Відновлювальні інвестиції: у що варто вкладатися
Які енергетичні проекти найбільш привабливі у світі, і чому Україні варто йти тим же шляхом
Сьогодні на енергетичній карті планети динамічно змінюється все: структура генеруючих потужностей, конфігурація енергосистем, влаштування національних енергоринків. Національним і регіональним енергосистемам притаманні децентралізація і локальна автономізація, а споживач перетворився на повноцінного учасника ринку з двостороннім зв'язком, виступаючи у ролі як покупця електроенергії, так і її продавця.
На жаль, Україна на цьому тлі поки залишається в середині 90-х років минулого століття. Архаїчна і політично залежна модель ринку електроенергії разом з адміністративною системою тарифоутворення в країні посприяли консервації сформованої структури генерації, де домінують «динозаври» у вигляді великих АЕС і зношених ТЕС. При цьому енергопостачальна інфраструктура залишається абсолютно стерильною від сучасних технологій. В умовах тотальної державної зарегульованості вкладати інвестиції в галузь сенсу не було.
Однак подібне status quo вічно зберігатися не може. Майбутня лібералізація енергоринку, разом з інтеграцією української енергосистеми в європейську ENTSO-E, відкриває вікно можливостей для інвесторів і нових гравців, які вийдуть далеко за межі традиційної зв'язки АЕС – ТЕС.
ТОП-5 найперспективніших напрямків для енергетичних інвестицій в Україні
1. Сонячні та вітрові електростанції
Протягом трьох останніх років поновлювана енергетика забезпечила 1,1 млрд євро інвестицій в Україну. На сьогодні саме СЕС та ВЕС є лідерами за залученням інвестицій у всьому світі.
2. Біоенергетика
Виробництво тепла з біомаси та біогазу стає конкурентною альтернативою теплокомуненерго та дозволяє у перспективі відмовитися від спалювання газу.
3. Енергоефективність
Потенціал України у плані енергозберігаючих заходів оцінюється в 14 млн тонн умовного палива (у. п.) щорічно. Для порівняння: країна видобуває вугілля на 18 млн тонн у. п. на рік.
4. Технології акумулювання
Згідно з попередніми планами НЕК «Укренерго», до 2025 року в Україні може бути побудовано акумуляторів на 0,5 ГВт. Це відкриває ще одне вікно можливостей для приватних інвестицій.
5. Сміття як енергоносій
Поки що в країні сміттєспалювальний завод тільки один. Це київська «Енергія».
Водночас у країні анонсовані великі проекти зі спорудження сміттєпереробних заводів у Києві та Львові. Українське сміття чекає свого інвестора.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].