Що заважає Україні використовувати потенціал річок
Дефіцит перевалочних потужностей, відсутність сучасного рівня автоматизації у портах та ручне регулювання зборів гальмують розвиток річкових перевезень
Потенціал річки Дніпро оцінюється як мінімум у 20–25 млн тонн на рік – саме стільки вантажів перевозилося наприкінці 1990-х. Однак зараз цей потенціал майже не використовують. А дарма, адже багатьом підприємствам, що працюють в економічній зоні Дніпра, було б вельми зручно транспортувати свої вантажі річкою. Наразі підприємства п'яти українських областей – Житомирської, Полтавської, Дніпропетровської, Донецької та Запорізької – переправляють близько 200 млн тонн залізницею. Слід зазначити, що перевезення річкою вигідніші, ніж автомобільним транспортом. Однак якщо порівнювати із залізничним транспортом, річковий поки програє – перевезення по воді на 10% дорожче.
Загалом на частку річкових перевезень припадає менше 1,5% всіх вантажоперевезень. Порівняно з європейськими країнами це критично малі обсяги. За останні шість років обсяги перевезень внутрішніми водами України скоротилися майже вдвічі – за підсумками 2016-го річками перевезли 6,7 млн тонн вантажів, тоді як у 2010 році було перевезено понад 11 млн тонн.
Серед головних причин, що не дають розвиватися річковим перевезенням, називають застарілу інфраструктуру: дефіцит перевалочних потужностей, відсутність сучасного рівня автоматизації у портах та інше. Основним оператором портів на Дніпрі є «Укррічфлот» – до його складу входять п’ять найбільших річкових портів: Дніпровський, Запорізький, Нікопольський, Миколаївський і Херсонський. Але компанія майже не займається розвитком портової інфраструктури.
Утім, найбільше незадоволення у вантажовідправників викликає формування і розмір річкових зборів. Розміри зборів визначаються постановами Кабінету міністрів, а це, на переконання вантажовідправників, дає можливість чиновникам у ручному режимі та фактично на власний розсуд формувати його фінальний розмір.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].