до ЄС такими, якими ми є».

Однак такі погляди суперечать сигналам, що надходить з Брюсселя.

ЄС заявив, що шлях до членства буде закритий без чіткого прогресу в ключових питаннях; і що наразі Грузія відстає від інших країн-кандидатів, які наближаються до переговорів про вступ.

У розмові з POLITICO Мака Бочорішвілі, колишня пані посол країни в ЄС, а нині членкиня парламенту від «Грузинської мрії», намагалася розвіяти всі сумніви.

«Повірте, мені, як людині, яка відповідала за відносини з ЄС, надзвичайно боляче чути подібні заяви». Хоча європейська інтеграція є «першочерговим завданням», країна має збалансувати «досягнення базової безпеки і базової стабільності» шляхом запровадження нових обмежень для неурядових організацій, що фінансуються західними партнерами, додала вона.

Читайте також: Інвестиційна гостинність Грузії: куди краще вкладати гроші

Економічні наслідки

Відчуття того, що «Грузинська мрія» хоче отримати всі вигоди від тісніших зв'язків із Заходом, не виконуючи при цьому жодних зобов'язань, викликало занепокоєння в Брюсселі. Зростає тиск на ЄС з вимогою призупинити надання Грузії статусу кандидата на вступ до ЄС, що, ймовірно, призведе до значного скорочення фінансування.

Для грузинських неурядових і грантових організацій, які покладаються на західне фінансування, перспектива бути затаврованими як тіньові агенти іноземного впливу вже зараз ускладнює їхню роботу.

«Здається, що у нас немає майбутнього»: Зіткнення Грузії з Заходом залишає пересічних громадян на межі
Примірники ультраправого антизахідного таблоїду «Асавал Дасавалі» нагромаджені біля газетного кіоску в Амбролаурі, Рача. | Габріель Гевін для POLITICO

Ето Арсанідзе – екоактивістка та феміністка, яка заснувала громадську організацію «Рача», ймовірно, буде визнана іноземним агентом згідно з новим законом.

Серед проєктів, які вона допомагає реалізовувати, – фінансована ЄС програма, що дає можливість місцевим жінкам заробляти гроші на традиційних ремеслах. Завдяки цій ініціативі тисячі євро отримують домогосподарства, які перебувають на межі бідності. Однак зусилля її мережі, спрямовані на викриття корупції та зловживань з боку місцевих політиків «Грузинської мрії», зробили її мішенню для переслідування.

«Я отримувала листи з погрозами, образливі повідомлення в Інтернеті. Люди з місцевої влади говорили моєму батькові, що мені слід бути обережнішою. Вони роблять вигляд, що стурбовані, але насправді це погрози», каже Арсанідзе.

«Понад 80 відсотків грузинів вважають, що альтернативи вступу до ЄС немає. Якщо ЄС розглядає можливість припинення підтримки Грузії, я просто сподіваюся, що вони прислухаються до народу, а не до уряду. Якщо вони залишать нас напризволяще, ситуація зайде у глухий кут».

Хоча проєкти, подібні до ініціативи Арсанідзе, використовували кошти ЄС для початку своєї діяльності в надії допомогти реципієнтам отримати прибуток, вона зазначає, що цілі сектори економіки роками залежатимуть від постійного доступу до фінансування, а також від розширеного доступу до європейських ринків.

Інші проєкти в Рачі вже приносять свої плоди. Одна з програм, яка мала забезпечити безкоштовну стоматологічну допомогу дітям у сусідньому місті Оні, була скасована відповідною неурядовою організацією через «серйозні проблеми», пов'язані з новими обмеженнями.

Конфлікт навколо закону про іноземних агентів призвів до того, що за останні кілька тижнів валюта країни, ларі, втратила близько 5% своєї вартості, а центральному банку Грузії довелося витратити $60 млн на її захист, оскільки інвестори побоюються, що обіцянки тіснішої інтеграції з ЄС не будуть виконані.

Багато молодих грузинів, схоже, вирішили, що якщо Захід не прийде до них, то вони підуть до нього. Сотні тисяч виїхали всього за кілька років завдяки безвізовому режиму, запропонованому ЄС.

За повідомленнями, деякі країни-члени зараз наполягають на скасуванні цієї схеми, якщо Грузія не змінить свій політичний курс. Для тих, хто побудував своє життя в Грузії, перспектива припинення фінансування з боку ЄС та США призводить до відчаю.

Серед них і 33-річна Маріанна, яка працює в нещодавно відремонтованому кафе, відкритому її другом в Амбролаурі, в межах проєкту, що отримав понад 5 млн євро фінансування від ЄС.

«Я жила в 16 різних країнах, працювала в Брюсселі (Бельгія), але завжди хотіла повернутися сюди», каже вона. «Зараз життя стає важчим. Здається, що у Грузії немає майбутнього».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло