Відновлювальні інвестиції: у що варто вкладатися
Спецпроект
Реформа енергоринку
Проект реалізує Mind за підтримки енергетичної компанії ДТЕК

Відновлювальні інвестиції: у що варто вкладатися

Які енергетичні проекти найбільш привабливі у світі, і чому Україні варто йти тим же шляхом

Цей матеріал також доступний російською

Сьогодні на енергетичній карті планети динамічно змінюється все: структура генеруючих потужностей, конфігурація енергосистем, влаштування національних енергоринків. Національним і регіональним енергосистемам притаманні децентралізація і локальна автономізація, а споживач перетворився на повноцінного учасника ринку з двостороннім зв'язком, виступаючи у ролі як покупця електроенергії, так і її продавця.

На жаль, Україна на цьому тлі поки залишається в середині 90-х років минулого століття. Архаїчна і політично залежна модель ринку електроенергії разом з адміністративною системою тарифоутворення в країні посприяли консервації сформованої структури генерації, де домінують «динозаври» у вигляді великих АЕС і зношених ТЕС. При цьому енергопостачальна інфраструктура залишається абсолютно стерильною від сучасних технологій. В умовах тотальної державної зарегульованості вкладати інвестиції в галузь сенсу не було.

Однак подібне status quo вічно зберігатися не може. Майбутня лібералізація енергоринку, разом з інтеграцією української енергосистеми в європейську ENTSO-E, відкриває вікно можливостей для інвесторів і нових гравців, які вийдуть далеко за межі традиційної зв'язки АЕС – ТЕС. 

ТОП-5 найперспективніших напрямків для енергетичних інвестицій в Україні

1. Сонячні та вітрові електростанції

Протягом трьох останніх років поновлювана енергетика забезпечила 1,1 млрд євро інвестицій в Україну. На сьогодні саме СЕС та ВЕС є лідерами за залученням інвестицій у всьому світі.

2. Біоенергетика

Виробництво тепла з біомаси та біогазу стає конкурентною альтернативою теплокомуненерго та дозволяє у перспективі відмовитися від спалювання газу.

3. Енергоефективність

Потенціал України у плані енергозберігаючих заходів оцінюється в 14 млн тонн умовного палива (у. п.) щорічно. Для порівняння: країна видобуває вугілля на 18 млн тонн у. п. на рік.

4. Технології акумулювання

Згідно з попередніми планами НЕК «Укренерго», до 2025 року в Україні може бути побудовано акумуляторів на 0,5 ГВт. Це відкриває ще одне вікно можливостей для приватних інвестицій.

5. Сміття як енергоносій

Поки що в країні сміттєспалювальний завод тільки один. Це київська «Енергія».
Водночас у країні анонсовані великі проекти зі спорудження сміттєпереробних заводів у Києві та Львові. Українське сміття чекає свого інвестора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті