Місто для людей: чому варто відвідати Краків
Як «підзарядити батарейки», провівши незабутні три дні в колишній польській столиці

Сьогодні, 11 червня, Україна відзначає дворіччя з моменту отримання безвізового режиму з Євросоюзом. За цей час близько 2 млн громадян країни змогли прокласти персональні туристичні маршрути «далеким» зарубіжжям нашого континенту. Коли йдеться про європейські міста, обов'язкові до відвідування українцями, багато хто передусім згадує Барселону, Амстердам, Берлін та Париж. А Краків, друге місто Польщі й колишня столиця цієї країни, майже не згадується, що авторка цієї статті вважає несправедливим. Чому – далі в новому гідові від Mind.
Навряд чи в Польщі вдасться відшукати місто прекрасніше, ніж Краків. Окільцьований в центральній частині мальовничим парком, де можна знайти цілющу прохолоду влітку, він зачаровує з першого погляду. Його можна віднести до тієї категорії не дуже великих міст, як, наприклад, Зальцбург, що вражають не масштабністю, а затишком, красою і стародавньою архітектурою.

Вуличкі Кракова
Якщо оцінювати за п'ятибальною шкалою, то за транспорт, дороги, чистоту, співвідношення ціни і якості житла, харчування, а також концентрацію пам'яток Кракову можна сміливо ставити «п'ятірку». Тут багато зелені, мало машин, екофрендлі прогулянкові електрокари для втомлених від піших прогулянок туристів, велодоріжки і відсутність пробок – що буде приємним бонусом на контрасті з напруженим трафіком у тому ж Києві.
Продуманість, охайність і неперевантаженість архітектурними формами, просторі площі – те, що відразу впадає в очі. Туристичні «ворота» у місто – сучасні залізничний і автобусний вокзали з прилеглим величезним торговим центром Galeria Krakowska, хайтеківськими готелями і офісними будівлями – дуже дружньо сусідять зі старим доглянутим центром. Багато відомих магазинів і бутиків, ресторани національної та міжнародної кухні, пункти обміну валют – все це розташовано зручно, оформлено зі смаком і розумом.
Краків виглядає як місто з фільмів Disney. Бруковані кругляком вулички з кінними возами, великі площі, оточені гарними будівлями і церквами, старовинний і чарівний замок-фортеця з панорамними видами і парк, який оточує центральну частину міста.

Ринкова площа
Цілі підручники присвячені історії старого міста – починаючи з облоги монголо-татарською ордою і закінчуючи героїзмом фабрики Шиндлера. Краків переніс на своєму віку чимало випробувань на міцність, але це тільки робить його сильнішим і привабливішим. Будинки уникли тотальних бомбардувань під час Другої світової війни і дійшли до нас в хорошому стані. А тому ще більше цікаві для вивчення.
З чого почати планування поїздки
Лоукости Wizzair і Ryanair здійснюють регулярні рейси до Кракова. Якщо купити квитки заздалегідь, то на двох туди і назад вони обійдуться приблизно у 60 євро. Житло поруч з вокзалом, наприклад, бюджетний мережевий Ibis Stare Miasto (вартість проживання зі сніданком від 45 євро на двох) – зручно з точки зору транспорту в аеропорт і по місту, а основні визначні пам'ятки будуть у пішій доступності.
Must see у Кракові
Краківський Барбакан (Barbakan), який знаходиться в декількох хвилинах ходьби від вокзалу і через дорогу від площі Матейка (Matejko Square), колись був головною оборонною спорудою міста.

Біля підніжжя Барбакана
У воєнний час він ставав єдиним входом до Кракова. Щоб потрапити до міста, потрібно було перейти по підйомному мосту через 24-метровий рів і спеціальний критий прохід, що з'єднував Барбакан з Флоріанськими воротами (Brama Floriańska або Florian Gate).

Флоріанські ворота
Флоріанська вулиця (St. Florian's Street), яка простяглася на 335 метрів від костелу Святого Флоріана (St. Florian's Church), приведе вас до Ринкової площі (Rynek Główny або Main Market Square).

Ринкова площа
Обов'язково прогуляйтеся масштабною Ринковою площею з безліччю кафе та ресторанів. Походіть прилеглими до площі старовинними вулицями. Тут також можна покататися на возі, запряженому кіньми. Особливу увагу привертає Маріацький костел, або церква Успіння Пресвятої Діви Марії (St. Mary's Basilica), з готичними вежами. Сучасний зовнішній вигляд костел набув в результаті перебудови в 1392–1397 роках, а внутрішній інтер'єр складається з різних архітектурних стилів – від готики до бароко і модерну. Площа оточена житловими будинками, які мають свою історію і називаються «кам'яниці». Центральним будинком є будівля Сукенниця – пасаж з різними кафе, сувенірними крамницями і картинною галереєю.
На площі встановлена незвичайна скульптура – величезна голова, що лежить. Вона називається «Зв'язаний Ерос» і символізує любов, від якої втрачають голову.

Скульптурна композиція «Зв'язаний Ерос»
Усі дороги ведуть до Вавеля
Замок Вавель (Wawel), розташований на високому березі Вісли, включає в себе безпосередньо королівську резиденцію (замок), кафедральний собор, «Печеру Дракона», музеї та систему фортифікаційних укріплень. Пройти повз цієї пам'ятки Кракова не вдасться – усі дороги ведуть сюди. Тут приємно гуляти навесні та на початку літа, насолоджуючись квітучими галявинами і деревами. А «Печера дракона» у вапняковій скелі напевно не залишить байдужими дітей будь-якого віку.

Замок Вавель
До кінця X століття, коли була сформована польська державність, Вавель став політичним і духовним центром. З другої половини XI століття і до початку XVII був резиденцією польських королів.
Вхід на територію замку безкоштовний, відкритий він з 6:00 до 20:00–21: 00 влітку і до 17:00 взимку. Вхід у музеї платний, але по понеділках у багатьох відділеннях – безкоштовний.
Казимєж – єврейське місто
Казимєж (Kazimierz) – єврейське місто-сателіт, який лише в XIX столітті став частиною Кракова. Поселення біля Кракова було засновано як окремий населений пункт 27 лютого 1335 року указом польського короля Казимира III і пізніше стало називатися його ім'ям.
Метою заснування Казимєжа був захист південної частини Кракова. У цьому районі розташовані декілька костелів, монастир, синагоги, старі кладовища, гімназія, етнографічний музей і центр єврейської культури. Розвитку туризму в Казимежі сприяв фільм Стівена Спілберга «Список Шиндлера», який знімався на його вулицях. Щорічно в Казимежі проходить Фестиваль єврейської культури.

Капличка в Казимєжі
Дістатися до Казімєжа можна з центру міста трамваями №№1, 3, 7, 13, 19, а від зупинки Politechnika, що ближче до вокзалу, – доїхати автобусом №179 до Centrum Kongresowe і перейти через Грюнвальдській міст (Most Grunwaldzki). Якщо ви знаходитесь поруч з Вавелем, тоді краще пройтися пішки вздовж набережної Вісли.
На фабрику Оскара Шиндлера (Fabryka Oskara Schindlera), про яку вам напевно відомо зі вже згадуваного фільму Стівена Спілберга, і Музей сучасного мистецтва, що знаходиться на території фабрики, потрібно виділити пару годин. Зовсім недалеко від фабрики розмістилася площа Героїв Гетто (Plac Bohaterów Getta). Великі бронзові стільці на площі символізують очікування смерті – саме з цієї площі євреїв відправляли в табори смерті Белжець і Аушвіц.
Завершити знайомство з Казимєжем і подумати про вічне можна на Новому єврейському цвинтарі (Nowy Cmentarz Żydowski).
Ботанічний сад Ягеллонського університету
Якщо залишиться час, вирушайте до затишного і тихого Ботанічного саду Ягеллонського університету (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mikołaja Kopernika 27), де висаджені близько 5000 видів рослин, а площа самого саду становить 9,6 га. Заснований єзуїтським орденом у 1752 році на місці саду сім'ї Чарторийських, у наші дні Ботанічний сад Ягеллонського університету входить до списку пам'яток Малопольського воєводства, що охороняються, та вважається однією з найяскравіших природних пам'яток Кракова.
Прогулянка Віслою

Вид з Вавеля на Вислу
Влітку вздовж берега Вісли курсують багато різних прогулянкових катерів. Причал розташований на набережній біля Грюнвальдського моста, а також навпроти Статуї дракона під Вавельським замком.
Кілька корисних нотаток для туристів
- Найшвидше добиратися з аеропорту в центр Кракова на поїзді або автобусі. Зупинку автобуса ви знайдете відразу на виході з аеропорту, а залізнична станція, що називається Krakow Airport (Kraków Lotnisko), знаходиться навпроти основного приміщення аеропорту. На дорогу до Центрального залізничного вокзалу Кракова (Kraków Główny), що в центрі міста, потрібно близько 20 хвилин. Вартість проїзду становить 9 польських злотих (приблизно 2 євро). Квитки можна купити в спеціальних автоматах у будівлі терміналу або на платформі, а також у кондуктора в салоні.
- Вдень з аеропорту до міста ходять автобуси №292 і 208, а вночі – №902. Поїздка займе близько 40 хвилин, вартість – 4,60 злотих. Квитки можна купити в автоматах або безпосередньо в автобусі, але там приймають тільки монети та банківські картки.
- Польща – одна з небагатьох країн Євросоюзу, що має власну національну валюту – польські злоті. Курс євро до злотого: 1EUR = 4.25 PLN. Валюту можна обмінювати в пунктах Kantor, але курс обміну може дуже відрізнятися. Кращий курс, мабуть, ви знайдете в Galeria Krakowska, де розташовані багато відомих магазинів і бутики, ресторани швидкого харчування, національної та міжнародної кухні, супермаркети.
- У Кракові можна пити воду з-під крана – так пишуть на багатьох інформаційних плакатах у місті. Вода дійсно м'яка і зовсім без запаху. Починаючи з 2004 року, коли Польща увійшла до складу ЄС, у державі почалася модернізація систем водопостачання. І до 2015 року водопроводи великих міст були повністю оновлені.
- Вартість продуктів харчування в середньому порівнянна з українською. Чек у супермаркеті з вином, салатом, сиром, м'ясною нарізкою, булками і королівськими креветками складе приблизно від 50 до 60 злотих. Середній чек у кафе-ресторані – від 50 злотих на двох. На смачну їжу, напої і десерти вам буде важко витратити більше 10 євро, а якщо ви їсте в молочному барі, то можете вдвічі зменшити цю цифру.
- У Кракові є безліч барів і кафе, що пропонують якісну їжу та напої на різні смаки – від дешевих студентських до вишуканих коктейльних на даху Taras Widokowy. А щоб перенестися в минуле, варто відправитися в єврейський квартал Казимєж – багато барів там виглядають, як повернення в минулу епоху.
- Місцеві екскурсійні тури і музеї також значно дешевше, ніж в інших західноєвропейських містах. Тому не відмовляйте собі в бажанні доторкнутися до місцевої історії та культурі.
Недооцінений – але ненадовго
Краків – місто з багатим минулим, але його погляд твердо спрямований у майбутнє. Різноманітна кухня, модні заклади і продумана транспортна інфраструктура вже «вписали» його в карту загальноєвропейського туризму. Все більше і більше людей прагнуть пройти мощеними вулицями з нестаріючою архітектурою. І є впевненість, що буквально через кілька років мандрівники про нього говоритимуть з таким самим пієтетом, як про Прагу або Будапешт.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].