Ще один транш на $1,1 мільярда та погані прогнози для ВВП України. Чим завершилася місія МВФ
І де Україні шукати гроші у 2025 році
Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ), яка перебувала в Україні з 4 до 10 вересня, попередньо схвалила виділення нового траншу на суму $1,1 млрд. Як заявив голова Національного банку Андрій Пишний, тепер потрібно дочекатися затвердження цих домовленостей з боку Ради директорів МВФ.
Це – гарна новина. Україна до кінця 2024 року розраховує одержати ще $13,5 млрд зовнішнього фінансування, крім $24,5 млрд, які вже надійшли. Тож гроші від МВФ будуть дуже доречними.
Але є новини й не дуже добрі. МВФ погіршив макропрогнози для України та натякнув, що нашій країні слід концентруватися на внутрішніх джерелах наповнення бюджету, а не чекати на допомогу ззовні.
Нацбанк зі свого боку додав песимізму й заявив, що наразі не готовий продовжувати пом'якшення монетарної політики, а заразом попередив, що надії на збереження темпів зростання ВВП України 2025 року можуть не виправдатися. Тож на яких показниках балансуватиме економіка України найближчим часом, розбирався Mind.
Скільки грошей уже отримала Україна від МВФ та скільки ще отримає? Програму Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF) між Україною та МВФ було затверджено в березні 2023 року.
Запланований обсяг фінансування в рамках цієї програми становить $15,6 млрд і розрахований на період з 2023 до 2027 року.
Україна вже одержала від МВФ близько $7,6 млрд.
- Протягом 2023 року фонд виділив $4,5 млрд кредитних коштів трьома траншами.
- На 2024 рік передбачено фінансування від МВФ у сумі $5,4 млрд, з яких уже двома траншами надійшло $3,1 млрд. Відповідно, крім третього траншу на $1,1 млрд, Україна до кінця 2024 року може отримати четвертий транш на суму $1,2 млрд.
Які підсумки роботи місії МВФ? Згідно з повідомленням НБУ, представники фонду зазначили, що Україна демонструє високі темпи виконання умов програми EFF. Зокрема до кінця червня було досягнуто всіх ключових показників, які були узгоджені з МВФ.
Також сторони домовилися про параметри монетарної та фіскальної політики, яка має бути спрямована на підтримку макроекономічної стабільності України та на стимулювання економічного зростання.
МВФ дав зрозуміти українській владі, що у 2025 році треба посилювати роботу з акумулювання внутрішніх ресурсів. Ідеться як про перегляд податків, реалізацію системної податкової політики зокрема, так і про збільшення ролі внутрішніх боргових запозичень загалом. НБУ, до речі, пообіцяв, що активно долучатиметься до максимізації можливостей ринку ОВДП.
Водночас фонд прямо не висуває конкретних та однозначних вимог щодо підвищення податкових ставок. Але Україна має вживати заходів, спрямованих на запобігання ухиленню від сплати податків і на боротьбу з тіньовою економікою.
Що чекає на українську економіку у 2025 році? МВФ погіршив прогноз зростання ВВП України у 2024 році до 3% з 3,5% та переглянув прогноз темпів інфляції у бік збільшення до 9% з 8%.
Такі оцінки фонду пов'язані з тим, що українська економіка у другому півріччі 2024 року повністю відчує на собі наслідки атак на енергетичну інфраструктуру, зіткнеться з погіршенням ситуації на ринку праці та падінням ділової активності.
Нагадаємо, що НБУ зі свого боку очікує зростання ВВП України у 2024 році на рівні 3,7% та інфляцію близько 8,5%.
Економічне зростання України у 2025 році, за оцінками МВФ, становитиме в діапазоні від 2,5 до 3,5%. Проте Нацбанк вказує, що особливо райдужних надій на відновлення економіки плекати не варто, оскільки ризики для реалізації цього прогнозу є «надзвичайно високими». Причина зрозуміла: затяжна виснажлива війна та її негативний (руйнівний) вплив на українську економіку.
Сам НБУ очікує, що 2025 року зростання ВВП України проти 2024 року прискориться до 4,1%.
Також МВФ зазначив успіхи НБУ в підтримці стабільності та ліквідності фінансового сектору. Але при цьому Нацбанк попередив, що через ризики зростання інфляції він не готовий продовжувати пом'якшення монетарної політики до кінця 2024 року (тобто зниження облікової ставки не буде).
Разом з тим НБУ й надалі впроваджуватиме валютну лібералізацію та не має наміру відмовлятися від керованої гнучкості валютного курсу.
До речі, Рада Нацбанку 11 вересня оновила Основні засади грошово-кредитної політики. Головне, на що слід звернути увагу, – це план НБУ протягом наступних трьох років (2025–2027 роки) повернути інфляцію до рівня 5%. Але лише за умови, що дії Нацбанку щодо інфляційного таргетування не зашкодять відновленню економіки.
Пообіцяв НБУ підтримувати стійку та контрольовану ситуацію на валютному ринку. Керована гнучкість обмінного курсу – це перехідний режим на шляху повернення до плаваючого курсоутворення. Проте жодних точних термінів, коли буде повна курсова свобода, НБУ звісно не називає.
Які можна зробити висновки? До кінця 2024 року Україна швидше за все повністю закриє потребу в зовнішньому фінансуванні. У тому числі за допомогою МВФ, який виділить ще два транші.
А ось фінансування дефіциту держбюджету на 2025 рік наразі під питанням. Міністр фінансів Сергій Марченко вже зізнавався: додаткова потреба у грошах на 2025-й сягає $15 млрд, що перевищує 600 млрд грн в еквіваленті.
Тому нехай МВФ і не наполягає на підвищенні податків, категорично проти такого кроку він також не виступає. А значить, з великою ймовірністю на нас чекає не тільки зростання податкових ставок, а й посилення адміністрування: пошук тіньових доходів громадян і бізнесу, податкові перевірки, штрафи тощо.
Втім хоча б ситуація з валютним курсом більш-менш передбачувана. На зміцнення гривні навряд чи варто розраховувати, але різкого зростання курсу НБУ точно не допустить. Адже резервів у нього на це вистачає – їхній обсяг на початок вересня перевищував $42 млрд. Тож чекаємо на повзучу девальвацію згідно з озвученим раніше сценарієм: курс до кінця 2024 року не перевищить 42–43 грн/$.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].