Перша зустріч Меркель і Трампа: відчутна прохолода
Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків

Перша зустріч Меркель і Трампа: відчутна прохолода

Політики не те щоб порозумілися, але, принаймні, обмінялися думками

Перша зустріч Меркель і Трампа: відчутна прохолода
Фото whitehouse.gov

Перша зустріч віч-на-віч між президентом США Дональдом Трампом і канцлером Німеччини Ангелою Меркель в п'ятницю, 17 березня, у Білому домі почалася з сум’яття і закінчилася ще більш дивно ─ заявою Трампа про прослуховування телефонних розмов, яка явно спантеличила німецького лідера. Про це пише Reuters.

Очікувалося, що ця зустріч допоможе визначити майбутнє трансатлантичного альянсу і сформує робочі відносини двох держав.

Головною метою як для однієї, так і іншої сторони було зрозуміти якнайкраще позиції один одного з ключових проблем світової політики, особливо на тлі суперечливих заяв, які озвучував Трамп стосовно ЄС, НАТО, можливих відносин з РФ, двосторонньої торгівлі.

«Говорити один з одним, а не один про одного», ─ ця теза визначила підхід Меркель до зустрічі і саме з цих слів вона почала пресс-конференцію.

Про що говорили політики

Україна-Росія. Дональд Трамп подякував Ангелі Меркель за її провідну роль в процесі врегулювання ситуації на Донбасі. «Я вдячний канцлеру Меркель за її лідерство разом з президентом Франції в урегулюванні конфлікту в Україні, де ми шукаємо мирне рішення конфлікту», ─ вказав він. У свою чергу Меркель заявила, що перш ніж покращувати відносини з Росією, потрібно знайти рішення кризи в Україні. Канцлер повідомила, що через кілька місяців відбудеться зустріч у нормандському форматі, яка буде присвячена мінським угодам.

Двостороння торгівля. Питанням №1 були відносини США-ЄС в економічній сфері. Раніше команда Дональда Трампа в своїх контактах з урядом ФРН наголошувала, що сальдо двосторонньої торгівлі становить близько 65 млрд доларів на користь ФРН. І, відповідно, новий глава Білого Дому зацікавлений у виправленні цієї ситуації, в тому числі, через підписання двосторонньої торговельної угоди (проте практика ЄС таке забороняє). Зі свого боку канцлер ФРН привезла з собою представників ключових німецьких компаній (в тому числі автопрому), щоб нагадати скільки робочих місць створюють німецькі інвестиції в економіці США, і стримати Дональда Трампа від можливих нерозважливих кроків в економічних питаннях.

НАТО. Трамп запевнив канцлера Німеччини у відданості Вашингтона НАТО, проте зазначив, що Берлін має зробити відповідний вклад у Півночно-Атлантичний альянс. Трамп наполягає, що Німеччина має збільшити видатки на НАТО до 2% ВВП. Німеччина, яка має сильну економіку, тратить на оборону 1,2% ВВП, і досі не планувала збільшувати видатки.

ІДІЛ. «Обидві наші країни мають продовжити співпрацю в захисті наших громадян від радикального ісламського тероризму і завдати поразки «Ісламській державі» в Іраку та Сирії», ─ заявив Трамп. Він подякував Меркель за внесок Німеччини у боротьбі з бойовиками ІДІЛ.

Мігранти. Трамп заявив, що «імміграція – це привілей, а не право», і безпека громадян має завжди бути на першому місці. Президент США згадав про небезпеку тероризму всередині країни, яку може становити міграція людей з інших країн. «Мусимо визнати, що міграційна безпека є національною безпекою... тож ми маємо захистити наших громадян від тих, хто прагне поширити тероризм, екстремізм та насильство всередині наших кордонів», ─ підкреслив він. Меркель натякнула, що тут вони згоди не дійшли: «Принаймні, ми обмінялися думками на цю тему», ─ сказала вона.

Прослуховування. Крім того, Трамп заявив, що німецького канцлера нібито теж прослуховував екс-президент США Барак Обама. «Принаймні у нас, можливо, є щось спільне», ─ заявив він.

Той незручний момент

Видання зазначає, що хоча зовні політики виглядали розкутими, «мова тіла» повідомляла про напруженість та приховану ворожість політиків.

Вони потиснули один одному руки при зустрічі, однак не зробили цього під час фотосесії в Овальному кабінеті, хоча журналісти про це просили. Поза Трампа, його розвернутий в інший бік від співрозмовника корпус свідчать про відсутність порозуміння, вважає автор.

Нагадаємо, зустріч перенесли з вівторка, 14 березня, на п'ятницю, 17 березня, через сильні снігопади в Америці. Канцлер стала шостим іноземним лідером, якого Трамп прийняв у Білому Домі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло