5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»

5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»

Що поєднує трьох видатних підприємців та яким чином їм вдалося стати одними з найвизначніших людей XX століття

5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»
Обкладинка книги «Стратегії геніїв»

Бекграунд. Книгу, яка в оригіналі називається Strategy rules, у 2015 році написали Девід Б. Йоффі та Майкл А. Кусумано. Автори навчають стратегіям у Гарварді та Массачусетському технологічному інституті вже майже 30 років. Робота над книгою розпочалася в середині 1980-х, та у цілому поєднує близько 100 інтерв’ю з керівниками, які раніше тісно співпрацювали з Ґейтсом, Ґроувом і Джобсом, але потім залишили відповідні компанії. У березні 2017 року вийшов переклад книги українською.

Видавництво: «Клуб Сімейного Дозвілля»

Наклад: 7000 примірників

5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»
Єдина фотографія, на якій усі троє на момент зйомки стояли на чолі своїх компаній. Нью-Йорк, 1998

Сюжет. «Стратегії геніїв» базується на трьох основних припущеннях: по-перше, керівники компаній можуть багато чого перейняти від героїв книги, якими б унікальними ті не були. По-друге, уроки, описані в книзі, можна використовувати в різноманітних галузях, а не тільки у високотехнологічних компаніях. І по-третє, для досягнення успіху однаково важливі й стратегія, і її реалізація. Розділи книги носять назви одного з п’яти уроків.

Урок І. Дивись уперед, відраховуй назад

Стів Джобс колись сказав: «Ви не можете просто запитати у споживачів, чого вони хочуть, а потім намагатися дати їм це. На той час, як вам це вдасться, вони вже хотітимуть чогось іншого». Керівник повинен уміти передбачати потреби споживачів і кроки конкурентів, а також відчувати заздалегідь переломні моменти у галузі. І все це він має узгоджувати зі своїми можливостями.

Урок ІІ. Роби великі ставки, але не став на карту компанію

Азартність була однією зі спільних рис трьох великих керівників. Вони робили ставки на нові технології, на зміну галузевої структури та часто вдавалися до канібалізації власного бізнесу. Водночас вони вміли окреслити потенційні витрати в разі помилки і ніколи не ризикували втратити компанію. Їм було нелегко визнавати помилки, але саме вміння це робити та вчасно змінювати курс відрізняло їх від посередніх CEO.

Урок ІІІ. Створюй платформи й екосистеми, а не просто продукти

Джобс, Ґейтс та Ґроув не зосереджувалися на тому, щоб створювати суперпродукти або суперкомпанії. Натомість вони будували загальногалузеві платформи, які згодом об’єднували у відкриті екосистеми партнерів. Здійснити всі розробки самостійно неможливо, значно вигідніше створити глобальну спільноту новаторів, які підтримуватимуть ваш бізнес.

Урок ІV. Використовуй важелі та силу – дій за правилами дзюдо та сумо

Тактика сумо полягає у використанні переваг великих компаній – можливості купувати компанії конкурентів, вести жорстоку цінову політику, захоплювати постачальників. Дзюдо ж, навпаки, – це уміння перехитрити конкурента. Джобс, Ґейтс та Ґроув майстерно поєднували ці дві тактики. Будучи гігантами бізнесу, вони часто оточували свої компанії серпанком секретності.

Урок V. Побудуй компанію навколо власного «якоря»

Глибоке розуміння програмного забезпечення у Microsoft, «технологічна» дисципліна в управлінських та операційних процесах у Intel та почуття дизайну і легкості користування у Apple – саме ці ідеї і є «якорями», навколо яких Ґейтс, Ґроув та Джобс побудували свої компанії. Вони приділяли виняткову увагу цим напрямам, а решту доручали спеціалістам, які мали більше знань у відповідних сферах. При цьому завжди тримали у полі зору загальну картину.

Вам сподобається, якщо: ви завжди вважали Джобса, Ґейтса та Ґроува взірцями та у своєму бізнесі хотіли бути схожими на них. Якщо вам бракує мотивації та ви любите читати про цікаві кейси – ця книга для вас.

Вам не сподобається, якщо: ви очікуєте, що Стів Джобс, Енді Ґроув та Білл Ґейтс доклали руку до написання цієї книги. За винятком невеликого впливу Ґроува все, що описано в ній – це спостереження авторів та людей, які працювали з героями книги, коли ті входили до правління в Apple, Intel та Microsoft. Книга описує їхні перемоги і невдачі, не ідеалізуючи героїв.

Головна причина прочитати: зрозуміти, які саме риси характеру і манера поведінки, спільні для трьох абсолютно різних лідерів, стали секретом їхнього успіху, тоді як керівники багатьох більш інноваційних компаній не змогли втримати свій бізнес на плаву.


У тому ж дусі:

5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»

«Стів Джобс»

Автор: Уолтер Айзексон

Перша та єдина офіційна біографія Стіва Джобса, найвідомішого технологічного гуру світу та засновника компанії Apple. В основу книги покладено понад 40 інтерв’ю з Джобсом, проведених упродовж двох років, а також інтерв’ю з понад сотнею його родичів, друзів, ворогів, конкурентів і колег. Попри те що Джобс брав участь у написанні цієї книги, він не висловлював бажання контролювати процес і не просив дати йому текст книги на вичитку перед публікацією. У 2015 році на екрани вийшла екранізація книги, режисером якої став Денні Бойл.


5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»

«Ілон Маск. Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє»

Автор: Ешлі Венс

Ілон Маск – людина-легенда, видатний інженер, винахідник, американський підприємець та інвестор, якого вже встигли охрестити Ніколою Тесла XXI століття. Його особисте життя овіяне таємницями. Книга описує життя Маска від його дитинства і аж до часу, що він провів у Zip2 та PayPal, а потім у SpaceX, Tesla та SolarCity. Венс написав книгу на основі інтерв'ю з Маском, його близькими та людьми, які були поряд з ним у найважливіші миті життя.


5 найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса: чому варто прочитати книгу «Стратегії геніїв»

«Моє життя та робота»

Автор: Генрі Форд

Генрі Форд – інженер-конструктор автомобілів, засновник корпорації «Форд Мотор», один з найбагатших людей усіх часів. Форд був першим, хто почав використовувати промисловий конвеєр. Він був видатним менеджером, серед нововведень якого – скорочений робочий день, п’ятиденний робочий тиждень і методи виробництва, які понині застосовують автоконцерни. Про Генрі Форда ще за його життя складали легенди, та й досі певні факти його біографії не є остаточно підтвердженими чи спростованими. Генрі Форд «мовчав» упродовж свого життя, не спілкувався з пресою, а усі погляди й одкровення висловив у cвоїй єдиній книзі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті