4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»

4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»

Якими зигзагами треба рухатися у світі бізнесу, щоб створити бренд, що запам'ятають

4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»
Фото Ondrej Supitar/unsplash

Бекграунд. Автор книги Марті Ньюмеєр починав свою кар’єру як графічний дизайнер у 1970-х. А у 1980-х він переїхав до Кремнієвої долини, щоб сфокусуватися на бренд-дизайні для таких технологічних компаній, як Adobe, Apple, Hewlett-Packard, Microsoft, Symantec. Перше видання «Zag. Найкращий посібник з брендингу» з’явилося на полицях у вересні 2006 року, але книга і досі не втратила своєї популярності. «Zag» включено до переліку 100 найкращих бізнес-книжок усіх часів, і тепер її можна придбати українською.

Видавництво: «Клуб Сімейного Дозвілля»

Наклад: 10 000 примірників

Сюжет. Головна проблема при побудові бренду – створення складної організації для реалізації простої ідеї, тобто «заґу». Марті НьюМеєр пропонує 17-крокову інструкцію, яка об’єднана у чотири головні етапи.

Етап 1. Пошук вашого «Заґ»

4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»
Фото Клуб Сімейного Дозвілля

Генрі Форд якось пожартував: «Якби я спитав людей, чого вони хочуть, вони сказали б, що хочуть швидших коней». Марті Ньюмеєр є прибічником цього типу мислення. Він вважає, що споживачі завжди думають, що хочуть покращення функцій існуючого товару або його здешевлення. Для створення унікального продукту цього недостатньо й іноді відсутність поганих коментарів від споживачів може означати, що нічого особливого, нового чи яскравого у товарі немає. Варто зосередитися на тому, щоб створювати «хороше» та «інакше» одночасно.

Етап 2. Дизайн вашого «Заґ»

Для того щоб краще зрозуміти, хто ви, Ньюмеєр радить написати некролог для вашої компанії. Зрозумівши, чим ви хочете запам’ятатися нащадкам, ви зможете перерахувати якості, з яких і складається ваша унікальність. Далі потрібно окреслити сферу діяльності та намалювати картину майбутнього. Якщо все це вдасться підкріпити кількома актуальними трендами, то ви на правильному шляху.

Етап 3. Створення вашого «Заґ»

Найкоротший шлях до створення свого «Заґу» – подивитися на те, що роблять ваші конкуренти, та зробити щось інше. Дійсно інше. Аналіз конкурентів та споживачів, позиціонування та побудова безпосередньої комунікації – ось ваші наступні кроки. Якщо ви все зробили правильно, то на виході вас чекає лояльний клієнт. Більшість програм лояльності базується на знижках, і вони не працюють. Справжню лояльність не можна купити, її можна лише заслужити.

Етап 4. Оновлення вашого «Заґ»

Ми живемо в епоху нескінченних інновацій, тому кожна компанія повинна проходити через цикл змін. Ньюмеєр порівнює стани компаній з дитячою грою «камінь, ножиці, папір». «Компанії-ножиці» – це стартапи, які виходять на ринки, де домінують набагато більші «компанії-папір». Згодом «компанії-ножиці» переростають у «компанії-камені», які ввесь час борються з «ножицями», трощачи їх. «Компанії-камені» динамічні та вміло користуються зручним моментом. Далі вони переростають у «компанії-папір», які використовують свої мережі та ресурси задля стримування «каменів». Таким чином, вони рухаються по колу, і знаючи, на якому етапі знаходиться ваша компанія, ви легше втримаєтеся на плаву.

Вам сподобається, якщо: ви з власного досвіду знаєте, наскільки ринкове середовище перевантажене зайвою інформацією. Головна ідея автора – робити не «більше», а «інакше».

Вам не сподобається, якщо: ви не готові до ризикованих маркетингових стратегій. Цей підхід вимагає відмови від традиційного маркетингового мислення. Скоріш за все «радикальна відмінність» вашого продукту буде погано проявляти себе на початкових етапах: при перевірках на фокус-групах та при виході на ринок.

Головна причина прочитати: подивитися на вдалий приклад «Заґу». Книга фактично є уособленням цього поняття. На відміну від іншої бізнес-літератури, вона є вдалим поєднанням дизайн-продукту та корисної інформації. Її приємно гортати, і як зазначає автор, він цінує час своїх читачів, тому створив книгу, яку можна прочитати під час нетривалого польоту.


У тому ж дусі:

«Фіолетова корова: Зробіть свій бізнес видатним»

Автор: Сет Ґодін

4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»
Iлюстрацiя sethgodin.com

Якщо серед простих корів ви побачите фіолетову, вам це запам'ятається надовго. Ви будете її згадувати, ви будете всім про неї розповідати. Ті, кому ви розповісте про таке диво, можливо, спеціально поїдуть до вказаного вами місця в надії, що вона ще там пасеться. Ваша пропозиція клієнтам повинна бути такою самою: нестандартною та має запам'ятовуватися. Тоді чутка про вас рознесеться на цілий світ. І це буде абсолютно безкоштовно для вас.


«Стратегія блакитного океану. Як створити безхмарний ринковий простір і позбутися конкуренції»

Автори: Рене Моборн, В. Чан Ким

4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»
Фото Клуб Сімейного Дозвілля

«Стратегія блакитного океану» – одна з найвідоміших книг зі стратегічного планування. За 10 років із часу виходу з друку не полишала топ-10 бізнес-видань на Amazon, стала бестселером на п’яти континентах, перекладена понад 40 мовами та розійшлася накладом у 3,5 млн примірників.

Бізнес без конкуренції – це реальність. Вона існує лише там, де в червоному океані кривавої боротьби за споживача під агресивними гаслами «Захопити!», «Змусити!» чи «Витіснити!» компанії змагаються за право вивести на ринок черговий звичний товар у новій обгортці. Але, щоб створити справді успішний бізнес, необхідно запропонувати щось особливе. Слід вийти на широкий простір Блакитного океану – вільний від конкуренції ринок новаторських пропозицій.


«Rework. Ця книжка змінить ваш погляд на бізнес»

Автори: Джейсон Фрайд, Девід Хайнемайєр

4 етапи створення бренду: чому варто прочитати книгу «Zag. Найкращий посібник з брендингу»
Фото Клуб Сімейного Дозвілля

Автори крок за кроком навчать вас, як почати справу; пояснять, чому вам треба менше, ніж ви думаєте; порадять, як зробити так, щоб про вас дізналися; порекомендують, кого і коли варто взяти на роботу, а також як з усім цим упоратися.

Бестселер The New York Times, The Wall Street Journal, The Sunday Times. №1 у розділах бізнес-літератури на Amazon.com

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті