Як Моцарт, Кривий Ріг та перлини Via Regia назавжди пов’язали Україну з Європою

Як Моцарт, Кривий Ріг та перлини Via Regia назавжди пов’язали Україну з Європою

Що дасть країні приєднання до Розширеної часткової угоди про культурні маршрути

Як Моцарт, Кривий Ріг та перлини Via Regia назавжди пов’язали Україну з Європою
Фото: pixabay

З кожним роком Україна дедалі більше цікавить туристів з усього світу. Підтверджує це не лише покращення якості туристичного сервісу, а й зростання показників у рейтингах: до карантинної кризи, за даними Всесвітнього економічного форуму, нам вдалось піднятись на 10 сходинок в індексі конкурентоздатності в сфері мандрівок, посівши 78 місце. Попри коронакризу, цей рік приніс гарні новини: президент підписав Закон «Про приєднання України до Розширеної часткової угоди про культурні маршрути».

Багата історична спадщина, мальовничі та до кінця не вивчені місця, унікальна гастрономічна культура України немов магнітом притягують шукачів нових вражень. І хоча туристичний бізнес під час пандемії постраждав чи не найбільше, його власники не сидять склавши руки. Відкриття кордонів на глобальному рівні рано чи пізно відбудеться – і людям можна буде запропонувати нові туристичні маршрути, причому такі, від яких будуть у захваті навіть бувалі мандрівники.

Що дає Угода про культурні маршрути?

Програму «Культурні маршрути» було засновано Радою Європи 1987 року для того, щоб демонструвати внесок різних європейських країн до культурного надбання регіону. Метою програми є реалізація принципів Ради Європи: дотримання прав людини, культурної демократії, розмаїття та самобутності, обмін досвідом.

Маршрути є містками міжкультурного діалогу і сприяють поширенню знань про європейську культуру, а також слугують джерелом соціального та економічного розвитку.

Приєднання України до Розширеної часткової угоди Ради Європи про культурні маршрути дає нам чималі туристичні вигоди. Щоправда, перспективи «світитимуть» лише після повноцінного відкриття кордонів для подорожей та повернення в «докарантинне» русло життя.

Територією України пролягають три із 40 сертифікованих культурних маршрутів: Via Regia (шлях, який із раннього середньовіччя поєднує Східну та Західну Європу, пропонуючи різноманітні туристичні опції – від паломництва до подорожей потягом); «Європейський маршрут індустріальної спадщини» (культурний маршрут, який представляє спільну європейську пам'ять про зрушення в Європі, пов’язані з індустріальною революцією, приваблюючи туристів до індустріальних локацій) та культурний маршрут «Європейські стежки Моцарта».

Як зазначають у Міністерстві культури України, приєднання до Розширеної часткової Угоди про культурні маршрути є практичною реалізацією положень ст. 439 глави 24 «Культура» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Поширювати інформацію щодо інноваційних проєктів у сфері культурного туризму в умовах «коронакризи» нам допомагатиме Європейській інститут культурних маршрутів.

Чим цікавий Via Regia

Одним із найдовших та найстаріших шляхів, що з'єднує Східну та Західну Європу, є Via Regia. Історичні джерела свідчать про те, що коридор Via Regia був чи не найулюбленішим місцем переселення мігруючих племен ще за Кам'яної доби.

Сьогодні цей маршрут об'єднує вісім європейських країн і має протяжність 4500 км у  сучасному вигляді, як Пан'європейський транспортний коридор III.

Шлях Via Regia бере початок в Іспанії і проходить через Францію, Німеччину, Польщу, Україну; від нього йдуть відгалуження до Білорусі та Литви.  У 2006 році шлях було відзначено як «Великий культурний шлях Ради Європи».

В Україні шлях Via Regia починається в Києві та проходить через Радомишль, Житомир, Новоград-Волинський, Корець, Острог, Рівне, Клевань, Олику, Луцьк, Дубно, Броди, Підгірці, Олесько, Буськ, Львів, Самбір, Добромиль, Нижанковичі.

Як Моцарт, Кривий Ріг та перлини Via Regia назавжди пов’язали Україну з Європою

Кияни, занурені в турботи та щоденні клопоти, перетинаючи центр міста, навіть не замислюються, що шлях Via Regia перетинає Софійську площу. Маршрут пролягає далі до Золотих воріт, Десятинної церкви, Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (ці місця належать до раннього Via Regia). Андріївський узвіз з усім його культурним надбанням належить до пізніх часів становлення історичного коридору Via Regia. Скрізь, де проходить цей унікальний шлях, є об'єкти, які відкривають багато цікавого про історію, архітектуру й традиції різних часів і показують зв'язок з культурним надбанням європейського простору.

Кривий ріг як маршрут індустріальної спадщини Європи

«Європейський маршрут індустріальної спадщини» (ERIH) являє собою спільну європейську пам'ять про наукові відкриття, технологічні інновації та соціальні зрушення в Європі, пов’язані з індустріальною революцією. Усі унікальні й важливі об'єкти індустріалізації маршрут пов’язує у своєрідну мережу індустріальної культури.

Приблизно з середини XVIII століття, з початком Промислової революції, нові технології швидко поширювалися Європою. Будувалися фабрики, тисячі робітників мігрували до міських промислових районів, усе рухалось у бік соціального прогресу.

Зараз Європейський маршрут промислової спадщини налічує понад 1800 місць у всіх європейських країнах, які розповідають про наукові відкриття, технологічні інновації та історії життя робітників.

Такі масштабні фестивалі, як Extra Schicht – «Ніч промислової спадщини» в Рурському регіоні Німеччини, або фестиваль Industriada в Польщі, приваблюють сотні тисяч відвідувачів. Усе це свідчить про багате промислове минуле й формує загальноєвропейську туристичну мережу.

Як Моцарт, Кривий Ріг та перлини Via Regia назавжди пов’язали Україну з Європою

Єдиним українським містом, яке входить до асоціації «Європейський маршрут індустріальної спадщини», є Кривий Ріг Дніпропетровської області. Місто стало повноправним членом цієї асоціації 2018 року.

До ERIH включені п’ять об'єктів, які знаходяться у Кривому Розі: кар'єр АТ «Південний ГЗК», кар'єр ПрАТ «Інгулецький ГЗК», коксохімічне виробництво ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», музей просто неба гірничого департаменту ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», скансен гірничої техніки ПрАТ «Північний ГЗК».

Минулої осені місто брало участь у флешмобі на території об’єктів «Європейського маршруту індустріальної спадщини», який проводився до Дня індустріальної культури.

Як Моцарт поєднав Україну з Європою

Третій європейський культурний шлях, який проходить Україною, виник завдяки віртуозному композитору Вольфгангу Амадею Моцарту. Він був однією з найвпливовіших фігур в історії музики та західної культури загалом. А Україну з Європою пов’язав через Львів, багато подорожуючи Європою. Легендарний композитор помер у віці 35 років, але понад 10 з них він провів саме в подорожах.

Як Моцарт, Кривий Ріг та перлини Via Regia назавжди пов’язали Україну з Європою

Львів безпосередньо пов'язаний із сином Моцарта, Францом Ксавером, який також був талановитим піаністом, диригентом, композитором і педагогом. Франц залишився без батька, коли йому не було й року, тож заробляти кошти він навчився з юних літ – своїм музичним талантом. Вже у 17 років він переїхав з Європи до Львова, де одержав роботу приватного вчителя музики у багатій родині.

Найвагоміший вклад сина Моцарта в музичний світ був зроблений саме у Львові, де він заснував хор святої Цецилії, до якого ввійшло 400 аматорів хорового співу. Франц Ксавер любив Україну, його концерти наша публіка сприймала із захватом.

Завдяки Моцарту-молодшому Україну з повагою згадують у західноєвропейському контексті. Україна є єдиною країною в Східній Європі, яка пов’язана з родиною великого композитора. Саме тому Львів офіційно включений в культурний маршрут «Європейські стежки Моцарта», який об’єднує 11 країн.

Приєднання України до Угоди про культурні маршрути дасть нашим співвітчизникам змогу не лише долучатися до цих маршрутів, а й активніше просувати власні культурні надбання, показуючи туристам з усього світу унікальність своєї країни. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті