WEF 2025: Що буде та на кого очікувати?
Головне з програми цьогорічного Всесвітнього економічного форуму

З 20 до 24 січня у швейцарському Давосі відбуватимуться засідання, зустрічі та панелі щорічного Всесвітнього економічного форуму. Його гаслом стала теза «Співпраця в епоху розуму» (Collaboration for the Intelligent Age), а цьогорічною відмінністю – максимальна відкритість для всіх зацікавлених: трансляції наживо, огляди та резюме на окремому сайті, потужний інформаційний супровід (вартість квитка на ВЕФ сягає $300 000). У горах Швейцарії зберуться близько 3000 лідерів із понад 130 країн, майже 350 високопосадовців, зокрема 60 очільників країн та урядів.
Минулий рік, за твердженнями організаторів Всесвітнього економічного форуму, яскраво показав «прірву, що пролягла між надіями та страхами людства». Це не могло не вплинути на контекст Давосу-2025. Геоекономічна невпевненість, торговельні негаразди, культурна поляризація та кліматична напруженість лякають, проте є і промені інноваційного світла – штучний інтелект, квантові обчислення та біотехнології дарують надію на майбутнє, підвищення ефективності та якості життя.
Однією з наріжних думок ВЕФ-2024 була «прогнози – це ще не доля». Учасники застерігали від роздробленості, однак сподівалися на єдність. Побоювались «економічної ненормальності», але констатували «надзвичайну стійкість». Попереджали про загрозу з боку штучного інтелекту, паралельно захоплюючись перспективами, які він відкриває.
Намагаючись перевести дух після «рекордного року демократії» з його численними виборами, ми прощаємося зі старими політиками та партіями, розуміючи, що це – кінець епохи. Лідери говорять (і діють) у нагальній потребі перегрупуватись, що свідчить про важливість об’єднання. Навіть попри те, що його все складніше досягти.
Співпраця в епоху розуму
Концепція «Співпраці в епоху розуму» базується на припущенні засновника Всесвітнього економічного форуму Клауса Шваба про те, що конвергентні технології швидко змінюють світ, штовхаючи людство до точки перелому – «в епоху поза домінуванням технологій»: «Це – суспільна революція, яка здатна піднести людство або розділити його».
Тож які виклики постають перед лідерами, які намагаються співпрацювати між собою в часи технологічної конвергенції (процес зближення й об'єднання різних технологій в нові види технологій) та надінтелекту? Як уникнути розділення та побудувати краще майбутнє? Чи здатні інновації подолати такі кризи, як кліматичні зміни та хибне використання технологій? Чи сприятимуть колективні дії та відповідальне лідерство рівності, сталості та співпраці, водночас не поглиблюючи розбіжностей?
На зустрічах Всесвітнього економічного форуму учасники намагатимуться дати відповіді на ці та інші питання за п’ятьма напрямками:
Перевинаходження зростання. Відродження й переосмислення зростання є наріжним елементом побудови сильнішої та стійкішої економіки. Як віднайти нові джерела зростання в новій глобальній економіці?
Галузі в епоху розуму. Компанії та цілі галузі змушені адаптувати свої бізнес-стратегії з урахуванням геоекономічних і технологічних змін. Як бізнес-лідерам знайти баланс між нагальними цілями та довгостроковими імперативами трансформації їхніх галузей?
Інвестиції в людей. Геоекономічні зміни, «зелений» порядок денний і технологічний прогрес впливають на всі галузі – від наймання, отримання навичок та розподілу статків до охорони здоров’я, освіти й адміністративних послуг. Як державний і комерційний сектори можуть інвестувати в розвиток людського капіталу й робочі місця так, щоб сприяти розвитку сучасного та стійкого суспільства?
Захищаючи планету. Інноваційні партнерства та діалог, що сприяють інвестиціям і впровадженню кліматичних та чистих технологій, матимуть вирішальне значення в досягненні поставлених глобальних кліматичних і природних цілей, а також для створення «енергетичного трикутника» – справедливих, безпечних і сталих енергетичних систем. Як збалансувати розвиток енергетики та вплив на клімат за допомогою інноваційних партнерств, збільшення фінансування та впровадження передових технологій?
Відновлення довіри. У надзвичайно складному та швидкому до змін світі поглиблюються соціальне розшарування, геополітика стає багатополярною, а державна політика тяжіє до протекціонізму, що шкодить як торгівлі, так і інвестиціям. Як залученим сторонам віднайти нові шляхи для налагодження співпраці – і на міжнародній арені, і всередині суспільства?
Хто відвідає Давос?
Аудиторія буде строкатою – за секторами, галузями, поколіннями та статтю. Ця різноманітність є фундаментальною для форуму, оскільки гарантує, що найважливіші проблеми у світі обговорюватимуться якомога ширше, а рішення розроблялися з різноплановим, міжсекторальним підходом.
Державники
Понад 350 урядовців мають відвідати Давос, виступити перед учасниками та взяти участь в обговореннях, серед них – 60 очільників держав та урядів:
- Дональд Трамп (долучиться в онлайн-форматі до обговорення), президент США;
- Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії;
- Дін Сюєсян, віцепрем'єр-міністр Китаю;
- Хав'єр Мілей, президент Аргентини;
- Олаф Шольц, федеральний канцлер Німеччини,;
- Роберта Мецола, президентка Європейського парламенту;
- Матамела Сіріл Рамафоса, президент Південно-Африканської Республіки;
- Педро Санчес, прем'єр-міністр Іспанії;
- Карін Келлер-Суттер, президентка Швейцарської Конфедерації (2025 рік),;
- Нікол Пашинян, прем’єр-міністр Вірменії;
- Ільхам Алієв, президент Азербайджану;
- Мухаммад Юнус, старший радник уряду Бангладеш;
- Александер до Кроо, прем’єр-міністр Бельгії;
- Фелікс-Антуан Шісекеді Чіломбо, президент Демократичної Республіки Конго;
- Мустафа Мадбулі, прем'єр-міністр Єгипту;
- Абдулатіф Рашід, президент Іраку;
- Сімон Харріс, тішек (прем'єр-міністр) Ірландії;
- Ісаак Херцог президент Ізраїлю;
- Анвар Ібрагім, прем'єр-міністр Малайзії;
- Оюн-Ерден Лувсаннамсрай, прем'єр-міністр Монголії;
- Мохамед Мустафа, прем'єр-міністр Палестини;
- Діна Болуарте, президентка Перу;
- Анжей Дуда, президент Польщі;
- Мухамед бін Абдулрахман аль-Тані, прем'єр-міністр – міністр закордонних справ Катару;
- Александр Вучіч, президент Сербії;
- Роберт Фіцо прем'єр-міністр Словаччини,
- Тарман Шанмугаратнам, президент Сингапуру;
- Ульф Крістерссон, прем’єр-міністр Швеції;
- Асаад Хассан аль-Шібані, міністр закордонних справ Сирії;
- Петонгтарн Шинаватра, прем'єр-міністр Таїланду;
- Володимир Зеленський, президент України;
- Пам Мін Чін, прем'єр-міністр В'єтнаму.
Міжнародні організації
Очільники глобальних об’єднань будуть представлені такими особами:
- Антоніу Гутерреш, генеральний секретар ООН;
- Нгозі Оконджо-Івеала, генеральний директор Світової організації торгівлі;
- Крісталіна Георгієва, керуюча директорка Міжнародного валютного фонду;
- Марк Рютте, генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору;
- Тедрос Аданом Гебреїсус, генеральний директор Всесвітньої організації здоров’я;
- Ахім Штайнер, адміністратор Програми розвитку ООН.
Приватний сектор
Очікується візит понад 1600 лідерів бізнесу, серед яких 900 генеральних директорів та очільників рад директорів найбільших світових компаній. Також буде понад 170 представників громадянського суспільства та соціального сектору – профспілкових лідерів, голів неурядових організацій, релігійних і світських спільнот, разом з експертами й очільниками провідних університетів, дослідницьких інститутів та аналітичних центрів світу.
Доступ до трансляцій
Майже всі панельні дискусії будуть доступні широкому загалу в режимі онлайн-трансляції. Крім того працюватиме Глобальне село – платформа доповненої реальності з великою кількістю інформації про та навколо ВЕФ.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].