Мистецтво нестабільності: навіщо дивитися експозицію «Крихкий стан» у PinchukArtCentre
Перфоманс від Маріни Абрамович, акваріум з мертвими рибами від Демієна Хьорста, автопортрети з Lego від Ай Вейвея та інші твори від зірок світового контемпорарі арту

17 червня у PinchukArtCentre розпочали роботу одразу чотири нові виставки. До 8 жовтня триватимуть експозиції «Федір Тетянич. Канон Фрипулья» та «Батьківщина у вогні». Перша присвячена концептуальній стороні творчості одного з найяскравіших представників київського андерграунду та піонеру перфомансу у вітчизняному мистецтві Федору Тетяничу, відомому під псевдонімом Фрипулья. Друга – це твори класиків українського контемпорарі арту Сергія Браткова, Володимира Кожухаря, Едуарда Колодія, Миколи Маценка, Бориса Михайлова, Георгія Сенченка, Іллі Чичкана та групи «Перці» (Олег Петренко та Людмила Скрипкіна) з колекції PinchukArtCentre. Їх об’єднує тема: фотографії, живопис та відео розповідають про пострадянські травматичні реалії 1990-х.
Зал PAC-UA до 17 вересня відданий під експозицію Versus. П’ятеро молодих художників – Юлія Голуб, Зіна Ісупова, Аліна Клейтман, Олександр Кутовий, Анна Ротаєнко та Дмитро Старусєв – під творчим керівництвом Сергія Браткова, який виступає куратором проекту, демонструють результати своїх роздумів над звичними для митця внутрішніми протистояннями звичайної людини і творчої особистості, етичного та естетичного.
Та головною подією нинішнього сезону в PinchukArtCentre є виставка «Крихкий стан», котра триватиме до 7 січня наступного року. На декількох поверхах розмістилися твори 10 художників – і це чи не найзірковіший склад групової виставки арт-центру.

Віктор Пінчук, бізнесмен і філантроп, та Бйорн Гельдхоф, арт-директор PinchukArtCentre
Кілька художників уже виставлялися в PinchukArtCentre. Наприклад, Демієн Хьорст, одним з найбільших колекціонерів якого є Віктор Пінчук, брав участь у великих групових проектах і мав велику ретроспективу в Києві. Для нинішньої виставки він надав роботу 2008-го року «Сьогодні є, завтра немає» – це його фірмовий акваріум, одна половина – це цілі туші риб, друга, відділена дзеркалом – скелети. Зміст інсталяції лежить на поверхні, втім, вона з тієї частини творів британця, які зачіпають ефектним візуальним рядом.

Демієн Хьорст, «Сьогодні є, завтра немає»
Масштабну експозицію в PinchukArtCentre мав і бельгієць Ян Фабр: у 2014 році в арт-центрі демонструвалися дві його знакові серії – «Данина Бельгійському Конго» і «Данина Ієронімусу Босху в Конго». На нинішній виставці можна побачити відгомін тієї напівретроспективи – невеличкий череп зі скелетом черепахи.
Третім художником, чиї роботи вже можна було побачити в Києві, є один з найвідоміших сучасних китайських художників Ай Вейвей. У 2012 році його скульптурні зображення голів тварин, котрі символізують знаки зодіаку, виставлялися в «Мистецькому Арсеналі» у рамках бієнале Arsenale 2012. А у 2013-му його роботу демонстрували в PinchukArtCentre – у груповому проекті «Китай Китай».
Представлена на нинішній виставці серія з трьох автопортретів «Упускаючи урну династії Хань» – один з найцікавіших пунктів усієї експозиції. Три масштабні пано складені з елементів конструкторів Lego і відсилають до іншої, однієї з найвідоміших у Ай Вейвея, серії фотографій, започаткованої у 1995 році: художник розбив антикварну урну епохи династії Хань, яка вважається золотою ерою в історії Китаю, і зафіксував це на плівку. Цей політичний жест зміцнив репутацію митця як дисидента.

Ай Вейвей, «Упускаючи урну династії Хань»
Ще сім митців, чиї твори беруть участь у «Крихкому стані» (серед них – митець з Камеруну Бартелемі Тогу, Карлос Мотта родом з Колумбії, шотландець Дуглас Гордон), раніше не виставлялися в Україні. Однак, як виявилося, український контекст для деяких з них є близьким. Зокрема, іспанець Сантьяго Сьєрра з 2011 року робить перфоманси за участі ветеранів. Однак якщо раніше він працював з учасниками уже завершених конфліктів, то в Києві він представив свіжий перфоманс «Ветерани війни в кутку» – і в ньому беруть участь військові, що побували в зоні АТО на сході України.

Сантьяго Сьєрра, «Ветерани війни у кутку»
Художник родом з Колумбії Оскар Мурільо також активно співпрацює з представниками інших країн – від США і Японії до Лівії та Азербайджану, та в його випадку – це діти 10–16 років. Для серії «Частоти» вони малюють свої емоції та ті образи, крізь які сприймають сучасний світ.

Оскар Мурільо, «Частоти»
Ще два автори, заради яких варто відвідати експозицію, – швейцарець Урс Фішер та сербка Маріна Абрамович. Фішер, на рахунку якого – участь Венеційській бієнале та Маніфесті, виставки в Центрі Помпіду та інших знакових залах, надав створену у 2003 році роботу з алюмінію «Стілець для привида», а також скульптуру з воску «Без назви»: фігура чоловіка у людський зріст сидить за столом і горить, наче свічка. Коли виставка завершиться, фігура повністю розплавиться. У 2011 році воскова скульптура Фішера стала однією з найвидовищніших творів основної експозиції Венеційської бієнале.

Урс Фішер, воскова скульптура «Без назви»
Маріна Абрамович, напевне, найвідоміша художниця-перфомансистка сучасності, запропонувала для «Крихкого стану» перфоманс «Генератор»: у приміщеннях з білими стінами розкладені пов’язки на очі і навушники. Їх під наглядом фасилітаторів – людей, які стежать за тим, щоб перфоманс відбувався безпечно – мають надягати глядачі.

Маріна Абрамович, перфоманс «Генератор»
Позбавившись зору і слуху, учасник перфомансу має зануритися в близький до медитації стан – і таким чином дізнатися щось нове про самого себе, звільнитися від страхів, здобути повну внутрішню свободу. А зрештою – подолати той самий «крихкий стан» нестабільності, в якому постійно перебуває фізичне тіло і свідомість кожної сучасної людини.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].