10 років Прозорро.Продажі: що великі аукціони показують про ринок державних і банківських активів
Новини компаній

10 років Прозорро.Продажі: що великі аукціони показують про ринок державних і банківських активів

За 10 років платформа стала частиною інфраструктури ринку державних, банківських та інфраструктурних активів

10 років Прозорро.Продажі: що великі аукціони показують про ринок державних і банківських активів

За десять років роботи Прозорро.Продажі змінила те, як держава продає майно: замість закритих процедур з обмеженим колом учасників – відкриті онлайн-аукціони, доступні будь-кому. Сьогодні це екосистема з понад 13 тисяч організаторів торгів, 150 тисяч учасників і понад 20 ринків публічних активів – від малої приватизації й оренди держмайна до продажу активів банків і земельних торгів.

Через систему відбулося понад 182 тисячі успішних онлайн-аукціонів на суму понад 131 млрд грн. Більш ніж 70 млрд грн із них держава та громади залучили вже під час повномасштабної війни. Свій шлях Прозорро.Продажі почала як пілотний проєкт для продажу активів неплатоспроможних банків, а стала інфраструктурою, через яку держава, банки й держкомпанії управляють майном.

Статистика показує масштаб, але логіку ринку краще видно на конкретних лотах. У цій добірці – об'єкти вартістю від десятків до сотень мільйонів гривень: колишні банківські офіси, виробничі підприємства, науково-дослідні інститути та інфраструктурне майно держкомпаній.

Дані для матеріалу надала платформа SmartTender, яка працює в екосистемі Прозорро.Продажі з моменту її запуску. 

«За десять років ми побачили, як змінився сам підхід до державного майна. Якщо на початку головним завданням було зробити процес продажу відкритим і зрозумілим, то сьогодні мова вже йде про ефективне управління активами. Через Прозорро.Продажі держава, громади, банки та підприємства отримали інструмент, який дозволяє знаходити для майна нового власника або нове економічне призначення через конкуренцію та ринкове ціноутворення», – коментує CEO SmartTender Сергій Сагун

Від продажу майна до управління активами

За десять років система Прозорро.Продажі пройшла шлях від інструменту для реалізації окремих об’єктів до механізму, який допомагає державі, банкам і державним компаніям системніше працювати з майном.

На торги виходять не лише окремі приміщення чи земельні ділянки. Серед лотів – офісні комплекси, майно державних банків, виробничі підприємства, об’єкти Укрпошти, науково-дослідні інститути та контрольні пакети акцій.

У таких продажах фінальна сума – лише частина історії. На результат впливають конкуренція, формат аукціону, локація, стан майна та можливість його подальшого використання.

Банківські активи: майже мільярд гривень за колишній офіс Сбєрбанку

Серед продажів у добірці – колишній головний офіс МР Банку, який раніше працював як Сбєрбанк. Будівля розташована на вул. Володимирській, 46 у центрі Києва.

До лота входив нежилий будинок площею майже 6,9 тис. кв. м, який поєднував функції культурно-ділового центру, банківської установи та концертного залу, а також 554 одиниці основних засобів.

Цінність лота – не лише у площі чи розташуванні. Будівля тривалий час асоціювалася з російським банківським капіталом в Україні. Після виведення банку з ринку актив реалізували через відкритий електронний аукціон, а переможцем стало ДП «Національний фонд інвестицій України».

Стартова ціна становила 555,8 млн грн з ПДВ. Під час торгів вона зросла до 916 млн грн з ПДВ. Але фактично цей продаж має не стільки економічне, як суспільне значення. 

Державні банки: офісний комплекс Укргазбанку на Печерську

Інший приклад великого банківського майна – великий офісний комплекс Укргазбанку на Печерську. Йдеться про нежитлову будівлю площею понад 5 тис. кв. м разом із трьома земельними ділянками на вул. Старонаводницькій у Києві.

Це адміністративно-офісний об’єкт із уже сформованою логікою використання. Земельні ділянки мають офісно-адміністративне цільове призначення, тому будівля і земля пов’язані одним комерційним сценарієм.

Актив було реалізовано за 317,9 млн грн. Переможцем стало ТОВ «ДОЛЯ І КО. ЛТД», яке брало участь через SmartTender.biz.

Це інший сегмент Прозорро.Продажі: поруч із невеликими або залишковими лотами в системі продаються великі офісні об’єкти державного фінансового сектору.

Майно державних компаній: як колишні об'єкти Укрпошти отримують нове життя

Окрема група лотів – майно державних компаній.

У Житомирі на торги вийшов колишній поштовий цех Укрпошти біля вокзалу. За будівлю площею понад 1,2 тис. кв. м змагалися 17 учасників, а фінальна ціна зросла більш ніж у п’ять разів – із 3,9 млн до 21,05 млн грн.

Найближча пропозиція іншого учасника була лише на 99 грн меншою. Для регіонального об’єкта це свідчить про високу конкуренцію, коли лот має зрозумілу локацію і реальний сценарій використання. Переможцем стало ТОВ «ДОЗОР УКРАЇНА» (також брали участь через SmartTender.biz).

У Львові Укрпошта реалізувала комплекс біля головного залізничного вокзалу. Об’єкт площею понад 5,6 тис. кв. м було продано за 461,5 млн грн з ПДВ. В аукціоні взяли участь 2 учасники.

Разом ці продажі показують, як державні компанії можуть виводити на ринок майно, яке більше не використовується за первинним призначенням. Для покупців такі об’єкти цікаві не лише площею, а й локацією: привокзальні зони мають транспортний потік і підходять для сервісного, офісно-складського, ритейл- або девелоперського сценарію.

Мала приватизація: нова доля заводів і наукових інститутів

Мала приватизація показує інший рівень складності: тут покупець отримує не просто приміщення, а підприємство або майновий комплекс із власною історією, умовами та зобов’язаннями.

У 2026 році через Прозорро.Продажі було продано контрольний пакет акцій АТ «Коломийський завод сільськогосподарських машин». Формально об’єктом продажу були корпоративні права, але інтерес до лота формувався навколо майнової бази підприємства: виробничих, складських, адміністративних та інженерних об’єктів, мереж і промислових земельних ділянок.

Попри складний фінансовий стан підприємства, в аукціоні взяли участь 3 учасники, а ціна зросла у 3,5 рази – майже до 42 млн грн без ПДВ. З урахуванням ПДВ орієнтовний загальний економічний ефект становить понад 50 млн грн.

Ще один приклад малої приватизації – продаж єдиного майнового комплексу ДП «Науково-дослідний інститут «Оріон» у Києві. До складу комплексу входять адміністративні, лабораторні, виробничі, складські та інженерні об’єкти загальною площею понад 38,6 тис. кв. м.

За актив із науково-виробничою історією змагалися 11 учасників. Фінальна ціна досягла 381 млн грн без ПДВ – майже у дев’ять разів більше за стартову. Переможець випередив найближчого конкурента на 1 млн грн.

Ці приклади показують, що приватизація сьогодні охоплює складні активи з історією, боргами, умовами приватизації та потребою в новому управлінському сценарії. Для держави це спосіб отримати кошти від продажу, а для підприємств – повернути частину майна в економічний обіг.

Складні активи: пошкоджений комплекс колишнього Імексбанку

Окрема категорія – активи зі складним контекстом. Прикладом став продаж пошкодженого комплексу колишнього Імексбанку в Одесі.

Об’єкт на проспекті Шевченка, 8А належав Національному банку України та був отриманий у рахунок часткового погашення заборгованості АТ «ІМЕКСБАНК» за кредитом рефінансування. Комплекс зазнав значних пошкоджень унаслідок російських атак протягом 2024 року, тому на торги вийшов актив, який потребує відновлення або повного переосмислення.

Попри це, за об’єкт змагалися 6 учасників. Стартова ціна становила 24,8 млн грн без ПДВ, а фінальна зросла до 93 млн грн без ПДВ. Сума підписаного договору – понад 103 млн грн. Переможець випередив найближчого конкурента лише на 1 грн.

Сам факт конкуренції навколо такого лота свідчить: навіть пошкоджене майно може бути цікавим ринку, якщо має сильну локацію, земельно-майновий потенціал і зрозумілу процедуру продажу.

Що ці кейси говорять про ринок

За десять років система Прозорро.Продажі пройшла шлях від реформи, яка мала зробити продажі прозорими, до інструменту роботи з державним, банківським та інфраструктурним майном.

Сьогодні значення системи не обмежується надходженнями до бюджетів. Через аукціони майно, яке роками простоювало або втрачало цінність, отримує нових власників і нові сценарії використання.

«За час своєї роботи Прозоро.Продажі довели просту річ: відкритість і прозорі правила – найефективніший спосіб керувати публічними активами.  Компанія виросла від стартапу до інструмента державного рівня, а 150 тисяч учасників на власному досвіді переконалися, що перемагає найкраща ціна. І цифри це підтверджують – вартість майна на аукціонах в середньому зростає в 1,5 рази», – прокоментував CEO Прозорро.Продажі Ігор Доброван.  

Ці аукціони показують, що за 10 років Прозорро.Продажі стала частиною інфраструктури ринку державних, банківських та інфраструктурних активів. Система не лише забезпечує відкриту процедуру продажу, а й допомагає формувати ринкову ціну для майна з різною історією, станом і потенціалом.

Для учасників це доступ до лотів різного масштабу. Для держави, державних компаній і організаторів аукціонів – можливість повертати майно в економічний обіг і знаходити для нього нові сценарії використання.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло