Прем'єра тижня: психологічна драма «Уна»
Чи вдалося австралійському режисеру Бенедикту Ендрюсу підійти з іншого боку до теми, яку понад півстоліття тому уже розкрив Володимир Набоков

Сюжет. Після бурхливої ночі в клубі Уна (Руні Мара) вирушає на зустріч із Реєм (Бен Мендельсон). Коли Уні було 13 років, Рей звабив її. Відтоді минуло 15 років, Рей відсидів кілька років у в'язниці, змінив ім'я, знайшов роботу та одружився. Уна так і не оговталася – всі ці роки вона водночас звинувачувала і кохала Рея, і зрештою її почуття стали більш схожими на божевілля. Випадково побачивши його фото у газеті, вона відшукала його і вирішила нарешті поставити питання, які непокоїли її останні 15 років: навіщо він це зробив, чи була це хіть – чи все ж кохання, чому так несподівано її покинув і як йому живеться з цим багажем зараз.
В українському прокаті: з 20 квітня.
Бекграунд. Для австралійця Бенедикта Ендрюса «Уна» стала кінематографічним дебютом. До нього режисер відточував майстерність у театрі: Ендрюс – один з найкращих інтерпретаторів Шекспіра в Австралії, а також прихильник Антона Чехова, Теннессі Уільямса та Жана Жене. Тож для першої роботи в кіно режисер обрав екранізацію театральної п'єси – «Чорний дрізд» шотландського драматурга Девіда Харроуера.
Цю одноактну п'єсу про наслідки для жіночої психіки від отриманої у підлітковому віці сексуальної і психологічної травми Харроуер написав у 2005 році, і відтоді її неодноразово ставили, у тому числі й на Бродвеї (в одному з варіантів роль Уни грала Мішель Вільямс). Драматург виступив сценаристом і власноруч зробив кінематографічну адаптацію: додав епізоди робочого і сімейного життя героїв, оточив їх другорядними персонажами. Щоправда, це не додало півторагодинному фільму динаміки, а навпаки – зробило його затягнутим і надто передбачуваним.
Вам сподобається, якщо: ви любите камерні драми, більше схожі на театральні постановки, ніж на кіно.
Вам не сподобається, якщо: у кіно ви любите не лише акторську гру, а ще й сюжет, який би вас дивував своїми поворотами.
Головна причина подивитися: зрозуміти, що цю тему вже розкрив Володимир Набоков у «Лоліті», і зробив це набагато майстерніше.
У тому ж дусі:
«Лоліта», 1962
Режисер Стенлі Кубрик
Роман Володимира Набокова «Лоліта» вийшов у 1955 році, а вже наприкінці 1950-х Стенлі Кубрик попросив письменника адаптувати твір для кіноекрану. Стрічка про історію стосунків дорослого чоловіка та дівчинки-підлітка викликала не менше дискусій, ніж сам роман. Фільм здобув премію «Золотий глобус» і чотири номінації на «Оскар».
«Краса по-американськи», 1999
Режисер Сем Мендес
42-річний Лестер Бернем (Кевін Спейсі) переживає кризу середнього віку. Одного дня у нього з'являються нові сусіди, і їхній син стає приятелем, а заразом дилером Лестера. А ще згодом Лестер знайомиться з Анджелою (Міна Суварі), подружкою своєї дочки-підлітка, і закохується в неї. Але хоч Лестер і вирішує робити так, як йому хочеться, а не так, як від нього вимагає суспільство, все ж до інтиму в нього з Анджелою не доходить, оскільки дівчина виявляється розкутою і досвідченою лише на словах. «Краса по-американськи» стала повнометражним дебютом Сема Мендеса і здобула п'ять «Оскарів», у тому числі і як найкращий фільм року.
«Льодяник», 2005
Режисер Девід Слейд
14-річна Хейлі (Еллен Пейдж) і 32-річний Джефф (Патрік Уілсон) знайомляться в інтернеті і згодом вирішують зустрітися особисто. Джефф – фотограф, він запрошує Хейлі в гості. Та, розглядаючи роботи Джеффа, просить її також познімати. Перед зйомкою вони вирішують для настрою трохи випити. Джефф встигає зробити декілька ковтків – і приходить до тями, прив'язаним до крісла. Хейлі виявляється зовсім не такою беззахисною, якою здавалася.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].