Кволе зростання ВВП та фрагментація світової економіки. Яким бачать 2025 рік експерти WEF
Mind Explains

Кволе зростання ВВП та фрагментація світової економіки. Яким бачать 2025 рік експерти WEF

І чому до виходу з кризи все ще далеко

Кволе зростання ВВП та фрагментація світової економіки. Яким бачать 2025 рік експерти WEF
Фото: digitallibrary.weforum.org

Напередодні щорічного Всесвітнього економічного форуму (WEF), який 20 січня стартував у Давосі (Швейцарія), було опубліковано звіт Chief Economists Outlook. Цей документ – візіонерська доповідь від імені WEF, яка містить прогнози та очікування щодо світової економіки на 2025 рік. Вони сформовані на основі опитувань економістів та експертів, що були проведені наприкінці 2024 року.

Як зазначено у преамбулі звіту, його мета – узагальнити контури поточної економічної ситуації, що формуються у світі, щоб політикам і керівникам бізнесу було простіше планувати свої дії у відповідь на потрясіння у глобальній економіці.

Mind виділив і розібрав найважливіші пункти цієї доповіді.

Надій на економічний бум, як і раніше, немає. Рік тому аналогічний звіт WEF був пронизаний песимізмом. Тоді 56% респондентів заявили, що у 2024 році глобальне економічне зростання буде слабшим, ніж у 2023-му. І лише 23% вірили, що відбудеться прискорення світового ВВП.

Настрої на 2025 рік не стали набагато оптимістичнішими. Як сказано у звіті, більшість експертів очікують, що світова економіка ослабне – це ті самі 56% респондентів, і лише 17% опитаних прогнозують прискорення темпів економічного зростання.

Такі очікування корелюють із прогнозами міжнародних фінансових інститутів і великих інвестиційних банків, які аналізував Mind.

Нагадаємо, що консенсус-прогноз зростання глобального ВВП на 2025 рік становить близько 3%. За 2024 рік світова економіка, за попередніми оцінками, зросла на 2,7–3,2%.

Потенціал зростання світової економіки у 2025 році (до 2024 року)

Водночас для деяких країн і регіонів прогнози від WEF є цілком обнадійливими. Наприклад, 44% експертів зійшлися на думці, що у 2025 році США можуть розраховувати на посилення економіки. 61% респондентів очікують на прискорення темпів зростання ВВП у країнах Південної Азії. На думку 64% опитаних, на суттєве зростання економіки можуть розраховувати держави Близького Сходу, Північної Африки та Латинської Америки.

Найгірша ситуація буде у країнах Євросоюзу: понад 60% учасників опитування вважають, що 2025-й стане одним із найскладніших для економіки ЄС.

Темпи інфляції сповільнюються, монетарна політика м’якшає. Глобальна інфляція знижуватиметься: майже три чверті респондентів розраховують на помірну інфляцію у 2025 році.

Цей прогноз WEF також збігається з оцінками інших аналітичних організацій. Зокрема, у звіті є посилання на дані Міжнародного валютного фонду (МВФ), який вважає, що 2025 року середньорічний індекс інфляції у світі становитиме 4,3%, що на 1,5 в. п. нижче, ніж у 2024 році.

Цінове уповільнення пов'язане з трендами в розвинених економіках (США, Єврозона, Китай), які завдяки жорсткій монетарній політиці центральних банків змогли повернутися до цільових показників інфляції.

Зокрема частка респондентів, які очікують на низьку інфляцію у країнах Латинської Америки та Карибського басейну, зросла з 6% до 21%. Низьку інфляцію в Європі прогнозують 36% опитаних, а у Східній Азії та Тихоокеанському регіоні – 41% респондентів.

Лідером антиінфляційних очікувань є Китай. Частка економістів, які очікують на низьку й дуже низьку інфляцію в КНР, досягає 80%.

Загалом експерти WEF дійшли висновку, що фаза посилення глобальної грошово-кредитної політики завершилася. Переважна кількість опитаних очікують, що процентні ставки у 2025 році в більшості регіонів будуть знижені або залишаться незмінними. При цьому лідерами зниження облікових ставок стануть Європа, США та Китай.

Вся увага буде прикута до Америки. В унісон з іншими експертами й аналітиками економісти WEF заявляють, що 2025 року центром тяжіння стануть Сполучені Штати Америки. Як з погляду формування геополітичної кон’юнктури, так і впливу на світову економіку.

61% респондентів упевнені, що нова адміністрація Дональда Трампа надовго змінить траєкторію розвитку глобальної економіки. Зокрема, йдеться про торгівлю, міграцію, фіскальну, промислову та зовнішню політику.

Особливе побоювання економістів викликають плани США підвищити або запровадити тарифи на імпорт з інших країн (Китаю, Канади, ЄС тощо). Це може спричинити не лише новий сплеск інфляції та збільшення державного боргу Штатів, а й охолодження зростання ВВП США.

У звіті WEF також сказано, що у 2025 році існує загроза прискорення фрагментації глобального економічного ландшафту. Окремі держави й навіть цілі регіони можуть випасти з процесу глобалізації та відгородитися від інших країн шляхом мит, санкцій та інших інструментів, які порушать вільний рух товарів і послуг, призведуть до скорочення інвестицій, посилять дефіцит на ринку робочої сили та спровокують загострення відносин між найбільшими економіками.

Йдеться як про США та Китай, що перебувають у стані перманентної торгової війни, так і про формування нового протиборчого табору держав, які умовно називаються Глобальним Півднем (ПАР, Бразилія, Індія, Єгипет та інші).

До речі, про посилення ризиків фрагментації МВФ попереджав ще на початку 2023 року, внаслідок чого деякі країни можуть втратити до 12% ВВП.

Чого загалом чекати світу? Вихід із кризи все ближчий. Але немає впевненості в тому, що у 2025 році світ остаточно одужає від рецесії.

Попри те що країни, які розвиваються, виступають у ролі локомотива глобального ВВП, уповільнення зростання в ЄС і ослаблення Китаю дещо затьмарюють перспективи. А плани нової адміністрації США можуть призвести до непередбачуваних наслідків для американської економіки.

Крім цього, фрагментація на противагу глобалізації створить перешкоди для торгівлі, збільшить бар'єри для міграції робочої сили та передачі технологій.

На додачу до цього війна в Україні, перспективи завершення якої наразі досить туманні, і загострення конфлікту на Близькому Сході підігріватимуть і посилюватимуть геополітичну нестабільність.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло