Підсумки «воєнного Давосу»: 5 найважливіших меседжів Мюнхенської конференції з безпеки

Підсумки «воєнного Давосу»: 5 найважливіших меседжів Мюнхенської конференції з безпеки

Європу налякали «загрозою зсередини», запропонували досягти «миру через силу» та розповіли, як влаштувати «кошмар для путіна»

Фото: DR
Віцепрезидент США Джей Ді Венс виступає на Конференції з безпеки в Мюнхені, Німеччина, 14 лютого 2025 року

Близько 60 глав держав та урядів, а також 150 міністрів з'їхалися 14–16 лютого 2025 року до Мюнхена на найбільшу безпекову конференцію, яку неофіційно називають «воєнним Давосом».

Головною темою дискусій була війна в Україні та можливий запуск мирних переговорів із росією.

Mind зібрав ключові заяви, які делегати від Євросоюзу, Китаю, України та США зробили 14–16 лютого в Мюнхені.

Джей Ді Венс: «Європа відійшла від спільних із США цінностей»

Віцепрезидент США Джей Ді Венс виступив із розгромною критикою Євросоюзу. Він висловив невдоволення тим, що європейський суд на підставі «хистких підозр» скасував у листопаді 2024 року підсумки президентських виборів у Румунії. Також, за його словами, європейська влада обмежує свободу слова під егідою боротьби з дезінформацією та відмовляється співпрацювати з лівими та ультраправими партіями, які захищають інтереси значної кількості виборців.

«Загроза, яка мене найбільше турбує щодо Європи, – це не росія, не Китай і якийсь інший зовнішній суб'єкт. Мене турбує загроза зсередини: відступ Європи від деяких із її фундаментальних цінностей, спільних зі США», – наголосив у п'ятницю Джей Ді Венс.

Ця проблема, на його думку, веде до розколу та ослаблення Європи. «Відкидання людей, ігнорування їхніх турбот чи, що ще гірше, закриття ЗМІ, скасування виборів чи усунення людей від політичного процесу нічого не захищає. Насправді це найнадійніший спосіб знищити демократію», – заявив віцепрезидент США.

Володимир Зеленський: «Настав час створити армію Європи!»

Підсумки «воєнного Давосу»: 5 найважливіших меседжів Мюнхенської конференції з безпеки

Володимир Зеленський виступає на Мюнхенській безпековій конференції 15 лютого 2025 року. Фото: AP

Президент України Володимир Зеленський попередив європейських лідерів, що цього літа кремль під приводом навчань перекине свої війська до Білорусі. Країни НАТО, які межують із Білоруссю, можуть зіткнутися з російською військовою агресією, і вони більше не можуть бути впевнені, що їх захистять Сполучені Штати.

«Я справді вірю, що настав час, коли потрібно створити збройні сили Європи, – цитує Володимира Зеленського Politico. – Будьмо чесні, ми не можемо виключати можливості того, що Америка може сказати «ні» Європі щодо питань, які їй загрожують».

За твердженням Володимира Зеленського, збройні сили країн Євросоюзу не зупинять росію. Але це зможе зробити об'єднана європейська армія, створена на основі ЗСУ.

«Лише наша армія у Європі має справжній, сучасний бойовий досвід. Але однієї нашої армії також недостатньо. Нам потрібне те, що можете надати ви. Зброя. Навчання. Санкції. Фінансування. Політичний тиск. І єдність», – запропонував президент України.

Ван І: Китай продовжить закуповувати російський газ

Міністр закордонних справ КНР Ван І змушений був відбиватися від звинувачень у тому, що Китай підтримує війну в Україні, закуповуючи російський газ. За його словами, Пекін вважає санкції та силові методи тиску на росію марними, і торгує на користь свого народу.

«У Китаю з росією нормальні економічні та торговельні обміни. Якщо Китай не імпортуватиме нафту й газ з росії, як він зможе задовольнити свої потреби та забезпечити потреби 1,4 млрд китайських громадян?», – цитує Ван І китайська Global Times.

Китайський міністр наголосив, що справедливо завершити будь-який конфлікт можна лише шляхом переговорів. У них, за словами Ван І, повинні брати участь не лише країни, що воюють, а й усі зацікавлені сторони. «Оскільки бойові дії відбуваються в Європі, необхідно, щоб Європа допомогла знайти рамки міцної, надійної домовленості з урахуванням корінних причин кризи», – сказав Ван І.

Урсула фон дер Ляєн: Європі, Штатам та Україні потрібен «мир через силу»

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн розповіла в Мюнхені, що Євросоюз і США хочуть завершити конфлікт із путіним на таких умовах, щоб це налякало інших диктаторів та забезпечило Україні незалежність і процвітання.

«Україні потрібний мир через силу. Європа хоче миру через силу. І президент Трамп дав ясно зрозуміти, що США суворо віддані миру через силу. Тому я вірю, що спільно ми можемо забезпечити цей справедливий і довгостроковий мир», – заявила Урсула фон дер Ляєн.

За її словами, Євросоюз уже надав Україні найбільшу підтримку – на 134 млрд євро, включно з 52 млрд євро військової допомоги, а також запровадив санкції, що послабили російську економіку. Але Європі потрібно зробити більший внесок.

За твердженням Урсули фон дер Ляєн, 27 країн Євросоюзу мають збільшити свої витрати на оборону з нинішніх трохи менш ніж 2% ВВП (320 млрд євро у 2024 році) до понад 3% ВВП, інвестувати «сотні мільярдів» євро в перспективні військові проєкти та прискорити процес прийняття України до Євросоюзу.

Ліндсі Грем: угода щодо видобутку мінералів в Україні стане «кошмаром для Путіна»

Американський сенатор Ліндсі Грем розхвалював пропозицію адміністрації Дональда Трампа щодо видобутку рідкісноземельних металів в Україні. Він назвав цю угоду «переломним моментом», після якого влада США зможе говорити своїм громадянам, що «Україна – це не тягар, а вигода».

«Якщо ця угода щодо мінералів відбудеться, це стане кошмаром для путіна, бо нам є що захищати, чого в нас раніше не було. Тож вам краще бути прихильниками цієї угоди», – заявив Ліндсі Грем у Мюнхені.

На своїй сторінці в Х американський сенатор виклав три пункти плану щодо стримування росії після мирного врегулювання конфлікту. По-перше, країни Заходу мають інтегрувати свої економіки з Україною, щоб дати українцям надію. По-друге, Штати мають накачати країну американською зброєю. По-третє, путіну потрібно ясно дати зрозуміти, що в разі третього вторгнення Україна буде автоматично прийнята до НАТО.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло