ВВП зростає на тлі прискорення інфляції і стриманих настроїв бізнесу. Які негативні та позитивні тренди в економіці бачить НБУ

ВВП зростає на тлі прискорення інфляції і стриманих настроїв бізнесу. Які негативні та позитивні тренди в економіці бачить НБУ

Розбираємо що саме впливає на макростабільність. Інфографіка

ВВП зростає на тлі прискорення інфляції і стриманих настроїв бізнесу. Які негативні та позитивні тренди в економіці бачить НБУ

Національний банк опублікував новий макроекономічний і монетарний звіт, який містить аналіз основних тенденцій в українській економіці.

Оцінки НБУ, як і раніше, залишаються стриманими з нотками песимізму. Найбільше побоювань викликає прискорення темпів зростання споживчих цін, погіршення споживчих настроїв, збільшення витрат бізнесу й посилення кризових явищ на ринку праці.

Але попри це економіка продовжує зростати, а промисловість збільшує обсяги виробництва.

ВВП зростає на тлі прискорення інфляції та стриманих настроїв бізнесу. Як негативні та позитивні тренди в економіці бачить НБУ

Ціни та інфляційні очікування. Як уже прогнозував НБУ, темпи інфляції прискорюються. Нагадаємо, що за підсумками 2024 року регулятор очікує інфляцію на рівні 8,5%.

Читай також: Прискорення інфляції та гальмування бізнесу через руйнування енергосистеми. Що важливого в нових макропрогнозах НБУ

За даними Держслужби статистики, після «нульового» зростання цін у липні, протягом серпня споживчі ціни до попереднього місяця збільшилися на 0,6%. Показник базової інфляції (вона містить сезонні цінові коливання та вплив адміністративно регульованих цін) у серпні становив 7,5% проти 5,4% у липні (рік до року).

НБУ пояснює, що така динаміка є наслідком різкого зростання цін як на сирі й оброблені продукти харчування через збільшення витрат виробників (на сировину, енергоносії, оплату праці), так і на непродовольчі товари, зокрема імпортні одяг та взуття.

За оцінками НБУ, у вересні споживчі ціни продовжили зростати (дані про інфляцію за вересень Держстат на момент публікації матеріалу ще не оприлюднив. – Мind).

А ось зростання цін виробників, навпаки, дещо сповільнилося: з 33,3% у липні до 31,2% у серпні (рік до року). Нацбанк це пояснює стабілізацією цін на електроенергію.

Бізнес-активність та ВВП. Індекс ділових очікувань (ІОДА), який відображає настрої бізнесу, у вересні зріс на 0,3 пункту – до 48,7 пункту. Уточнимо, що ІОДА на рівні 50 пунктів є нульовим показником. Вище – настрої позитивні, нижче – негативні.

Деяке поліпшення бізнес-очікувань відбулося головно на тлі вирівнювання електропостачання, збору врожаю пізніх культур (обсяги намолоту у вересні були на 19% вищі за торішні) та зростання експорту української продукції морськими транспортними шляхами (з 16 серпня 2023 року до 16 серпня 2024 року експортовано 64,4 млн тонн продукції, з яких 43,5 млн тонн – продукція АПК).

Відносно стабільна ситуація з електропостачанням у вересні та розширення експортних можливостей підтримують гірничо-металургійний комплекс; збільшує обсяги виробництва оборонна промисловість, що опосередковано має позитивний вплив і на машинобудування; хімічна галузь стабільно отримує замовлення від сільгоспсектору; девелопмент тримається завдяки проєктам із розвитку логістики та будівництва житла для ВПО.

Загалом, за даними Міністерства економіки, ВВП України в серпні додав 3,5% у річному вимірі, а за 8 місяців 2024 року зріс на 3,9%. Міністерство зі свого боку заявило, що основний внесок у зростання економіки додали промисловість, транспортна галузь, будівництво й торгівля.

Однак бізнес перебуває під постійним тиском ризиків – енергетичних і кадрових. З настанням холодів ситуація з електропостачанням може погіршитися, що змусить підприємства скорочувати обсяги виробництва. Крім того, багато компаній відчувають нестачу кадрів, що також негативно впливає на їхню діяльність.

Фіскальний сектор та курсова динаміка. Дефіцит державного бюджету (без урахування грантів у доходах) у вересні трохи зменшився – приблизно до 120 млрд грн.

З грошима від іноземних партнерів поки що особливих проблем немає: у січні – вересні вони надали Україні $24,5 млрд.

Читайте також: Кому та скільки заборгувала Україна

Але водночас і витрати держбюджету залишаються значними, насамперед на оборонні цілі, які неможливо перекрити завдяки фінансуванню з-за кордону. За даними Міністерства оборони, за 8 місяців витрати на безпеку та оборону становили 1,2 трлн грн, або приблизно $29 млрд.

І хоча загальні надходження до держбюджету з внутрішніх джерел у вигляді податків та інших зборів зростають (за січень – серпень податкова перевиконала план на 63 млрд грн, митниця – на 12 млрд грн), дефіцит бюджету у вересні досяг близько 110 млрд грн.

Дефіцит було профінансовано за рахунок ОВДП та раніше отриманих грантових доходів і макрофінансової допомоги.
Також зовнішня підтримка дозволила Нацбанку наростити золотовалютні резерви, обсяг яких у вересні перевищив $42 млрд.

Це у свою чергу дало можливість НБУ погасити попит на валютному ринку. Протягом вересня Нацбанк витратив на інтервенції понад $3,2 млрд, внаслідок чого до початку жовтня курс зміцнився до 41 грн/$.

Крім цього, НБУ констатує, що збереження облікової ставки на рівні 13% дозволяє підтримувати інтерес до гривневих інструментів (депозитів та ОВДП), що стримує попит на валюту.

Разом зі збереженням присутності НБУ на валютному ринку, від якого він поки що відмовлятися не збирається, залишається надія на утримання курсу в межах 41–42 грн/$ у найближчі півтора-два місяці.

Читайте також: Ще один транш на $1,1 мільярда та погані прогнози для ВВП України. Чим завершилася місія МВФ

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло