Обмеження переказів з картки на картку – вже в серпні. НБУ готовий ввести ліміти на р2р-операції між фізособами
Кого це взагалі торкнеться?
Голова Національного банку Андрій Пишний заявив, що у другій половині серпня НБУ ухвалить рішення про обмеження карткових переказів між фізособами (р2р-платежів). Як уточнив Пишний в інтерв'ю «Економічній правді», після тривалої дискусії щодо того, якими саме мають бути ці обмеження, НБУ готовий винести це питання на розгляд правління. За попередніми даними, це може статися до 18 серпня. Mind нагадує, для чого Нацбанк хоче встановити межі для р2р-операцій та якими будуть ці межі.
Якими саме будуть обмеження? Наприкінці травня заступник голови НБУ Дмитро Олійник заявив, що Нацбанк планує запровадити ліміт на вихідні карткові перекази для фізосіб. Попередньо механізм обмежень має бути таким:
- клієнт зможе з карткового рахунку в одному банку надсилати не більше 30 платежів на місяць на загальну суму 100 000 грн;
- на одержувача коштів ліміт не поширюватиметься, тобто вхідних платежів це ніяк не стосується;
- операції щодо переказу коштів з використанням реквізитів рахунку IBAN не обмежуються;
- волонтери, як і раніше, зможуть проводити збори коштів на різні потреби Збройних Сил. Їхні операції НБУ не чіпатиме;
- якщо клієнт захоче проводити операції понад встановлений ліміт, він буде змушений надати банку документи, що підтверджують джерело походження коштів, та обґрунтувати саму трансакцію.
Навіщо потрібні ці обмеження? За версією Нацбанку, платіжні картки фізичних осіб часто використовуються для транзитних переказів. Власники таких карт називаються «дропами». Вони передають карти третім особам (як правило, за винагороду), які здійснюють через них р2р-платежі.
Зазвичай карти дропів задіяні в операціях, пов'язаних із купівлею-продажем криптовалюти, з гральним бізнесом (ставки в казино та виведення виграшів), а також з неофіційною виплатою заробітної плати та ухиленням від оподаткування.
Зокрема, Андрій Пишний 9 серпня виступав із доповіддю про діяльність НБУ перед представниками податково-фінансового комітету парламенту. Комітет зі свого боку наголосив на тому, що ситуація із системним використанням платіжних інструментів і платіжної інфраструктури для здійснення нелегальних трансакцій залишається складною. У тому числі відсутність належного регулювання р2р-платежів породжує розвиток тіньового сектору економіки, підживлює схеми ухилення від оподаткування та підтримує нелегальний гральний бізнес.
У результаті комітет рекомендував Нацбанку ініціювати зміни до законодавства та нормативно-правових актів для обмеження можливостей «з використання платіжної інфраструктури з незаконною метою».
Як зміняться ліміти банків на р2р-операції? Банки й зараз застосовують обмеження для карткових переказів між фізособами. Але в кожного банку свій алгоритм і критерії.
Є загальний ліміт, він становить 400 000 грн на місяць на вихідні платежі за всіма рахунками клієнта (картковими зокрема) в одному банку. Цей ліміт встановлено постановою НБУ №60 від 23 березня 2022 року.
Втім банки мають право встановлювати додаткові обмеження. У багатьох банках уже діє щомісячний ліміт у розмірі 100 000 грн на карткові перекази (на відправлення коштів). Кількість операцій також часто обмежена, у межах 40–60 вихідних платежів на місяць.
Також банки все частіше стали практикувати запровадження обмежень на карткові платежі на основі даних, які надають клієнти. Зокрема, при ідентифікації клієнта банк зазвичай вимагає вказати орієнтовний оборот за карткових рахунках. Припустимо, це 50 000 грн на місяць. Відповідно, якщо сума операцій виходить за цей ліміт, банк або блокує картку, або просить надати документи, що аргументують переказ.
До чого готуватися власникам платіжних карток? Однозначно контроль р2р-платежів стане жорсткішим. Як було сказано вище, навіть попри плани НБУ банки самостійно вводять обмеження та підвищені вимоги до карткових операцій між фізособами.
Коли Нацбанк ухвалить рішення щодо р2р-платежів, картина буде такою. За замовчуванням клієнт окремо взятого банку зможе здійснювати до 30 операцій на місяць на загальну суму до 100 000 грн на місяць.
Якщо виникне потреба відправити більше грошей (припустимо, родичу на лікування або дитині на оплату навчання), потрібно буде довести банку законність і необхідність такої операції. Наприклад, надати довідку про доходи, рахунок на оплату послуг медичного закладу чи рахунок від навчального закладу.
Клієнтів, які перевищують встановлений ліміт, чекатимуть блокування карток, а в найгіршому разі – закриття всіх рахунків та розрив ділових відносин із банком.
Втім НБУ запевняє, що нові обмеження не зачеплять 95% клієнтів банків. Потраплять під ліміти лише ті 5% клієнтів, які використовують картки для не зовсім «чистих» операцій, пов'язаних із криптовалютою або гемблінгом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].